bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-06-2008, 02:09   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ahmed İhsan Kırımlı Biyografi-Ahmet İhsan Kırımlı Kimdir?

Dr. Ahmed İhsan Kırımlı (23 Nisan 1920 - )

Dr. Ahmed İhsan Kırımlı'nın büyük dedesi Bahçesaray’lı Ulema-yı İzam Meşayih-i Kiram Akseyyid Mehmet Efendi’dir. Tekkesi Bahçesaray’ın Efendiköy’ünde olan Akseyyid Mehmet Efendi Rusların dini siyasi sosyal ve kültürel baskıları artınca ailesini Türkiye’ye gönderir. Kendisi cemaati üzerindeki tesirinden dolayı Kırım’da kalır. Akseyyid Mehmet Efendi ailesini Ak topraklara gönderirken onlara bir miktar para ve bir Kur’an-ı Kerim verir. Kur’an-ı Kerim’in başına da şöyle yazar; "Ben burada kalacağım etim kemiğim toprak olacak üzerimde otlar çıkacak onun kokusuna torunlarım buraya gelecek." Kırımlı’nın kökünün diğer kolu da Bahçesaray’ın Asmakapı Mahallesi’ne dayanmaktadır.

1861’de maceralı bir yolculukla Aktopraklar’a gelen aile Balıkesir’de Sultan Abdülmecid’in Kırım’lı muhacirler için yaptırdığı ve daha sonra “Kırım Mahallesi” olarak anılacak olan mahalledeki evlere yerleştirildi. Kısa zamanda kendilerini bulundukları bölgede kabul ettiren Kırımlı sülalesinin çocukları ve torunları Balıkesir’in tanınmış tüccarları arasında yer aldılar. İşte bu torunlardan biri de 23 Nisan 1920 de Balıkesir’in Mecidiye Mahallesi’nde doğan Ahmed İhsan Kırımlı’dır.

Liseyi bitirinceye kadar Balıkesir’de okuyan Ahmed İhsan Kırımlı İstanbul Robert Kolej’de aldığı dil eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girerek tıp tahsiline başladı. Yüksek öğrenimi boyunca “Yüksek Talebe Cemiyeti Başkanlığı’” “Tıp Fakültesi Talebe Cemiyeti Başkanlığı’” “Balıkesir Yüksek Tahsil Talebe Cemiyeti ve Balıkesir Yüksek Tahsil Talebe Yurdu Başkanlığı” görevlerinde bulundu.

1947 de tıp fakültesini bitirdikten sonra askere gitti. Vatani görevini Sarıkamış’ta tamamlamasının ardından ihtisas yapmak üzere İngiltere’ye giden Dr. Ahmed İhsan Kırımlı Londra’da “Whips Cross Hospital”de 9 ay süre ile çocuk sağlığı ve hastalıkları üzerine ihtisas yaptı. Bu esnada da Türkiye Talebe Federasyonu İngiltere Temsilciliği ve İngiltere Türk Talebe Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

1950’den sonra ihtisasına ABD’de devam eden Dr. Kırımlı burada sırasıyla; Alexandra Virgina Hospital (bir yıl) Staten Island-Sea View Hospital (bir yıl) Newark Baby’s Hospital (bir yıl)’da bulundu ve Albert Einstein Medical Center’da asistan başasistan ve öğretim görevlisi olarak 2 yıl 5 ay görev yaptı Amerika’daki ikameti esnasında Amerika Türk Talebe Birliğini kurdu ve başkanlığını yaptı. Kurucusu olduğu bu dernek ve Kırım Türkleri Derneği bu gün Amerika’da Türk lobisini oluşturan en güçlü teşekkülleri olarak kabul edilmektedir. İlerleyen senelerde hizmetlerinden dolayı Dr. Kırımlı’ya ABD Kırım Türkleri Derneği’nce fahri başkanlık unvanı da verildi. ABD’den döndükten sonra Balıkesir’de serbest doktor olarak çalışan Dr. Ahmed İhsan Kırımlı bu dönemde Demokrat Parti İl Başkanlığı Balıkesir Yüksek Talebe Cemiyeti Başkanlığı Karasi Spor Kulübü Başkanlığı Balıkesir- Çanakkale Tabipler Derneği Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1961 de Adalet Partisi’nden Balıkesir milletvekili seçildi ve 1977 Ekim’ine kadar kesintisiz parlamento üyeliğinde bulundu. 1961 de müteşebbis Adalet Partisi Genel İdare kurulunda üye ve bir müddet de Ragıp Gümüşpala’nın genel başkan yardımcısı olarak çalıştı. 1962 de yapılan ilk genel kongrede Genel İdare Kurulu Üyeliğine seçildi ve bu görevi 1976 yılına kadar sürdürdü. Bu süre içerisinde 6 yıl propagandadan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yaptı.

1973-1974 yıllarında Turizm ve Tanıtma Bakanı olarak kabinede görev alan Dr. Ahmed İhsan Kırımlı bu görevi sırasında; T.B.M.M. Sağlık Komisyonu Sözcülüğü ve Başkanlığı Milli Savunma ve Dış İşleri Komisyonu üyeliği ve sekreterliği görevinde bulunarak bu unvanlarıyla; Dünya Sağlık Konferanslarına Uluslar arası Halk Sağlığı ve Aile Planlaması Konferanslarına iştirak etti. Ayrıca Türkiye İyi Niyet Heyeti üyesi olarak çeşitli ülkelere resmi ziyaretlerde ve temaslarda bulundu. Yurtdışındaki bu görevlerinin yanında Türkiye Sağlık Tedavi Vakfı kuruculuğu ve başkanlığı Türkiye Aile Planlaması Derneği kuruculuğu ve başkanlığı Türkiye Kızılay’ı Genel Başkan Vekilliği yaptı.

Dr. Ahmed İhsan Kırımlı Kırım Türklerinin sürgün edildiklerinin duyulmasından sonra 1949 da İngiltere’de 1950-1957 yılları arasında ABD’de bir insanlık ayıbı olan bu sürgün-soykırım hakkında çeşitli konferanslar verdi. Parlamenterliği esnasında da milletlerarası toplantılarda Kırım Türklerinin uğradığı haksızlıkları çeşitli vesilelerle dile getirdi. Bu gün de üyesi bulunduğu Dünya Hürriyet ve Demokrasi Birliği (WLFD)’nin toplantılarında Türk Dünyası ile birlikte Kırım’ı ve Kırım Tatarları’nın meselelerini dile getirmektedir.

Tıbbi Turizm Termal Turizm Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması konularında özel çalışmalarda bulunan Kırımlı’nın bu konularda yayınlanan çeşitli makaleleri ve bir kitabı mevcuttur. Şu anda siyasi hatıraları 139 devleti kapsayan Seyahat Hatıraları ve kendi şiirlerinden oluşan bir şiir kitabı baskı aşamasındadır.

Halen kurucusu olduğu “Türk Atlantik Anlaşması Konseyi” yönetim kurulu üyeliğini ve Türkiye’de 18 ilde Şubesi bulunan “Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği”nin 1987 yılından beri Genel Başkanlığını 1999 yılında kuruluşu tamamlanan “Türkiye Ukrayna Dostluk Derneği”nin ve “Kırım Vakfı”nın Başkanlığını ayrıca Bulgaristan Azerbaycan Kırım Türkleri Federasyonunun Genel Başkanlığını yürütmektedir.

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan Dr. Çiçek Kırımlı ile evli olan Dr. Ahmed İhsan Kırımlı’nın Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Hakan Kırımlı ve bir özel sektör firmasında pazarlama müdürü olarak çalışan Cihan Kırımlı adlarında iki oğlu vardır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
ahmed ihsan kirimli

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ahmed İhsan Kırımlı Biyografi-Ahmet İhsan Kırımlı Kimdir?

Ahmed İhsan Kırımlı Biyografi-Ahmet İhsan Kırımlı Kimdir? konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats