bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-02-2012, 04:13   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Nasreddin Hoca Fıkralarından Mesaj

Nasreddin Hoca Fıkralarından Mesaj

Nasrettin Hoca Türk halk bilgesi. Halk dilinde duygu ve inceliği içeren gülmece türünün öncüsü olmuştur.

Sivrihisar'ın Hortu bölgesinde dünyaya geldi. Akşehir'de vefaat etti.. Önce Sivrihisar'da medrese öğrenimi gördü. Babasının ölümü üzerine Hortu'ya geri dönerek o bölgenin imamı oldu. 1237'de Akşehir bölgesine yerleşerek Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim'in derslerine katıldı. İslam diniyle alakalı çalışmalarını devam ettirdi. Bir rivayete göre medresede ders verdi kadılık yaptı. Bu görevlerinden dolayı kendisine Nasuriddin Hoca adı verilmiştir

Nasrettin Hoca'nın hayatıyla alakalı bilgiler halkın kendisine olan aşırı sevgisi nedeniyle söylentilerle karışmış daha çok olağanüstü özellikler kazanmıştır. Bu rivayetler içinde onun Selçuklu sultanlarıyla tanıştığı Mevlânâ Celâleddin ile yakınlık kurduğu kendisinden en az yetmiş yıl sonra yaşayan Timur'la konuştuğu birkaç yerde birden göründüğü bile vardır.

Nasreddin Hoca'nın değeri yaşadığı olaylarla değil gerek kendisinin gerek halkın onun ağzından söylediği gülmecelerdeki anlam yergi ve alay öğelerinin inceliğiyle ölçülür. Onun olduğu ileri sürülen gülmecelerin incelenmesinden bunlarda geçen sözcüklerin açıklanışından anlaşıldığına göre o belli bir dönemin değil Anadolu halkının yaşama biçimini güldürü öğesini alay ve eğlenme türünü övgü ve yergi becerisini dile getirmiştir.

Onunla ilgili gülmeceleri oluşturan öğelerin odağı sevgi yergi övgü alaya alma gülünç duruma düşürme kendi kendiyle çelişkiye sürükleme Şeriat'ın katılıkları karşısında çok ince ve iğneli bir söyleyişle yumuşaklığı yeğlemedir. O bunları söylerken bilgin bilgisiz açıkgöz uysal vurdumduymaz utangaç atak şaşkın kurnaz korkak atılgan gibi çelişik niteliklere bürünür. Özellikle karşısındakinin durumuyla çelişki içinde bulunma gülmecelerinin egemen öğesidir. Bu öğeler Anadolu insanının belli olaylar karşısındaki tutumun yansıtan düşünce ürünlerini oluşturur.

Nasreddin Hoca halkın duygularını yansıtan bir gülmece odağı olarak ortaya çıkarılır. Söyletilen kişi söyletenin ağzını kullanır böylece halk Nasreddin Hoca'nın diliyle kendi sesini duyurur.

Nasreddin Hoca bütün gülmecelerinde soyut bir varlık olarak değil yaşanmış yaşanan bir olayla bir olguyla bağlantılı bir biçimde ortaya çıkar. Olay karşısında duyulan tepkiyi ya da onayı gülmece türlerinden biriyle dile getirir. Tanık olduğu olaylar genellikle halk arasında geçer. Hoca soyluların yüksek saray çevresinde bulunanların aralarına ya çok seyrek girer ya da hiç girmez. Sözgelişi onun tanıştığı söylenen Selçuklu sultanlarıyla ilgili gülmecesi yoktur.

Timur'la ilgili "hamam Timur ve peştemal" gülmecesi de Timur'dan çok önce yaşadığı için sonradan üretilmiştir. Halk beğenisi Hoca'yı Timur gibi çevresine korku salan bir imparatorun karşısına hamamda çıkarak "kızım sana söylüyorum gelinim sen işit" türünden bir yergi yaratmıştır. Burada yerilen dolaylı olarak kendini toplumun halkın üstünde gören saray insanlarıdır.

Nasreddin Hoca gülmecelerinde dile gelen onun kişiliğinde halkın duygularını yansıtan başka bir özellik de eşeğin yeridir. Hoca eşeğinden ayrı düşünülemez. Onun taşıtı bineği olan eşek gerçekte bir yergi ve alay öğesidir. Anadolu insanının yarattığı gülmece ürünlerinde atın yeri yoktur denilebilir. Eşek acıya sıkıntıya dayağa açlığa katlanışın en yaygın simgesidir. Soyluların sarayların çevresinde üretilmiş gülmecelerde eşek bulunmaz oysa at geniş bir yer tutar.

Bu konuda başka bir çelişki sergilenir. Gülmecede güldürücü öğe ile yerici öğe yanyana getirilir. Bunun örneği de kendisinden eşeği isteyen köylüye "eşek evde yok" deyince ahırda onun anırmasını duyan köylünün "işte eşek ahırda" diye diretmesi karşısında Hocanın "eşeğin sözüne mi inanacaksın benimkine mi" demesidir.

Onun gülmecelerinde kaba sofuların "ahret" le ilgili inançları da önemli bir yer tutar. "Fincancı Katırları" "Ben Sağlığımda Hep Burdan Geçerdim" başlıklı gülmeceler katı bir inanç karşısındaki duyguyu açığa vurur. Toplumda neye önem verildiğini anlatan "Ye Kürküm Ye" gülmecesi Hoca'nın dilinde halkın tepkisini gösterir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Nasreddin Hoca Fıkralarından Mesaj

Nasreddin Hoca Fıkralarından Mesaj konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: nasrettin hoca fıkraları ve verdiği mesajlar, nasrettin hoca fıkralarında verilmek istenen mesajlar, nasrettin hocanın verdiği mesajlar, nasreddin hocanın verdiği mesajlar, nasrettin hocanın fıkraları ve verdiği mesajlar, nasreddin hoca fıkralarında verilen mesajlar, nasrettin hoca fıkralarındaki verilmek istenen mesajlar, nasrettin hoca fıkralarında verilen mesajlar, nasrettin hocanın fıkralarında verdiği mesajlar, nasreddin hoca fıkralarında verilmek istenen mesajlar, nasreddin hoca fıkraları ve verdiği mesajlar, nasrettin hoca fıkraları ve verdiği mesaj, nasrettin hoca ya mektup yaz, nasrettin hoca fıkraları ve verilmek istenen mesaj, nasrettin hoca fıkraları ve verilmek istenen mesajlar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Cinci Hoca Kimdir? - Cinci Hoca Biyografi gizem Türkiye'den Biyografiler 0 18-12-2011 11:42
Keloğlan İle Nasreddin Hoca Çocuk Hikayesi elif Çocuk Masalları 0 18-06-2009 01:15
Nasreddin Hoca Ve Noel Baba Karşılaştırması incitanesi LakLak Bölümü 2 27-04-2009 04:11
Özel Mesaj Nedir? Özel Mesaj Göndermek İstiyorum, Ne Yapmalıyım? Bkmlyz Forum Kurallar - Destek 0 07-02-2009 01:20
Nasreddin Hoca Biyografi-Nasreddin Hoca Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 29-06-2008 11:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:03 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats