bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-07-2008, 02:16   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kerim Tekin Biyografi-Kerim Tekin Kimdir?

Ölümün adı... KARBEYAZ...

KERİM TEKİN'in anısına...

Kerim Tekin 1975 yılında Erzincan'da dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilenmeye başladı. Ortaöğrenimi sırasında şan dersleri aldı ve gitar çalmayı öğrendi. Lise yıllarında profesyonel müzik hayatına atıldı ve onyedi yaşında gece kulüplerinde çalışmaya başladı. 1994 yılında S Müzik'le anlaşarak profesyonel bir ekiple ilk albümünün hazırlıklarına başladı. "Kara Gözlüm" adını taşıyan ilk albümü 1995 yılında müzik marketlerde yerini aldı. Prodüktörlüğünü Halis Bütünley'in yaptığı albümde on şarkı yer aldı. Müzikseverlerin Kerim Tekin'le tanışması ise söz ve müziği Kenan-Ozan Doğulu kardeşlere ait olan "Cici Baba"yla oldu. Albümde pop müzik piyasasının seçkin isimleri biraya geldi. Bir çok şarkı Ozan-Kenan Doğulu Garo Mafyan ve Zeynep Talu Kurşuncu imzasını taşırken İlhan Şeşen Yusuf Bütünley Saro Secikyan ve Fabio Taşel'de söz ve müzikleriyle katıldı albüme. "Kara Gözlüm" gibi romantik şarkılarla dikkatleri çeken Kerim Tekin hoş görünümü sempatikliğiyle özellikle gençler tarafından kısa zamanda tanındı ve sevildi. "Kara Gözlüm"le birlikte sahne çalışmaları hızlanan Kerim Tekin "Haykırsam Dünyaya" adını verdiği ikinci albümünü 1997 yılında çıkardı. Geçen iki yılın ardından kısa saçlı ve çocuksu Kerim Tekin gitmiş yerini uzun saçlarıyla olgun ve daha yakışıklı yeni Kerim Tekin almıştı. Onbir parçanın yer aldığı albümün prodüktörlüğünü yine Halis Bütünley yaptı. Söz ve müziğini Tayfun ve Beste Duygulu'nun yazdığı "Kar Beyaz" albümden çıkan ilk hit ve video klip çalışması oldu. Şehrazat Fedon Yusuf Bütünley Ozan Doğulu Zeynep Türkeş Volga Tamöz Feyyaz Kuruş Kenan Doğulu ve İskender Paydaş gibi isimlerin biraraya geldiği albüm müzikalitesiyle tam puan aldı. Kerim Tekin 28 Haziran 1998 tarihinde aramızdan ayrıldı. Ölüm onu bir festivalde verdiği konserin ardından İstanbul'a dönerken Afyon yakınlarında geçirdiği zincirleme trafik kazasında yakaladı. Türk Pop Müziği henüz yirmiüç yaşında ki pırıl pırıl genç bir neferini böyle elim bir kazada yitirdi..

Beyaz...
Garp'ta medeniyetin saflık temizlik el değmemişlik taptaze bir başlangıç sembolü. Şark'ta ise meselâ Japonya'da harakiri namzetlerinin tören kıyafetlerinde olduğu gibi matem rengi. Fakat usul usul yağıp da çocukluğumuzun unutulmaz sabahlarında uyanır uyanmaz bizi yumuşacık sarıp sarmalayan karbeyaz'ın o kusursuz ve de klasikleşmiş tarifini Herman Melville Usta Moby Dick"te yaptı; işi bağladı. Beyaz üzerine çeşitlemelere göz kamaştıran bir katkı o gün bugündür yok olamadı!

İlk ve gönlümün tek kedisi bembeyaz samur kürklü Ankara'lı "Beyza"nın ilk kocası benzersiz güzellikteki Van yakışıklısı "Karbeyaz" ve ikisinin huysuz ve de hırsız âfet-i cihan kızı "Aşkım" HARİÇ... Ama bu iki güzel aslında tabiatın şaheserleri idi biçare insanoğlunun bu konuda bir katkısı yok idi.

Tabiat bir yana...

KERİM TEKİN ki o da estetik açıdan bir başka tabiat harikası idi "Karbeyaz" diye bir şarkı okudu ve ölümün benzersiz tanımını yaptı:
KARBEYAZDIR ölüm ellerinden gülüm.

Bırakın öbür milletlerin halk edebiyatlarını asırlardır sevdikleri uğruna ölüp ölüp dirilen ölümlerden ölüm beğenen bizim halk ozanlarımız o nihaî varış noktası için böylesine dupduru sevda yüklü bir isim bulamamışlardı. Sevdiği için ölmek değil yaşamayı yeğleyen benim gibiler dahil herkesin o an ölesi geldi.

İnanmıyorsanız sizleri şarkı ile başbaşa bırakayım.

"Hasret...
vuruyor gecenin koynunda
Anılar vuruyor gözyaşlarıma.
Çılgın bulutlar dönüyor başımda
Uykusuz geceler kapımda
Yıkılsa dünya kıyamet kopsa
Ylne de vazgeçmem ölürüm derdimden.

Karbeyazdır ölüm
ellerinden gülüm
Yine yoksun diye düşmanım her güne
Dursun dünya dönmesin sensiz
Yaşatmasın of
Allah'ım sensiz."

(Söz/ Müzik: Tayfun Duygulu-Beste Duygulu)

Neydi bu şarkıyı böyle insanın ruhunu kanırtırcasına mühim kılan? Demek istediğim ölümün "pîr ü pâk" tarifinden gayrı?
Üstelik yeni sürgün bir fidan kadar taze idi bu sözleri kalbimize akıtan. Güftenin sahibi -kalemine sağlık- Tayfun ve Beste Duygulu; ancak yeryüzünde -tanrıya şükür- "yorum" diye bir şey var!. Ve Kerim Tekin bacak kadar boyuna rağmen - annesi yaşında bir hatun olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim- sesi sevgi titreşimleri dolu yüreği tertemiz yetenekleri akıl almaz bir yorumcu idi.

Her şarkı söylediğinde tam 12'den vuran bu genç adam 8 yıl önce Afyon/ Sandıklı'daki Kültür ve Sanat Festivali'nde hayranlarına konser verdikten sonra özel otomobili ile rivayet odur ki bir yakınının düğününe yetişmek üzere giderken; bir süt tankeri iki kamyon bir ticarî taksi ve Kerim'in arabasının hacamat olduğu bir garip trafik kazasında bu Allah'ın cezası dünyaya veda etti!. Sebep? Afyon-Sandıklı karayolundaki asfaltlama çalışmaları nedeniyle yola dökülen mıcır. Ne diyeyim ki çaresizlikten? "Dünyanın tüm mıcırları tepenize yığılır inşallah"tan gayrı?

Mıcırların son verdiği hayat nasıl bir şeydi biliyor musunuz?

Nasıl anlatmalı? Can yoldaşı Zerrin Özer'in "Paşa Gönlüm" klibini hatırlıyor mısunuz? Hani Nilüfer Sezen Aksu Aysel Gürel ve de DJ Bülent kıvırcık dünya şirini köpeği ve daha pek çok dostunun katıldığı o pek neşeli şıngır mıngır baştan ayağa muhabbet dolu klip. Birkaç sene aradan sonra bizi Türkiye'nin en güçlü sesi ile buluşturmuştu.

İşte bu klipte gitar çalan bir delikanlı vardı. "Delikanlı" dediğim her türlü mahalle raconunun dışında düzgün yüzü ışıl ışıl bir genç adam anlamında. Yüzünden etrafa "iyilik" saçılıyordu yaptığı işten pek mutluydu o an sanki sadece gitarı ve kendisi vardı. Bunca şefkat dolu heyecanın ardında çok sevdiği ve sesi ile milyonları fetheden bir hanıma duyduğu sevginin yattığını daha sonra öğrenmiştim.

Bir söz var ünlü "Braveheart" (Cesur Yürek) filminde büyüyünce İskoçlar'ın millî kahramanı olacak "cesur yürek"delikanlının babası William Wallace'ın ifadesi:
"Herkes ölür...
Ama çok az insan gerçekten yaşar."

İşte bu delikanlı kısacık ömründe sahiden yaşamış biriydi.

Ve bu tâbir ona hiç yakışmasa da "haince" ve çok erken "veda" etti...
Tıpkı kendi şarkısında olduğu gibi...

Bu haince veda niye?

HAYKIRSAM DÜNYAYA

"Bu haince veda niye?
Çok sevmiştim ölesiye.
Ateşlerinde hicranım yandım kavruldum.
Hüzünün denizinde kaybolup gittim yar.
Tuzaktı aşkın bana
kandım kahroldum
Canımın baharında
yok olup gittim yar.
Bu gidişi aklım almadı;
Yüreğim yine yarım kaldı.
Canımın baharında
Canımdan oldum yar.
Haykırsam dünyaya
Aşkımı bir solukta...
Sen de mi çekip gittin
Bunu ben hak etmedim.
Hani?...
Sensiz bir hiçim demiştim ya?"

(Söz: Cenk Bütünley; Müzik: Yusuf Bütünley)

Niye "haince"?
Şu nedenden... Gençliğimi kişiliğimi idrak ederken onlarla birlikte yoğrulduğum çok değerli insanları yitirdim. Barış Manço Kemal Sunal gibi... Hepsi birer dünya vatandaşı evrensel karakterler idi. 57 yaş nedir ki? Çok erken gittiler. Ancak bu fâni dünyadan gitmeden kapasitelerinin ne olduğu ve daha neler yapabilecekleri konusunda bizi yeterince haberdâr etmişlerdi. Yaşasalardı kat be kat daha çoğunu da gerçekleştirirler dünyaya parmak ısırttırırlardı; ömürleri vefa etmedi.

Kerim Tekin ise çok başarılı ama daha her şeyin başında idi; kendi "hayat projesi"ni tamamlamadan gitti. Magazin haberlerinin ucuz manşetlerindeki gibi herhangibir yakışıklı "pop" şarkıcı değildi. İki nedenle. Bir herhangi bir eli yüzü düzgün "yakışıklı" değildi. Günümüzde boylu poslu kaşı gözü yrinde herkese yakışıklı deniyor. Geçiniz... Tanrı biliyor Kerim olağanüstü güzeldi. Bir erkeğin gözleri ancak bu kadar anlamlı yüklenebilir; kaşları ancak böylesine kemân olabilir. Bu da hiç mühim değil. Çünkü sahiden güzel erkek kişiliğinin oturması zaman aldığı için ancak 40 yaşlarında ortaya çıkar. Yüzüne gözlerine baktığınızda size bir şeyler ilham eden kişiliğinin derinliklerini hissettiren erkek sahiden "güzel"dir.

Kerim Tekin'in yüzü inanılmaz ilhamlar veriyordu; dopdoluydu. Yetenek + sevgi taşıyordu. Yapabileceği kucak dolusu iş vardı. Belki çok bencilce gelecek ama ben ondan hayatımı süslemesini bekliyordum. O malzeme onun o güzelim kişiliğinde mevcuttu. Öldüğü an o malzeme yok oldu. Onca yanışım bu yüzden.

Eminim kendisine yönelik onca hayran oluşu da pek güzel taşıyacak pek güzel ürünler verecek tüm hayatı bopyunca onu takdir eden herkese "İyi ki böyle biri var..." dedirtecekti.

Olmadı...

Yok olan sâdece çok genç yaşta çok titiz bir heykeltraşın elinde yontulmuşcasına özenli bedensel estetiği değil ruhunda gizlediği güzellikler idi.

Öyle bir güzellik ki son klibinde onulmaz aşkın özlemimi dile getirdiği akşamlar kadar
baş öndürücü idi.

AKŞAMLAR....

"Akşamlar akşamlar
gelmeyin üstüme.
Güneş doğsun artık
vurgunum ölesiye.
Yalan mıydı gönül sözün?
Bu kadar kolay mıydı?
Karşımda duran deli divane yüzün
Karşında duran devasız gönlüm.
Beni benden alan
canıma can katan.
Bu can sana kurban
dayanamam...
Yanıyor yüreğim
sığmıyor bedenim.
Beyhude geceler
soluyor güllerim.
Beni benden alan
canıma can katan
Bu can sana kurban
dayanamam.
Ömür gelip geçiyor
hasret kapımda...
Zamansız sevda değil damarlarımda.
Yaram derin
çaresizim
son akşamımda...
Bahtsızım devasızım
sormayın bana."

(Söz/ Müzik: Zeynep Türkeş Volga Tamöz)

"Beni benden alan / canıma can katan / bu can sana kurban / dayanamam..."

Bilemiyorum sahiden âşık olup da bu sözlerdeki çaresizlik içinde gizli gücü kendini alabildiğine verişi -hayatında bir an dahi olsa hissetmemiş - biri olabilir mi? İnsan yüreğinden ancak bu kadar zarif vurulabilir!

Ama Kerim Tekin zâten dile getirdiği her şeyi aşk'la söyledi.
Onsuz dünya çok dar....


Kerim Tekin - Cici Baba
İstedim ama vermedi ki baban
Dengi dengine vurur dedi bana
Yıkıldı dünyam kader mi bu ceza
Şimdi gelde sen ağlama

Ele güne ne derim benim kızımsın
Biliyor bunu bütün mahalle
Kendini bana sakladın oysa
Değmezmiş seni doğuranlara

Yıllarca düğünün hayalini hep kurdum
Aslında boşuna
Yıllar yılı zor durdum

Pencereni aç perdeyi arala
Geleceğim rüyalarına
Sevişeceğiz sabahlara kadar
Sırf inat senin cici babana

Karbeyazdır Ölüm Akor

Seslendiren: Kerim Tekin


Am E Hasret vuruyor gecenin koynunda Dm F E Anılar vuruyor göz yaşlarımaAm EÇılgın bulutlar dönüyor başımda Dm F E Uykusuz geceler kapımda........ Dm ...... FYıkılsa dünya kıyamet kopsa..... E-F E Yine de vazgeçmem ölürüm derdimden ...... E Am Karbeyazdır ölüm ellerinden gülüm E AmYine yoksun diye düşmanım her güne... (Dm F E) Dm E Dursun dünya dönmesin sensiz (Dm F E) Dm E-F-E Yaşanmasın Allahım sensiz ...... E Am Karbeyazdır ölüm ellerinden gülüm E AmYine yoksun diye düşmanım her güne...

Kara Gözlüm

Kara Gözlüm Kerim TekinDm Em7Yar gidiyor soğuk gecede C Bb Asus7Yüreği ihanette yüreğimeDm Em7Ah duvarlar benim sırdaşımC Bb Asus7Aman vermiyor hasret bedenimeDm Am7 Dm Am7 )Dur dinle kara gözlüm gitme ) Dm Am7 ) Yapma bana küsme ) 2 Dm C Bb Asus7 )Özlüyorum deli gibi muhtacım sevgine ) Dm Em7Son bulsun ah derin ayrılık C Bb Asus7Tükensin acıları geldiğindeDm Em7Ah sokaklar benim yoldaşımC Bb Asus7Kahrolsun o mutsuzluk dön gönlüme


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
kerim tekin biyografi, kerim tekin, kerim tekin kimdir

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kerim Tekin Biyografi-Kerim Tekin Kimdir?

Kerim Tekin Biyografi-Kerim Tekin Kimdir? konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kerim tekin kimdir, kerim tekin biyografi, gönül tekin kimdir, kerim tekin kimin sevgilisi, kerim tekin hayatı, kerim tekin hayati kimdir biyografisi, kerim tekin sevgilisi, kerim tekinin sevgilisi, kerim tekin sevgilisi sevda, kerim tekin biyografisi, kerim aksu kimdir, latife tekin kimdir, kerim tekin in hayatı, kerim tekin sevgilisi kimdi, kerim tekin kimin sevgilisiydi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
sevgili arsız ölüm - latife tekin Bkmlyz Kütüphanemiz 0 04-07-2008 04:02
Harun Tekin Biyografi-Harun Tekin Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 04-07-2008 01:21
U.L.A.Ş Biyografi-U.L.A.Ş Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 03-07-2008 12:03
Latife Tekin Biyografi-Latife Tekin Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 02:06
Fahrettin Kerim Gökay Biyografi-Fahrettin Kerim Gökay Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 27-06-2008 09:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats