bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-09-2011, 07:42   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İstiklal Marşının Dokuzuncu Kıtasının Anlamı Nedir?

İstiklal Marşının 9. Kıtasının Anlamı Nedir?

O zaman vecd ile bin secde eder- varsa- taşım

Bu mısrada şair kendini anlatıyor. Eğer uç farklı bir bakış açısıyla bakarsak bu mısra ve kıtayı yorumlayabiliriz. Şair önceki kıtalarda Türk milleti ve devletinin bağımsızlığını kaybetmesi işgale uğraması tehlikesinden sıkça söz ediyor. Bu tehlikeye şiir boyunca değiniliyor. O kişiye uyarılar hatırlatmalar yapılıyor o kişiye sesleniliyor. Şair sekizinci kıtada o kişiden bir istekte dilekte bulunuyordu. Mısranın başında ‘O zaman’ ifadesi kullanılıyor bu ifadeyle şairin sekizinci kıtadaki dileği isteği gerçekleşince yani bağımsızlık korununca demek isteniliyor. Demek ki şairin isteği o kişi tarafından yerine getirilecek şairin dileği karşılık bulacak. Mısranın devamında ilahi aşk şiddetli dini heyecanla secde eden bir nesneden ya da nesnelerden söz ediliyor. Belki de bu mısrada belirtilen anlam: şair vefat etmiş olmasına rağmen şairin amel defteri kapanmamış şairin ruhu ibadete Allaha yakarışa devam ediyor ya da şairin mezar taşı şair adına Allah’a secde ediyor ya da ülkemizde yaşayan Hak’ka tapan halkımız milletimiz bu mısrada dile getiriliyor mısranın genelinde belki de şairin o an yaşadığı ilahi aşk heyecan anlatılmaya çalışılıyor. Şair bu mısrada kabirdeki halinden ölümünden sonraki bir zamandan söz ediyor. Mısranın düzyazıyla açılımını yaparsak ‘Eğer benim senden istediğim dileğim gerçekleşirse gerçekleştiği zaman’ şeklinde özetleyebiliriz.

Her cerihamdan ilahi boşanıp kanlı yaşım

Şair şiir boyunca ikazlarda bulunmuş değişik konulardan söz etmiş o kişiye seslenmişti. Şair bu mısrada kendi adına konuşuyor kendisinden söz ediyor bu mısrada şair yine ölümünden sonraki bir olaya değiniyor kabirdeki hayatından bahsediyor. Önceki mısradan ve bu mısradan anladığımız kadarıyla şairin sekizinci kıtadaki dileği yerine geliyor bağımsızlık korunuyor. Şair bağımsızlığın korunmasından büyük mutluluk duyuyor ve kabirde yatarken her yanından gözlerinden ilahi bir duyguyla yaşlar akıyor sevinç gözyaşları döküyor terliyor bu yaşlar kanlı olarak niteleniyor yani bu dökülen gözyaşları kutsanıyor dökülen gözyaşlarının sıradan gözyaşı olmadığı belirtiliyor. ‘Her cerihamdan’ ifadesiyle kanımca her yanımdan anlamı veriliyor. Dökülen gözyaşları ve akan terler ‘ilahi kanlı’ olarak sıfatlandırılıyor. Mısrayı düzyazıya çevirirsek ‘Vücudumun her yerinden gözlerimden derilerimden kanlı ilahi yaşlar boşanacak akacak’ şeklinde bu mısrayı düzyazıyla açabilir bu mısranın açılımını yapabiliriz. Demek ki şairin o kişiden isteği dileği çok önemli ki bu dilek gerçekleşince şair kabrinde gözyaşı döküyor. Bu vatanın bağımsızlığı kolay kazanılmamış vatanın bağımsızlığı için binlerce on binlerce şehit kanı dökülmüş can verilmiştir. Vatanın bağımsızlığının korunması bu yüzden şaire göre çok önemlidir bağımsızlık için ağır bedeller ödenmiştir. Şair bu mısrada kendisinin diriliş anına ve dirilişin şekline değiniyor.

Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na’şım;


Bu mısra önceki iki mısranın devamıdır. Olaylar dizisi bu mısrayla devam etmektedir. Şair bu mısrada yine kendi adına konuşuyor. Bu kıta ve mısrayı genel kabulün aksi yönünde tahlil edeceğim. Şair bu mısrada bana göre gerçek anlamda bir dirilişten. Kabirden kalkıştan söz ediyor. Dirilişin şekli fışkırmak ruh-i mücerred gibi fışkırmak şeklinde ifade ediliyor. ‘ruh-i mücerred’ den kasıt ise hapsedilmiş bir kişinin özgürlüğüne kavuşması gibi ya da şiirde sözü edilen kişinin asıl kimliğini keşfetmesiyle kabuğunu kırması gibi anlamları verilebilir. Mısrada açık açık ‘naaş’ kelimesi kullanılmış mısrada geçmiştir. Mısrada ‘fışkırmak’ ifadesiyle anlatım güçlendirilmiş dirilmek kelimesinin yerine ‘fışkırmak’ kelimesi kullanılmış hem mısranın gerçek anlamı gizlenmiş hem de anlatım renklendirilmiştir. Mısrayı düzyazıya çevirir açılımını yaparsak ‘Dirilir hapsedilmiş ruh gibi kabirden cesedim ya da dirilir büyük ruh gibi mezardan cesedim’ şeklinde açılımını yapabiliriz. Şairin dileği yerine gelmiş ve şair dirilmiştir. Bu mısranın ve kıtanın anlamını destekleyecek bilgileri şiirin tüm tahlilinin sonunda vermeye çalışacağım.

O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Şair bu mısrada yine kendi adına konuşuyor. Şiir boyunca şair vatanın ve milletin bağımsızlığından ve bağımsızlığın tehlikeye girebileceğinden ülkenin işgal edilebileceği ihtimalinden söz ediyor şiirde sözü edilen kişiye bazı uyarılarda bulunuyordu. Sekizinci kıtada şair o kişiden bir dilekte bulunuyordu. Şairin bu dileği bu kıtaya göre gerçekleşiyor. Şairin sözünü ettiği tehlikeler gerçekleşmemiş bu kıtada ve mısrada bu durum vurgulanıyor. Bu mısrada şair memnuniyetini ifade ediyor öyle bir memnuniyet öyle bir mutluluk ki mecazi ifadeyle şairin başı arşa yani göğün en yüksek katına değiyor. Yani bu mutluluğun ve memnuniyetin nedeni Türk vatanı bir işgale uğramamıştır diğer nedeni de şair kabrinden diriltilerek hayata dönüyor ve şairin manevi yönden yüksek bir makamda olduğunu maddi manevi alem görüyor şair bu şerefle şereflendiğini bu dereceyi kazandığını bizzat kendisi görüyor bunu yaşıyor.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İstiklal Marşının Dokuzuncu Kıtasının Anlamı Nedir?

İstiklal Marşının Dokuzuncu Kıtasının Anlamı Nedir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: o zaman vecd ile bin secde eder varsa taşım, fışkırır ruh ı mücerred gibi yerden na şım ne demek, o zaman vecd ile bin secde eder varsa taşım ne demek, o zaman vecd ile bin secde eder varsa taşım açıklaması, na şım ne demek, vecd ile bin secde, istiklal marşının 9 kıtasının anlamı, fışkırır ruhi mücerret gibi yerden na şım, o zaman vecd ile bin secde eder varsa taşım anlamı, vecd ile bin secde ne demek, istiklal marşı 9 kıta anlamı, vecd ile bin secde eder ne demek, o zaman vecd ile bin secde, vecd ile bin secde eder varsa taşım ne demek, o zaman vecd ile bin secde eder,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İstiklal Marşının Yedinci Kıtasının Anlamı Nedir? Я Türkçe ve Edebiyat 9 29-09-2015 08:56
İstiklal Marşının Sekizinci Kıtasının Anlamı Nedir? Я Türkçe ve Edebiyat 1 05-10-2011 03:12
İstiklal Marşının Altıncı Kıtasının Anlamı Nedir? Я Türkçe ve Edebiyat 0 28-09-2011 07:37
İstiklal Marşının Beşinci Kıtasının Anlamı Nedir? Я Türkçe ve Edebiyat 0 28-09-2011 07:36
İstiklal Marşının Dördüncü Kıtasının Anlamı Nedir? Я Türkçe ve Edebiyat 0 28-09-2011 07:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats