bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-07-2008, 03:08   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Okan Bayülgen Biyografi-Okan Bayülgen Kimdir?

Okan Bayülgen (23 Mart 1964 - ...)

Okan Bayülgen Biyografi-Okan Bayülgen Kimdir?

Okan Bayülgen Biyografi-Okan Bayülgen Kimdir?


Okan Bayülgen 23 Mart 1964'te İstanbul'da dünyaya geldi. Asıl adı Okan Kaan Bayülgen olup hukuk ve gazetecilik eğitimi almış bir baba ile ressam bir annenin oğludur.
Eğitimine İstanbul Göztepe'teki Taş Mektep isimli yatılı okulda başlar. 1970'te Bülent Bey ile Ayla Hanım boşandıklarında 6 yaşındaki oğullarının durumu anlamaması için onu buraya yazdırır ve boşandıklarını bir süre daha gizlerler. İleride bu okulun hayatında önemli izlere sahip olduğunu söyleyecektir. Sonrasında Şişli 19 Mayıs İlkokulu'ndan mezun olup Galatasaray Lisesi'nde öğrenimine devam eder. Okuldaki öğrenci kulüplerinden müzik edebiyat folklor gibi kollarda etkin olur. "Bir sene iftiharla geçtiğini ertesi sene sınıfta kaldığını" söyleyen Bayülgen okuldaki son dönemlerinde aşık olup da okula gitmeme durumu sorun olmaya başladığında annesi Ayla Hanım onu Bodrum'a yanına çağırdı ve Galatasaray Lisesi'ndeki 6 yılından sonra Bodrum Lisesi ve ardından Şişli Lisesi'nden mezun olarak 1984'te lise eğitimini tamamladı.

Fotoğraf eğitimi almak için Fransa'ya giden Bayülgen Tours Üniversitesi Hukuk ve Ekonomik Bilimler Fakültesi'nde hukuk okumaya başladı. Ardından fikir değiştirerek aynı üniversitenin ekonomi bölümüne geçti. Orada bir yıl okuduktan sonra ekonomi eğitimini de yarıda bırakarak Türkiye'ye döndü ve Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuar Bölümü sınavlarında başarı göstererek buradaki eğitimine başladı. 1989 yılında mezun oldu ve aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Fakültesi'nde mastır yaptı.
Devlet Tiyatroları'ndaki en genç yönetmen olarak 1989-1994 yılları arasında çeşitli oyunlar yönetti ve bazı oyunlarda oynadı. 1991'de Kent FM'de "Son Saatler" adlı bir programla radyoculuğa başladı. Bu sıralarda "Genç Indiana Jones" dizisinin Türkiye'de çekilen bölümünde rol aldı. 1993 yılı sonunda Trabzon Devlet Tiyatrosu'na tayini çıktı. Rejisi kendisine verilen bir oyun yönetim tarafından kaldırılınca 1994 yılında Devlet Tiyatrosu'ndan istifa ederek şansını radyo ve televizyon alanında kullanmaya karar verdi. Radyolarda haber spikerliği ve programcılık yapmaya başladı. Televizyona geçtikten sonra da radyoda işler yapmaya devam etti. 1995'te Radyo Contact'ta çalışmaya başladı. 1997'de Kiss FM'de "Okan Bayülgen On Air" programını sundu. Özellikle 1998 ve 1999 yılında drive time'da yayınlanan Radyo D'deki "Hayat Bilgisi" programı ile dikkatleri çekti. En son 2001 yılında Radio Contact'ta yine akşamın sıkışık trafik saatlerindeki "Yol" programı ile karşımıza çıktı.

Televizyon hayatına Satel TV'de klipler sunarak başlayan Bayülgen atv ekranlarında gece yarısında yayına başlayan "Gece Kuşu" adlı programı ile tanındı. Gece Kuşu'nun ardından late night show tarzını 100 gece boyunca "Televizyon Çocuğu" ile devam ettirdi. Gecenin bir saatinde sessiz sedasız yayına başladığında amaçladığı şey izleyici ve sunucu arasındaki yapmacık samimiyetle örülü ilişkiyi yok etmekti. Agresif tavırları ve ilk "uçurmaları" başlarda kamuoyunun sesini kısma yönünde hayli totaliter bir tavır olarak görülse de asıl eylem bu düzeni kuranlara karşıydı.

Gece şovlarından sonra "Utanmaz Adam" adlı televizyon dizisinde Şeref Haktanır'ı canlandırdı. 2 yıl kadar ekranlardan uzak kalan Bayülgen bu aradan sonra Kanal D'deki "Zaga" ile geri döndü. Sürekli değişen ekipler skeçler jenerikler dekor orkestra ve farklı program anlayışı canlı telefon bağlantıları içinde barındırdığı beklenmedik tuhaflıkları ve Medya Arkası ile kısa bir dönemin haricinde Cumartesi geceleri yayınlanan Zaga Türk televizyon hayatındaki uzun soluklu ve yeni bir anlayışın ürünü özgün bir program olarak kendine çekirdek bir izleyici kitlesi oluşturdu.
Televizyon açısından uzun kabul edilebilecek yıllar çeşitli eğitim ve yardım kampanyaları için ulusal haber kanalı Ntv'de özel yayınlar yapan Okan Bayülgen yine bu kanalda takip eden yıllar boyunca yılbaşı gecesi canlı yayınlar sundu. 2004'te izleyicilerin de stüdyo konuğu olarak katılabildiği Herkes Bunu Konuşuyor ile Perşembe geceleri karşımıza çıktı. Eğlenceli olan ama eğlence programı olmayan bu denemesinde; akademi bilim müzik popüler kültür medya dünyasından ve çeşitli sanat dallarından çok yönlü konuklarla beraber seçilen bir konunun bir masa etrafında konuşulması (laflanması) üzerine kurulu bu program haber kanallarında kalite eğlence ve izlenebilirliğin bir arada sunulduğu alternatif bir yayıncılık örneği oldu. 2005 yayın döneminde Televizyon Makinası ile izleyiciyle buluştuğunda her zaman kendisi kadar ekibini de ön plana çıkaran Bayülgen bu sefer Hakkı Devrim ile beraberdi. Konuk yağmuru eğlence dünyasından edebiyat ve sanat dünyasına bir dizi alandaki bilimum konuk konu ve daha ciddi bir format ile.

Zamanla bir fenomen haline gelen Okan Bayülgen alışılmış kalıpların dışına çıkarak bugüne kadar izleyicilerin sempatisini kazanmak ve alışılmış kalıplar üzerine rötuşlar yaparak yenilik yaratmak üzerine kurulu programcılık anlayışının tam tersini tercih etti. Müdanası olmayan ünlüler ve izleyiciler arasındaki övgü dolu kalıplaşmış boş tekrarlara tahammül etmeyen aramadan önce ne diyeceğine karar vermemiş lafı geveleyen televizyonda saçmalama özgürlüğünü kullananların -ve dahi bunu yapan sanatçıların- yüzüne telefonu kapatan ya da kendi klişeleriyle "uçuran" "zagalayan" bir şovmen oldu. Magazin ve basın üzerine takındığı eleştirel tavrının gölgesinde sessiz sedasız kalsa da televizyon dünyasında gerçek devrimler yapmış birçok tabu yıkmış taklit etmeden yeni ve özgün çalışmalar yapmış bir isimdir. Zaman içinde programcılık anlayışında ve tarzında belirgin değişimler göstermekle beraber bir şekilde kendi çizgisini yaratıp koruyabilmiştir.
Çok genç yaşta bir evlilik yapan Bayülgen kısa süren bu ilişkisinden sonra iki kez daha nikah masasına oturdu. Üçüncü evliliğini Çocuklar Duymasın adlı tv serisinde de oynamış olan Zeyno Günenç ile yapan Bayülgen'in babasının ikinci evliliğinden olan Ozan ve Okşan adlı iki kardeşi vardır
Okan Bayülgen Biyografi-Okan Bayülgen Kimdir?


Televizyon Programları
Televizyon Makinası jeneriğinden...

Gece Kuşu (1995 atv)
Televizyon Çocuğu (1996 atv)
Zaga (1998-2005 Kanal D)
Herkes Bunu Konuşuyor (2004-2005 Ntv)
Televizyon Makinası (2005 - Kanal D)
Haber Makinası (Mayıs 2006 - CNN Türk)Okan Bayülgen Biyografi-Okan Bayülgen Kimdir?Filmleri
Sinema oyunculuğuna Mustafa Altıoklar'ın yönetmenliğini yaptığı İstanbul Kanatlarımın Altında filmi ile başlayan Okan Bayülgen film oyunculuğunun yanı sıra çeşitli dizilerde de roller aldı.
İstanbul Kanatlarımın Altında (1996 Lagari Hasan Çelebi)
Ağır Roman (1997 Gli Gli Salih) Sadri Alışık En İyi Erkek Oyuncu Ödülü
Romantik (1999 Ömer)
Oyun Bozan (2000 Metin Kahraman)
Hemşo (2001 Cebrail)
Komser Şekspir (2001 Tatu)
Sır Çocukları (2002)
Gülüm (2002 Sinan)Diziler
Utanmaz Adam (Şeref Haktanır)
Size Baba Diyebilir miyim? (2004 Kanal D)

Yakın Dönem Tiyatro Oyunları
Atları da Vururlar Müzikali (Oyuncu)
Hangisi Karısı (Yönetmen)
Kiralık Oyun (Oyuncu)

Seslendirme
Etkileyici ses tonu etkin vurgulamaları ve düzgün Türkçesiyle dikkati çekmiş ve aranan seslendirme sanatçılarından biri olmuştur. Bugüne kadar çeşitli yabancı animasyonlar ve filmlerin (Shrek serisi Garfield ...) Türkçe dublajında bulundu. Uzun bir dönemdir de reklam ve kampanya filmi seslendirmeleri yapmaktadır.
National Geographic dergisi tarafından En İyi Sualtı Kitabı seçilen ve çeşitli ödüller alan Alptekin Baloğlu'nun çektiği fotoğrafların da yer aldığı Sualtından Yansımalar DVD'sinin Türkçe seslendirmesini yaptı. Takip eden çoğu senelerde Kristal Elma ödül törenlerinde sunuculuk yaptı.

Fotoğraf
Okan Bayülgen lise sonrasında başlayan fotoğraf merakı ve bu merakla Fransa'ya uzanan ancak uzun bir dönem ara verdiği ve yıllar sonra profesyonel olarak ilgilenmeye başladığı fotoğraf hikayesinde her şeyin birkaç sene önce kendisine doğum gününde hediye edilen bir Leica M6 ile başladığını söylüyor.

Bugüne dek çeşitli firmalar için katalog ve moda çekimleri yapan Bayülgen'in 2006 Mayıs ayında Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi'nde Zekai Demir ile beraber yaptıkları Madagaskar gezisinden fotoların yer aldığı Baobab Yolu isimli sergisi açıldı. Analog çekimler olan bu fotoğrafların bulunduğu bir kitabı yayınlandı.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
okan bayulgen biyografi, okan bayulgen, okan bayulgen kimdir

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Okan Bayülgen Biyografi-Okan Bayülgen Kimdir?

Okan Bayülgen Biyografi-Okan Bayülgen Kimdir? konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tanju Okan Biyografi-Tanju Okan Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 04:06
Okan Biyografi-Okan Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 03:03
Okan Demiriş Biyografi-Okan Demiriş Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 03-07-2008 10:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats