bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-07-2008, 01:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ozan Önen Biyografi-Ozan Önen Kimdir?

Ozan Önen


ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu Başkanı'yken adından çok söz ettirmeye başlayan genç Türk Edebiyatı'nın ve organizasyon camiasının ünlü isimlerinden Ozan Önen; 17 Şubat 1984'te Kırklareli'de doğdu. Çocukluğunun büyük bir kısmını burada geçiren Önen daha sonra sırasıyla Susurluk Aydın ve Ankara'da yaşadı. Susurlukspor'dan Beşiktaş'a kadar uzanan belden sakatlanmalı sekiz yıllık bir futbolculuk macerası 'yazar olacağım' tutkusuyla Aydın Fen Lisesi'nden ODTÜ Felsefe'ye kadar savrulup gelen bir okul hayatı on sekiz yaşından beri yazmakta olduğu kaotik kurgulu buçuk bir romanı Rock'n'Roll Sevişmeler adlı bir porsiyon şiir dosyası biri uzun metrajlı dört senaryo çalışması çıkartmış olduğu dergi ve fanzinleri var.


Philip Guedella "özyaşamöyküsü başka insanlarla ilgili gerçekleri anlatmak için eşsiz bir araç." dese de Ozan Önen hiçbir zaman "özgeçmiş" yazmıyor o yazılarıyla anlatıyor her şeyi. Başkaları onun için (öz)geçmiş yazsa da yine de pek yeterli olmuyor. Birileri de yazmış bir şeyler olmuş mudur; bilinmiyor... "Ozan Önen kimdir?"sorusuna verilecek cevaplar bir insanın ömrüne sığdıramayacağı cinsten olsa gerek ki birçok kişinin hayatları boyunca yaşayabileceği şeylerin toplamıyla dopdolu bir geçmişe sahip bir adam bu.


Ozan Önen genel olarak "Yazar-organizatör" olarak tanımlanıyor parantez içindeyse öğrenci.


1999 Ortaöğrenim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nda ( yeni adıyla LGS ) Türkiye 759.su olmayı başararak Aydın Fen Lisesi öğrencisi olması onu sanatın ve hayatın ritminden uzaklaştırmışa benzemiyor. Çünkü bu okul İzmir Fen Lisesi'nin on altı yıldır elinde tuttuğu "ÖSS puan ortalaması Türkiye birinciliği" ünvanına son vermesiyle ve ÖSS şampiyonları çıkartmasıyla tanınıyor. Önen'in Aydın Fen Lisesi'ndeyken Adnan Menderes Üniversitesi Toksiloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ferda Akar danışmanlığında ve Hülya Olgun'un rehberliğinde iki bilimsel projeye şu an Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü öğrencisi olan "Mehmet Dönmez" ve Sabancı Üniversitesi Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi Bölümü öğrencisi olan "Asil Bütün" isimli arkadaşlarıyla birlikte imza attığı biliniyor.ODTÜ'de "edebiyat psikoloji sinema felsefe medya uluslararası gençlik" niteleme sıfatlarıyla başlayan altı öğrenci topluluğunda tütün tüttürüp sakız çiğneyen Önen yönetim kurulundaki han'fendilerin canı sıkıldıkça da ODTÜ Kitap Topluluğu'ndan atılıyor. Üstüne üstlük ODTÜ Kitap Topluluğu'ndaki bu han'fendiler Turgeniyev'in Babalar ve Oğullar'ını dahi hala bilmiyor. ( ! ) Ozan Önen henüz siyasete atılmıyor. akademik danışmanlığını ODTÜ Felsefe Bölümü başkanı Prof.Dr. Ahmet İnam'ın yaptığı ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu'nun başkanlık görevini yürütüyor; bu toplulukla beraber söyleşi seminer gezi panel yarışma fuar imza günleri kampanya atölye çalışması dergi çalışması vb. birçok çok keyifli organizasyonlara imza atıyor. ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu Ozan Önen'in başkanlığı döneminde "2005 Yılı Türkiye'nin En Aktif Öğrenci Toplulukları Yarışması-Düşünce ve Genel Kültür Dalı Türkiye Birincisi" olmasıyla da tanınıyor. Ozan Önen ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu E-Dergisi "Potansiyel Kafası Karışıklar İçin Ruh Serseriliği Performans Sahası http://www.gencyazarlar.org


Ozan Önen zaman zaman Cumhuriyet Gazetesi'ne ve Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitli eklerine haber öğrenci demeçleri yazı vs. gönderiyor Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'la vardığı anlaşma sonucu Cumhuriyet Gazetesi'yle ortaklaşa organizasyonlara imza atıyor ve on beşinden bu yana çeşitli dergilerde ve internette öykü şiir deneme anlatı sinema müzik ve edebiyat yazıları çiziktiriyor. Birçok dergi macerasından sonra 2005 yılı itibariyle LeMan Dergi Grubu dergilerinden Yeni Harman'da yazmaya devam ediyor ve yazınsal-düşünsel geliştiricilik seminerleri kapsamında "Sıçrasana Be Adam!" başlıklı yazısıyla Türkiye elemelerini kazandığı KaçakYayın dergisinde de yazmaya başlayacağı söyleniyor.


Birileriyle röportaj yapıyor birileri de onunla röportaj yapıyor. On yedisinde "günebakan" adlı derginin editörlüğüyle başladığı dergicilik işine tutun(a)mayanlar adlı "sinema edebiyat tiyatro ve diğer şeyler" dergisinin genel yayın yönetmenliği ve öykü editörlüğüyle devam ettiyse de "tutun(a)mayanlar iflas ettiğinde başarılı olacaktır" diye bir laf ettiğinden olsa gerek tutun(a)mayanlar'ın ilk sayısı hazır olsa da henüz baskıya girmeden iflas ettiği biliniyor. tutun(a)mayanlar için "iflas ettiğinde başarılı olacak allem kullem ve şeyler dergisi" deniliyor ve büyük yazar 'gönül' yayın yönetmeni Oğuz Atay bir kez daha özleniliyor. tutun(a)mayanlar'ın günün birinde internet üzerinden de olsa yayın hayatına devam etmesi bekleniyor. bkz.: http://www.tutunamayanlardergisi.net/


ODTÜ Psikoloji Topluluğu'nun iki yıl boyunca Yönetim Kurulu üyeliğini yapan Ozan Önen'in "Psikoloji Denemeleri" ve "Otopsi" adlı iki psikoloji dergisinin editörlüğünü yürütmüş olduğu haberini ODTÜ Psikoloji Topluluğu başkanı İnci Ayhan veriyor. Ozan Önen rock gruplarıyla yaptığı röportaj hengamesini ve tutun(a)mayanlar'ın iflas bayrağını üzerinden attıktan bu yana Ankara'nın ünlü rock barı Garage'ın müzik ve alternatif yaşam dergisi Garage Zone'un art direktörlüğünü yürütüyor. ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu'nun bünyesinde bulunan Model Birleşmiş Milletler Alt Birimi'yle de Birleşmiş Milletler organizasyonu altında bir "dünya gençlik dergisi" projesi yürüten Önen dergicilik ve yayıncılık konusunda daha çok şey yapacağa benziyor. Önen Cumhuriyet Gazetesi'yle varılan anlaşma sonucu ve bu gazetenin yanısıra ODTÜ Rektörlüğü ve ODTÜ Mezunları Derneği işbirliğiyle 2006 yılında ODTÜ'nün 50.yılı için çıkarılacak olan ve Cumhuriyet Gazetesi'yle birlikte tüm Türkiye'ye dağıtılacak olan "ODTÜ 50.yıl Özel Dergisi"nin de editörlüğünü yürütüyor ve bu derginin koordinasyonunu ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu üyeleriyle birlikte gerçekleştiriyor.


Genç organizasyon şirketi "OrganizasyonAnkara" ile bir süre çalışan ve parti organizasyonlarında yer alan Ozan Önen Garage Rock Bar'ın işletmecisi Mehmetcan Fal ve grafiker Sinan Kızar'la birlikte ortaklaşa kurdukları Machine Entertainment adlı prodüksiyon organizasyon menejerlik ve yayıncılık şirketinin çatısı altında bir düzine festival ve parti organizasyonu projelendiriyorlar Garage Rock Bar başta olmak üzere birçok yerde organizasyonlar düzenliyorlar birçok müzik grubunun ve yazarın menejerliklerini yürütüyorlar yeni isimler keşfediyorlar ve güzel dergiler çıkartıyorlar. Beraberinde Converse Unimayfest ve Rock Republic gibi birçok büyük organizasyonun Ankara bilet satışını yürütüyorlar. "Your Joy Our Job!" sloganıyla yola çıkan Machine Entertainment'ın ulusal ve uluslararası çok büyük projelere imza atacağı daha şimdiden söyleniyor Machine Entertainment bir "çılgın projeler şirketi" olarak da tanımlanıyor ve asıl çıkışı 2006 ve 2007 yaz aylarında yapacağı söyleniyor ve ilk büyük projeleri ANKAROCK Müzik Festivali'yle müzik camiasına "merhaba" diyorlar. Görünüşe bakılırsa Machine Entertainment markası Ozan Önen'in "Amatör ruh profesyonel bakış açısı." şeklinde sloganlaşmış cümlesinin anlam bütünlüğüne de cuk oturmuş. Önen %35 hissesine sahip olduğu Machine Entertainment markasının dışında kendi şirketini ve markasını da yaratmaya çalışıyor.


Türkiye'nin ve dolayısıyla Ankara'nın bugüne kadarki en büyük açıkhava müzik festivali olacağı tahmin edilen "Türkiye Gençlik Festivali GençFest"in organizatörlük ve kreatif direktörlük görevini yürüten Önen ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi müdürü Elif Akın'ın basın ve halkla ilişkilerden sorumlu asistanlığını 2005 mart ayından beri yürütüyor ODTÜ KKM bünyesindeki etkinliklerde organizasyon ve basın konusundaki deneyimini "nitelik ve nicelik" açısından da arttırıyor. bkz. : http://www.ccc.metu.edu.tr/


Ozan Önen'in Ankara'nın ilk kitap fuarı olma özelliğini taşıyan ve 2005 yılı mart ayında yapılan ODTÜ Kitap Fuarı'nın on yedincisinin ve 11-14 mayıs 2005 tarihleri arasında yapılan ODTÜ 19.Uluslararası Bahar Şenliği'nin de organizatörleri arasında bulunduğunu ve şenliğin "basın ve halkla ilişkiler" işlerini yürüttüğünü ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu başkanı Özlem Öziçi söylüyor. Önen profesyonel dansçı ve Dünya Turizm Güzellik Yarışması Dünya 2.Güzeli Didem Kovancı'yla da birçok dans festivali projesi üzerinde çalışıyor.


Genç yazarın 'bateri çalmalı' ve 'grup dağılmalı' bir müzikal geçmişinin olduğu ortaokul arkadaşları tarafından da doğrulanıyor. Ziraat Bankası'nın açmış olduğu bir resim-afiş yarışmasında birincilik ödülü olduğunu bildiğimiz Önen Barbarların Turnusolu adlı fanzini canı sıkıldıkça 'dudaklarını yuttukça' çıkartıyor ve her türlü yayınevi ve alt kültür çalışması üzerinde sek sek oynuyor. Cumhuriyet Gazetesi bünyesinde de ileriye dönük projeler üreten Önen dostu Deniz Açık'la birlikte 'Cümbüş' ve 'Şerafettin' isimli ev yapımı şarap markalarını yaratma çabasında olmakla beraber fotoğrafçı dostu Fatih Eltimur'la birlikte Mardin Marmaris Bozcaada Kapadokya İzmir İstanbul vs. köşe bucak dolaşası geliyor her dakika ve bir şeylere kafaları bozuldukça uzak yerleri çadırlarıyla uyku tulumlarıyla ve içsel yalnızlıklarıyla birlikte geziyorlar.


Önen'in lise döneminde katıldığı üç yazınsal yarışmadan aldığı üç ödülden bu yana ilk defa 2005 yılında bir yarışmaya daha katıldığı ve ODTÜ Öykü Tamamlama Yarışması'nın birincilik ödülünü on üç yaşında bir trafik kazasında gözlerinin önünde yitirdiği can dostu Efe Can Engür'ün imzasıyla yazdığı bir novellayla kazandığı biliniyor. Novella aynı zamanda Ozan Önen'e kazanmış olduğu ödülü veren Edebiyatçılar Derneği eski başkanı ve İmgeÖyküler Dergisi Genel Yayın Yönetmeni yazar Özcan Karabulut'un Rojda adlı öyküsünün devamı olma niteliğini taşıyor.


Ozan Önen organizasyon işlerinden kazandığı/kazanacağı paranın tümünü sanat için ve sanata rağmen harcadığını/harcayacağını cümle aleme ilan ediyor. Önen İran'a giderek İran-Türkiye Edebiyat Günleri'ne katılmak ve yaklaşık iki yıldır tasarladığı İran Belgeseli projesini tutun(a)mayanlar'ın sinema editörlüğünü de yürütmüş olan ODTÜ Sinema Topluluğu Başkanı Esra Demirkıran'ın nev-i şahsına münasır katkılarıyla gerçekleştirmek istiyor.


Uydu sahibi ülke hükümetlerine İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ndeki birçok maddeyi ihlal ettikleri gerekçesiyle George Orwell'in 1984 adlı romanındaki 'big brother' kavramıyla ilintili olarak "AİHM" nezdinde felsefi ve hukuki boyutu köşeli bir dava açmaya hazırlanan Ozan Önen'e bu davaya bakacak cesarette ve yetkinlikte ne bir hakim ne de bir mahkeme olduğunu Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu bile söylüyor.


bkz. : Çankaya Belediyesi Cumhuriyet Söyleşileri


Son olarak "Düşe-Yazma" ve "Bilinçaltından Notlar"ın da dahil olacağı bir kardeş dergiler projesi ve türkiye'de ilk kez yapılacak olan dergi ve dergicilik fuarı için Düşe-Yazma dergisi genel yayın yönetmeni ve tutun(a)mayanlar'ın sanat yönetmeni Burak Esen ve elde mevcut tutun(a)mayanlar tiyatro editörü Onur Görünmez şiir editörü Eren Ağın (Eren Barış) sinema editörü Esra Demirkıran tiyatro editörü Barış Şıri ve dans editörü Didem Kovancı'yla kafa patlattığı fakat tutun(a)mayanlar'ın iflasından sonra bu projelerin suya düştüğü Ankara Konur Sokak'ta kulaktan kulağa dolaşıyor. Ozan önen başta TRT olmak üzere birçok radyo programına konuk olarak katılıyor; ileriye dönük olarak da radyo ve tv prodüksiyonları projelendiriyor.


Ozan Önen başkanlığını Milli Güvenlik Kurulu eski paşalarından emekli Tuğgeneral Enver Var'ın yaptığı Balıkesirliler "target=_blank>http://www.balikesirlilerdernegi.org">Balıkesirliler Derneği'nin gençlik kolları'nı 2005 yılı nisanından bu yana kurmaya çalışıyor. Ozan Önen ayrıca Çankaya Belediye Başkanı Prof.Dr.Muzaffer Eryılmaz'ın gençlik danışmanlığını yapacağı günü heyecanla bekliyor. 2000 yılı mayıs ayında Samsun Valiliği'nin ve Karadeniz Leo Dernekleri'nin organize ettiği "Atatürk'ün Samsun'a Çıkışının 81.Yılında 81 İlden 81 Genç" adlı etkinliklere Aydın il birincisi olarak katılan ve bu etkinlikte Ege Bölgesi temsilcisi olarak bir panele konuşmacı olarak katılan Ozan Önen'in Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin elinden aldığı bir ödülü ve Atatürkçü Düşünce Derneği Aydın Şubesi'nden kazanmış olduğu bir ödülü olmasına rağmen Atatürkçü görünüp de Atatürk ismini sömürenlere karşı bir savaş içinde olduğu ve bu bağlamda kendisine sataşanlara karşı yazmış olduğu ve ODTÜ öğrenci toplulukları elektronik ileti gruplarında dolaşan cevap niteliğindeki on dokuz sayfalık efsanevi tekzip metniyle de ODTÜ'de oldukça ses getirdiği ve çok konuşulduğu biliniyor. Bu tekzip metninin bir yerinde şöyle diyor Önen: "İster Mustafacılık desinler ister Kemalizm desinler isterlerse de Atatürkçülük desinler; bizler Ata'mızı seviyoruz zaten. Kör göze parmak misali değil. Bu iş sen-ben meselesi kadar da senli benli değil..." Bu anlamda Önen'in sağının solunun belli olmayacağı ve her nerede olursa olsun "cesaret edilemeyen şeylere cesaret edebildiği" görülüyor. Buna rağmen insanlar Ozan Önen'le uğraşmaya devam ediyor ama o hiç yılmıyor. Çünkü zıtlıkların çatışmasına ve kaosa inanıyor Önen. Bunu da bir başka metninde intihar çerçevesinde şu şekilde açıklıyor: "Ey adam! İntihardan her söz açışımızda bize kör gözlerle bakıp umutsuz ve de korkak demezler mi? Bizse onların bize acımasına acıyan içlerimizle ve kocaman kocaman açılan gözlerimizle; onların hayatına onların dünyasına onlardan daha tutkulu ve coşkulu ve bir o kadar da hüzünlü sarılmaz mıyız? Söylesene adam... Hayatın güzelliğinden her söz açışımızda bize kör gözlerle bakıp içi geçmiş intiharlardan söz açmazlar mı?" Yazılarında varoluşsal boşluğa sıklıkla dikkat çeken Ozan Önen "Çözülmesi gereken tek felsefi sorun vardır; intihar." diyen ünlü filozof Camus'ye de nazire yapıyor: "Çözülmesi gereken asıl sorun intihar değil; intihar edememektir."


Önen'in sportif geçmişine baktığımızda; futbol alanında dört tane il şampiyonluğu Türkiye Yıldızlar Futbol Şampiyonası 1998 Türkiye Beşinciliği 1999 Türkiye Okullar Arası Futbol Şampiyonası Marmara Bölgesi gol krallığı gibi ilginç enstantenelerle de karşılaşabiliyoruz. Hakkındaki bir başka yazılı belge diyor ki: "Ozan Önen Aydın İl Atletizm Şampiyonası'nda Aydın Fen lisesi ikinci sınıf öğrencisiyken katıldığı 100 metre yarışlarında 100 metreyi 11.27'de koşarak il üçüncüsü oldu." sanıyoruz ki Ozan Önen atletizme devam etseymiş olimpiyatlarda derece yapacak kıvama gelirmiş. Sakaryaspor kafilesinin geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Fenerbahçe'nin efsanevi futbolcusu Türkiye Birinci Futbol Ligi gol krallarından "Büyük Aykut"un Ozan Önen'i Sakaryaspor'a transfer etmek istediğini o dönemde on beş yaşında olmasına rağmen Önen için "geleceğin futbol yıldızı" tabirini kullandığını bilsek de; Ozan Önen'in Beşiktaş (BJK) altyapısıyla antrenmanlara çıktığı dönemde başlayan kronik bel rahatsızlığı sebebiyle kısa bir süre için Aydınspor'da ve takım kaptanlığını yürüttüğü Aydın Fen Lisesi futbol takımında oynamaya devam etse de futbol oynamayı bıraktığını hepimiz biliyoruz ve "İyi ki de futbolu bırakmış." diyoruz. Bu tür uzun cümleleri pek sevmesek de Ozan Önen'in "hakkında uzun cümleler kurulan bir adam" olduğunu da biliyoruz.


Ozan Önen'in özel ilgi alanları arasında; seri katil psikolojisi komplo teorileri ve ütopyalar intihar ve delilik kavramları felsefede uygulanabilir akıl yürütme yöntemi ve felsefe-yapay zeka ilişkisi fizikte kaos kuramı ve kelebek etkisi osmanlı işkenceleri karnaval festival ve ritüeller bilinçaltı karakalem çizimler varoluşsal boşluk kavramı dergicilik fanzin kültürü ve arşivcilik sayılabiliyor. Yine de hiç tanımadığı insanlarla her türlüsünden geyik yapmayı ev arkadaşı Metehan Dönmez'le birlikte bilgisayar başında saatlerce 'warms' adlı bilgisayar oyununu oynamayı ve sıcak çikolatayı tüm bu ıvır zıvırlardan daha çok seviyor çünkü "Benim işim insanları tanımak ve bazı insanlardan özenle kaçmak." diyor Ozan Önen.elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
ozan onen biyografi, ozan onen, ozan onen kimdir

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ozan Önen Biyografi-Ozan Önen Kimdir?

Ozan Önen Biyografi-Ozan Önen Kimdir? konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ozan önen kimdir, ozan önen, mustafa önen kimdir, ozan biyografi, ozan önen kim, ozan onen, ozan önen biyografi, ozan onen kimdir, mustafa onen kimdir, mustafa önen nereli, ozan ne zaman dogdu, ozan önen hayatı, mustafa önen hayatı, ozan biografi, mustafa önen kim,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mehmet Ata Biyografi-Mehmet Ata Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 11:25
Hasan Can Biyografi-Hasan Can Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 11:23
Abdulkadir Emin Önen Biyografi-Abdulkadir Emin Önen Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 28-06-2008 02:24
Ümit Özdağ Biyografi-Ümt Özdağ Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 01:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats