bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-06-2008, 04:39   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ahmet Hikmet Müftüoğlu Biyografi-Ahmet Hikmet Müftüoğlu Kimdir?

(1870-1927)

"İslâmın gözü Türkün kalbi olan bu renk ve nur durağı memleket pek temiz pek mamur pek güzeldi. Onun çarpık kavuklu yangesli harap mezarları buraların darülfelasefelerinden kütüphanelerinden daha manalı daha düşündürücüdür. Oranın hamalları fakirleri buranın lordlarından milyonerlerinden daha asil daha civanmerddir". (Çağlayanlar)

Türk milliyetçiliğine hem siyasî hem de edebî alanda hizmet etmiş yazarlarımızdan Ahmed Hikmet Müftüoğlu 1870'de İstanbul'da doğmuştur. Ailesi dönemin ulema sınıfındandır. Şiirle ve tasavvufla ilgilenmişlerdir. Müftüoğlu yedi yaşında babasını kaybetmiş ağabeyinin himayesinde büyümüştür. Eğitimine Soğukçeşme Askerî Rüşdiyesinde başlamış daha sonra Galatasaray Sultanisine girmiştir. Tevfik Fikret'le bu okulda tanışmış ve arkadaşlık kurmuştur. 1888'de sultanideki eğitimini bitirmiş Hariciye Nezaretinde çalışmaya başlamıştır. Bu görevine devam ederken Galatasaray Lisesinde öğretmenlik yapmıştır. Pire (Yunanistan) ve Poti (Kafkasya) şehbenderliğine vekalet etmiş 1891'de İstanbul'a geri dönmüş ve eski işine devam etmiştir. 1908'de Ticaret ve Ziraat nezaretinde göreve başlamıştır. Galatasaray Lisesindeki hocalık görevini Tevfik Fikret bu liseye müdür olunca bırakmıştır. Darülfünun Edebiyat Fakültesi Fransız ve Alman edebiyatları hocalığına başlamıştır. 1912'de Peşte'ye gönedrilmiş mütareke döneminde İstanbul'a dönmüştür. Harp malzemeleriyle ilgili bir komisyonun başkanı sıfatıyla Peşte Viyana ve Berlin'de kalmıştır. İstanbul'a döndüğünde halife Abdülmecid Efendinin baş mabeyinciliğini yapmıştır. Ankara'da Hariciye Müsteşar vekaletini üstlenmiş 1927 yılında vefat etmiştir.

Fikirleri ve kişiliği: Türkçü ve Türkçeci yazarlarımızın önde gelenlerinden Ahmet Hikmet Müftüoğlu edebiyatımızın milliyetçi hareketini temsil etmiştir. Türkçülüğü siyasi sahada savunan isimlerimizdendir. Yazarlığa Servet-i Fünuncular içinde başlamış meşrutiyetten sonra Türkçülük ülküsünü benimsemiş ve Servet-i Fünunculardan ayrılmıştır. Müsbet ilimlerle ilgili tercümeler yapmış ve Hazine-i Fünun ile Servet-i Fünun dergilerinde yayımlatmıştır. 1894-1900 yılları arasında aynı dergilerde hikayelerini sunmuştur. 1908'den sonra sanatını sosyal konulara yönlendirmiştir. Ölümüne kadar bu fikre bağlı kalmış edebi alanda Çağlayanlar'da hikayeleri ve Gönül Hanım adlı romanında bunu sergilemiştir. Türk toplum yapısını Çağlayanlar'daki 16 hikayesinde ortaya koymuştur.

Eserleri:
Gönül Hanım'da; Birinci Dünya Savaşı sırasında Kafkas cephesinde Ruslara esir düşen bir askerin Türkistan'daki esir kampında Gönül adlı bir Tatar kızının rehberliğinde eski Türk ülkelerini dolaşmasını ve ülkü birliği yaptığı bu kızla arasındaki sevdayı anlatır. Türk tarih ve medeniyetinin eskiliği ve Türk birliği üzerinde durur. Türkçülük çalışmalarına katıldıktan sonra ortaya koyduğu eserlerinde millî kimlik ön plana çıkmış dil sadeleşmiştir. Eserlerinden diğerleri; Leyla Yahud Bir Mecnunun İntikamı (1890) Haristan ve Gülistan (1890) Çağlayanlar (1922) Gönül Hanım (Tasvir-i Efkar'da tefrika 1920 yeni yayını 1971) Salon Köşeleri Bir Tesadüf Bir Safha-i Kalb Kadın Ruhu Silinmiş Çehreler Beliren Simalar adlı kitaplardır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
ahmet hikmet muftuoglu

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ahmet Hikmet Müftüoğlu Biyografi-Ahmet Hikmet Müftüoğlu Kimdir?

Ahmet Hikmet Müftüoğlu Biyografi-Ahmet Hikmet Müftüoğlu Kimdir? konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ahmet hikmet müftüolu edebi kiilii, ahmet hikmet müftüoğlu edebi kişiliği, ahmet hikmet müftüoğlu edebi kişiliği ve eserleri, ahmet fikret müftüoğlu, ahmet hikmet müftüoğlu hayatı eserleri, ahmet hikmet müftüoğlu edebi kişiliği kısaca, ahmet hikmet müftüoğlu nun hayatı ve edebi kişiliği, ahmet hikmet müftüoğlu eserleri ve edebi kişiliği, ahmet hikmet müftüoğlu nun edebi kişiliği ve eserleri, ahmet fikret müftüoğlu eserleri, ahmet hikmet müftüoğlu hayatı, ahmet hikmet müftüoğlu kısaca, ahmet hikmet müftüoğlu kısaca hayatı, ahmet hikmet müftüoğlunun edebi kişiliği, ahmet hikmet müftüoğlu nun edebi kişiliği ve hayatı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ahmet Er Biyografi-Ahmet Er Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 29-06-2008 11:31
Ahmet Ertürk Biyografi-Ahmet Ertürk Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 29-06-2008 03:32
Ahmet Aydoğmuş Biyografi-Ahmet Aydoğmuş Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 29-06-2008 03:24
Dr. Hikmet Kıvılcım Biyografi-Dr. Hikmet Kıvılcım Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 08:16
Hikmet Çetin Biyografi-Hikmet Çetin Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 02:22

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats