bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-07-2008, 05:10   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Serkan Çağrı Biyografi-Serkan Çağrı Kimdir?

galeri08b.jpg

galeri11b.jpg

Klarnet sanatçısı Serkan Çağrı adına yurtdışındaki Amati Denak firması bir klarnet üretti ve klarnete onun ismini verdi. Yakında piyasaya sürülecek klarnetle herkes 'Serkan Çağrı' markasını üfleyecek!.
Klarnet dendiğinde akla gelen ilk isimler Selim Sesler ve Hüsnü Şenlendirici oluyor. Genç müzisyen Serkan Çağrı henüz bu listede yer almasa da dünyada adına klarnet yapılan tek müzisyen unvanını taşıyor. 'Serkan Çağrı' model bu klarnet yakında tüm dünyada ülkemizi temsil edecek. Keşan doğumlu Çağrı klarneti ilk kez 7 yaşında eline almış. Bir daha da hiç bırakmamış. Kendisi gibi klarnet çalan babası önce oğlunun baba mesleğini yapmasını istememiş. Ancak adına klarnet üretilen usta bir müzisyene dönüştüğünü gördüğünde onunla gurur duymuş ve "Umarım bu klarneti Serkan Çağrı adına layıkıyla üflersin" demiş...

* Çok küçük yaşta klarnet çalmaya başlamışsınız... Klarneti 7 yaşında elime aldım ama profesyonel anlamda müziği öğrenmeye 20 yaşında İzmir'deki Ege Üniversitesi'nde başladım. 1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nda kalan eğitimimi tamamladım. Daha sonra mezun olduğum okulda eğitimci oldum. Burada 3 yıldır klarnet eğitmeni olarak görev yapıyorum. Eğitmenlik dışında daha farklı hayallerim vardı aslında...

* Nasıl hayallerdi? Dünya'daki tüm müzisyenlerle birlikte konserler vermek mesela. Ama ben hem eğitmenlik yaptığım hem de müzik piyasasında bulunduğum için çok mutluyum. Sadece okullu olsaydım belki bugün çok mutsuz olacaktım. Klarnetle ilgili sorunlarımı hep kendi başıma çözdüm. Bu anlamda destek aldığım çok isim yok ama feyz aldığım isimler arasında Ramazan Sayan var. Bu isim daha çok Almanya'da çalışmalar yaptı. Ama onun bana küçükken gönderdiği kasetleri taklit ederek kendimi dinleme yöntemiyle geliştirdim. Gençler bana göre çok şanslı çünkü klarneti öğrenebilecekleri bir adres var. Serkan Çağrı onlar için çok şeyler yapıyor ve yapmaya da devam edecek. Ben kendimce bir metod geliştirdim ve onu gençlerle paylaşıyorum.

KLARNETİN KİTABINI YAZDIM
* Bu metodu biraz anlatır mısınız? 100 yıldır Türk kültüründe ve musikisinde klarnet var ama bunun hem alt kültürünü hem de üst kültürünü bilen adam olmadığı için ortaya koyamıyor. Bu görev bana kaldı. İlk defa Türkiye'de 'Sol Klarnet' kitabı tarafımca yazıldı. İkinci ve üçüncüsü için de çalışmalarımız sürüyor. Sadece Türkiye'den değil dünyadan da insanlar 'Lütfen bize bunu öğretin!' diye mesajlar yağdırıyor.

* Peki nedir sol klarnet? Sol klarnet sadece Türkiye ve Balkan ülkelerinde kullanılan bir çeşittir. Bizim dışımızda da kullanılmaz. Çünkü Türk müziğindeki ses sistemi bu klarnetin yapılış ölçüleriyle eşittir. 100 yıldır Türkiye'de var olan bu klarneti yurtdışındaki bütün firmalar ve müzisyenler de 'Turkish Klarnet' olarak bilir. Şimdi Türkiye'de üretilen bu klarnetlere yurtdışındaki firmalardan Serkan Çağrı adına yine tasarımı benim tarafımdan uygulanan yeni perde eklentileri yapıldı. Bu klarnetler çok yakında dünya pazarına sunulacak. Adı da 'Serkan Çağrı' olacak. Amati Denak adlı firma tarafından piyasaya sürülecek.

TÜRKİYE'NİN GURURUYUM!
* Bu süreç nasıl başladı? Berlin'de yaşayan klarnetle ilgili tüm ihtiyaçlarımızı gideren Remzi Altıok'la düşüncemi paylaştım. O da teklifimi kabul ederek firmanın genel müdürüne iletti. Benden hemen çizim istediler. Derken firmanın 3 ustası 6 ay uğraştıktan sonra ilk örneğini yapıp gönderdiler. Bu klarnete de 'Serkan Çağrı' adını verdiler. Firma geçtiğimiz günlerde Serkan Çağrı adına Berlin'de bir ödül gecesi düzenlendi. Sertifikasını bize takdim ettiler.

* Babanız bunu nasıl değerlendirdi? İlk duyduğunda tebrik etti ve "Umarım bu klarneti Serkan Çağrı adına layıkıyla üflersin" dedi. Türkiye'de bu belki bir haber olmaz ama olması gerekir. Çünkü ben bu anlamda ülkenin gururuyum. Türkiye'yi temsil ettim. Bu klarnetler tüm dünyaya dağıtılacak. Bu firmalar hemen her isteyene tescil vermiyorlar. Benim bugüne kadar yaptığım bütün işlere baktılar.

* Peki bu klarnetlerden kaç tane üretilecek? Firmanın broşürlerinde 'Serkan Çağrı' model olacak. Klarneti de isteğe göre çoğaltacaklar. Türkiye'de sol klarnetlerden 15 tane üretiliyorsa 7'si 'Serkan Çağrı' modeli olacak. Bunun temsilciliğini şimdi almak üzereyiz. Türkiye temsilini de biz yapacağız.

Yıldız İbrahimova & Serkan Çağrı ( World) İstanbul
Türk klarnet dünyasının yenilikçi isimlerinden Serkan Çağrı ve balkan cazının güçlü ismi Yıldız İbrahimova ilk kez Babylon sahnesinde. Geçtiğimiz yaz Almanya konserlerinde dakikalarca ayakta alkışlanan Alman basınının övgüyle bahsettiği ikili sahnedeki uyumları ve yaratıcılıklarıyla büyük beğeni topladı.

Otantik Balkan müziğinin caz formlarıyla ele alınacağı performansta sanatçılar bireysel yaratıcılıklarını en üst noktada sergilerken seyircileri kimi zaman neşeli ve enerjik kimi zaman ise duygu yüklü dakikalara taşıyorlar. Çigan romanslarından anonim Anadolu türkülerine uzanan bir repertuvarın seslendirileceği konser süprizleriyle de dikkat çekiyor. Serkan Çağrı’nın klarnetin atası olarak bilinen ve bir barok dönem enstrümanı olan şalümo ile birkaç parça seslendireceği gece uzak diyarlardan gelen tanıdık duyguların buluşma noktası olacak.

VASSİLİS SALEAS
1958 yılında Yunanistan’ın Solongi şehrinde doğmuş klarnet ustasıdır... Klarnet çalmayı çok küçük yasta öğrenmiştir. Çocukluk yıllarında Yunanistan’ın liman kenti Patras’ta çalmaya başlamış ve ilk 45'lik plağı 14 yasında iken yayınlanmıştır. kendi albümlerinin yanı sıra ünlü Yunan bestecilerinden Vangelis’in bestelerini yorumladığı "Orama" * ve Mikis Theodorakis’in bestelerini yorumladığı "Litany" isimli albümleri sanatçının diskografisinde önemli yer tutmaktadır.

DİSKOGRAFİ:
PLAYS VANGELİS (1999)
LİTANY (1998)
ORAMA THE MUSİC OF VANGELİS (1999)
FASMA (2002)


SERKAN ÇAĞRI
1995 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı’nda lisans öğrenimine başlayan sanatçı 1998 yılında İ.T.Ü.Devlet Türk Müziği Konservatuarı’na geçiş yaparak öğrenimini burada tamamladı. Sanatçı akademik çalışmalarının yanı sıra yurtiçinde ve çeşitli uluslar arası kültür ve müzik festivallerinde Türk müziğinin tanıtılmasına yönelik farklı müzik topluluklarıyla konser ve dinletilerde yer aldı. Uzun yıllar birlikte çalıştığı Grup Laçin ile Avustralya Almanya Amerika Belçika Holanda İngiltere Yunanistan Türkmenistan ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde konserler verdi. Mercan Dede&Secret Tribe grubunda da yer almış olan Serkan ÇAĞRI bu grup ile Montreux Jazz Jazz a Vienne Rhythm Sticks Moers Festival Skobje Jazz gibi birçok önemli festivale katıldı. Kervansaray Yarkın Ensemble ile Hollanda’nın çeşitli yerlerinde ve BGST-Kardeş Türküler Müzik Topluluğu ile de yurtiçi ve yurtdışında pek çok yerde konser verdi. Ayrıca sanatçının 2005 yılında çıkardığı “Nefesim” adlı enstrümantal bir albüm çalışması bulunmaktadır.

Bir yandan akademik faaliyetlerini devam ettiren sanatçı klarnetin “Avrupa ve Türkiyede’ki Tarihsel Gelişimi” konusunda araştırmalarda bulundu. Ayrıca klarnet üzerine yazdığı makaleler çeşitli dergilerde yayımlandı. Geleneksel icradaki ustalığını teorik birikimiyle birleştiren sanatçı değişik icra tekniklerinin bir arada sergilenmesi bakımından da günümüzün önde gelen icracılarından biri olarak dikkat çekmektedir.

“Barışın nefesini gönderelim karşı kıyılara”
Dostça yaşamanın güzelliğini içselleştirmenin en etkin yollarından biridir sanat. Bu yolla sevgileri büyütürüz içimizde ve paylaşırız çoğalsın diye. Dostluğun kardeşliğin türkülerini üretiriz yaşamak adına. Karşı kıyılara göndeririz yürek atışlarımızı ve aynı sesleri duyarız yansısından. Aydınlık yarınlara çoğaltırız nefesimizi Birlikte soluyalım diye mavi dünyayı.

Ve biz günümüze dek süzülegelen nefeslerin etkisinde büyülenip yarınlara kalacak tınıların güzelliğini bugünden yaşıyoruz. Adına dostluğun eskimeyen sesi diyoruz. Kıyılardan kıyılara uzanan aydınlık dolu şarkılarla barışa şapka çıkartıyoruz.

Yine biz Nazım’a kulak verip “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine…” hasretine hasretleniyoruz.

Barış ışın demetleridir yaz tarlalarında
iyilik alfabesidir o dizlerinde şafağın.
Herkesin kardeşim demesidir birbirine yarın yeni bir dünya kuracağız demesidir;
ve kurmamızdır bu dünyayı türkülerle.
Barış budur işte.
Yannis RITSOS


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
serkan cagri biyografi, serkan cagri, serkan cagri kimdir

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Serkan Çağrı Biyografi-Serkan Çağrı Kimdir?

Serkan Çağrı Biyografi-Serkan Çağrı Kimdir? konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: serkan çağrı nereli, serkan çağrı biyografi, serkan çağrının babası, serkan çağrının babası kimdir, serkan çağrı aslen nereli, serkan çağrı babası, serkan cagri nereli, serkan çağrı kimdir, serkan çağrı babası kim, serkançağrınereli, serkan çağrı aslen nereliyim, serkan çağrı kimin oğlu, serkan cagrinin babasi, serkan çağrı babasının adı, klarnetçi serkan çağrı nereli,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Serkan Söylemez Biyografi-Serkan Söylemez Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 04:02
Zen Biyografi-Zen Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 07-07-2008 03:50
MT Biyografi-MT Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 04-07-2008 02:30
Çağrı Erhan Biyografi-Çağrı Erhan Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 03:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats