bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-02-2012, 04:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Deneme Örnekleri

Deneme Örnekleri

Deneme Yazarın herhangi bir konudaki görüşlerini kesin kurallara varmadan kanıtlamaya kalkmadan okuyucuyu inanmaya zorlamadan anlattığı yazı türüdür

Deneme yazarı görüşlerini aktarırken samimi bir dil kullanır. Kendi diliyle konuşuyormuş gibi bir hava içindedir.
Deneme her konuda yazılabilir. Ancak daha çok tercih edilen konu her devrin her ulusun insanı ilgilendiren kalıcı evrensel konulardır. Ele alınan konu çoğu zaman derinleştirilerek anlatılır.

Denemenin özelliğini Nurullah Ataçın şu sözleriyle özetleyebiliriz:
Deneme benin ülkesidir. Ben demekten çekinen her görgüsüne her görevine ister istemez bir parça kattığını kabul etmeyen kişi denemeciliğe özenmesin.

Denemenin ilk örneklerini Fransız yazar Montaigne vermiştir. Daha sonra İngiliz yazar Bacon türü geliştirmiştir.
Edebiyatımızda Cumhuriyetten sonra görülmeye başlanan bu türde Nurullah Ataç Suut Kemal Yetkin Sebahattin Eyüboğlu Ahmet Haşim güzel örnekler vermişlerdir.

Deneme Örnekleri

Deneme Yazılarının Tanımı ve Niteliği

Deneme yazıları herhangi bir edebiyat sanat veya bilim konusunu yeni ve kişisel görüşlerle ele alarak etkili bir anlatım içinde sunan düz yazılara eskiden “kalem tecrübesi” denilirdi.

Deneme türünden yazılarda kesin sonuçlara erişme bir savı benimsetmeye çalışma kesin bir değerlendirmeye gitme gibi bir amaç söz konusu değildir.

Deneme yazıları iddiasız bir tutumla herhangi bir konu üzerinde bireysel düşüncelerini içtenlikle ve çok kez bir söyleşi havası içinde açıklamaya çalışır. Hatta bazı deneme yazılarında veya günlüklerde rastlanan bir içtenlik bir gelişi güzellik havası vardır.

Deneme yazıları genellikle kısa bir makale veya köşe yazısı gibi bir solukta okunabilecek uzunlukta olur. Bununla birlikte çok daha uzun denemelere de rastlanabilir. Denem yazıları bir inceleme veya makalede olduğu gibi belirli bir plana göre oluşmaz.

Denemeci duygu ve düşüncelerini rahat serbest bir tutum içinde kendi kendisiyle konuşur gibi anlatır bazen bir konudan öbürüne atlamakta sakınca görmez.

Deneme türünde yazarın kişisel duyguları düşünceleri inançları tutkuları beğenileri ön plandadır. Bu nedenle bu tür yazılarda gerçeklik doğruluk genellemelere varma kural ve yöntemlere uymak gibi hususlar söz konusu değildir.

Deneme yazarı birtakım felsefe öğretilerinden edebiyat akımlarından ve sanat görüşlerinden yararlanmakla birlikte daha çok kişisel yaşantılardan esinlenir.

Deneme yazarlığı geniş bir dünya görüşü ve zengin bir edebiyat sanat veya felsefe kültürü ile birlikte açık özgün ve sürükleyici bir anlatış özelliğine sahip olmayı gerektirir.

Bu özellikleri taşıyan denemecilerin kaleminden çıkan yazılar okurun genel kültürünü artırır onun önüne daha önce bilmediği veya sezemediği düşünce ve duygu ufukları açar.

Deneme türünde yazıları eleştiriden ayıran özellik şu noktada gösterir: Deneme yazılarında amaç yaratıcılık ve özgünlüktür eleştiri yazılarında ise amaç belirli bir sonuç veya yargılara varmaktır.
Deneme Örnekleri

Denemenin Gelişimi

Geniş anlamda deneme biçiminde eserlere çok eskiden beri bütün dünya edebiyatlarında rastlanır.Hatta bazı edebiyat tarihçileri deneme türünün Avrupa’dan önce Japonya Çin ve Hindistan gibi Doğu ülkelerinde başladığını öne sürmektedirler.

Ancak bu ünitenin giriş bölümünde de değindiğimiz gibi denemenin bağımsız bir yazı türü olarak başlaması 16.yüzyıldan sonradır.Bu oluşumda Fransız yazarı Monteigne’nin (1533-1592) büyük payı bulunduğunu bir kez daha belirtmek isteriz.

Gerçekten monteigne ilk iki cildi 1580’de üçüncü cildi de 1595’de yayımlanan “Esasis” (Denemeler) adlı ünlü eseriyle bu türün hem öncüsü hem de en büyük temsilcilerinden biri olmuştur.

Monteigne denemelerinde yalın akıcı ve içten bir anlatışla kendi gözlemlerine ve yaşantılarına dayanarak arkadaşlık yalnızlık yakarış kitap ahlak eğitim gibi çok değişik konular üzerinde kişisel görüşlerini dile getirir.Denemelerin tümünde onun huzur verici sevecen kişiliği yansır.

Montaigne’den sonra deneme türünün eser veren en ünlü edebiyatçılardan biri İngiliz F. Bacon (1561-1626) dır.Bacon “Denemeler” (159716121623) adlı eseriyle deneme türünü biçim anlatım ve içerik bakımından daha başka bir nitelik kazandırmıştır.

Onun derli toplu özlü ve sağduyuyu yansıtan düşünce ve görüşlerini içeren denemeleri uzun süre hayatta başarı ve mutluluğun yolarını arayan kimseler için yol gösterici bir rol oynamıştır.

İngiliz j.Addison (1672-1719) ile İskoçyalı J.Boswell (1740-1795) ve İrlandalı O.Goldsmith (1725-1774) gibi yazarları göstaerebiliriz.
Diğer edebiyatçıları ise şunlardır:T.S Eliot (1888-1965) ve A.Huxley’yi (1894-1963) anmak gerek.

XIX.yüzyılın sonlarında deneme özellikle edebiyat ve sanat konuları eleştiri yönü ağır basan bir nitelik kazanmaya başlar.R.De Gourmont C.Maurras A.Camus E.C Alain ve J.P Sartre gibi sanatçılardır.Deneme Çeşitleri

Deneme türünde eserleri içerik ve anlatım özellikleri bakımından “senli benli” (“resmi olmayan” veya “kişisel”) ve “düzenli” (resmi) olmak üzere ikiye ayırmak mümkündür.

“Senli benli deneme” Fransa’da Montaigne ile başlamıştır denebilir.Bu çeşit deneme yazılarında önyargılarına kesin bir sonuca yönlendirici düşüncelerine ve belirli eğilimlere rastlanmaz.

Bu gibi yazılarda canlı ve içten bir konuşma dili kullanılır; betimlemeye gülmeceli anlatmaya (mizah) ve ince anlamlı sözlere (nükteye) geniş yer verilir.

Düzenli denemenin ilk örneklerini ise İngiltere’de Bacon vermiştir.Bu tür deneme yazılarında anlatım biçimi olabildiğince nesnel yoğun ciddi kısa ve özlüdür.

Bu çeşit deneme yazıları zamanla ele alınan konular anlatım biçimi ve uzunluk bakımından değişikliklere uğramış başlangıçtaki özelliğini yitirmiştir.Bugün düzenli denemelere özelliklerine göre daha çok “makale” “inceleme” veya “tez” adı verilmektedir.

Türk Edebiyatında Deneme

Edebiyatımızda bugünkü anlamıyla deneme türünde ilk yazılar ancak 20.yüzyılın başlarında görülür. Bu alanda öncülük edenlerin başında Ahmet Haşim’in geldiğini söyleyebiliriz.

Onun “Bize Göre” (1928) ve “Gurebahane-i Laklakan” (1920) adlı kitaplarında yer alan bazı parçalar birer örneksel deneme yazısıdır.

Eserleriyle çağdaş edebiyatımızda deneme türünün gelişmesine büyük katkılarda bulunan yazarlarımız arasında Suut Kemal Yekin’i(1903-1980)Ahmet Hamdi Tanpınar’ı (1901-1962)Selahattin Batu’yu (1905-1973) Nurullah Ataç’ı (1898-1957)Sabahattin Eyüboğlu’nu (1908-1972) Orhan Burian’ı (1914-1953) ve Mehmet Kaplan’ı (1915-1986) gösterebiliriz.

Yukarıda adları sayılan edebiyatçılarımız arasında Nurullah AtaçSuut Kemal Yetkin ve Sabahattin Eyüpoğlu’nun eserleri edebiyatımızda deneme türünün gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

Edebiyatımızda özellikle son yıllarda deneme türünde yazıların çoğaldığı bir gerçektir.Çeşitli yazı dallarında eser veren birçok şair ve yazarımız bazı konular üzerindeki düşünce ve gürüşlerini deneme biçiminde anlatmaya çalışmışlardır.

Düzyazımızın gelişmesine de büyük ölçüde hizmet eden bu yazıların önemli bir bölümü kitap haline getirilmişböylece kalıcı bir nitelik de kazanmıştır.

Günümüzde deneme niteliği taşıyan yazılarıyla dikkati çeken yazarlarımız arasında şunları sayabiliriz:Melih Cevdet AndayVedat GünyolSalah Birsel (1919-1999)Adnan Binyazar Mermi Uygur Oktay Akbal.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Deneme Örnekleri

Deneme Örnekleri konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kısa deneme örnekleri, deneme örnekleri kısa, deneme örnekleri, kısa deneme yazıları, deneme örneği kısa, suut kemal yetkin deneme örneği, kısa deneme örneği, suut kemal yetkin deneme örnekleri, en kısa deneme örnekleri, deneme örneği, deneme yazısı örnekleri kısa, sabahattin eyüboğlu deneme örneği, çok kısa deneme örnekleri, deneme örnekleri uzun, deneme yazıları örnekleri kısa,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Son deneme nimlahza Karikatürler 0 13-06-2011 09:52
Ses deneme nimlahza Fıkralar 0 17-08-2010 12:19
Deneme Nedir?-Deneme Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 04:13

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats