bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-02-2012, 04:15   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Büyük Umutlar Kitap Özeti

Büyük Umutlar Kitap Özeti

Charles Dickens Büyük umutlar kitabının özeti

Genç Pip yetim bir çocuktur;ablası ve ablasının kasaba demircisi olan iyi kalpli kocası tarafından yetiştirilir.
Tek başına bir hayat süren Pipgenelde civardaki ormanlar arasında dolaşırzaman zaman ölmüş anne ve babasının mezarlarını ziyaret ederek ağlar.Bir gün ormanda dolaşırken önüne iriyarı bir adam çıkar ve kendisi- ne derhal yiyecek getirmezse onu öldüreceğini söyler.Bu adamın hapishaneden kaçan biri olduğu anlaşılmaktadır;zira ayaklarını bağlayan zincirleri kesmek için Pipten bir eğe getirmesini de ister.
Adamın bu isteğini reddetmeyecek kadar dehşete düşen Pip ablasının mutfağından bir tabak etli hamur çalar ve alet kutusundan da bie eğe alarak mahkumun kendisine rastladığı yere gider.Burada başka bir yabancı adam daha görür birincisi ile şiddetli bir kavgaya tutuşmuştur. İkinci adam sonunda sisler arasında kaybolur.Aradan uzun zaman geç- meden adı Abel Magwitch olan hapishane kaçkını tekrar yakalanır;fakat hapishaneye götürülmeden önce Pipe kendisine yardım ettiği için iyilik yapacağını söyler.
Pipbu hadiseyi çabucak unutur.Çok geçmeden Bayan HavishamPipin ablasından Pipii Satis evine gondermesini rica eder.Uzun bir zaman önce Bayan Havishamevlilik gününde kocası olacak adam tarafından reddedilmiştir.Kadıno günden bugüneodalardaki bütün saatleri durdur- muştu ve şimdi vesayeti altındaki güzel fakat kibirli Estella ile yaşamak- tadır.Düğün gecesinin sabahında yenecek kahvaltı masadaki pasta ile birlikte küflenmiş vaziyette durur.PipBayan Havishamıı ziyaret ettiği zamanonun bu herkesten ayrı davranışlarına hayret eder.
Yapayalnız bir hayat süren Bayan Havisham Piptensık sık gelerek vesayeti altındaki Estella ile oynamasını ister.EstellaPipin canını sıkar ve Bayan Havisham dakızın Pipii kızdırmasını teşvik eder.Estellaya kızmasına rağmenPiponun derin tesiri altındadır;Estella onun şimdiye kadar gördüğü kızlar arasında en güzelidir.
Çalışkan bir kimse olduğundan Pipbirgün demirci dükkanındaki sınırlı hayattan kurtulacağını bilir.Bu fırsat da kısa bir zaman içinde gerçekleşir. Bir gün Bay Jaggers adında kendini beğenmiş bir avukat gelerek ismini belirtmeyen birinin Pip namına para yatırdığını ve onun Londraya giderek bir centilmen olmasını istediğini söyler.Bu habere çok sevinen Pipparanın Bayan Havishamdan geldiğinikendisinin böyleceEstella için arzu edilir bir koca olarak yetişmesini istediğini sanır.
PipLondradaHerber Pocket adında Bayan Havishamın uzaktan bir akrabası ile arkadaşlık eder.PocketLondrayı iyi bilen zarif bir gençtir. Pip için kiralanan odalardan birinde yaşar.Avukat JaggersPipin sorularını cevaplandırmaz.Kendisine yardım edenin kim olduğunu söylemezzamanı gelince öğreneceğini söyler.
Pipçok geçmedenLondralı şık bir aylak olur.Bentley Drumle adında tahammül edilmezcesine kibirli bir avukatla tanışır ve Londra sosyetik hayatının bütün girdi çıktılarını o kadar iyi öğrenirkisadık arkadaşı basit Joe Gargerynin kendisini ara sıra ziyaret etmesinden rahatsızlık duyar.
Bununla beraber Joe ayrıldıktan sonra Pipona kaba muamele yaptığından dolayı pişmanlık duyar.Bir defa Bayan Havishamın ricası üzerinePipJoe ile birlikte Havishamıi ziyaret eder.Yaşlı Havisham ve vesayetindeki EstellaPipinmutevazi bir hayattan nerelere geldiğini hayretle görürler.Bayan Havishamdaha da ileriye giderek Pipe Estellaya aşık olmasını beklediğini söyler.Pipin de istediği budur.
Estella Londraya gelir.Ãok geçmedenesmer güzelliği ve sosyetik tavırlarından dolayı aralarında Bentley Drumlenin de bulunduğu gençler ona kur yapmaya başlar.Kızgerçi ara sıra Pipii görürse de Pipe aşık olmadığı bellidir.

Yirmi birinci yaş gününde Pipii çocukken ormanda ettiği hapishane kaçkını Magwitch hayrete boğarak ziyaret eder.Kabazihnen hiçbirşeyl meşgul olmadığı hissini uyandıran bu adamilk önce titiz Pip üzerinde tiksinti uayandırır;ama Pipin gizli hamisi olduğu açıkladığı zaman Pip dehşete düşer.MagwitchPipegönderildiği yerde çok para yaptığını ve şimdi kendisinin bir oğlu kabul ettiği Pipin nasıl bir genç olduğunu görmek için gizlice Londraya geldiğini söyler.Tek isteği Pipin kendisinin başaramadığı tarzda bir centilmen olmasıdır.Ãngiltereye Provis nikiyle gelmiştir.Eğer polis onun mahkumları kolonisinden kaçtığını ögrenirse ölüme mahkum edileceğini söyler.
Bu çıkmaz Pipii sersemletir.Magwitche minnettarlık duyması gerektiğini bilirsede bu yarı vahşi adama sempati duyamayacak cooldur. Hamisinin Bayan Havisham olmaması da onu büyük bir hayal kırıklığına uğratır.Genede PipMagwitche yardım edeceğini söyler ve Magwitch de ormanda kavga ettiği kimseninbaş düşmanı Arthur Compeyson olduğunu belirtir.Pip de Herbert Pocketden Compeysonun Bayan Havishamı1 düğün gününde terkeden adam olduğunu ögrenir.
Kendi hamisinin Bayan Havisham olduğunu sanmakla düştüğü ahmaklığa kızan Pipyaşlı kadını azarlamak için kasvetli eve birkez daha gider.Kadın daPipe işkence yapmaka istercesineEstellanınyakın bir zamanda Bentley Drule ile evleneceğini söyler.Bayan Havisham Pipin bu derece kızgın olacağını beklememektedir.Kendisinin terkedilmesinden bu yana bütün erkeklerden intikam almaya yemin etmiştir.Pipin Estellaya beslediği duyguları istismar etmek suretiylebu yeminini yerine getirmiş olmuğunu sanır.

Estellanın evlenmesinden sonra Pip Havishamın evini tekrar ziyaret eder.Binada bir yangın çıkar.PipBayan Havishamı1 kurtarmaya çalışırfakat çok geç kalmıştır.Evmazinin toz ve eşyası ile dolu olduğundan çabucak yanar.Bayan Havisham alevler ortasında can verir.
Londraya dönen PipMagwitchin gerçekte Estellanın babası olduğunu öğrenir;annesi de muhtemelenAvukat Jaggersin ev işlerine bakan garip kadındır.Daha da hayret uyandırıcı bir haber Compeysonun da Londrada olduğu ve Magwitchi2 öldürmek için fırsat kolladığıdır.Pip Herbert Pocketin yardımı ilehamisini ingiltereden Fransaya kaçırmak ister.ardındankendisi de Fransaya gidecektir.Fkat vapura biner binmez Compeyson kendilerini yakalar.iki düşman yumruk yumruğa şidddetli bir kavgaya tutuşurMagwitch Compeysonu öldürür.Bu suçundan dolayı eski mahkum tekrar tutuklanır ve yargılanmasını beklediği sırada hapishane de ölür.

Son zamanlarda başına gelen bu olaylarla Pip hastalanır ve eski sadık arkadaşı Joe Gargery kendisine bakar.Pipin ablası ölmüştür ve Joe da kendisini seven kocası üzerinde hakimiyet kurmak istemeyen Biddey ile evlenmiştir.Pip nihayet bu mütevazisadık Joe ya dudak bükmekte ne kadar haksız olduğunu anlar.Joe ile birlikteonun demirci dükkanına döner ve hastalık harici dönemindekendisine kötü muamele ettiği için Joedan özür diler.
Estellayı kaybedişini hala hazmedemeyen Pip Herbert Pocket ile birlikte Londrada bir iş kurar.Seneler sonra bir zamanlar Bayan Havishamın evinin durduğu yeri son bir defa ziyaret eder.Orada Estellayı görür.Beraberce bir zamanlarçocukken oynadıkları bahçede dolaşırlar.Estellaşimdi dul bir kadındır.Sosyetik köklerinden ötürü evlendiği haşin Bentley Drumlevahşetle muamele ettiği atının bir çiftesi ile ölmüştür.Drumle ile geçirdiği hayatı ve tek başına yapayalnız süren dulluk hayatıbir zmanaların soğuk ve kibirli Estellasını yumuşatmıştır. Elele bahçede yürürlerken Pip ve Estella artık birbirini hiç bir zaman terkedemeyeceklerini anlarlar.Hikayenin sonunda herkes mutlu olur !


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Büyük Umutlar Kitap Özeti

Büyük Umutlar Kitap Özeti konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: büyük umutlar kitap özeti, büyük umutlar özet, büyük umutlar özeti, büyük umutlar kitabının özeti, büyük umutlar kitap özeti kısaca, büyük umutlar kitap özeti kısa, büyük umutlar kısa özet, büyük umutlar kitabının kısa özeti, büyük umutlar kitabının konusu, büyük umutlar kitabının karakterleri, büyük umutlar romanının özeti, umut romanının özeti, büyük umutlar kısa özeti, büyük umutlar kitabı özeti, büyük umutlar özet türkçe,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Huckleberry Fin kitap özeti Я İngilizce 2 06-04-2014 04:45
Antikacı Dükkanı Kitap Özeti elif Türkçe ve Edebiyat 0 23-02-2012 04:14
L. A. Winners kitap özeti Я İngilizce 0 12-02-2011 03:51
aşk-ı memnu kitap özeti handan Kütüphanemiz 3 20-04-2010 03:45
sergüzeşt kitap özeti handan Kütüphanemiz 2 20-04-2010 03:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats