bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-06-2008, 03:20   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gedik Ahmed Paşa Biyografi-Gedik Ahmed Paşa Kimdir?

Gedik Ahmed Paşa
On beşinci asrın ikinci yarısında mühim vazîfeler görmüş Osmanlı sadrâzamı.
Zamânında yaşamış târihçiler âilesi ve menşei hakkında bir şey yazmamaktadırlar. Yeniçerilikten yetişmiş olduğu bilinen Gedik Ahmed Paşa'nın Anadolu beylerbeyi oluncaya kadar hangi vazîfelerde bulunduğuna dâir mâlûmât da yoktur. Anadolu beylerbeyliği yaptığı zamanlarda Uzun Hasan ve Karaman Beyliğine karşı büyük başarılar kazandı. 1470 Eğriboz Seferinde gösterdiği kahramanlık ve başarılar vezirliğe yükselmesine sebep oldu. Vezir olduktan sonra daha büyük vazîfelere memur edilen Ahmed Paşa önce Alanya Kalesini fethetti. Daha sonra Karamanoğulları'nın elinde bulunan Silifke Mokan ve Gorgos kalelerini alarak buralarda bulunan Karaman âilesi mensuplarını İstanbul’a gönderdi. Uzun Hasan’ın kardeşi Cihangir Bey'in seçme Türkmen beylerinden müteşekkil ordusunu şehzâde Mustafa Çelebi ve Davud Paşa'nın da desteğiyle yenerek Türkmen beylerini esir aldı (1472).
1473 Otlukbeli Savaşı'nda sağ cenahta bulunan Gedik Ahmed Paşa bu kısmın kesin gâlibiyetinde önemli rol oynadı. Akkoyunlu Seferi sırasında Karamanoğulları ile müttefikleri olan Venedikliler tarafından alınan Anadolu’nun güney sâhilindeki bâzı kaleleri yeniden fetheden Ahmed Paşa aynı sene Mahmud Paşa'nın yerine sadrâzam tâyin edildi (1474).
Vezîriâzam olduktan sonra 1475’te Karadeniz’deki Ceneviz kolonilerinin fethine memur edildi. Azak ve Menkub kalelerini aldı ve Kırım Hanlığını Osmanlı Devletinin himâyesine soktu. Bu fetihler aynı zamanda Karadeniz’in Türk gölü hâline getirilmesi projesinin ikinci safhasını da teşkil eder. 1476’da Fâtih Sultan Mehmed’le birlikte Boğdan ve Mora seferine çıkan Ahmed Paşa İşkodra’nın fethine memur edildiğinde bundan kaçındığı için vezîriâzamlıktan azledilerek Rumeli Hisarına hapsedildi.
Bir süre sonra Hersekzâde Ahmed Paşa'nın delâleti ile hapisten çıkarılan Gedik Ahmed Paşa donanma kumandanlığına tâyin edilerek Gelibolu’ya gönderildi. 1478’de Limni’yi alarak buraya Anadolu’nun Türk ahâlisini yerleştirdi. 1479’da Yunan Denizine sefere memur edilen Kaptânıderyâ Gedik Ahmed Paşa Kefalonya Zanta ve Santamaura adalarını fethetti. Ertesi sene Napoli Krallığının fethine memur edildi. Otranto’yu zaptetti ise de daha ileri yürümesini Fâtih Sultan Mehmed’in vefâtı haberi engelledi.
Fâtih Sultan Mehmed’in vefâtından sonra devlet kadrolarında vazîfeye devâm etti. Cem Sultan olayında iki taraflı hareket ettiği kanâatine varan Sultan İkinci Bâyezîd tarafından 1482 yılında îdâm ettirildi. Fâtih devrindeki muzafferiyetlerin ve fetihlerin âmillerinden olan Gedik Ahmed Paşa Türk târihinin nâdir kumandanlarından birisidir. En müşkil işleri başaran Ahmed Paşa sert tabiatlı fikrini saklamaz mert ve dürüsttü. Ölümü halk arasında sevilen bir şahsiyet olduğu için derin bir üzüntüye sebep oldu.
Gedik Ahmed Paşa İstanbul’da Afyonkarahisar’da ve Konya’da birçok hayrat yaptırmıştır. İstanbul’daki Gedik Paşa semti burada yaptırdığı eserlerden ismini almıştır. Afyon’da inşâ ettirdiği imâret medrese ve kütüphâne hâlâ ayaktadır. Konya’da Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî Zâviyesini de tâmir ettirmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
gedik ahmed pasa

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gedik Ahmed Paşa Biyografi-Gedik Ahmed Paşa Kimdir?

Gedik Ahmed Paşa Biyografi-Gedik Ahmed Paşa Kimdir? konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ahmed Doğan Biyografi-Ahmed Doğan Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 28-06-2008 02:02
Cezzar Ahmed Paşa Biyografi-Cezzar Ahmed Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 27-06-2008 08:57
Ahmed Muhtar Paşa Biyografi-Ahmed Muhtar Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 27-06-2008 08:35
Ahmed Rıza Biyografi-Ahmed Rıza Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 08:16
Münif Paşa Biyografi- Münif Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 07:53

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats