bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-09-2011, 07:31   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İstiklal Marşının İkinci Kıtası ve Anlamı Nedir?

İstiklal Marşının İkinci Kıtası ve Anlamı Nedir?

Çatma kurban olayım çehreni ey nazlı hilal!

Bu mısrada şair yine o kişiye sesleniyor.Günlük konuşmalarımızda’kaş çatmaksurat asmak’ gibi anlatım biçimleri kullanırız.Bu ifadeler kızgınlıköfkekırgınlık.alınganlık vb. anlamlara da gelebilir.Anlaşılıyor ki o kişi çok öfkelenecekçok kızacak bir şeylere çok sinirlenecek ve çehresini çatacak.Şair böyle bir anda bile sevgi ve yakarışla o kişiye ‘kurban olayım’ ifadesiyle sesleniyor yani o kişiden öfkelenmemesini arzu ediyor.Burada ‘çehre’ suratyüz anlamında kullanılmıştır.’nazlı’ dan kasıt ise o kişinin kırılgan narin yapılı bir kişiliğe sahip olduğu anlamı çıkartılabilir. ‘hilal’ eski Türkçede değişik anlamlara gelebiliyor. Buradaki anlamı ise ikincil anlamıyla sevgili anlamında kullanılmış olabilir. Böylece o kişi bir kez daha yücelik vasfı ile nitelendiriliyor. Bu yorumlar sadece bir tahmindir. Şiiri okuyanlar duyanlar buradaki ‘hilal’ kelimesini bayraktaki hilal olarak anlayabilirler. Bu yüzden mısranın gerçek anlamını anlayamazlar. Eğer biraz şüpheci bir yorumla şiire yaklaşırsak mısranın böyle bir anlamdan başka anlamlara da gelebileceğini anlarız. Bayraktaki hilal cansızdır sadece bir semboldür. Eğer şair şiiri tek bir kişi etrafında şekillendiriyorsa benim yorumum daha mantıklı hale gelir. Aksi halde şiirin şifresini çözemeyiz bana göre. Şiirin mısraların bir mesajı anlamı olmalıdır. Oysaki incelediğim diğer tahlillerde böyle şiire oturan bir çözümlemeye rastlayamadım.

Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet bu celal?

Bu mısrada ilk önce cümlenin ilk yarısını çözümlemeye çalışalım. ‘kahraman’ ifadesiyle Türk milletinin tarih boyunca yaptığı savaşlar verdiği mücadeleler akla gelir. Gerçektende Türk milletinin tarihi başarılarla zaferlerle doludur. Bu nitelemeyle Türk milleti yüceltiliyor yücelik sıfatıyla sıfatlandırılıyor. ‘Irk’ ifadesi soy sonra gelen torunlar anlamına gelebilir ya da millet halk ulus anlamıyla ikincil anlamıyla kullanılmış olmalıdır. Değilse şair ırkçılık yapıyor olamaz çünkü böyle bir şey şairin İslamcı kişiliğine inancına ters düşer. ‘ırk’ kelimesi seçilerek şiirde bir ses uyumu ahenk sağlanmıştır. ‘gül’ ifadesiyle o kişi güle benzetiliyor o kişi yine yüceltiliyor yücelik sıfatıyla sıfatlandırılıyor. Gül çiçeği masumiyeti temizliği çağrıştırır bu anlamlarda kullanılabilir. Bu mısradan anlıyoruz ki demek ki o kişi halkının karşısına çıkacak halkına karşı bazı sözler sarf edecek bazı fiillerde bulunacak. Fakat bu söz ve fiiller olumlu değil olumsuz olacak. Fakat şair buna rağmen olayları iyimser bir bakışla anlatıyor o kişinin olumsuz bir eylemine rağmen o kişiyi eleştirmiyor aksine olumlu yaklaşıyor. O kişi belki de televizyon aracılığıyla ve mucizevî bir şekilde insanlara Türk milletine karşı bazı sözler sarf edecek. Kıtanın ilk mısrasından yola çıkar ilk mısrayı anlarsak ikici mısrayı daha iyi anlarız. İşte böyle şiirin şimdiye kadar olan kısımlarını anlarsak şimdi yorumladığımız mısranın ikinci kısmını da anlayabiliriz. Mısranın ikinci kısmında bir şiddet kızgınlık hali anlatılıyor. O kişinin olumsuz eylem ve sözleri demek ki ülke genelinde bir fesat ve karışıklığa karmaşaya yol açacak. Şair bu mısrada iyimserlik hayret ve övgü içeren ifadeler kullanıyor. Bu mısrayı anlamak için şiirin beşinci kıtası ikinci mısrasını anlamamız gerekir. Böylece bu mısrayı daha iyi anlayabilir yorumlayabiliriz.Bir kez daha belirtmeliyim ki İstiklal Marşına yapılan bir eleştiri marşta Türk kelimesinin geçmediğidir oysaki bu mısradaki ‘Kahraman ırk’ ifadesi ‘Türk’ kelimesinin anlamını fazlasıyla karşılamaktadır.Öyleyse ‘Kahraman ırk=Türk’ diyebiliriz.Marşta Türk ve İslam kelimesinin anlamını karşılayacak bir çok ifade ve konu mevcuttur.

Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal…

Şair bu mısrada kurtuluş savaşı kuva-i milliye şehitleri adına konuşuyor. Kurtuluş savaşı ve onun öncesindeki harplerde on binlerce Mehmetçik vatanın bağımsızlığı ve refahı güvenliği için kan dökmüştür. Şiirde sözü edilen kişi önceki mısralarda sözü edilen olaylar boyunca olumsuz bir tablo çizmiştir ve bu davranışlar kuva-i milliye şehitlerini ve diğer şehitlerimizi üzmektedir. Eğer kurtuluş harbi sonucunda kazanılan bağımsızlık kaybedilirse dökülen şehit kanları o kişiye helal edilmeyecektir. Şehitler o kişiden davranışlarını değiştirmesini istemekte ruhları bunu arzulamakta o kişi uyarılmaktadır. Ama şehitler şair vasıtasıyla konuşmakta konuşturulmaktadır. Kurtuluş savaşı ve onun öncesindeki savaşlarda imkânsızlıklar içinde ve fedakârlıklarla muharebeler kazanılmıştır. Ve bu dökülen kanların değeri bilinmeli o kişi bunu idrak etmeli anlamalıdır. Şehitler o kişiden bunları anlamasını istemekteler.

Hakkıdır Hakk’a tapan milletimin istiklal!

Bu mısrada bağımsızlığın Türk milletinin hakkı olduğu bunun milletçe kazanıldığı ve korunduğu hatırlatılmaktadır. Yine şehitler adına konuşulmakta bağımsızlık önemle vurgulanmaktadır. Bilindiği gibi cumhuriyet tarihi boyunca bağımsızlık önemle korunmuş güneydoğu bölgemizde Kıbrıs’ta ve dünyanın değişik bölgelerinde Türk askeri görev yapmış binlerce on binlerce şehit verilmiştir. Kurtuluş harbi ve onun öncesindeki ön harplerde de binlerce on binlerce can şehit verilerek bağımsızlık kazanılabilmiştir. Bu yüzden bağımsızlık Türk milleti tarafından hak edilmiştir bağımsızlık Türk milletinin hakkıdır. ‘istiklal’ kelimesi burada bağımsızlık anlamında kullanılmıştır. ‘Hakk’a tapan’ ifadesiyle Türk milletinin mensup olduğu din İslam dini kastedilmiştir. Gerçektende bin yıldır Anadolu topraklarında İslam dini yaşanmaktadır. Günümüzde Türk halkının %’de 98’e yakını islama mensuptur. Fakat ibadet ve dini yükümlülükler namaz kılma gibi genellikle tam manasıyla yerine getirilememekte fakat Türk milletinin geneli İslam inancını Allah inancını taşımaktadır. Alevilik Caferilik Şiilik gibi değişik mezhepler ülke genelinde söz konusudur fakat buna rağmen mısrada ortak inanç vurgulanmıştır. Bu ilk iki kıtada şiiri yazan şairdir fakat belki de o kişiye şehitler adına seslenilmekte bazı olaylar dile getirilmekte anlatılmaktadır. Bana göre bu olaylar kurtuluş savaşından sonraki bir zaman diliminde gerçekleşmiştir. Bu sadece bir tahmindir. Öyleyse bu şiir şairin bir kerametidir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İstiklal Marşının İkinci Kıtası ve Anlamı Nedir?

İstiklal Marşının İkinci Kıtası ve Anlamı Nedir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: istiklal marşımızın sözlerinde neler anlatılmaktadır, istiklal marşının sözlerinde neler anlatılmaktadır, istiklal marşı sözlerinde neler anlatılmaktadır, istiklal marşımızın sözlerinde neler anlatılmaktadır kısaca, istiklal marşı mızın sözlerinde neler anlatılmaktadır, istiklal marşımızın sözlerinde neler anlatılmakta, istiklal marşındaki çatma ne demek, istiklal marşımızın sözlerinde ne anlatılıyor, istiklal marşında çatma nedir, istiklal marşının sözlerinde neler anlatılmaktadır kısaca, istiklal marşının sözlerinde ne anlatılmaktadır, istiklal marşımızın sözlerinde neler anlatılıyor, istiklal marşı sözlerinde ne anlatılmaktadır, istiklal marşında çatma ne demektir, istiklal marşımızın sözlerinde neler anlatılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İstiklal Marşı'nın üçüncü kıtası hangi tarihi olay üzerine yazılmıştır? Я Türkçe ve Edebiyat 2 04-10-2015 12:51
İstiklal Marşının Birinci Kıtası ve Anlamı Nedir? Я Türkçe ve Edebiyat 1 31-10-2012 10:30
İstiklal Marşının Çalınıp Söyleneceği yerler nerelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 01:29
İstiklal Marşımızın 10 Kıtasının Anlamı elif Eğitim ve Öğretim 0 10-06-2011 06:00
12 Mart İstiklal Marşının Kabulü Bkmlyz Tarih 0 08-03-2009 12:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats