bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-07-2008, 01:36   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Grup Yorum Biyografi-Grup Yorum Kimdir?Grup Yorum 1985 yılında Marmara Üniversitesi İletisim Fakültesi’nden 4 arkadaşın bir araya gelmesiyle oluşan ilk albumleri "Sıyrılıp Gelen" ile çıkış yapan toplam 19 albüm yayınlamış olan bir müzik grubudur.

Türkiye’de politik müzik yapan Grup Yorum elemanlarının sürekli değişmesine rağmen tutarlı çizgisiyle takdir topladığı gibi baskı da gördü. Grup üyeleri defalarca gözaltına alındı tutuklandı grup hakkında sayısız dava açıldı albumleri toplatıldı konserleri yasaklandı.

Gruba kuruluş aşamasından sonra bir çok müzisyen katılmış ayrılmıştır.

Kendi Yorumlarıyla.... Grup Yorum

Biz Kimiz?
12 Eylül darbesi geçici olarak burjuvazinin krizine derman olurken devrimciler başta olmak üzere halka karşı büyük bir terör hareketi de başlattı. Cunta kendi şablonlarına uymayan kişi ve kurumları fiziksel olarak ya yok ediyor ya da rehabilitasyon için hapishanelere dolduruyordu.

Aynı günlerde halkı savunmak için en önde mücadele etmesi gereken sol hareketlerin büyük bir bölümü; yenilginin ve teslimiyetin teorilerini yapıyor bir kısmı da yurtdışına çıkmayı tercih ediyordu.

Ülke suskundu. Yüreğiyle kopmaz bir bağla devrime bağlananlar ise dağlarda hapishanelerde ölüyor cuntaya teslim olmuyordu. Çıkan tek ses dört duvar ardında ölüme direnenlerin sesiydi.

Darbenin etkisi sadece fiziksel olarak yaşanmıyordu. Cunta halkın değerlerine ve yaşam biçimine de el atmıştı. Yepyeni bir kuşak yepyeni bir kültürle ve ahlakla yetişiyordu: Düşünmeyen üretmeyen korkan sinen bir kuşak... Kültürel ve sanatsal faaliyetlerde yapılacak olan müdahaleler cuntanın hazırladığı yeni şekillenme dönemi için önemli bir silahtı. Cunta bu alanı da tepeden tırnağa restore etmek için kolları sıvamıştı. Önce okullardan başladılar ardından sanatçı ve aydınlara sıra geldi. Kimini tutukluyor kimine gözdağı veriyor korkutuyordu. Bu dönemde aydınlar ve sanatçılar tarafsızlaşıp yanıbaşında olup bitene seyirci kalmaya başladı. Kısa süre içerisinde de dönen çarkın bir parçası oldular. Söylenene bakılırsa pekçoğu hala "demokrat"tı.

Kısacası halk kendi kültürüne sanatına yabancılaştırılıyor emperyalizmin yoz değerleriyle sanatıyla medyanın da yardımıyla vurdumduymaz umursamaz bir kitleye dönüşüyordu.

Hep böyle süremezdi. Birileri bu gidişe "dur" diyecekti. Belki belki küçük bir ses olacaktı ama büyüyeceği kesindi. Hapishanelerden yükselen direniş çağrısını önce analar aldı. Çağrı yayıldı. Artık yol açılmıştı.

Grup Yorum işte böyle bir dönem yaşanırken kuruldu. "Eylül karanlığında ışık suskunluğa ses olmak istedik. Kendimizi ifade biçimiydi müzik. Kardeşliğin eşitliğin paylaşmanın düşüyle düştük bir uzun yürüyüşe. Sevgi bizimle umut bizimleydi. Sömürüsüz ve özgür günlerin özlemi bizimle..." Çıkışımız bir bakıma 12 Eylül'e bir tepki niteliğindeydi ama orada kalamazdık kalmadık da. Zaten durağan hiçbirşeyin yaşama hakkı yoktur. Gelişim kaçınılmazdır. Gelişim sancılar yaratsa da gelişmeyen yok olur ölür.

Gelişmeli kökleşmeliydik. Her alanda her yerde. Düzenin karşısına halkın demokratik kültürünü ve sosyalist tarihsel birikimini kuramlarını dayanak alarak yeni bir müzik yeni bir tarz yaratmayı amaçladık. Üretimlerimizin halkı içinde bulunduğu dönemin karamsarlığından kurtarıp onlara mücadele bilinci taşımasını istedik. Statükoları ve kalıpları yıkmayı amaçladık. Ticari kaygılardan uzak olmalıydık. Özellikle o dönemde yaşanan arabesk furyası zaten çeşitli sıkıntılarla savrulan insanlarımıza kaderine mahkum olmayı öğütlüyordu. Biz oturduğu yerden kaldıran silken coşku veren motive eden şarkıların üreticisi olmayı hedefledik. Geçen bunca zaman içerisinde bunu başardık diyebiliriz.

Ekmekten aşka ve kavgaya kadar halkımızın bütün sorunlarını müziğimize katmaya çalıştık. Düzen bireyciliği dayattıkça biz kolektivizmi ve paylaşmanın erdemini savunduk. Bugüne kadar yüceltilen burjuva sanatçı kişiliğine darbeler vurduk. İşe doğal olarak kendimizden başladık. İsimleri kişileri değil Grup Yorum'u öne çıkardık. Kendi alanımızın koşullarını yorumlayarak populizm elitizm türünden her türlü sapmaya tavır aldık.

Egemenlerin bizden çaldığı tarihsel mirasımızın peşine düştük. Onların ışığında yeniyi yaratmaya yöneldik. Hep bizim olan ama hep gelişen türkülerin sevdasını güttük ama kuşkusuz bunu tek başına bir "müzik grubu" olarak yapsaydık bugüne kadar yaşadığımız baskıların zerresini yaşamazdık. Yada ilk zorlukta parçalara ayrılırdık. Biz bu görevi devrimci mücadelenin bir alan faaliyeti olarak kavradık. Müziğimizi sınıfsal olarak ele alıp onu ezilen sınıfların mücadelesine sunduk.

İşte Grup Yorum'un düzen açısından tehlikesi bundandır. Sözümüzle tek tek her notamızla ezilenleri devrime çağırdık. Yani uyuyan devi uyandırma aşamasında tartışılmaz bir pay sahibi olduk. "Tehlikeli" oluşumuz bundandır. Düşüncelerimizin söylediklerimizin ardında durduk.

Kültür ve sanat sınıfsal bakış açısı ile değerlendirilmelidir. Bütün kültürel-sanatsal değerler bir sınıfın damgasını taşır ait olduğu sınıfın yararınadır. Tıpkı ekonomi gibi devlet hukuk gibi rehberi siyaset olan sanat da sınıfsal bir şekillenme içinde yerini alır belli bir sınıfın duygu ve düşüncelerini yansıtır. Yani ezen sınıfa yada ezilen sınıfa hizmet eder. Biz zor olanı seçtik. Ezilenlerden yana olduk.

Elbette sosyalist öğretiye benimsemek halkın çıkarlarını savunmak sanatı devrimci bir araç olarak kullanabilmek için yeterli sayılmaz. Muhakkak ki sosyalist ögretiyi benimsemek ve halkin çikarlarini savunmak sanati devrimci bir araç olarak kullanabilmek için yeterli sayilamaz. Emekçi yığınların arasından çıkarak toplumsal gelişme dinamikleri içinde yeralabilenler devrim için sanat yapabilirler.

Kurulduğumuzdan bu yana tavizsiz ilkeli bir şekilde sanatsal faaliyetlerimize devam ediyoruz. Yeniyi yaratma çabası içerisindeyken de hem sanatsal hem eylemsel bir çok ilke imza attık. İlk olmanın karşı koymanın bedelleri vardır. Bunu biliyorduk ve ilk olmanın bedellerini ödedik ödemeye devam ediyoruz. Yaşadığımız her günün bedeli fazlasıyla ödenmiştir.

İlk tutukluluğumuz 1988 yılında bir konserde söylediğimiz Kürtçe türküden dolayı yaşadık. Bu türkü 12 Eylül sonrasında söylenen ilk Kürtçe türküydü. Bugün bizi eleştirenler önce bunu öğrenmelidir. O kapıyı da biz açtık.

Sonra Mersin... Bütün Yorumcular tutsak düştü ama dışarıda Grup Yorum konserlerine devam etti. Kaç kere gözaltına alındık kaç kez tutsak düştük kaç kez işkence gördük artık biz de sayısını bilmiyoruz. Nasıl böyle direndiğimiz merak ediliyor? Ektiğimiz fideler tuttuğu için. "Türküler Susmaz Halaylar Sürer" sloganının anlamı da budur.

Hak arama mücadelesinin içinde yer aldığımızı hep söyledik. Bunun için işçilerin memurların öğrencilerin ve gecekondu halkının hep yanında olduk. Onlarla birlikte direndik. Kendi hakkımız için de direndik. Çalışmalarımızı başından bu yana sürdürdüğümüz Ortaköy Kültür Merkezi'nin kapatılması çalışmalarımızın engellenmesi ve konserlerimizin yasaklanmasını protesto etmekk için 1995 yılında CHP İstanbul İl Merkezi'ni işgal ettik. Yalnız ülkemizde değil dünyada bir ilktir bu eylem. Grup Yorum sadece şarkılarıyla değil herşeyiyle hesap soracak bir yüreğe sahiptir.

Kar Makinası yol açıyor...

Zaman içerisinde açtığımız yolda yeni gruplar oluştu. Şu anda bu grupların bir kısmı fiilen çalışmalarını sürdürmüyor olsa da bizimdir kolektivizmimizin içerisindedir. Ankara'ra da Grup Ekin İstanbul'da Özgürlük Türküsü Diyarbakır'da Koma Berfin İzmir'de Günışığı Adana'da Nisan Güneşi Samsun'da Karadeniz bunlardan birkaçıdır. Yenileri de çıkacaktır.

Grup Yorum yol açmaya devam ediyor. Üreterek albüm yaparak ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde konserler vererek haklar ve özgürlükler mücadelesinin içerisinde kimi zaman şarkı söyleyerek kimi zaman pankart taşıyarak yolumuza devam ediyoruz. Bunların yanısıra devrimci sanatçı tavrımızla örnek olmaya yol göstermeye devam ediyoruz. Demokratik kitle örgütlerinin derneklerin etkinliklerine katkı sağlamak dayanışma gecelerine katılmak devrimci sanatçı duyarlılığımızla olmamız gereken yeri bilerek devam ediyoruz.

Bütün bu saydıklarımız bizi susturulması emredilen tehlikeli görülen müzisyenlerin yeraldığı MGK listelerinde birinci sıraya koydu. Onur duyuyoruz. Baskının olduğu yerde en meşru olanı direnmeyi seçtik ve baskı sahipleri tarafından hedef gösteriliyoruz. Bundan daha zorlu ve onurlu birşey olabilir mi?

Yıllarca çalışmalarımızı engellemek bizi susturmak için herşeyi denediler. Tutsak düştük işkence gördük yasaklandık sınırdışı edildik. Hiçbiri ama hiçbiri tutmuyor tutmayacak. Hiçbir karar bizi yolumuzdan döndüremez. Shakespeare "bir ulusun türkülerini yapanlar yasalarını yapanlardan daha güçlüdür" diyordu. Yasaları yapanlar Grup Yorum adını duyduklarında "izin vermeyin gözaltına alın işkence yapın tutuklayın" diyor. Bize güvenenleri bizlerle yola çıkanların güvenini boşa çıkartmayacağız. Bize inananları utandırmayacağız. Kazanana dek inandıklarımızdan zerrece taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
grup yorum biyografi, grup yorum, grup yorum kimdir

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Grup Yorum Biyografi-Grup Yorum Kimdir?

Grup Yorum Biyografi-Grup Yorum Kimdir? konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: grup yorum kimlerden oluşuyor, grup yorum üyelerinin isimleri, grup yorum üyeleri isimleri, grup yorum biyografi, grup yorum üyeleri kimdir, grup yorum kaç kişi, grup yorum biyografisi, grup yorum kimdir, grup yorum üyeleri kimlerdir, grup yorum nereli, grup yorum üyeleri, grup yorum kaç kişiden oluşuyor, grup yorum üyeleri nereli, grup yorum kac kisi, grup yorum elemanları isimleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Grup Gündoğarken Biyografi-Grup Gündoğarken Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 04-07-2008 01:24
Grup Yade Biyografi-Grup Yade Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 03-07-2008 12:34
Grup Bomb Biyografi-Grup Bomb Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 02-07-2008 11:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats