bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-09-2011, 07:20   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İstiklal Marşı'nın üçüncü kıtası hangi tarihi olay üzerine yazılmıştır?

İstiklal Marşı'nın üçüncü kıtası hangi tarihi olay üzerine yazılmıştır?

İstiklal Marşının Üçüncü Kıtası
Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim bendimi çiğner aşarım.
Yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım.


İstiklal Marşının Üçüncü Kıtasının Açıklaması

Şair "ben" diyor.(Ancak kast ettiği mana aslında bizdir türk milleti adına konuşmaktadır) Türk milleti ezelden beri hür yaşamıştırhür yaşayacaktır. Onun özgürlüğünü elinden almak isteyen ancak çıldırmış olmalızira böyle bir harekete kalkışanlar ağır bir şekilde cezalandırılır. Türk milleti bağımsızlığı uğrunda önüne çıkacak her engeli aşacak güçtedir. O; böylesine yüce bir amaç için dağları delecek enginlere sığmayıpdenizleri taşıracaktır güçtedir.

İstiklal Marşı'nın üçüncü kıtası Ergenekon Destanına değinmektedir.

Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 28-09-2011, 07:21   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Ergenekon Destanı

Türk illerinde Türk oku ötmeyen Türk kolu yetmeyen Türk'e boyun eğmeyen bir yer yoktu. Bu durum yabancı kavimleri kıskandırıyordu. Yabancı kavimler birleştiler Türklerin üzerine yürüdüler. Bunun üzerine Türkler çadırlarını sürülerini bir araya topladılar; çevresine hendek kazıp beklediler. Düşman gelince vuruşma da başladı. On gün savaştılar. Sonuçta Türkler üstün geldi.

Bu yenilgileri üzerine düşman kavimlerin hanları beğleri av yerinde toplanıp konuştular. Dediler ki: ''Türkler'e hile yapmazsak halimiz yaman olur!''

Tan ağaranda baskına uğramış gibi ağırlıklarını bırakıp kaçtılar. Türkler "Bunların gücü tükendi kaçıyorlar'' deyip artlarına düştüler. Düşman Türkler'i görünce birden döndü. Vuruşma başladı. Türkler yenildi. Düşman Türkler'i öldüre öldüre çadırlarına geldi. çadırlarını mallarını öyle bir yağmaladılar ki tek kara kıl çadır bile kalmadı. Büyüklerin hepsini kılıçtan geçirdiler küçükleri tutsak ettiler.

O çağda Türklerin başında İl Kağan vardı. İl Kağan'ın da birçok oğlu vardı. Ancak bu savaşta biri dışında tüm çocukları öldü. Kayı (Kayan) adlı bu oğlunu o yıl evlendirmişti. İl Kağan'ın bir de Tokuz Oğuz (Dokuz Oğuz) adlı bir yeğeni vardı; o da sağ kalmıştı. Kayı ile Tokuz Oğuz tutsak olmuşlardı. On gün sonra ikisi de karılarını aldılar atlarına atlayarak kaçtılar. Türk yurduna döndüler. Burada düşmandan kaçıp gelen develer atlar öküzler koyunlar buldular. Oturup düşündüler: ''Dört bir yan düşman dolu. Dağların içinde kişi yolu düşmez bir yer izleyip yurt tutalım oturalım.'' Sürülerini alıp dağa doğru göç ettiler.

Geldikleri yoldan başka yolu olmayan bir yere vardılar. Bu tek yol da öylesine sarp bir yoldu ki deve olsun at olsun güçlükle yürürdü; ayağını yanlış yere bassa yuvarlanıp paramparça olurdu.

Türklerin vardıkları ülkede akarsular kaynaklar türlü bitkiler yemişler avlar vardı. Böyle bir yeri görünce ulu Tanrı'ya şükrettiler. Kışın hayvanlarının etini yediler yazın sütünü içtiler. Derisini giydiler. Bu ülkeye ''Ergenekon'' dediler.

Zaman geçti çağlar aktı; Kayı ile Tokuz Oğuz'un birçok çocukları oldu. Kayı'nın çok çocuğu oldu Tokuz Oğuz'un daha az oldu. Kayı'dan olma çocuklara Kayat dediler. Tokuz'dan olma çocukların bir bölümüne Tokuzlar dediler bir bölümüne de Türülken. Yıllar yılı bu iki yiğidin çocukları Ergenekon'da kaldılar; çoğaldılar çoğaldılar çoğaldılar. Aradan dört yüz yıl geçti.

Dört yüz yıl sonra kendileri ve süreleri o denli çoğaldı ki Ergenekon'a sığamaz oldular. çare bulmak için kurultay topladılar. Dediler ki: ''Atalarımızdan işittik; Ergenekon dışında geniş ülkeler güzel yurtla varmış. Bizim yurdumuz da eskiden o yerlerde imiş. Dağların arasını araştırıp yol bulalım. Göçüp Ergenekon'dan çıkalım. Ergenekon dışında kim bize dost olursa biz de onunla dost olalım kim bize düşman olursa biz de onunla düşman olalım.''

Türkler kurultayın bu kararı üzerine Ergenekon'dan çıkmak için yol aradılar; bulamadılar. O zaman bir demirci dedi ki: ''Bu dağda bir demir madeni var. Yalın kat demire benzer. Demirini eritsek belki dağ bize geçit verir. Gidip demir madenini gördüler. Dağın geniş yerine bir kat odun bir kat kömür dizdiler. Dağın altını üstünü yanını yönünü odun-kömürle doldurdular. Yetmiş deriden yetmiş büyük körük yapıp yetmiş yere koydular. Odun kömürü ateşleyip körüklediler. Tanrı'nın yardımıyla demir dağ kızdı eridi akıverdi. Bir yüklü deve çıkacak denli yol oldu.

Sonra gök yeleli bir Bozkurt çıktı ortaya; nereden geldiği bilinmeyen. Bozkurt geldi Türk'ün önünde dikildi durdu. Herkes anladı ki yolu o gösterecek. Bozkurt yürüdü; ardından da Türk milleti. Ve Türkler Bozkurt'un önderliğinde o kutsal yılın kutsal ayının kutsal gününde Ergenekon'dan çıktılar.

Türkler o günü o saati iyi bellediler. Bu kutsal gün Türklerin bayramı oldu. Her yıl o gün büyük törenler yapılır. Bir parça demir ateşte kızdırılır. Bu demiri önce Türk kağanı kıskaçla tutup örse koyar çekiçle döver. Sonra öteki Türk beğleri de aynı işi yaparak bayramı kutlarlar.

Ergenekon'dan çıktıklarında Türklerin kağanı Kayı Han soyundan gelen Börteçine (Bozkurt) idi. Börteçine bütün illere elçiler gönderdi; Türklerin Ergenekon'dan çıktıklarını bildirdi. Ta ki eskisi gibi bütün iller Türklerin buyruğu altına girene kadar. Bunu kimi iyi karşıladı Börteçine'yi kağan bildi; kimi iyi karşılamadı karşı çıktı. Karşı çıkanlarla savaşıldı ve Türkler hepsini yendiler. Türk Devleti'ni dört bir yana egemen kıldılar.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 04-10-2015, 12:51   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Ewt çok tşk ederim şmdi de bu lafı sölemenin zamanı hain teröristler


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İstiklal Marşı'nın üçüncü kıtası hangi tarihi olay üzerine yazılmıştır?

İstiklal Marşı'nın üçüncü kıtası hangi tarihi olay üzerine yazılmıştır? konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: istiklal marşı hangi tarihi olay üzerine yazılmıştır, istiklal marşı nın 3 kıtası hangi tarihi olay üzerine yazılmıştır, ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım hangi olay üzerine yazılmıştır, istiklal marşının 3 kıtası hangi tarihi olay üzerine yazılmıştır, istiklal marşı hangi olay üzerine yazılmıştır, ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım hangi tarihi olay, istiklal marşı 3 kıtası hangi tarihi olay üzerine yazılmıştır, istiklal marsi hangi tarihi olay uzerine yazilmistir, istiklal marşı hangi tarihi olay üzerine yazıldı, istiklal marşı 3 kıta hangi tarihi olay üzerine yazılmıştır, istiklal marşı39nın 3 kıtası hangi tarihi olay üzerine yazılmıştır, istiklal marşı nın 3 kıtası hangi olay üzerine yazılmıştır, ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım kıtası hangi tarihi olay üzerine yazılmıştır, istiklal marşı nın 3kıtası hangi tarihi olay üzerine yazılmıştır, istiklal marsi hangi olay uzerine yazilmistir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Olay Yazıları Nelerdir?-Olay Yazıları Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 25 04-02-2016 04:55
İstiklal Marşı elif İlköğretim 0 10-06-2011 04:44
İstiklal Madalyası Kanunu Nedir? - İstiklal Madalyası Kanunu Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 28-02-2011 04:05
14 Subat Sevgiler gunu Hangi Olay Uzerune Cikmistir mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 11-01-2011 07:27
İstiklal Marşı'nın Kabulü elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 18-06-2009 12:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats