bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-02-2012, 08:59   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Serveti Fünun Edebiyatı ile Tanzimat Edebiyatı Arasındaki Farklar

Serveti Fünun Edebiyatı ile Tanzimat Edebiyatı Arasındaki Farklar


1. Tanzimat Edebiyatı’nda şiirin konusu güzel olan her şeydir Servet-i Fünûn’da güzel kelimesi kaldırılmış ve şiirin konusu sınırsız bir şekilde genişletilmiştir.

2. Tanzimat‘ta rağbet görmüş olan metafizik ve sosyal konular Servet-i Fünûn’da mühim bir yer tutmaz.

3. Tanzimat Edebiyatı’nda dil ve üslup Servet-i Fünûn’a göre daha sade ve anlaşılırdır.

4. Tanzimat Edebiyatı’nda tiyatro ön plandayken Servet-i Fünûn’da şiir roman ve hikaye ön plandadır.

5. Tanzimatçılar “toplum için sanat” görüşünü benimserken Servet-i Fünûncular “sanat için sanat” görüşünü benimsemişlerdir.

6. Servet-i Fünûn Edebiyatı Tanzimat‘a göre halktan uzaklaşmıştır. Çünkü Servet-i Fünûn aydın kesime hitap eder.

7. Tanzimatçılar realizm ve romantizme önem verirken Servet-i Fünûncular parnasizm ve sembolizme önem vermişlerdir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 27-02-2012, 09:18   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Servet-i Fünûn ile Tanzimat Romanının Karşılaştırılması


Tanzimat Dönemi'nde yazarlar roman türünün ilk örneklerini vermiştir. Bu dönemde yazarlar romanda belli bir gelişmeyi değil Doğu ve Batı kültürünü birbirine katarak sosyal yararı gözetmiştir. Halka seslenebilmek için yazmış bu yolda meddah ağzını kullanmış öğreticiliği amaçlamıştır. Bu açıdan Tanzimat romanları teknik olarak kusurlu; ama bu türü yaygın hâle getirmesi açısından önemlidir. Yazarlar romanlarında halkı göz önünde bulundurmuş görüşleriyle kahramanları üzerinde etkili olmuş romanlarının olay akışını sık sık keserek okura bilgiler vermiştir. Edebiyatımızda Batılı anlamda esas roman Servet-i Fünûn'la başlar. Servet-i Fünûncular realist ve natüralist yazarları psikolojik roman çığırını açan yazarları ve onların roman anlayışlarını örnek almışlardır. Toplumsal yarar içeren sosyal konular (cariyelik görücü usulüyle evlilik köle ticareti yanlış Batılılaşma vs.) gitmiş kişisel konular özellikle aşk konusu romanlara hakim olmuştur.
Tanzimat romanlarında kişilerin psikolojik çatışmalarına çok az yer verildiğini yazarların görüşlerinin roman kahramanları üzerinde etkili olduğunu romanlarda gösterme tekniği yerine öykülemenin ağır bastığını önceki ünitemizde işlemiştik. Bu dönem roman yazarları daha çok Doğu edebiyatının etkisindedir. Tanzimat Dönemi romanlarında ne canlı bir psikoloji ne karakter ne de gerçekçi yaşam sahneleri vardır. Bu nedenle yazarlar tasvir ve tahlilde başarılı olamamışlardır.
Romanlarda ağırlıklı olarak kişilerin yaşamı ve salon hayatı işlenir. Kişilerin ruh çözümlemelerine tabiat ve çevre betimlemelerine özen gösterilir. Roman kişileri romantik yönleri olmakla birlikte genellikle modern yaşamın içinden eğitimli bazen hırslı bazen isyankar geleneğin kalıplarını kıran ümitle bunalım arası gelgitler yaşayan gerçekçi kişilerdir. Bu kişiler karamsar tipler çapkın ve macera peşinde olanlar zengin ve Avrupalı tipler olarak sınıflandırılabilir.
Yazarlar kahramanlarını psikolojik gerçekliklere uygun olarak serbest bırakır okuru taraf tutmadan kahramanları anlama ve çözümlemeye yönlendirir. Bunun yanında yazarlar romanlarda Batı tarzı hayatı ve kahramanları işlemişler sosyal yaşamdan da kuvvetli tiplere ve sahnelere de yer vermişlerdir. Örneğin Halit Ziya'nın Mai ve Siyah romanındaki Ahmet Cemil Aşk-ı Memnu'daki Firdevs Hanım Nihal ve Bihter o devir İstanbul'unda yaşamış toplumdan kişilerdir.
Tanzimatta sade dile yönelim vardır. Şinasi ile başlayan dilde sadeleşmeyi Ahmet Mithat uygulamaya çalışır. Fakat özentisiz cümleler kurduğu için bunda başarılı olamaz. Samipaşazâde Sezai dilde sadeleşmeyi savunmakla birlikte sanatlı söz söyleme alışkanlığından bütünüyle kurtulamaz. Bu konuda Nabizade Nazım daha başarılıdır. Servet-i Fünûn roman ve öykülerinde ise sade dil anlayışı bir kenara bırakılmış son derece süslü ve sanatlı arapça ve farsça sözcüklerle yüklü bir dil kullanılmıştır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Serveti Fünun Edebiyatı ile Tanzimat Edebiyatı Arasındaki Farklar

Serveti Fünun Edebiyatı ile Tanzimat Edebiyatı Arasındaki Farklar konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tanzimat edebiyatı ile serveti fünun edebiyatı arasındaki farklılıklar, tanzimat ve serveti fünun karşılaştırması, serveti fünun ile tanzimat edebiyatı arasındaki farklar, serveti fünun ile tanzimat karşılaştırması, tanzimat ile serveti fünun karşılaştırması, serveti fünun edebiyatının tanzimat edebiyatından ayrılan yönleri, serveti fünun ve tanzimat edebiyatı arasındaki farklar, tanzimat edebiyatı serveti fünun karşılaştırması, tanzimat edebiyatı ile serveti fünun edebiyatının karşılaştırılması, serveti fünun tanzimat karşılaştırması, tanzimat romanı ve serveti fünun romanı arasındaki farklar, tanzimatla serveti fünunun karşılaştırılması, tanzimat edebiyatı ve serveti fünun edebiyatı arasındaki benzerlikler ve farklılıklar, tanzimat edebiyatı ile serveti fünun edebiyatı arasındaki benzerlikler ve farklılıklar, tanzimat edebiyatı ve serveti fünun edebiyatı benzerlikleri ve farklılıkları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tanzimat Edebiyatı Genel Özelikleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 03-02-2011 05:13
Birinci Dönem Tanzimat Edebiyatı Özellikleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 05:30
İkinci Dönem Tanzimat Edebiyatı ve Sanatçıları Kimlerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 05:27
Tanzimat Edebiyatı Sanatçı ve Eserleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 05:16
Tanzimat Edebiyatı Öykü ve Roman Özellikleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 04:56

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats