bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-11-2012, 12:54   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ziya Aydıntan ın Hayatı - Ziya Aydıntan Biyografi

Ziya Aydıntan ın Hayatı - Ziya Aydıntan Biyografi - Ziya Aydıntan Kimdir? - Ziya aydıntan Kimdir ? Hayatı Hakkında Bilgi - Ziya Aydıntan Hakkında Kısa Bilgi

Ziya Aydıntan’da Ankara’da yaşıyordu. Ziya Aydıntan Atatürk Lisesi ve Gazi Eğitim Enstitüsü’nde müzik öğretmeniydi. Ülkemizde ilk kez bir gitar orkestrası oluşturmuş ve bu orkestra ile konserler gerçekleştirmiştir. Ankara’da Can Aybars’ın usta yetiştirme çabaları Ziya Aydıntan’ın eğitime ağırlık vermesiyle birbirini tamamlayan unsurlar olmuşlardır. Bu çabaları sonucunda Ziya Aydıntan 1970’li yılların başından bu yana ülkede gitarın bilinçli yayılmasında çok etkili olan ilk Türkçe “Klasik Gitar Metodu” nu ve arkasından “Klasik Gitar Albümü” nü yayınlamıştır.

Ziya Aydıntan ın Hayatı - Ziya Aydıntan Biyografi

Ziya Aydıntan ın Hayatı - Ziya Aydıntan Biyografi

-----

klasik gitara ilk adımlarını atan ve birkaç basit akor öğrenip sağda solda çalmak için değil temel oluşturmak için uğraşan pek çok gencin elinden kitabı mutlaka geçen adam. klasik gitar metodu bazı güzel sanatlar liselerinde ders kitabı olarak da okutulmaktadır. çalınışı eğlenceli melodik ve öğretici hoş andanteler falan vardır kitabın içinde gitara yeni başlayanlar veya adam gibi oturup çalmak için kendilerini geliştirmek isteyenlere uygundur.

kaynak: itusozluk.com - panina manina

-

oldukça eski bir klasik gitar metodunun yazarı sanırım bir zamanlar trt'de de görev yapan müzik öğretmeni.

kaynak: itusozluk.com - manha de carnival

-

50li yıllarda ted ankara kolejinde müzik hocalığı yapmış muhterem kişi. okullarda okutulan müzik kitaplarının yazarı.

eksisozluk - amelie

-


Ziya Aydıntan ilk Türkçe gitar metodunu yazmıştır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 08-01-2013, 08:53   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Sağolun


 

Alt 09-02-2013, 02:55   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Ziya Aydıntan'ın Hayatı (1904-1980)

Henüz bir gitarım bile yokken edindiğim ilk gitar metodunun bu yazıyı yazmamdaki en büyük etkenlerden biri olacağını tahmin bile edemezdim. Her ne kadar üzerinde “Ziya Aydıntan Gitar Metodu” yazsa da kimin yazdığı ve içeriğinin ne olduğu konusunda hiçbir fikrim yoktu. Fırsat buldukça yazarını araştırmaya çalıştığım ancak çok önemli isimlerin yazdığı tezler ve gitar tarihi kitaplarında bile sadece doğum ve ölüm yılını bulabildiğim Ziya Aydıntan beynimde hep bir soru işareti olarak kalmıştı. Yıllar geçtikçe hakkında az da olsa bilgi edinebildiğim Ziya Aydıntan’ın sadece bir gitarist olmadığını ve müzik alanında önemli işlere imza attığını öğrendim. Ayrıca yıllarca hem kendimin hem de öğrencilerimin kullandığı Ziya Aydıntan Gitar Metodu’nun ilk Türk gitar metodu olduğunu öğrenmem beni daha çok araştırmam konusunda teşvik etmiştir. Bana göre gelmiş geçmiş en iyi metotlardan birisi olan bu kitap Ziya Aydıntan’ın eğitmenlik konusunda ne kadar usta olduğunun bir kanıtıydı. Böylesine ileri görüşlü bilgili üretken birçok ‘ilk’e imza atmış değerli bir müzik adamı olan Ziya Aydıntan’ı daha fazla tanımak ve tanıtmak amacı ile Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyan bu yazıyı yazmaya karar verdim. Umarım bu satırlar Ziya Aydıntan hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen kişilere yol gösteren bir kılavuz olur.

Çocukluğu Ve Van’ı Terk Edişi

Türk gitar ve müzik tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Ziya Aydıntan 1904 yılında Van’ın varlıklı ailelerinden birinde dünyaya geldi. Asıl adı Mehmet Ziyaettin Aydıntan olan Ziya Aydıntan’ın babası Mehmet Akif Bey (Yüzbaşı Oğulları’ndan) ve büyükbabası hat sanatı ile uğraştıkları için küçük yaşlarda hat sanatı ile tanıştı. Müziksel anlamda işittiği ilk ezgiler akrabalarla birlikte toplandıklarında söylenen ilahilerden ibaretti. İlahiler haricindeki ilk müzik deneyimleri ise o dönemde Van’da önemli bir nüfusa sahip olan Ermenilerin müziklerini dinleyerek oluştu. Büyükbabası Ziya Aydıntan’ı Ermeni kahvelerine götürür hoşgörülü bir ortamda onların farklı müziklerini dinlemesine izin verirdi. Her ne kadar halk arasında hoşgörülü bir ortam olsa da Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerine denk gelen bu yıllarda dış güçlerin de etkisiyle Ermenilerle ve Ruslarla bir takım sorunlar yaşanmaktaydı.

Ziya Aydıntan’ın ilkokulu bitirip ortaokula başlamaya hazırlandığı 1915 yılında çıkan Ermeni isyanı neticesinde yardıma gelen Rus birlikleri Van ilini işgal eder. İşgal sonrası Rus ordusu Türk vatandaşlarına 24 saat içerisinde Van’ı terk etmeleri konusunda baskı yapmaya başlar. Oluşan yoğun baskı üzerine Aydıntanlar kısa süre içerisinde yanına alabildikleri birkaç parça eşya ile birlikte yaya olarak şehri terk etmeye başlarlar. Bu kafilede Ziya Aydıntan’a kendisinden küçük bir kardeşi anneannesi Münevver Hanım (Türkoğulları’ndan) ve dayıları eşlik etmektedir. Bebek bekleyen annesi Saniye Hanım’ın karlı soğuk ve uzun bir yolculuğa yaya olarak çıkması uygun görülmediği için motorla Tatvan’a götürülür. Şehri savunmak için Van’da kalan babası Mehmet Akif Bey ise girdiği bir çarpışmada yaralanıp hastaneye kaldırılır ve sonrasında hayatını kaybettiği öğrenilir (Nerede ne zaman vefat ettiği ve nereye defnedildiği kesin olarak bilinmemektedir). Bir süre sonra Ziya Aydıntan çetin şartlar altında yapılan yolculuk nihayetinde kafile ile birlikte Bitlis’e ulaşır. Burada annesi ve diğer akrabaları ile tekrar buluşan Ziya Aydıntan yıllar sonra yaptığı zorlu yolculuğu Kızı Sumru Hanım’a şöyle aktarır: “Bütün bir gün yol yürüdükten sonra karların üzerine halı sererlerdi. Bir tarafta da ateş yakılır ve buğdayın kavrulması ile yapılan kavurga yapılırdı. Herkesin bir avuç kavurga hakkı vardı onu yerdik. Daha sonra halıların üzerine sıralanıp yatardık ve bir kişi en son üzerimizi bir halı ile örterdi. Sabah uyanır üzerimize yağan karı temizler ve yürümeye devam ederdik”. Bitlis’te annesi Saniye Hanım’a kavuşan Ziya Aydıntan’ın sevinci maalesef çok uzun sürmez ve doğum esnasında hem annesi Saniye Hanım’ı hem de beklediği kardeşini kaybeder. Hemen ardından da iki kardeşi salgın hastalık nedeni ile Bitlis’te toprağa verilir. Aydıntanlar çıkan kargaşa ve çatışmalar nedeni ile Bitlis’i de terk etmek zorunda kalırlar. Kargaşa esnasında diğer akrabalarını kaybeden anneanne Münevver Hanım Ziya Aydıntan’ı ve iki kardeşini de alarak Bitlis’ten kaçmanın yollarını aramaya başlar. Eşekle taşımacılık yapan kişilerle pazarlık yapıp anlaşan Münevver Hanım üç küçük çocukla beraber eşek üzerinde Diyarbakır’a doğru yola çıkar. Kürt çetelerinin yol kestiği bilindiğinden gündüzleri saklanıp geceleri yolculuk ederek Diyarbakır’a varırlar. Maddi açıdan oldukça sıkıntılı günler geçiren Münevver Hanım İstanbul’da Devlet Demir Yolları’nda önemli bir görevde bulunan kardeşinden yardım ister. Böylelikle Ziya Aydıntan anneannesi ile birlikte İstanbul’a gider.

Edirne Yılları

Ziya Aydıntan’nın eğitiminin yarım kalmış olması aile büyüklerini düşündürür. Bu sorunu çözebilmek için araştırmalara başlarlar. Araştırmalar sonucunda Edirne’deki bir akrabaları Ziya Aydıntan’ın Edirne’deki parasız yatılı okullarda okuyabileceği fikrini ortaya atar. Bu fikir üzerine Edirne’ye gönderilen Ziya Aydıntan buradaki parasız yatılı okul sınavlarına girer. Sınavda başarılı olan Ziya Aydıntan sanat okulunun marangozluk bölümüne kayıt ettirilir. Bu süreç içerisinde Edirne şehri de düşman güçler tarafından alınır. Akrabaları Edirne’yi terk etmek zorunda kalırken Ziya Aydıntan şehrin kısa sürede tekrar geri alınacağını düşünerek okulda arkadaşları ile birlikte kalmayı tercih eder. Şehri işgal eden Yunan güçleri okullara Yunan öğrenciler yerleştirilmeye başlar. Ziya Aydıntan’ın okulunda da aynı işlem yapılır ancak kimse Türk öğrencilere zarar vermez ve eğitim Türk öğrencilerle birlikte devam eder. Okula gelen Rum müzik öğretmeni İlya İrinopules kısa sürede bir mandolin orkestrası kurarak çalışmalara başlar. Ziya Aydıntan mandolinle ilk kez burada karşılaşır. Mandolin ve müzik çalışmaları Ziya Aydıntan’ın ilgisini çeker ve çalışmaları uzaktan takip etmeye başlar. Bir süre sonra mandolinlerinin akortları bozulan Rum öğrencilere yardım eder. Ziya Aydıntan’ın kulağı ve yeteneği öğretmeni İrinopules’in dikkatini çeker ve onu orkestraya davet eder. Böylelikle ilk mandolin ve nota derslerini burada almaya başlar. Rum arkadaşları ve öğretmeni ile uzun süre vakit geçiren Ziya Aydıntan bu sayede Rumca da öğrenir.

İzmir Ve Ege Dönemi

Eğitimini tamamlayıp olgunlaşan Ziya Aydıntan iş aramaya başlar. Bir gazetede Kızılay’ın İzmir’i yakıp harabeye çeviren Yunanlardan kalan enkazların kaldırılması ve şehrin yeniden inşası için işçi ve ustabaşları aradığını gören Ziya Aydıntan bu ilana başvuruda bulunur. Başvuru sonucu ustabaşı olarak İzmir’de göreve başlar. İçki ve kahvehane ile arası iyi olmayan Ziya Aydıntan iş temposundan arta kalan zamanlarda arkadaşlarına mandolin çalarak müziği ile onların dikkatini çeker ve sevgilerini kazanır. İleri süreçlerde memleketlerine gelip giden işçilerden Sökeli olanlar kendi illerinde müzik öğretmeni arandığını duyarlar ve nota bilip mandolin çalabilen arkadaşları Ziya Aydıntan’a haber verirler. Bunun üzerine Ziya Aydıntan Kızılay’daki işini bırakarak Söke’de müzik öğretmenliği yapmaya başlar. Böylece müzik eğitimi konusunda ilk adımı atmış olur. Bir süre sonra Aydınlı arkadaşları Ziya Aydıntan’a Aydın’da öğretmenlik yapması için ısrar ederler. Ziya Aydıntan bunun üzerine bir süre de Aydın’da görev yapar.

Ankara Musiki Muallim Mektebi Süreci

Cumhuriyetin ilk yıllarında Aydın’da görev yaparken gazetede resim öğretmeni yetiştirmek için kursiyer ve müzik öğretmeni yetiştirmek için Musiki Muallim Mektebi’ne öğrenci alınacağına dair bir ilan görür. Babadan gelme çizim yeteneğine de güvenerek her iki ilana da başvurup sınavlarına girer ve iki bölümü de kazanır. Resim bölümünün birkaç aylık bir kurs müzik bölümünün ise ciddi bir okul olduğuna kanaat getirerek eski bir bağ evinden oluşan müzik okuluna kayıt yaptırır. Piyano eğitimi görmek isteyen Ziya Aydıntan Ekrem Zeki Üngör tarafından keman bölümüne yönlendirilir. Buradaki eğitimini keman bölümünde tamamlayarak 15 Ekim 1929 yılında Musiki Muallim Mektebi’nin ilk mezunlarından biri olur.

Mezuniyeti İstanbul’a Dönüşü ve Gitarla İlk Tanışma

Mezuniyetinin ardından ilk görev yeri olan Trabzon Muallim Mektebi’ne gider. Bir süre burada görev yaptıktan sonra egzama rahatsızlığı baş gösterir ve daha iyi tedavi olabilmek için İstanbul’a gelir. İstanbul’daki bazı okullarda mandolin kursları vermeye başlar. Mandolin dersi verdiği okulların birinde ilkokul öğretmeni olan Semiha İzgier Hanım’la tanışır ve 1937 yılında evlenirler. Bir yıl sonra 1938 yılında Kızı Sumru Hanım (d.1938-) dünyaya gelir. Aydıntan çiftinin daha sonraları Atilla (d.1942-ö.2012) ve Tuğrul (d.1945-ö.2000) isimlerinde iki çocuğu daha olur. Bu dönemde İstanbul’daki müzik çevreleri ile iletişim kuran korolar ve mandolin orkestraları oluşturan Ziya Aydıntan Halkevlerinde gönüllü olarak müzik dersleri verir. O zamanlarda da müzisyenlerin sıklıkla gittikleri bugünkü Tünel’in olduğu bölgede dolaşırken müzisyen ve müzik mağazası sahibi “Papa George” olarak bilinen kişinin mağazasını keşfeder. Burası o dönemde sayıları oldukça az olan mağazalardan biridir. Müzisyenlerin enstrümanları ile ilgili araç gereçleri temin ettikleri bu yer aynı zamanda bir buluşma mekânıdır. Ziya Aydıntan bu mekâna gidip gelirken İstanbullu bir Rum olan ve ilk gitar hocası olacak olan Andrea Paleologos ile tanışır. Bir yandan hocası Andrea Paleologos ile çalışmalar yaparken bir yandan da Papa George’un dükkânından ünlü gitaristlerin plakları ile gitar metotları edinir.

Ankara’ya Dönüş

1949 yılında Oğlu Atilla Aydıntan’ın üstün müzik yeteneğinin olduğu anlaşılır. Atilla Aydıntan’a iyi bir keman eğitmeni bulmaya çalışırlar ancak İstanbul’da ona ders verebilecek biri olmadığı için Konservatuvarda Hoca olan Lico Amar ile çalışmak için Ankara’ya giderler. Böylelikle Aydıntan ailesinin Ankara süreci başlar. Ankara’ya gelmeleri ile birlikte kızı Sumru Aydıntan’ı okula kayıt ettirirler. Sumru Hanım okula kayıt olurken yine çok değerli bir müzik adamı olan Saip Egüz Aydıntan soyadını duyunca çalışmaları hakkında birçok şey işittiği Ziya Aydıntan ile akrabalığı olup olmadığını sorar. Bu vesile ile ileride birçok projeye imza atacak olan Ziya Aydıntan ve Saip Egüz’ün ömür boyu sürecek olan dostlukları başlar. Ziya Aydıntan 1956 yılında Ankara’da emekli olur ancak çeşitli kurum ve okullarda gönüllü olarak gitar mandolin ve koro eğitimi vermeye ve müzik etkinlikleri yapmaya devam eder. Kurduğu “Gitar Severler Derneği” ile genç müzisyenlere ders alma imkânı ve konser organizasyonlarında yer alma fırsatı verir. Vakit buldukça müzisyen arkadaşları ile birlikte kurdukları mandolin orkestrası ile Ankara Radyosu’nda gönüllü olarak konserler verir.

İstanbul’a Gidişi Ve Vefatı

Ziya Aydıntan ve eşi Semiha Hanım 1970 yılında akrabalarının İstanbul’da olması deniz şehri ve daha yumuşak bir iklimi olması nedeni ile yeniden İstanbul’a yerleşirler. 1980 yılında vefat edene kadar burada özel ve gönüllü dersler vermeye devam eder. Ömrünün son günlerinde uzun zamandır rahatsızlığını bildiği ancak ameliyat olmaktan çekindiği prostat problemi iyiden iyiye baş göstermeye başlar. Ayrıca karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarının artması ile tıp dilinde Hepatorenal Sendrom (HRS) olarak bilinen rahatsızlığı ortaya çıkar. Bu rahatsızlığın sonucunda konuşma yetisini kaybeder ve bazı beyin fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelir. Maalesef girdiği bu sendromdan çıkamaz ve 10 Eylül 1980 günü İstanbul’da hayata veda eder.

Yayımlanan Kitapları

İlkokulda Müzik Eğitimi. Şarkılarla Müzik Eğitimi (Orta 123) Çok Sesli Müzik Eğitimi (Lise 123) Gitar Metodu 12 Gitar Albümü Armoni Çok Kolay Gitar Eşlikli Okul Şarkıları (12) Gitar Eşlikli Sevilen Melodiler Gitar Eşlikli Gençlik Şarkıları.

Bestelediği Marşlar

Akıncılar Marşı (Bin Atlı Akınlarda Çocuklar Gibi Şendik) Ankara Marşı (Ankara Türk Elinin Coşkun Kalbi Ankara) Asker Dönüşü Marşı (Hasretle Çıkıyorken Dağdan Yokuş Yukarı) Atam Marşı (İnsanlıkla Ün Aldı Tarihinde Bu Millet) Bayrak Marşı Cumhuriyet Marşı (Tanrının Işığı Göklerde Yandı) Dumlupınar Marşı (Dumlupınar Geldik Sana) Hürriyet Marşı İleri Marşı (Arş İleri Arş İleri) İzci Marşı (Borular Çalıyor Ta Ta Ta) 19 Mayıs Marşı Yurda Veda Marşı (Elveda Ey Yurdum).

Gitar İçin Söz ve Müziğini Yaptığı Bazı Eserleri

Anlat Bana Gitarım Bahar Rüzgarı Bebeğin Dansı Bir Ses Çağırıyor Beni (Siegfried Behrend’e) Dalgaların Şarkısı Etüd (Yalnız Mi Telinde Melodi İçin) Göçmen Kuşlar Hep Aynı Şey Kampa Dönüş Kederli Şarkı Köyde Bayram Masal Ninni (Kızı Sumru Hanım’a) Ninni Prelüd Sözsüz Şarkı Türkülerim.
Mandolin ve Gitar Keman Eşlikli Bazı Eserleri
Türkü Gesi Bağları.

Müzik Öğretmenliği Yaptığı Okullardan Bazıları

Ankara Erkek Lisesi Ankara Erkek Orta Okulu Atatürk Lisesi Beşiktaş Kız Orta Müzik Öğretmenliği Okulu Beykoz Lisesi Eyüp Orta Okulu Gazi Osman Paşa Orta Okulu Haydarpaşa Lisesi Heybeliada Orta Okulu İstanbul Kız Öğretmen Okulu Kabataş Lisesi Namık Kemal Orta Okulu ODTÜ Müzik Kulübü Taksim Orta Okulu ve Lisesi TED Koleji Trabzon Muallim Mektebi Yeni Mahalle Kız Lisesi.

Ziya Aydıntan yalnızca öğrenciler yetiştiren konserler düzenleyen kitaplar yazan besteler yapan bir müzik eğitmeni değil cumhuriyetin ilk yıllarında yazdığı marşlarla halka güç veren vatan sever bir yurttaştı. Ülkemizin hangi zorluklarla inşa edildiğinin canlı şahidi olmasının da etkisiyle yazdığı marşlar günümüze kadar gelmiş ve çoğumuzun belleklerine kazınmıştır. Günümüzdeki bazı sanatçıların aksine ülke sorunlarıyla ilgilenmiş ve hiç bir karşılık beklemeden gönüllü olarak görevler üstlenmiştir. Yaptığı çalışmalardan ve bize bıraktıklarından ötürü kendisini rahmetle anıyor en sevdiğim marşından bir alıntı ile yazımı noktalıyorum. “Atam Sen Rahat Uyu Bekçisiyiz Biz Cumhuriyetin!!!”

Kaynakça
Armoni
Gitar Metodu I
Gitar Metodu II
Gitar Albümü
Çok Kolay Gitar Eşlikli Okul Şarkıları

Bu yazıdaki bilgilerin bir kısmı Ziya Aydıntan’ın kızı Sumru Taşman ve torunu Selim Aydıntan’la görüşülerek edinilmiş olup fotoğraflarla belgeler Aydıntan -Taşman ailelerinin kendi arşivlerinden özel izinle alınmıştır. Bana evlerinin kapılarını açan ve sorularımı sabırla yanıtlayan Sumru- Erdoğan Taşman çiftine ve her türlü desteği ile yazımın şekillenmesinde yardımcı olan Selim Aydıntan’a sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Bu yazının tüm hakları Kaan Öztutgan ve AKOB dergisine aittir. Kaynak gösterilmeden ve izinsiz olarak paylaşılamaz.

AKOB Dergisi 16. sayısından alınmıştır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ziya Aydıntan ın Hayatı - Ziya Aydıntan Biyografi

Ziya Aydıntan ın Hayatı - Ziya Aydıntan Biyografi konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ziya aydıntan, ziya aydıntan hayatı, ziya aydıntan ın hayatı, ziya aydıntan kimdir, ziya aydın tan, ziya aydıntan ın eserleri, ziya aydıntan kimdir hayatı hakkında bilgi, ziya aydintan, ziya aydıntan vikipedi, ziya aydintan hayati, ziya aydıntan hakkında bilgi, ziya aydıntan kimdir hayatı, ziya aydıntan hayatı vikipedi, ziya aydıntanın hayatı, ziya aydıntan biyografi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ziya Taşkent Biyografi-Ziya Taşkent Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 03:18
Yusuf Ziya Ortaç Biyografi-Yusuf Ziya Ortaç Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 29-06-2008 11:37
Ziya Osman Saba Biyografi- Ziya Osman Saba Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 29-06-2008 11:36
Ziya Paşa Biyografi-Ziya Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 29-06-2008 11:35
Ziya Uygur Biyografi-Ziya Uygur Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 01:56

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats