Bakimliyiz.Com

-   Türkiye'den Biyografiler (http://www.bakimliyiz.com/turkiyeden-biyografiler/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Emre Kongar Biyografi-Emre Kongar Kimdir? (http://www.bakimliyiz.com/turkiyeden-biyografiler/17236-emre-kongar-biyografi-emre-kongar-kimdir.html)

elif 29-06-2008 10:43

Emre Kongar Biyografi-Emre Kongar Kimdir?
 
Emre Kongar
Ben bugün, tarihe bir not düşmek adına, 2001 yılında, Cumhuriyet gazetesinin, köşe sahibi olan yazar ve çizer kadrosunu belgelemek niyetindeyim.

Böylece gelecek kuşaklar, yazarlarımızın ve çizerlerimizin tümünü bir liste halinde görsünler ve bu gazetenin nasıl bir sanat, edebiyat ve bilim birikimini yansıttığını öğrensinler istiyorum.

Bu listeye, örneğin Vedat Günyol, Hüseyin Baş, Emin Değer, Türkan Saylan, Çelik Gülersoy, Yekta Güngör Özden, Tanju Erdem, Cüneyt Akalın, Sönmez Targan gibi sürekli ama muntazam olmayan aralıklarla yazanları dahil etmedim.

Özgen Acar, Behiç Ak, Oktay Akbal, Öztin Akgüç, Alev Anakök, Feridun Andaç, Selmi Andak, Melih Cevdet Anday, Cüneyt Arcayürek, Mümtaz Arıkan, Duygu Asena, Erdal Atabek, Toktamış Ateş, Altan Ayanoğlu, Mustafa Balbay, Kahraman Bapçum , Enis Batur, Mehmet Baydur, Ataol Behramoğlu, Taner Berksoy, Hikmet Bila,Orhan Birgit, Atilla Birkiye, Orhan Bursalı, Asuman K. Büke, Cumhur Cambazoğlu, Ahmet Cemal, Nilgün Cerrahoğlu, Emin Ceylan, Doğan Cüceloğlu, Oral Çalışlar,Cevat Çapan, Hikmet Çetinkaya, Nuray Çiftçi, Halit Deringör, Adnan Dinçer, Yalçın Doğan, Necati Doğru, Abdülkadir Elçioğlu, Aydın Engin, Oktay Ekinci, Selçuk Erez, Orhan Erinç, Metin Erksan, Turgay Fişekçi, Memet Fuat, Aykut Göker, smail Gülgeç ,Dikmen Gürün ,Emin Gürses, Doğan Hasol, Müşerref Hekimoğlu, Ziya Işıküstün, Selim İleri, Attila İlhan, Ahmet İnam,Evin İlyasoğlu, Mikdat Kadıoğlu, Işık Kansu, Musa Kart, Deniz Kavukçuoğlu, Yakup Kepenek, Emre Kongar, Şükran Kurdakul, Ahmet Kurt, Nuri Kurtcebe, Önder Kütahyalı, Erol Manisalı, Kamil Masaracı, Ayşe Emel Mesci; Türkel Minibaş, Fethi Naci, Tan Oral, Zeynep Oral ,İzzetin Önder; ,Güray Öz, Vedat Özdemiroğlu ,Işıl Özgentürk, Semih Poroy, Vecdi Sayar,İlhan Selçuk, Turhan Selçuk, Mahmut Sert, Celal Şengör, Ali Sirmen, Deniz Som,Şükran Soner, Mehmet Sucu, Yılmaz Şipal, Tayfun Talipoğlu, Server Tanilli, Leyla Tavşanoğlu, Zafer Temuçin, Sadullah Usumi ,Ergin Yıldızoğlu, Abdülkadir Yücelman, Levent Yücelman, Ayşegül Yüksel, Özlem Yüzak, Ümit Zileli

Ben bu takımın içinde yer almaktan onur duyuyorum.,İsimleri burada yer almayan, ama "gazeteyi yapan" tüm öteki arkadaşlarımla da iftihar ediyorum.
Aşağıda, tarafınıza sunulan Gazetemiz yazarları ile ilgili bilgiler 07 Mayıs 1996 tarihinde yayınlanan özel ekten aynen alınmıştır.
İLHAN SELÇUK
Alın bakalım, ne yazalım şimdi buraya, yalnız son birkaç yılında İlhan Selçuk'un aldığı ödüller ve bu ödüllerin gerekçesi bile bize yazacak yazı, söyleyecek söz bırakmıyor. O ve Cumhuriyet karşılıklı birbirlerinin simgeleri. Bizim için tek çıkar yol burada kuru bir özgeçmiş özeti sunmak;
1925 yılında Aydın'da doğdu. 1950'de İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Avukatlık stajı da yaptı. Ama o gün bu gün gazetecilikten başka iş yapmadı. Büyük olasılıkla gazetecilikten başka iş de bilmiyor.
Mesleğe dönemin en ünlü mizah dergisi Akbaba'da Yusuf Ziya Ortaç gibi bir meslek ve dil ustasının yanında başladı.Kardeşi çizgi ustası Turhan Selçuk'la birlikte 41 buçuk, Dolmuş Karikatür dergilerini çıkardı.
Yeni İstanbul, Akşam, Tanin, Vatan ve Ulus gazetelerindeki meslek duraklarından sonra 1962' de Cumhuriyet'te Pencere' sini açtı. Pencere sadece Selçuk tutuklandığı, işkence köşelerinde ağırlandığı günlerde kapalı kaldı. O günler dışında hep ışık saçtı. Pencere'den her gün aydınlanma çağının, aklın, ilerici insanlığın düşlerinin, yurtseverliğin, antiemperyalizmin, sosyalizmin ışıkları yayıldı, yayılıyor.

MUSTAFA BALBAY
Çekirdekten yetişme terimi Mustafa Balbay'ı iyi tanımlar. Mesleğin en alt basamaklarından, küçük bir taşra gazetesinde stajyer muhabirlikle başladı.Basamakları çok çabuk tırmandı. Henüz 44 yaşında ve Cumhuriyet'in Ankara Temsilcisi. Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulunu 1981' de bitirdi.Ama gazeteciliğe daha öğrenciyken, Gazete İzmir'de başlamıştı. Sonra Milliyet'in ardından Cumhuriyet'in İzmir Bürolarında muhabir olarak çalıştı. Cumhuriyet İzmir Bürosu'nda istihbarat şefliği yaptı. İstihbarat Şefliğini 1989' dan itibaren Cumhuriyet Ankara Bürosu'nda sürdürdü. 1992 de ise İstanbul'a geçti. Cumhuriyet Haber Merkezi Müdürlüğü'nü üstlendi. 1993'te yeniden Başkent'e döndüğünde artık Ankara Temsilcisi olmuştu. Bunlara 1994 ten itibaren köşe yazarlığı da eklendi. Balbay GÜNDEM adlı günlük yazılarında, Ankara'dan ille de asık suratlı, hazmı güç yazılar yazılmasının zorunlu koşul olmadığını kanıtladı. İzin günlerinde eşofmanlarını çekip koşar, yıllık izinlerinde ise normal turistlerin tersine çivili ayakkabılarla dağ bayır tırmanır yada kimsenin aklına gelmeyecek ülkelere gider. Çok tertipli bir insandır.
ORHAN BURSALI
1947'de doğdu. Eğitimi politik bilimler üstüne ( Berlin Freie Universitaet). Gençliğinde tutuklanma dahil militanca politik etkinlikler içinde oldu. Meslek olarak 1974'ten bu yana gazeteci. Gazeteciliğinde de dış politika konusunda uzmanlaştı. Yani pozitif bilimlerle ve teknikle pek ilgisi yok sanıyordu. Oysa bugün Türkiye'nin en iyi ve en deneyimli popüler bilim yayıncılarından biri. Cumhuriyet'in en ilgi gören haftalık eklerinden Bilim ve Teknik'i yıllardır o yönetiyor. Evindeki zili bile onaramadığı halde elektrik ve elektronik üstüne en çetrefil yazıları bizlerin anlayacağı bir dil yalınlığına indirgiyor; yıldızlara baktığında çoğu kez şiir düşünmesine rağmen her hafta astronomi, uzay araştırmaları, kuyruklu ve kuyruksuz bilumum yıldızlar ve gezegenler üstüne ilginç yazılar seçiyor ve yayımlıyor. Ayrıca televizyon Bilim Dünyası, Bilim Gündemi, Bilim Dosyası adlı 100'e yakın program hazırladı ve sundu. Bir kitabı da var bilim üstüne: Bilim Nereye Koşuyor? Ama eski göz ağrısı politikayla bağlarını koparmadı. O yüzden Perşembe günleri Cumhuriyet' teki köşesinde politik ağırlıklı, cumartesi günleri ise Bilim ve Teknik ekinde bilimsel içerikli yazılar yazıyor.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:04 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.