bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-06-2008, 01:24   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Timurhan Biyografi- Timurhan Kimdir?

Timurhan
At binen kılıç kuşanan attığı oku yüzük deliğinden geçiren bir çocuk; on iki yaşında savaşa katılan bir bahadır; savaşlardan savaş talimlerinden arta kalan zamanını okumakla büyük âlimlerden ders almakla geçiren genç bir idealist; üç yüz kişilik bir kuvvetle on bin kişilik bir orduyu yenen eşsiz stratejist; bir savaşta ayağından yaralanan ve bu yüzden adının sonuna Fars dilinde "topal" anlamına gelen "lenk" sıfatı eklenen bir başbuğ (Türkler 'Aksak Timur' Batılılar 'Tamerlane' derler); dünya tarihini özellikle Türk-İslâm tarihini çok iyi bilen dinin ilim ve sanatın koruyucusu; Asya'da Türkçe'nin Türk sanat ve kültürünün Fars kültürünün baskısı altında yok olup gitmesini önleyen öne geçmesi örnek olması çığırını açan hükümdar; aman dileyenin dostu düşmanlarının acımasız baş belası ama askerlerinin çok sevdiği hükümdar ve milletinin babası...

Bu kadar değil. Günahını sevabından zulmünü adaletinden çok göstermek isteyenler de vardır. Kellelerden kuleler yaptığını şehirleri yakıp yıktığını da hatırlatırlar. Yıldırım Bayezid'le savaşmış ve kardeş orduları birbirine kırdırmış olmakla da suçlanır. Gerçekten Ankara Savaşı'ndan sonra Osmanlı Devleti bir süre bocalamış ve bir fetret devri geçirmiştir. Fakat aynı tarihçiler hatta bütün tarihçiler Timur Han'ın son ana kadar savaşı başlatmamak için Yıldırım Bayezid Han'ın ise başlatmak için gayret gösterdiğini yazarlar.

Timur'u Hıristiyan Batı zalim ve yıkıcı olarak anar. Timur Han daha hayatta iken bu suçlamalara cevap vermiştir. O İlhanlı Devleti'nin ve ona bağlı Çağatay Hanlığı'nın kargaşalıklar entrikalarla sarsıldığı bir dönemde yenilmez bir güç olarak ortaya çıkmıştı. Türk İran ve Arap tarihçileri bu kargaşalığa Yahudi tüccarların ve Hıristiyan misyonerlerin birinci derecede sebep olduklarını belirtirler. Bu tüccarlar ve bazı misyonerler Avrupa krallarına casusluk yapıyorlardı ve bunlar bütün Türkistan'a dolmuşlardı. Timur Han bunların faaliyetlerine son verdi. Hindistan'dan Hıristiyan misyonerlerin kovulmasını bu kıtada Müslümanlığın yayılmasını sağladı. Bunun için Hıristiyanlar ona düşman idi. Timur Han işgal ettiği yerlerde Yunan ve Roma eserlerinin kalıntılarını putları yıkmıştı. Bu yüzden ona "yıkıcı" demişlerdir.

Ama ona kendi devrinin İslâm âlimleri "Kutbeddin""Sâhib-Kırân-ı Âzam Cennet Mekân" adını da vermiş ve böylece onun dinin kutbu en iler geleni; kutlu güçlü ve cennetlik" bir hükümdar olduğunu da söylemişleridir. İsfahan'da yetmiş bin kişiyi kılıçtan geçirip kellelerini kule gibi yığması da "insan kellesinden kule yapan hükümdar" olarak anılmasına sebep olmuştur. Buna kendisinin verdiği cevap şudur: “İsfahan'a bıraktığım memurlarımı ve beş bin kişilik askerimi isyan edip bir tekini bile sağ bırakmadan kılıçtan geçirdikleri dinsizlik ettikleri için..."

İran tarihçilerinin Timur'un daima aleyhinde olmalarının böylece batıda olduğu gibi doğuda da kötülenmesinin bir sebebi de şudur: Timur Han İran seferinde Şehname'nin yazarı ünlü şair Firdevsî'nin mezarına giderek "Kalk kalk da her satırında kötülediğin mağlup Türk'ü şimdi gör!" demiştir.

Timur'un İslâmiyet'e öncelik vermek ve din adamlarını kullanmak suretiyle Türk milliyetçiliğini gerilettiğini söyleyenler de olmuştur. Ama o kendi devrine kadar Bilge Kağan'dan başka hiçbir Türk hükümdarın göstermediği bir anlayışla gurur kaynağını şu sözlerle belirtmiştir:

"Biz ki Melik-i Turan Emîr-i Türkistan'ız
Biz ki Türk oğlu Türk'üz;
Biz ki milletlerin en kadîmî ve en ulusu Türk'ün başbuğuyuz!..."

Ankara Savaşı'nda Yıldırım Bayezid'i yenerek Bursa'yı yakmasından sonra Osmanlı tarihçilerinin de Timur Han lehine yazmaları beklenemezdi. Ama yüzyıllar sonra her şeyi daha tarafsızca değerlendirmek mümkündür.
Yaşadığı devirden cihangirliğinden yaptıklarından söz etmeden de onun kimliğini belirttiğimiz zaman büyüklüğünü ifade etmiş oluruz:

Timur Han Sultan II. Murad Han'ın 1441 yılında yazdığı bir nâme ile kendisini Büyük Türk Hakanı olarak tanıdığını ve tâbi olduğunu bildirdiği âlim hükümdar Şahruh'un babası; şair hükümdar Hüseyin Baykara'nın ve bu gün Ay'ın en geniş kraterlerinden birine adı verilen Ay atlasında "Türk" adını bulunduran ünlü astronom Uluğ Bey'in dedesidir.

Timur Han 25 yaşlarında iken Çağatay Hanlığı valilerinden Kazgan Han'ın emrine girdi ve büyük bir birliğin kumandanı oldu. Kazgan Han onu kızı Olcay Türkân'la evlendirdi. Kazgan Han'ın düşmanları onu pusuya düşürüp öldürdüler. Timur Kazgan Han'ı öldürtenlere savaş açarak hepsini ortadan kaldırdı. Bu başarıları karşısında Çağatay Hanı onu kendi hizmetine aldı ve Tümen Beyi yaptı.

Timur bundan sonra nüfuzunu gücünü hızla arttırdı. Hanlarla beyler arasında sık sık meydana gelen çekişmelere karışıyor durumu kendi lehine değerlendiriyordu. Devrin âlimleri Timur'u devletteki hızlı çöküntüyü durduracak lider olarak görmeye başlamışlardı. 1370 yılında Timur Belh şehrinde mutlak hakim ve tam bağımsız bir duruma geldi. Fakat Cengiz soyundan olmadığı ve Cengiz hanedanının büyük prestijinden de yararlanmak istediği için Cengiz soyunun Çağatay sülalesinden Soyurgatmış Han'ı tahta çıkardı ve onu hayatı boyunca kukla bir hükümdar olarak yanında gezdirdi. Şeklen ona bağlı görünüyordu ama mutlak hakim kendisiydi.

Belh'te toplanan Kurultay Timur Han'a "Kutbeddin" ve Sâhib Kırân" unvanlarını verdi. Timur Han kısa bir süre sonra başkenti Belh'ten Semerkant'a nakletti. Bundan sonra dört yöne başarılı seferler düzenledi. Çok iyi planlanmış taktikler uyguluyor yıldırım savaşları yapıyor ve her seferini zaferle sonuçlandırıyordu. 1371-1377 yılları arasında Harezm'e üç sefer Moğolistan'a iki sefer düzenledi. 1378'de birinci Altın Ordu seferi ile ününü bütün dünyaya duyurdu. 1379'da Harezm'e bir sefer daha yaptı. 1380'de Herat'a girdi ve böylece Harezm ve Horasan tamamen fethedildi. 1389'a kadar yaptığı seferlerle Turfan Karaşar bölgelerini zaptetti ve Uyguristan'ı kendisine bağladı.

1390 ve 1391 yıllarında tekrar Altın Ordu seferine çıktı. Bu son seferi düzenlemesine Altın Ordu Hakanı Toktamış Han'ın nankörlüğü sebep olmuştu. Çünkü önceki seferlerinde Timur Han Toktamış Han'ı desteklemiş onun düşmanlarını bertaraf etmişti. Toktamış Han bu destek sayesinde güçlenince bu defa Timur'a başkaldırmıştı. Bu seferinde Doğu Avrupa'ya hakim olan Toktamış'ı yıkmak için onun bütün ülkesini işgal etmek tahrip etmek zorunda kalmıştı. Bu da Rusya'nın doğup gelişmesine sebep olacak ve Timur Han istemeden sebep olduğu bu gelişmeden dolayı daha sonra tarihçiler tarafından suçlanacaktı.

Timur Han 1401'e kadar yapılan dört seferle Irak ve Güney Anadolu 1398-99 seferleriyle Hindistan Delhi Sultanlığı'nı 1401-1402'de Suriye'yi fethetti. Nihayet 1402'de yapılan Ankara Savaşı'nda Osmanlı Devleti'ni de mağlup ederek itaat altına aldı.
"Kıymetli bahadırlar sayesinde pek çok yer fethettim ve 27 ülkenin hakanı oldum" diyen Timur hakanı olduğu ülkeleri şöyle sıralıyor: Turan İran Rum (Anadolu) Mağrib Suriye Mısır Irak-ı Arap Irak-ı Acem Mazenderan Geylan Şirvan Azerbaycan Fars Horasan Cidde Büyük Tataristan Harezm Hotin Kâbilistan Bahter Zemin Hindistan... (Yirmi iki yer sayıyor diğerleri de Gürcistan Ermenistan gibi Kafkas ülkeleri).

Büyük cihangir son seferini Çin'e yapacaktı. 1404 yılı kışında her tarafın karla kaplı olduğu bir zamanda yola çıktı. Ömrünün sonuna yaklaştığını seziyor en büyük cihadı geciktirmemek gerektiğine inanıyordu. Çin sınırındaki Otrar şehrine geldiği zaman durdu. Burada ordusuna büyük bir geçit töreni yaptırdı. Kuğu avı düzenledi. Fakat Timur Han hastalanmış yatağa düşmüştü. Hekimbaşı Fazlullah ona ölüm döşeğinde olduğunu apaçık bildirdi. Bunun üzerine Timur Han vasiyetini hazırladı. Saray adamlarını orduda bulunan torunlarını yanına çağırarak ölüm döşeğinde bir konuşma yaptı.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 02-12-2011, 06:26   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Timur Türk İslam tarihinin en büyük lideridir. Orta Asya Hindistan İranOsmanlıAltınordu IrakSuriye hakimiyeti altına girdi. Amacı Türk İslam birliğini sağlamaktı. Bunun içnde çok kan döktü. Osmanlıyla yapılan savaşta kendi adamı olan Karatatarları Osmanlı ordusuna sokarak ve bazı Anadolu beylikleri askerlerinin kendi tarafına döneceğini bilerek zaferi önceden garantiledi. Yıldırım Bayezıt Timurun isteklerini kabul etmek yerine ona hakaretler ederek alçaltıcı sonunu kendi hazırladı. Osmanlı 45 yıl Timur ülkesine bağlı kaldı. Timurun askerleri çok kalabalık savaşta acımasız savaş sonrasında yağmacı katliamcı idi. Timur onların yağma ve katliamına karışmaz izin verirdi. Başarısının sırrıda buradadır. Asyada Türk İslam birliğini sağladıktan sonra rüyasına her gecepeygamber efendimiz girerek 'Haydi Çine sefer et derdi. Oda bir kış günü Otrarda savaş meclisini toplayarak Çine sefer kararı aldırdı. Ancak ertesinde sarayında muhtemelen kundaklama ile çıkan bir yangın ile kül oldu. ordusu barınaksız kaldı. Kimi dondu kimi dağılıp gitti. Kendiside hastalanarak öldü. Çin seferinden vaz geçilirken Türkler birdaha tek devlet olamadıkları gibi Çinede karşı koyacak gücede ulaşamadılar. (İsmail Sevinç)


 
Etiketler
timurhan biyografi, timurhan, timurhan kimdir

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Timurhan Biyografi- Timurhan Kimdir?

Timurhan Biyografi- Timurhan Kimdir? konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: timur han kimdir, timurhan kimdir, ismail sevinç tarihi yorum, timurhan hayatı, timurhan ve zamanın kutbu, yıldırımla tımur han savasmıs, timurhanın babası kim,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Babür Şah Biyografi-Babür Şah Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 28-06-2008 01:29
Tuğrul Bey Biyografi-Tuğrul Bey Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 28-06-2008 01:27
Melikşah Biyografi- Melikşah Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 28-06-2008 01:23
Edward Said Biyografi-Edward Said Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 28-06-2008 01:15
Ümit Özdağ Biyografi-Ümt Özdağ Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 01:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats