bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-02-2011, 02:45   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkü ve Özellikleri Nelerdir?

Türkü ve Özellikleri Nelerdir?

Türkçe ait ürün anlamındadır.Türküyü oluşturan dize grupları arasında tekrarlardan kavuştak bölümleri vardır. Türküler ezgilerine göre adlar;uzun havalarkırık havalar(oyun havaları). Konusuna göre ise ölümayrılıksavaşçocukdoğa…türküleri olur.
Bir ezgi ile söylenen halk şiirinin her çeşidini göstermek için Türkiye’nin sözlü geleneğinde en çok kullanılan ad Türküler dir. Özel durumlarda ya da ezginin sözlerin çeşitlemesine göre ninni ağıt deyiş hava adları da kullanılmaktadır.
Türk halk edebiyatı nazım şekli ve türüdür. Ezgisi yönüyle diğer halk şiiri türlerinden ayrılır. Türküler genellikle anonimdir. İsimleri bilinen saz şairlerinin söyledikleri de giderek halka mal olmuş ve bunlar da anonimleşme eğilimine girmiştir. Türkü söylemeye “türkü yakmak” da denir. Türkü adı Türk sözcüğüne Arapça “ı” eki eklenmesiyle ortaya çıkmıştır. “Türk’e özgü” anlamına gelir.
Türkü sözcüğü ilk kez XV. Yüzyılda Doğu Türklerince kullanılmıştır. Hikmet Dizdaroğlu Anadolu’da türkünün ilk örneğini Öksüz Dede’nin verdiğini belirtir. Türküler genellikle hece vezninin 7 8 ve 11’li kalıplarıyla kıtalar halinde söylenir. Her kıta türkünün asıl sözlerinin bulunduğu bend ile nakarattan meydana gelir. Nakarat her bendin sonunda tekrarlanır. Bu kısım bağlama veya kavuştak diye de bilinir. Türküleri kesin ayrıma sokmak güçtür. Bir yörede yakılan türkü diğer bir yöreye şekli ve söyleniş biçimi değişerek geçebilir. Türküler ezgilerine konularına ve yapılarına göre ayrılır.
Ezgilerine göre türküler
* Kırık havalar: Usullü ezgilerdir. Alt türleri; türkü (genelde tüm kırık havalar için özelde diğer türlerin dışında kalanlar için kullanılır) deyiş koşma semah tatyan barana zeybek horon halay bar bengi sallama güvende oyun havası karşılama ağırlama peşrev teke zortlatması gakgili havası dımıdan zil havası fingil havası dır.
* Uzun havalar: Usulsüz ezgilerdir. Alt türleri; uzun hava (diğer türlere girmeyenler için kullanılır) barak bozlak gurbet havası yas havası tecnis boğaz havası elagözlü maya hoyrat divan yol havası yayla havası mugam dır. Ayrıca gazeller de özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde halk arasında söylenmektedir.
Konularına göre türküler
Ninniler ve çocuk türküleri tabiat üzerine türküler aşk türküleri kahramanlık türküleri askerlik türküleri tören türküleri iş türküleri acıklı olaylarla ilgili türküler güldürücü türküler karşılıklı söylenen türküler oyun türküleri ağıtlar.
Yapılarına göre türküler
* Mani kıt’alarından kurulu türküler: Birbirleriyle ilgili konularda söylenmiş manilerin sıralanarak ezgiyle okunmasından meydana gelir.
* Dörtlüklerle kurulu türküler.dörtlüklerle kurulu türküler adı üstünde dörtlüklerden oluşan türkülerdir.bu tür türküler de anonimdir.
Özellikleri:
1. Türkülerde konu zenginliği vardır. Aşk ayrılık ölüm tabiat kahramanlık güzellik başlıca konularıdır.
2. Hecenin yedili sekizli en çok da on birli kalıplarıyla yazılırlar.
3. Türküler genelde dörder mısralı bentlerden oluşur.
4. Bazıları koşma şeklindedir.
5. Bazı türkülerde her bendin sonunda aynı dize veya dizeler tekrarlanır. Bu tekrarlanan dizelere nakarat (kavuştak) adı verilir. Nakaratların völçüsü bazen ana bentlerin ölçüsünden ayrı olabilir.
6. Türkülerin kafiye örgüsü genelde şöyledir: “aaab cccb dddb” “aaabb cccbb dddbb” veya “aaabcc dddbcc eeebcc” şeklindedir.
7. Türküler ait oldukları bölgelere göre adlar alırlar.
8. Genelde anonimdirler ama söyleyeni belli olan türküler de vardır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkü ve Özellikleri Nelerdir?

Türkü ve Özellikleri Nelerdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türkünün özellikleri nelerdir, türkülerin özellikleri nelerdir, türkü ve özellikleri, türkü özellikleri nelerdir, türkünün özellikleri, maninin özellikleri, türkü nedir özellikleri, iç anadolu türkülerinin özellikleri, türkülerin ortak özellikleri nelerdir, türkü nedir ve özellikleri, mani özellikleri, türkü ve maninin özellikleri, türkülerin genel özellikleri, doğu anadolu türkülerinin özellikleri, iç anadolu bölgesinin türkülerinin özellikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
21 Aralık ve Özellikleri Nelerdir? elif Coğrafya 1 29-03-2012 10:08
Kongreler ve Özellikleri Nelerdir? elif Tarih 0 05-02-2011 01:36
Bazlar ve Özellikleri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-02-2011 04:56
Alaşımlar ve Özellikleri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-02-2011 04:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats