bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-07-2008, 11:00   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Aşık Paşa Biyografi-Aşık Paşa Kimdir?

ÂŞIK PAŞA
Aşık Paşa Türk dilinin gelişmesi ve yayılmasında büyük hizmetleri bulunan bu uğurda ölümsüz eserler yazan ilk Türkçeci şairlerimizdendir.1272 yılında Kırşehir'de doğan Âşık Paşa tanınmış mutasavvıf Baba İlyas'ın torunudur. Baba İlyas XIII. yüzyılın başlarında birçok Türk bilgini gibi Orta Asya'daki Horasan Türk bölgesinden Anadolu'ya göçmüş Kırşehir ve çevresindeki Türkmen oymaklarının şeyhi olmuş onlarla birlikte Selçuklu Sultanı II. Keyhüsrev'e karşı yapılan Babaî ayaklanmasına katılmıştır. Oğlu Muhlis Paşa Osman Gazi'nin güvendiği ve saydığı adamları arasındadır. Kırşehir'de yerleşen Muhlis Paşa'nın üç oğlundan en büyüğü Alâeddin Ali'dir. Bu yüzden Alâeddin Ali baş ağa yani en büyük kardeş olarak tanınmıştır. Baş Ağa adı zamanla Beşe sonra da Paşa olarak söylenmiş şiirlerinde (Âşık) mahlasım kullandığı için de asıl adı unutularak (Aşık Paşa) adı her tarafta ün yapmıştır.

Âşık Paşa din ve tasavvuf bilgilerini Kırşehir'li Şeyh Süleyman'dan öğrenmişti. Osmanlı Devletinin kuruluş yıllarında babası ile birlikte Osman Gazi'nin yanında hizmet görmüştü. Sultan Orhan'ın Osmanlı Beyliğinin başına geçtiği yıllarda Kırşehir'e gelerek baba ocağına yerleşmiştir.Âşık Paşa Kırşehir'de Ahilik örgütünün büyük bir saygıyla bağlandığı “Mürşid”i olmuş çevresinde toplanan Oğuz Boylarına dostluk ve kardeşlik ilkelerini aşılamış onlara Türkçe seslenmiş eserlerini katıksız öz Türkçe ile yazmıştır.Âşık Paşa çevresinde yalnız Türkçe ile konuşup eserlerini Türkçe yazmamış aynı zamanda o güne dek moda olan Arapça ve Farsça’ya karşı Türk dilinin güçlü bir savunucusu olmuştur.

Bilindiği gibi Anadolu Selçuklu sultanları özbeöz Türk oldukları Türk Oğuz Boylarıyla Anadolu'da ilk Türk Devletini kurdukları halde İslâmiyetin etkisiyle Arapça'ya İran kültürünün etkisiyle Farsça'ya resmî dil gözüyle bakmışlar Türkçe'yi savsaklar duruma gelmişlerdi. Buna karşı ilk tepki Anadolu Oğuz Boylarından gelmiş hatta 1277 yılı Mayıs ayında Karamanoğlu Mehmet Bey Selçuklu başkenti Konya'yı basarak Türk dilinin devlet dili olduğunu duyurmuş ve bu konuda bir ferman çıkarmıştır.Bu fermandan sonra Türkçe yazan ve söyleyen şairlerin sayısı artmış Mevlâna'nın oğlu Sultan Veled Şeyyad Hamza Yunus Emre gibi şairlerimiz Türkçe'ye hakkını vermişler vermeye devam etmişlerdir.

Âşık Paşa'da Türkçeci bu şairler arasındadır hatta bu konuda yüreği çok daha yanık çok titizdir. Garibnâme adlı eserinde devrin aydınlarından Türk diline gereken önemi vermemelerinden dolayı sitem dolu ifadelerle bahseder. Âşık Paşa Türklük bilincine varmış Türkçe şiirlerinde Türk'ün Tanrı ve yurt sevgisini barışçı dünya görüşünü dostluk ve kardeşliği tasavvufî bir anlatımla dile getirmiştir.

Âşık Paşa'nın en tanınmış eseri 12.000 beyitlik Türkçe Garibnâme’sidir. Mesnevî biçiminde yazılan bu eser on bölüm içinde dinî ve tasavvufî öğütler veren bir ahlâk kitabıdır. Yıllar sonra Mevlid sahibi Süleyman Çelebi Garibnâme'yi görecek ve bu eserden esinlenecektir.Âşık Paşa'nın âruz ve hece ölçüsüyle yazılmış şiirleri gazelleri ilâhileri de vardır. Âşık Paşa 3 Kasım 1333 tarihinde Kırşehir'de hayata gözlerini kapamış ölümünden sonra mezarı üzerine işlemeli süt beyaz mermerlerle kaplı bir türbe yaptırılmıştır. Bugün Kırşehir'in yüksek bir yamacında bir sanat abidesi olarak gözleri ve gönülleri doyuran Âşık Paşa Türbesini ziyaret edenler okudukları Fâtiha ile birlikte büyük Şaire Türk dili adına şükran duygularını da dile getirmelidirler.


Türk Diline Kimse Bakmaz İdi
Türk diline kimse bakmaz idi

Türklere hergiz gönül akmaz idi.
Türk dahi bilmez idi bu dilleri
İnce yolu ol ulu menzilleri.

Bu Garibname eğer Gönül geldi bile
Kim bu dil ehli dahi mana bile

Yol içinde birbirini yermiye
Dile bakıp manayı hor görmeye
Ta ki mahrum kalmaya Türkler dahi
Türk dilinden anlayanlat ol haki.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
asik pasa biyografi, asik pasa, asik pasa kimdir

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Aşık Paşa Biyografi-Aşık Paşa Kimdir?

Aşık Paşa Biyografi-Aşık Paşa Kimdir? konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Melih Aşık Biyografi-Melih Aşık Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 01-07-2008 10:49
Aşık Seyrani Biyografi-Aşık Seyrani kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 01-07-2008 10:26
Aşık Elesker Biyografi-Aşık Elesker Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 01-07-2008 01:24
Atik Ali Paşa BiyografiAtik Ali Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 11:31
Abidin Paşa Biyografi-Abidin Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 27-06-2008 08:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats