bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-07-2008, 09:46   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Güney Dinç Biyografi-Güney Dinç Kimdir?

Güney Dinç
Güney Dinç hukukçu yazar insan hakları savunucusu.
1936 yılında İzmir’de doğdu. Karşıyaka Lisesi’nden sonra 1958’de İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Öğrencilik yıllarının ürünleri olan şiir öykü ve denemeleri Şairler Yaprağı Onüç Galeri Salkım Varlık Seçilmiş Hikayeler dergilerinde yayınlandı. İstanbul Rami Kışlası’ndaki yedek subaylık görevi sırasında gerçekleşen 27 Mayıs 1960 Devrimi’ni yakından izleme olanağı buldu. Askerlik dönüşü halk oylaması öncesinde 1961 Anayasası’nın benimsenmesi amacıyla yürütülen tanıtım çalışmalarına katıldı.

Etkinlikleri

1964-1970 yılları arasında Türkiye İşçi Partisi’nin Karşıyaka İlçe Başkanlığı İzmir İl Başkanlığı ve Genel Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. TİP’in Ege’deki örgütlenme ve seçim çalışmalarına katıldı. 1967 seçimlerinde İzmir İl Genel Meclisi Üyesi seçildi.
Güney Dinç 12 Mart Darbesi’nden sonra TCK 141/1. maddeye aykırılık savıyla tutuklandı. Maden-İş Sendikası’nın eğitim seminerinde yaptığı konuşma nedeniyle Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi’nde başlayan ceza davası sonucunda 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sekiz aylık tutukluluğun ardından Askeri Yargıtay’ın bozmasından sonra bu suçlamalardan aklanmasına karar verildi.
12 Eylül Darbesi’nden sonra İzmir Barosu Başkanlığı’na seçildi. Üç yıl bu görevde kaldıktan sonra 1984-1989 yılları arasında Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği’nde bulundu. 1983 yılından itibaren Aziz Nesin’in öncülüğünde gelişen Anayasa ve Demokrasi Kurultayları gibi bir dizi etkinliğe katıldı. Aydınlar Dilekçesi sanıkları arasında Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi’nde yargılandı.
1988 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Avrupa İnsan Hakları Komisyonu’nun bireysel başvuruları inceleme yetkisinin benimsenmesinden sonra bu kuruluşa Türkiye’den giden ilk başvuruları yaptı. SARGIN YAĞCI ve TBKP davaları ile İbrahim İncal Mehmet Göç Hasan Balıkçı Erol Güngör adlarına yürütülen başvurular sonucunda ülkemizdeki insan hakları ihlallerine kaynaklık eden başta Anayasa TCK CMUK olmak üzere bir çok yasanın değiştirilip yenilenmesi sağlandı. Yasal olmayan gözaltı haksız tutuklama 1402’likler sorunu düşünceyi açıklama ve örgütlenme özgürlüğüne aykırı uygulamalar işkence uygun süreleri aşan tutukluluk ve ceza davaları siyasal partilerin kapatılması kamulaştırma bedelinin zamanında ödenmemesi kamu personeline getirilen siyasal ve sendikal yasaklar ile bunlara karşı yargı yolunun kapalı tutulması Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nin yapılanması faili meçhul cinayetler gibi çeşitli konularda Güney Dinç’in savunmanlığını üstlendiği kişi ve kuruluşlar adına yaptığı başvurular sonucunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nce verilen kararlar hukukun demokratikleşmesi açısından önemli yenilikler getirdi.
Çağdaş Hukukçular Derneği’nin her yıl yinelenen “Hukuk Mücadelesi’nde Emek Ödülü” 1998 yılında Güney Dinç’e verildi. Aynı yıl İzmir Barosu Yönetim KuruluAvukat Güney Dinç’in insan hakları hukukunun gelişimine katkıları nedeniyle özel olarak ödüllendirilmelerini kararlaştırdı.
Güney Dinç’in edebiyat hukuk ve insan hakları alanındaki kısa yazıları Bilim ve Sanat Yarın Gündem Yeni Gündem Düşün Nokta Yeni Düşün Gün gibi bir çoğu basındaki tekelleşme nedeniyle yayın yaşamından çekilmek zorunda bırakılan dergilerde ve Cumhuriyet Gazetesi’nde özgün araştırma ve incelemeleri Türkiye Barolar Birliği İzmir Ankara ve diğer baroların dergilerinde çeşitli etkinliklerden sonra çıkarılan sempozyum ve kongre bildiri kitaplarında yayınlandı.
Türkiye Barolar Birliği’nin 2002 yılında kurduğu “İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Bilim ve Danışma Kurulu ile Yürütme Kurulu üyeliklerinde görevlendirilen Dinç halen bu görevlerini sürdürmektedir. TBB’nin çeşitli baroların ve üniversitelerin düzenlediği Hukuk Kurultayları ve Sempozyumlara bildirileriyle katılan Güney Dinç 1961 yılından beri İzmir’de serbest avukat olarak çalışıyor. Güney Dinç Mimarlar Odası’nın İzmir’deki hukuk danışmanı olarak Eriytrai Antik Kenti’nin İzmir-Konak Alanı’nın yapılaşmaya açılmasını önleyen İzmir’in simgesi Kordonboyu’nun tarihi sit olarak korunmasını sağlayan kıyıların ve kamusal varlıkların yok edilmesini önleyen davaların savunmanlığını üstlendi.Güney Dinç’in yayınlanan kitapları

YÖK Çıkmazı Bilim ve Sanat YayıneviAnkara1986
İnsan Haklarına Uzanmak Say Yayınlarıİstanbul1986
Güvensizlik Üçgeni (1402’liklerGüvenlik SoruşturmasıFişleme) Say Yayınlarıİstanbul1987
Pençeli Adalet Boyut Yayınevi İstanbul 1988
Yedi Domuzlu Altın Bilgi YayıneviAnkara1990
AİHS’ne Göre İnançAnlatım ve Örgütlenme Özgürlükleri İzmir Barosu2005
AİHS’ne Göre Adil Yargılanma Hakkı İzmir Barosu2006
Sorularla Avrupa İnsan Hakları SözleşmesiTürkiye Barolar Birliği2006
AİHS’ne Göre Malvarlığı HaklarıTürkiye Barolar BirliğiAnkara2007


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
guney dinc biyografi, guney dinc, guney dinc kimdir

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Güney Dinç Biyografi-Güney Dinç Kimdir?

Güney Dinç Biyografi-Güney Dinç Kimdir? konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Eflatun Cem Güney Biyografi-Eflatun Cem Güney Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 02-07-2008 09:32
Teoman Biyografi-Teoman Kimdir elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 02:41
Ümit Özdağ Biyografi-Ümt Özdağ Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 01:57
Güney Afrika'yı Tanıyalım CooLKadin Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 0 05-06-2008 11:09
Güney Kore'yi Tanıyalım CooLKadin Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 0 05-06-2008 11:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats