bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-07-2008, 01:38   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kemal Burkay Biyografi-Kemal Burkay Kimdir?

Kemal Burkay

1937 yılında Tunceli’nin Mazgirt İlçesi’nin Kızılkale Köyü’nde doğdu. Babası köy eğitmeniydi. İlkokulu babasının eğitmenlik yaptığı çevre köylerde ve kendi köyünde okudu. 1949 yılında Akçadağ Köy Enstitüsü’ne girdi. Orada ve Diyarbakır-Ergani’de köy enstitüsünü tamamladı 1955 yılında öğretmen oldu. 1956 yılında Elazığ Lisesi’nde sınavlara girerek lise diploması da aldı ve aynı yıl Ankara Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu 1960 yılında bitirdi. Erzurum’da askerlik Elazığ’da kaymakamlık stajı ve Osmaniye’de kısa bir süre kaymakamlık yaptı. Ancak merkeze alındı ve ayrılarak 1964 yılında Elazığ’da serbest avukatlığa başladı. Daha sonra Tunceli’ye geçti. Köy öğretmenliği yıllarında şiirler ve hikayeler yazdı. 1964 yılında ilk romanı “Yaşamanın Ötesinde” Vatan gazetesinde tefrika edildi. İlk şiir kitabı “Prangalar” 1967 yılında basıldı. 1965 yılında Elazığ’da “Çıra” adlı edebiyat dergisini çıkarıp yönetti. Edebi ve siyasi çok sayıda kitabı var.

Kemal Burkay 1965 yılında Türkiye İşçi Partisi’ne üye oldu ve partinin Elazığ Tunceli Bingöl ve Erzincan illerinde örgütlenmesinde rol aldı. 1965 seçimlerinde yaşını büyüterek TİP’in Bingöl adayı oldu. 1968 yılında TİP Genel Yönetim Kurulu’na bir yıl sonra ise Merkez Yürütme Kurulu’na seçildi. 1969 yılında TİP’in Tunceli adayı oldu. 12 Mart döneminde 1972 yılında yurt dışına çıktı. 1974 yılında çıkan af yasasının ardından ülkeye döndü Ankara’da yine serbest avukatlığa başladı. Aynı yılın sonunda bir grup arkadaşıyla birlikte illegal Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi’ni (PSK) kurdu ve genel sekreterliğe seçildi. Burkay ve arkadaşları 1975 yılında Özgürlük Yolu dergisini 1977 yılında ise 15 günlük Roja Welat gazetesini çıkardılar. PSK bağımsız aday göstererek 1977 yılında (Mehdi Zana) Diyarbakır 1979 yılında ise Ağrı belediye başkanlıklarını kazandı. Mart 1980’de yurt dışına çıktı. İsveç’ten politik iltica alan Burkay çalışmalarını yurt dışında sürdürüyor. Siyasi Kürtçülüğün önemli isimlerinden olan Kemal Burkay silahlı mücadeleyi reddeden yanıyla PKK’dan ayrılıyor. İki defa evlenen Kemal Burkay dördü kız biri erkek beş çocuk babası. Kemal Burkay halk müziği sanatçısı Seher Dilovan’ın da dayısı.

ESERLERİ

1- Yaşamanın Ötesinde; roman Türkçe 1964 yılında Vatan gazetesinde tefrika edildi.
2- Prangalar; şiirler Türkçe 1967 yılında Ankara’da Memleket Yayınları arasında basıldı.
3- Helbestên Kurdî (Kürtçe Şiirler); şiir marş ve manzum fabller. 1974 yılında Almanya’da “Ronahi Yayınları” arasında basıldı.
4- Dersim; şiirler Türkçe 1975 yılında Ankara’da Toplum Yayınları arasında basıldı.
5- Dehak’ın Sonu (Dawiya Dehak); manzum piyes iki dilde (Kürtçe ve Türkçe). Önce Özgürlük Yolu dergisinde (1978 sayı: 37-3 Kemal Burkay Biyografi-Kemal Burkay Kimdir? yayınlandı. Daha sonra 1991 yılında İstanbul’da Deng Yayınları arasında Kürtçe ve Türkçesi birarada basıldı.
6- Alıko û Baz; Kürtçe çocuk kitabı öykü; 1988 yılında Stokholm’de Roja Nu Yayınları arasında basıldı. Daha sonra Almanya’da Komkar Yayınları arasında “Aliko und Bussard” adıyla Almanca çevirisi yayınlandı.
7- Kürtçe Dil Dersleri (Dersên Zmanê Kurdî); “Baran” adıyla 1988 yılında Roja Nu Yayınları arasında basıldı. Daha sonra İstanbul’da Deng Yayınları arasında yeni baskıları yapıldı.
8- Özgürlük ve Yaşam (Azadî û Jîyan); Türkçe ve Kürtçe; Prangalar ve Dersim şiir kitaplarından yapılan bir seçme Kürtçe çevirisiyle birlikte 1988 yılında Roja Nu Yayınları arasında basıldı. 1993 yılında İstanbul’da Deng Yayınları arasında ikinci baskısı yapıldı.
9- Çarin (Rubailer); Kürtçe; 1992 yılında Roja Nu Yayınları arasında basıldı. Daha sonra yenileri eklenerek ve Türkçeye de çevrilerek 1996 yılında İstanbul’da Deng Yayınları arasında iki dilde ve birarada yayınlandı.
10- Geçmişten Bugüne Kürtler ve Kürdistan Cilt-1; Kürdistan tarihi coğrafyası ve Kürt edebiyatı ile ilgili araştırma 544 sayfa Türkçe 1992 yılında İstanbul’da Deng Yayınları arasında basıldı. Engellemelere rağmen şimdiye kadar dört baskı yaptı. Ayrıca Bulgarca ve Rumca’ya çevrilerek Bulgaristan’da ve Atina’da yayınlandı.
11- Yakılan Şiirin Türküsü; şiirler Türkçe 1993 yılında İstanbul’da Deng Yayınları arasında basıldı.
12- Berf Fedi Dıke (Kar Utanır); şiirler Kürtçe 1995 yılında İstanbul’da Deng Yayınları arasında basıldı.
13- Can Taşır Dicle; şiirler Türkçe 1998 yılında İstanbul’da Deng Yayınları arasında basıldı.
Burkay’ın Türkçe ya da Kürtçeye çevirdiği bazı eserler:
1- Kürt Çoban (Şıvanê Kurd); yazarı Ereb Şemo Kürtçe Roman. Burkay bu eseri Kürtçe orijinalinden Türkçeye çevirdi 1977 yılında İstanbul’da Özgürlük Yolu Yayınları arasında basıldı.
2- Memê Alan Destanı; Kürtçe destan Roger Loscot’nun derlemesi. Burkay’ın Kürtçe orijinalinden çevirdiği bu eser 1977 yılında İstanbul’da Özgürlük Yolu Yayınları arasında basıldı.
3- Dağ Çiçekleri (Kulîlkên Çiya); Eskerê Boyik’in şiirleri. Burkay’ın Kürtçeden Türkçeye çevirdiği bu şiirler 1979 yılında İstanbul’da Özgürlük Yolu Yayınları arasında basıldı.
4- William Tell; Katharina Scherman’ın eseri. Burkay’ın İngilizcesinden Kürtçeye çevirdiği bu çocuk kitabı 1993 yılında Roja Nu Yayınları arasında basıldı.
Burkay geçmişte Türk edebiyat dergilerinde ve gazetelerde (Varlık Dost Papirüs Yarına Doğru Sesimiz Yeni Toplum vb.) yine Kürt sol ve yurtsever kesimlerince çıkarılan bazısını da kendisinin yönettiği dergi ve gazetelerde ( Çıra Yeni Akış Ezilenler Ronahi Özgürlük Yolu (Riya Azadi) Roja Welat Roja Nu Dengê Komkar Sol Birlik Tevger Özgür Gelecek Deng haftalık Azadi Ronahi Hêvi Roja Teze 15 günlük Dema Nu vb) -bir bölümü değişik isimlerle- edebi siyasi ve teorik nitelikte yazılar yazdı. Bu yazıların bir bölümü yine değişik isimlerle kitap halinde de yayınlandı ki Burkay bunların bazısını –sözkonusu isimleri hala kullandığı için- şu anda açıklamayı uygun bulmuyor.
Burkay’ın eserlerinin bazısı ise ne yazık ki kaç-göç arasında kayboldu. Bunlar arasında bir piyes bir radyofonik oyun antoloji olarak yayınlanmak üzere 20 kadar Türk şairinden Kürtçeye yapılmış çeviriler yine La Fontaine’den Kürtçeye çevrilmiş 60 kadar şiir vardı.
Burkay’ın şiirlerinin bazıları İngilizce Almanca İtalyanca İspanyolca Bulgarca Rumca Arapça ve Farsça dillerine çevrilip dergilerde yayınlandı ya da antolojilerde yer aldı. Prangalar ve Dersim’den yapılan bir seçme ise Almanca’ya çevrilerek “Helin” adıyla 1993 yılında Almanya’da Komkar Yayınları arasında basıldı.
Burkay’ın kimi teorik ve siyasal nitelikteki eserleri:
1- Türkiye Şartlarında Kürt Halkının Kurtuluş Mücadelesi; inceleme-araştırma Türkçe 1973 yılında Almanya’da Ronahi yayınları arasında “Hıdır Murat” adıyla yayınlandı. Burkay’ın Kürt sorununa ilişkin temel görüşlerinin derli-toplu biçimde ilk ifade edildiği eser.
2- Milli Demokratik Devrim; teorik çalışma Türkçe Ronahi Yayınları 1973 Almanya.
3- Sosyal Emperyalizm Sorunu ve Türkiye’de Maocu Akım; teorik çalışma Özgürlük Yolu Yayınları 1976 Ankara.
4- Milli Mesele ve Doğu’da Feodalite-Aşiret; inceleme Türkçe 1976 yılında Ankara’da Özgürlük Yolu Yayınları arasında yazar adı “C. Aladağ” olarak basıldı. Daha sonra yurt dışında Komkar yayınları arasında ve adında “Doğu” yerine Kürdistan kullanılarak ikinci kez basıldı.
5- Kürdistan’ın Sömürgeleşmesi ve Kürt Ulusal Hareketleri; inceleme Türkçe 1978’de Ankara’da Özgürlük Yolu Yayınları arasında yazar adı C. Aladağ olarak basıldı. Daha sonra yurt dışında Burkay’ın kendi adıyla yeni baskısı yapıldı.
6- Emperyalizm ve Kültür; teorik çalışma 1978 yılında Ankara’da TÖB-DER Yayınları arasında basıldı.
7- Devrimcilik mi Terörizm mi? PKK Üzerine bir inceleme Türkçe Özgürlük Yolu Yayınları 1984 Avrupa.
8- Kürt Sorunu Barış Demokrasi; Deng dergisinde ve Azadi gazetesinde Ali Dicleli adıyla yayınlanan yazılar. Yine aynı isimle 1995 yılında Deng Yayınları arasında basıldı.
9- Seçme Yazılar Cilt-1; Deng Yayınları 1995-İstanbul.
10- Seçme Yazılar Cilt-2; Deng Yayınları 1996-İstanbul.
Burkay’ın broşür halinde yayınlanan ürünlerinin bir bölümü ise şunlar:
1- Küçük Burjuva Sapmaları ve Tutarlı Sosyalist Politika; 1979 Roj Yayınları.
2- 14 Ekim Seçimlerinde Kitlelere Gerçek Kurtuluş Yolunu Gösterelim; 1979 Roj yayınları.
3- Sosyalist Ahlak Üzerine; 1988 TKSP Yayınları.
4- Devrimci Demokratlar Üzerine ve UDG Neden Hayata Geçmedi; 1981 Özgürlük Yolu Yayınları;
5- İran ve İran Kürdistanı devrimi 1982 TKSP Yayınları;
6- Parti Üzerine; 1982 TKSP Yayınları;
7- Parti Militani İçin 1988 TKSP Yayınları;
8- TKSP - İlkeleri Mücadele Anlayışı; 1988 TKSP Yayınları.
9- TKSP Yurt Dışı Konferansı Tezleri; 1989 TKSP Yayınları.
10- Kadın Sorunu; 1996 Deng Yayınları İstanbul.
11- Din ve Siyaset; 1996 Deng Yayınları İstanbul.
12- 25 Yıl - İlkeli Uzun Soluklu Bir Mücadele 1999-Köln PSK Yayınları
Bunlardan ayrı olarak Burkay anılarını da yazdı. Ekleriyle birlikte yaklaşık dört cilt tutan anıların birinci cildi “Anılar-Belgeler Cilt-1” adıyla Kasım 2001’de Roja Nu yayınları arasında basıldı.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
kemal burkay biyografi, kemal burkay, kemal burkay kimdir

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kemal Burkay Biyografi-Kemal Burkay Kimdir?

Kemal Burkay Biyografi-Kemal Burkay Kimdir? konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kemal Özer Biyografi-Kemal Özer Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 01-07-2008 01:12
Ali Kemal Biyografi-Ali Kemal Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 05:00
Kemal Bilbaşar Biyografi-Kemal Bilbaşar Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 02:02
Orhan Kemal Biyografi-Orhan Kemal Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 12:31
Ali Kemal Biyografi-Ali Kemal Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 01:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats