bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-02-2012, 09:21   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Serveti Fünun Edebiyatında Hikaye ve Roman

Serveti Fünun Edebiyatında Hikaye ve Roman Özellikleri

1. Bu edebî tür daha Tanzimat yıllarında bile yeni şiirin gördüğü ölçüde itiraz görmemiş bünyesindeki Avrupaî yenilikleri Türk hayat ve edebiyatına daha kolay kabul ettirmiştir. Bunun başlıca sebebi gazeteciliğin kuruluşundan beri edebiyatta nesrin daha geniş bir rağbet görmesi nazmın ise hemen yalnız şiirde kullanılan bir ifade vasıtası haline gelmesidir.

2. Roman Türk edebiyatında âdeta yepyeni bir edebî tür diye karşılanmış onun eski ve manzum Şark hikâyelerinin yerini aldığı muhafazakârlarca fark edilmemiştir. Bu sebeple önce tercüme eserlerle başlayan Avrupaî Türk romanı kısa zamanda telif eserlerin yazılmasını teşvik eden geniş bir rağbet görmüştür.

3. Servet-i Fünûn romancıları arasında ilk öğrenimlerinden beri Avrupa dillerini ve edebiyatlarını öğrenmiş bulunanlar vardı. Bunlar roman zevkini ya doğrudan doğruya Batı edebiyatından yahut yine Batı tesiri altında gelişen Tanzimat romanından almış bulunuyorlardı. Yeni romancılar eski Türk edebiyatına zevk şekil ve edebî anlayış bakımından bağlı bulunmadıkları için Türkiye'de A*rupaî roman ve hikâyenin gelişmesi yolunda tam bir cesaretle ve geriye bakmadan çalışabilmişlerdir.

4.Tanzimat'ın hikâye ve romanı Fransız romantiklerinden biraz da realistlerden örnek almıştı. Servet-i Fünûn romancılarına örnek olanlar da genel olarak realist ve natüralist Fransız edebiyatıyle yine Fransa'da bir psikolojik roman çığırı açan yazarlardır.

5. Batı'ya dönüşün kuvvetli oluşu ve eski Doğu'dan hatıra taşımayışı yüzünden Servet-i Fünûn romanının yalnız roman mimarîsi değil hayatı ve kahramanları da biraz Avrupaîdir. Bununla beraber Edebiyat-ı Cedîde romancılarının roman dünyamıza içinde bulundukları sosyal hayattan bazı kuvvetli tipler ve sahneler getirdikleri inkâr olunamaz. Halid Ziya'nın Mai ve Siyah romanındaki Ahmet Cemil tipi Aşk-ı Memnu'daki Firdevs Hanım Nihâl ve Bihter o devir İstanbul'unda yaşamışlardı.

6. Servet-i Fünûn'un küçük hikâyesi daha çok Sami Paşazade Sezaî'nin ulaştığı merhaleden harekete geçmiş durumdadır. Servet-i Fünûn yazarlarının kitaplar dolusu küçük hikâyeler yazmaları çok önemlidir Bu yazarların yaşadıkları çağlar Türkiye'de küçük hikâye edebiyatının altın devri sayılır. Küçük hikâyenin yazarlar ve okuyanlar arasında gördüğü rağbet Servet-i Fünûn'dan sonra da yeni birtakım küçük hikâyecilerin yetişmesini sağlamıştır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Serveti Fünun Edebiyatında Hikaye ve Roman

Serveti Fünun Edebiyatında Hikaye ve Roman konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: serveti fünun döneminde hikaye ve roman, serveti fünun edebiyatı roman özellikleri, serveti fünun dönemi roman ve hikaye, serveti fünun dönemi hikaye ve roman özellikleri, serveti fünun dönemi hikaye ve roman, serveti fünun edebiyatı hikaye ve roman özellikleri, servet i fünun edebiyatında hikaye ve roman, serveti fünun döneminde romanın özellikleri, serveti fünun dönemi roman ve hikaye özellikleri, serveti fünun roman ve hikaye özellikleri, serveti fünun döneminde hikaye ve roman özellikleri, serveti fünun dönemi roman ve öykülerinin özellikleri, serveti fünun edebiyatında roman ve hikayenin özellikleri, serveti fünun döneminde roman ve hikayenin özellikleri, serveti fünun edebiyatı roman ve hikaye özellikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Serveti Fünun Edebiyatında Dil Anlayışı Я Türkçe ve Edebiyat 0 27-02-2012 09:20
Serveti Fünun Edebiyatı Sanatçılarının İsimleri Я Türkçe ve Edebiyat 0 27-02-2012 09:18
Tanziman Edebiyatında Roman ve Hikaye Я Türkçe ve Edebiyat 0 27-02-2012 09:16
Tanzimat Edebiyatında Roman,Hikaye,Eleştiri ve Tiyatronun Özellikleri elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 05:24
Servet-i Fünûn (Edebiyat-ı Cedide) Döneminde Hikâye ve Roman Özellikleri elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 04:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats