bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-07-2008, 02:39   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ali Doğan Sinangil biyografi-Ali Doğan Sinangil Kimdir?

ALİ DOĞAN SİNANGİL
(1934 – ? )
Konya’da sanayici bir aileden gelen Sinangil 1941’de ailesiyle İstanbul’a yerleşmiş ve orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde yapmıştır. Sinangil’in müzik yeteneğini keşfeden İsmail Hakkı Sunat’tır. Lisedeki yıllarında Seyfettin Asal Ali Sezin Tahir Sevenay Demirhan Altuğ ile keman ve teori çalışan 1955 yılında mühendislik öğrenimi için gittiği Almanya’da çağdaş müzik akımlarını izleme ve öğrenme olanağı bulan bestecimiz 1955-60 yılları arasında Darmstadt Yeni Müzik Enstitüsü’nün kurslarına katılmış bu kapsamda Scherchen ve Maderna gibi şeflerin Boulez Rufer Ligeti Krenek Stockhausen gibi bestecilerin sınıflarında çalışmıştır. Bu dönemde Adorno’nun diyalektik ve müzik estetiği üzerine verdiği konferansları izlemiş; Nono Berio Cagel ve Cage’in yapıtları üzerinde yoğunlaşmıştır.
Sinangil bestecilikte çağdaş müziğin evrimine koşut bir gelişim çizgisini benimsemiştir: 12-ton ve dizisel teknikler aleotorik yaklaşım mikro ve makro yapılanmalar minimalizm vb. Gibi stilleri yapıtlarında kullanmıştır.
Bir çağdaş müzik bestecisi olarak Sinangil kompozisyon sanatının temel donanımlarını önemsediği ölçüde 20. yy. müziğindeki gelişmeleri yakından izlemiştir. Onun yapıtları “öncü” ve “global” kavramları yansıttığı kadar besteciliğin tarihsel köklerinden de yararlanıldığını göstermektedir.
Almanya’ya gitmeden önce yazdığı yaylılar için “Suit”te besteci 12-ton yönteminin ilk alıştırmasını gerçekleştirmiştir. Etkilenmiş olduğu bazı motiflere karşın bu ilk yapıt Sinangil’in sonraları geliştireceği bağımsız müzik dilinin ipuçlarını sergiler.
1959’da bestelediği “Improvisation I” iki yıl sonra Bruno Maderna yönetimindeki Uluslararası Kranichsteiner Oda Müziği Topluluğu tarafından Darmstadt’ta yorumlanmıştır. Bu yapıt şefin ve dokuz çalgıcının yarattığı müzikal atmosferi belirlemek amacıyla yazılmıştır. Yapısal geçişlerde orkestra şefi müziğin akışına ya sezgileriyle egemen olmayı yada kendi seçtği tempo değişiklikleriyle çalgıcıların doğaçlamaları arasında denge kurma eylemini gerçekleştirir.
Ali Doğan Sinangil “başyapıt”larından Mevlana Oratoryosu’nu 1973 yılında bestelemiştir. 13. yüzyıl düşünür ve şairlerinden Mevlana’nın Mesnevi’sinde yer alan ilk 18 şiir üzerine yazılan bu yapıt tasavuuf feslefesinin saf mistisizmini bestecinin özgün müziğiyle birleştirme amacını taşır.
Yine bir başyapıt olan Senfoni No:1 tek bölümdür. Çok boyutlu oylum içerisinde değişik hücresel nitelikteki müzik öğelerinden oluşan bu yapıttaki hücre gereçlerinin her biri kendi aralarında belirli konum ve oran çerçevesinde işlenmiştir. Hücrelerin dönüşümü yeni durumlar ve yoğunluk ayrımları yaratır ve bu yapılar birbirini izler. Dört temel temayı yaratan yapılanma daha sonra değişik biçimlerde yeniden ortaya çıkar ve senfoninin “geliştirim” bölmesini oluşturur. Dördincü tema “makro yapı” açısından ötekilerine göre çok daha farklı yapı sergiler. Genelde yaylı ve üflemeli çalgıların statik tınılarından oluşan kalsik senfoni formunun “orta bölümü”ne benzeyen farklı bir polifonik yapısı bulunduğu söylenebilir. Bu bölme yoğunluk farklılıkları içeren öteki bölmelerin aksine mikroyapısal ve çizgisel akiş içinde işlenmektedir. Yapıtın sonuna doğru ana temaların özellikleri yeniden belirir.
Bestecinin bu yapıtlarında genel olarak sürekli yinelenen ritmik figürler görülmez. Doğal zaman akışında ve değişik boyutlardaki zaman bölümlerinde yer alan ses grupları renkli ve örgütlenmiş organik bir atmosfer yaratır.
Sinangil’in yaratılarını değerlendiren bestecimiz ve müzik tarihçimiz Ertuğrul Oğuz FIRAT’ın görüşleri özetle şöyledir: “1. ve 2. senfoniler ve dördül’ü Sinangil’in Webern sonrası diziselliği anıştıran tınısal uyumsal değişikliğin sergilenmesinden oluşan ses kümeciklerinin birbirleri ile ilişkisinin soyut bir algılama içerisinde gözeten bir yeni müzik araştırıcısı olduğunu göstermektedir.”
Sinangil’in yapıtları üzerindeki haklar kendisine aittir geniş bilgi için besteciye başvurulabilir.
BAŞLICA YAPITLARI
Sinangil’in yapıtları klasik sınıflandırmaya göre belirlenemeyeceği için opus numarasına göre sıralandırılmıştır.
·Op. 1 Suite yaylılar orkestrası için 1953; ilk seslendirme: İstanbul Opera Orkestrası Üyeleri tarafından 1975.
·Op. 2 Improvization I; Şef ve Flüt Obua Klarnet Korno Trompet Trombon Keman Viyola ve Piyano için; ilk seslendirme: Darmstadt Şef: Bruno Baderna 1961.
·Op. 3 Kompozisyon Orkestra için 1959.
·Op. 4 Polifoni Orkestra için 1961.
·Op. 5 Improvization II 23 değişik çalgı için 1961.
·Op. 6 Yaylılar Dördülü 1969.
·Op. 7 Piyano İçin Bir Parça 1970; ilk seslendirme: Hülya SAYDAM 1972.
·Op. 8 Senfoni No:1 büyük orkestra için 1970; ilk seslendirme: Ottavio Ziino yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası 1978.
·Op. 9 Mevlana Oratoryosu solocular koro ve orkestra için 1973; ilk seslendirme: besteci yönetimindeki İstanbul Devlet Operası Orkestrası ve Solistleri 1975.
·Op. 10 Senfoni No:2 Orkestra için 1978; ilk seslendirme: Mircea Baserab yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası 1980.
·Op. 11 Yaylılar Dördülü 1979; ilk seslendirme: İstanbul Müzik Festivali kapsamında London String Quarted 1980.
·Op. 12 Viyolonsel Konçertosu 1982.
·Op. 13 Senfoni No:3 Büyük Orkestra için 1983.
·Op. 14 Çağrı mistik bale müziği; iki solocu bir çocuk sesi koro ve orkestra için 1984.
·Op. 15 Bağdat Hatun; Opera iki perde 1990-91.
·Op. 16 Sonat Piyano için 1993-94.
·Op. 17 Keman konçertosu “Savaş ve Terör Kurbanı Çocukların Anısına“ iki bölüm 1996.
·Op. 18 Improvization III Oda Orkestrası yada 17 çalgı solisti için 1997.
·Op. 19 Senfoni No:4 Orkestra için 1998.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
ali dogan sinangil

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ali Doğan Sinangil biyografi-Ali Doğan Sinangil Kimdir?

Ali Doğan Sinangil biyografi-Ali Doğan Sinangil Kimdir? konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ali doan sinangil, ali dogan sinangil,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Aynur Doğan Biyografi-Aynur Doğan Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 03-07-2008 12:51
Ender Doğan Biyografi-Ender Doğan Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 03-07-2008 12:22
Doğan Hızlan Biyografi-Doğan Hızlan Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 12:58
Ahmed Doğan Biyografi-Ahmed Doğan Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 28-06-2008 02:02
Aydın Doğan Biyografi-Aydın Doğan Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 27-06-2008 08:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats