bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-07-2008, 10:51   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tevfik Fikret Biyografi-Tevfik Fikret Kimdir?

Tevfik Fikret

Tevfik Fikret Biyografi-Tevfik Fikret Kimdir? Tevfik Fikret Biyografi-Tevfik Fikret Kimdir?
Tevfik Fikret


Tevfik Fikret (24 Aralık1867 - 19 Ağustos1915) Osmanlı dönemi büyük Türk şairi
24 Aralık1867'de İstanbul'da Aksaray'ın Kadırga semtinde doğdu. Baba tarafı Çankırılı annesi ise müslüman olmuş Sakızlı bir Rumun kızıydı. 12 yaşında annesini kaybetti. Fikret 1888'de Galatasaray Lisesi'ni birincilikle bitirdi. Hocaları arasında Muallim Naci Recaizade Ekrem gibi günün seçkin öğretmenleri vardı. Şiire lise yıllarında başlamış ve ilk şiirini 1883'te yayımlamıştır.
Liseden mezun olduktan sonra önce Hariciye Nezareti (Dışişleri Bakanlığı) daha sonra da Maarif Mektubi Kalemi'nde çalışmaya başladı. Bir akrabasının yardımıyla Sadaret Mektubi Kalemi'nde düşük bir ücretle kısa bir süre çalıştı. 1889 Ağustos'una gelindiğinde dördüncü işine istişare odası'nda muavin olarak başladı. Ayrıca Yüksek Ticaret Okulu'nda Fransızca ve Türkçe dersleri veriyordu. Ertesi yıl 22 yaşında kuzeni kız öğretmen okulu öğrencisi 14 yaşındaki Nazıme hanımla evlendi.

Bu sırada çeşitli şiir yarışmalarında birincilikler kazandı. 1894'te Malumat gazetesinin kurucuları arasında yer aldı. Aynı yıl işinden ayrılıp Galatasaray Lisesi'nde (Mekteb-i Sultani) Türkçe öğretmenliğine başladı. Ancak bütçe kısıntısından ötürü maaşlar kesintiye uğrayınca 1895'te ayrıldı. Aynı yıl oğlu Haluk doğdu. Bir yıl sonra Robert Kolej'de Türkçe öğretmenliğine atandı. Bu sıralarda yazdığı şiirlerde aşk ev doğa temalarını işlemiştir.

1896'ta hocası Recaizade Ekrem onu Servet-i Funun dergisinin sahibi Ahmet İhsan ile tanıştırdı. Fikret derginin tahrir ve tashih işlerine bakmaya başladı. Sanatta hem içerik hem de biçimde bir atılım yapıp batılılaşmayı ilke edinen Servet-i Funun topluluğunun hareketine Edebiyat-i Cedide adı verilmiştir. Bu ekolde Fikret'in yanısıra Halit Ziya Cenap Şahabettin İsmail Safa Mehmet Rauf Samipaşazade Sezai Hüseyin Cahit Ahmet Şuayip Hüseyin Siyret gibi isimler bulunuyordu. Ondokuzuncu yüzyılın son dört yılında Fikret'in şiirlerinde toplumsal boyutun arttığı karamsarlığın üste çıktığı gözlenir. 1897 Osmanlı-Yunan savaşı sırasında yurt ve ulus sevgisini dile getiren şiirler yazdı. Aynı zamanda Abdülhamit'in baskısı ile sansür ve jurnalcilik arttı. Özgürlük ve adalet özlemi ile ilgili şiirler yazarken 1898'de birkaç gün için göz altına alındı ve bundan sonra sürekli izlendi.


Tevfik Fikret Biyografi-Tevfik Fikret Kimdir? Tevfik Fikret Biyografi-Tevfik Fikret Kimdir?
Aşiyan'da Tevfik Fikret'in bugün müze olan evi


1900 yılında ilk kitabı Rubab-ı Şikeste (Kırık Saz) yayımlandı. Ertesi yıl Ahmet İhsan ile araları bozuldu ve dergiden ayrıldı. Bir süre sonra bir çevirisi yüzünden Servet-i Funun kapatıldı. 1902'de kız kardeşini 1905'te babasını yitirdi. Aynı yıl babasının Aksaray'daki konağını satarak Rumelihisar'ında planlarını kendi yaptığı ve ölünceye dek oturacağı bugün Tevfik Fikret Müzesi olan Aşiyan'a (Kuş yuvası) yerleşti. Bu dönemde çok az insanla görüşüyor toplumcu bir tavırla kavga şiirleri yazıyor bunlar İstanbul'da elden ele dolaşıyordu. "Sis" "Sabah Olursa" "Bir Lahza-i Taahhur" bu dönemin ürünleridir. Bu arada evinin Abdülhamit'in haber alma örgütünce sürekli gözetlenmesi onu büyük ölçüde etkiledi. Bu döneminde özgürlük getireceğine inandığı İttihat ve Terakki'yi destekliyordu.

24 Temmuz1908'de Meşrutiyet'in ilan edilmesini coşkuyla karşıladı 'Rücu' ile 'Doğan Güneşe' adlı şiirlerini yazdı. Aynı yıl arkadaşlarıyla Tanin gazetesini çıkardı ve eski Servet-i Fünuncularla beraber çalışmaya başladı. Gazetenin programından sapıp vaadettikleri hak ve özgürlükleri kısmaya yönelen İttihat ve Terakki Fırkası'nin organı durumuna gelmesi üzerine Fikret düş kırıklığına uğradı ve kendisine Maarif Nazırlığı (Milli Eğitim Bakanlığı) önerilmesine rağmen gazeteden ayrıldı. Maarif nazırı görevine getirilen Abdurrahman Şeref'in çağrısıyla Galatasaray Lisesi'nin müdürü oldu ve bir süre önce yanmış olan okulun onarımını üstlendi. Bu arada toplantı salonunu mescitin üstüne yaptırdığı gerekçesiyle tutucu basının ağır eleştirilerine uğradı. O günlerde 31 Mart Olayı patlak verdi. Fikret olayı protesto amacıyla önce kendini okulun kapısına zincirle bağlattı ertesi gün de istifa etti. Ancak öğrencilerin ve Maarif Nazırı Nail Bey'in ısrarlarıyla tam yetkili olarak göreve döndü. Ama sekiz ay sonra yeni Maarif Nazırı Emrullah Efendi'yle anlaşamayarak bir daha dönmemek üzere Galatasaray'dan ayrıldı. Darülmuallimin ve Darülfünun'daki görevlerinden de istifa etti ve yeniden Aşiyan'a çekildi. Artık İttihad ve Terakki iktidarına da muhalif olmuştu. 1912'de meclisin kapatılması üzerine bu olayı meclisin 1878'de (Hicri tarihle 1295'te) kapatılmasına benzeterek "Doksan Beşe Doğru" şiirini yazdı. Bunu "Han-ı Yağma" "Sancak-ı Şerif Huzurunda" gibi şiirler izledi. Mehmet Akif 1912'de Süleymaniye Kürsüsü adlı şiirinde Fikret'i protestanlara zangoçluk etmekle suçladı. Bu bir bakıma Fikret'in iki ay kadar önce yazdığı Han-ı Yağma adlı hicvine karşılıktı.Bu şiir için değil Tarih-i kadim için tepki göstermiştir.

Bir süre öğretmen okulu'nda da edebiyat okuttuktan sonra sadece Robert Kolej'de çalışmaya başladı. 1911'de gençlere seslendiği Haluk'un Defteri yayımlandı. Bu sıralarda şiirlerinde insancıllığa yönelmiştir. Ağır bir şeker hastalığına yakalandığı 1914'te sağlığı bozuldu. Balkan ve Trablusgarp savaşlarından yorgun çıkan Osmanlıların Almanların yanında savaşa girmesi hoşuna gitmedi. İttihatçılar ile arası yıllar geçtikçe iyice açıldı. Bu arada 1914'te çocuklara seslendiği Şermin adlı kitabı yayımlandı.

19 Ağustos1915'te öldü ve Eyüp'te aile mezarlığına gömüldü. Vasiyetine uyulup Aşiyan'a taşınması için 1961'deki doğum yıldönümünü beklemek gerekecektir.
Yukarıda bahsedilen kitaplarına girmemiş şiirleri (Rubabın cevabı Tarih-i Kadim Doksan Beşe Doğru ve diğerleri) Cevdet Kudret tarafından derlenip 1952'de yayımlandı. Kaynak: Ahmet Özdemir Tevfik Fikret Hayatı Sanatı Eserleri Bogaziçi Yayınları Şairler ve yazırları Dizisi İstanbul 1997


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
tevfik fikret biyografi, tevfik fikret, tevfik fikret kimdir

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tevfik Fikret Biyografi-Tevfik Fikret Kimdir?

Tevfik Fikret Biyografi-Tevfik Fikret Kimdir? konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tevfik fikret rücu şiiri, tevfik fikret rücu, rücu şiiri tevfik fikret,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mehmet Tevfik Biren Biyografi-Mehmet Tevfik Biren Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 11:40
Tevfik Ebüzziya Biyografi-Tevfik Ebüzziya Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 12:11
Neyzen Tevfik Biyografi-Neyzen Tevfik Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 29-06-2008 11:22
Tevfik Rüştü Aras Biyografi-Tevfik Rüştü Aras Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 03:02
Ümit Özdağ Biyografi-Ümt Özdağ Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 01:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats