bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-07-2008, 02:22   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkan Şoray Biyografi-Türkan Şoray Kimdir?

İlk Yılları

28 Haziran 1945'de İstanbul’da doğdu. Babası Halit Şoray devlet demir yollarında memur annesi ev hanımıydı. Maddi imkanların kısıtlı olduğu bir ailede dünyaya geldi. Öğrenimine Rami Taş mektebinde başladı fakat sürekli mahalle değiştirdiklerinden eğitimini 1956’da Feriköy ilkokulunda tamamladı.
1954’te Meliha ve Halit Şoray çifti boşanır. Çocuklar annede kalır. Karagümrük Sarmaşık Sokak’a taşınırlar. Burada ev sahiplerinin kızı Emel Yıldız'la tanışır onun sayesinde de Yeşilçam’a adım atar. Bir gün onunla beraber film setine gider ve böylece ünlü “Yeşilçam Sokağı”na adımını atmış olur. Şoray o dönemde on beş yaşındadır. Emel Yıldız o sıra “Köyde Bir Kız Sevdim” adlı filmin başrolünde oynayacaktır. Bir gün filmin setine Şoray'ı da götürür. Kenarda bir yerde otururken Türker İnanoğlunun dikkatini çeker. Şoray’la tanıştırılır. İnanoğlu başrol için Türkan Şoray’ın daha uygun olacağına karar verir. Şoray’ın Yeşilçam’a girişi de böylece gerçekleşir.

Bir Yıldızın Doğuşu (1960’lar)

Türkan Şoray bu filmin ardından yeni yeni teklifler almaya başlar. Çevirdiği filmlerle özelikle magazin basının dikkatini çeker ve ilk kez dönemin ün yapmış haftalık popüler dergilerinden “Sinema” ya kapak olur (15 Mart 1961 s.18). Ardından Artist Büyük Gazete ve Ses Dergilerine..
1960 yıllarla birlikte Şoray’ın başarı grafiği de yükseliyordu. Artık yaşamında herşey değişmekteydi ve bu değişiklik sosyal durumdan fiziğine kadar her şeyine yansıyordu. Erkeklerden gördüğü ilgi ve artan seyirci ilgisi ona güven kazandırıyordu. Artık kararsızlıktan kurtulup kadınlığa adım atıyordu. Artık daha şuh biri halini alacaktır. Bu değişimiyle gerek Yeşilçam çevrelerinde gerek seyircisi arasında büyük bir etki gücüne sahip olur.

İlk Önemli Aşama

“Acı Hayat” Türkan Şoray’ın sinema hayatındaki ilk dönüm noktasıdır. “Otobüs Yolcuları” ile bu dönüm noktasının ilk kıpırtılarına veren Şoray “Acı Hayat”la ilk önemli aşamasını da geçer. Bu filmindeki rolü diğerlerine göre daha tutarlı tip olarak da gerçeğe daha yakındır. Film o güne kadar yapılmış en başarılı en şiirsel görüntülü bir aşk filmidir.
1963’te çevirdiği bu filmle 1964’te I. Antalya Film Festivalinde en iyi kadın oyuncu ödülünü alır. Ayrıca “Acı Hayat” sinema yazarlar tarafından “yılın filmi” seçilir. Artık izleyicide Şoray imgesi oluşmaya başlamıştır. Senaryo yazarları onun için öyküler oluşturabilir yönetmenler filmlerini onun üzerine kurabilirler.


Hayatına Yön Veren Adam

Rüçhan Adlı’nın Şoray’ın hayatında önemli bir rolü vardır. Onu korumuş hep zirvede kalmasında büyük rol oynamıştır. Eylül 1962’de bir film setinde tanışırlar. Rüçhan Adlı Şoray’dan tam 23 yaş büyüktür. Görmüş–geçirmiş bir insandı. Şoray hep bir babanın şefkatinden ve sevgisinden mahrum büyümüş bunlara ihtiyaç duymaktadır. Şoray’da bu sevgi ve şefkati Adlı’da bulur ve 20 yılını onunla birlikte geçirir.
İlişkilerinden sonra Şoray giderek süzgün bakışlı şuh bir kadın olmaktan sıyrılıp yeni kimliğine bürünür ve 1965’lerden başlayarak “Türk sinemasının bir numaralı kadını” olur. Dört büyükler arasında olup (Fatma Girik Hülya Koçyiğit Filiz Akın) en çok o tutulmaktadır.


Sultan

Şoray’ın Sultan olmasında ve kanunlarının oluşmasında Adlı’nın büyük payı vardır. Adlı Şoray’a gönderdiği çiçek buketlerine iliştirdiği kartlarda ya da bıraktığı notlarda ona hep “Sultanım” diye hitap eder. (Canım sultanım hanım sultan.. gibi) Bunlar daha sonra basında yer alır ve dönemin ünlü gazete ve dergilerinde yayınlanır. Böylece Şoray artık Türk sinemasının da halkın da “Sultan”ı olmaya başlar.
Adlı’nın onun hayatındaki yeri ve üzerindeki etkisi özelikle birlikte yaşamaya başladıkları 1963 yılından başlayarak önemini ve ağırlığını artırır. 1966’nın sonlarına doğru ise birbiri ardına Şoray filmleri çevrilir ve aynı haftalarda Beyoğlu sinemalarında vizyona girince durum bir süre için aleyhine gelişir. Aynı haftalarda oynayan Şoray’lı filmler adeta birbirini vurur. Şoray’ın böyle bir hataya kurban gitmesinin nedeni aynı yıl içinde çok sayıda film çevirmesi ve oynadığı filmlerin aynı konuları kapsamasıdır.
Bir süre sonra aleyhine gelişen bu tehlikeli sarsıntıyı güçlükle atlatır ve durumu lehine geliştirip fiyatına zam yapar. Böylece bütün yapımcılar Şoray’ı kara listeye alırlar. Bu karara göre ona film çevirttirmeyecek mukavele süresi uzatılmayacak sinema salonlarında da filmleri gösterilmeyecektir. O artık Akün Acar Arzu Duru film....gibi büyük şirketlerin de kara listesindedir. Aleyhine gelişen tüm olaylardan sonra Şoray kendine bir savunma politikası bulur ve yapımcıların karşısına aldığı bazı kararlarla çıkıp bu kararlardan da taviz vermeyecektir. Böylece Şoray kanunları oluşur.


Şoray Kanunları

1) Türkan Şoray film senaryolarını film çekim tarihinden en az bir ay önce beğenir.
2) Türkan Şoray Senaryoyu beğenmediği takdirde yeni senaryo verilecektir.
3) Her senaryoda beğendi mutabakatı şarttır.
4) Filmde öpüşme ve açık sahneden olmayacaktır.
5) Filmdeki modern giysiler Türkan Şoray’a tarihsel olanlar ise şirkete aittir.
6) Film çekimi İstanbul dahili olup Türkan Şoray İstanbul dışına çıkamaz.
7) Çalışma saatleri sabah 8 ile akşam 19 arasıdır.
8) Pazar günleri Türkan Şoray çalışmaz.
9) Türkan Şoray adı jenerik afiş ilan ve sinema fenerlerinde başta ve tek olarak yazılacaktır.
10) Filmin her oynadığı yerde 9. madde uygulanacaktır.
11) Filmlerin seslendirilmesinde Türkan Şoray’ın sesi için kendi mutabakatı şarttır.
12) Şirket filmi kendi hesabına çeker. Eğer başka şirketle ortak ortak yapıma gidilirse Türkan Şoray’ın mutabakatı şarttır.
13) Film renkli ise Türkan Şoray’ın mutabakatı ile çekim günleri uzayabilir.
14) Çekilecek filmin rejisörü ve baş erkek oyuncusu için Türkan Şoray’ın mutabakatı şarttır.
15) Bu şartlara riayet etmeyen film şirketi 100 bin lira ödemeyi taahhüt eder.
16) İhtilaf vukuunda merci mahkemeleri İstanbul mahkemeleridir.
17) Türkan Şoray şirketlerden film başına 60 bin lira alır.
18) Türkan Şoray mecburi gecikmeleri 10 günden fazla beklemez.
Dönemine göre bu oldukça ağır koşullar 1967’de son halini alıp yazılı bir metne dönüştürülür. Türkan’ın ünlü ve gişe geliri öylesine yüksektir ki hiçbir firma yönetmen veya oyuncu ona karşı çıkamaz. Türkan Şoray’la mukavele yapmak için birbirleriyle yeniden yarışa girerler. Bu kanunlarla Rüçhan Adlı Şoray’ın Yeşilçam’daki imajını koruma altına alır.


Şoray’ın Sinemamızdaki Yeri

1960’larda 4 büyükler saltanatı söz konusudur. Fatma Girik; baştan itibaren dinamik canlı “acul” girişken kolay yılmayan daha erkeksi yeni yaşama kültürüyle dalga geçen alt kültüre yakın bir tip Filiz Akın; daha modern toplumun Batı’ya dönük yüzüydü. O ince sarışın ve kırılgan kişiliğiyle halk kızlarını oynasa da pek inandırıcı olmayacak daha çok zengin kızlarını “burjuva güllerini” temsil ederek biraz farklı bir alana geçecekti. Hülya Koçyiğit geniş bir canlandırma yelpazesi ve çok farklı kimliklere bürünme yeteneği olan her sınıfa ait olabilen kibar evin kızı.
Türkan Şoray ise; güzel çekici alımlı bir kadın kişiliği yaratacak ve bunu hem güldürü hem dramda aynı başarıyla sürdürecekti. Sosyal kökenler itibarıyla bir uçtan öbürüne bir kutuptan diğerine kolaylıkla gidip gelebilecekti. Türk toplumu sanatçının halk kızı veya burjuva dilberi tiplemelerini aynı ilgiyle kabul edecekti.
Tip olarak da Türk kadınını yansıtmaktadır. Türk sinemasının en güzel resim veren kadın oyuncusudur. Sinemasal açıdan zengin seyirciyi çarpan bir görüntüsü vardır. Halkın içinde gelmesi zor şartlarda büyümesi onu halka daha yakın kılacaktır. Türk sinemasında hiçbir kadın oyuncu onun gibi çevresinde yaygın bir etkinliğe sahip olmamıştır. Güzelliği hep abartılıdır ama sıcaklığı da tartışılmaz.
Bu özellikleriyle sinemamızda farklı bir yer açar. Diğer kadın sanatçılara örnek olmuş uygulamalarıyla da takip edilmiştir. Sinemada en yüksek fiyata sahip oyuncu oluşu en çok aşık olunan kadın oluşu kendine has yasaklar koyuşu her rolün altından başarıyla kalkması farklı güzelliği sıcaklığı bir sultan bir efsane oluşuyla ve diğer yönleriyle sinemadaki yerini de belirlemiştir.


1970’ler Şoray Sinema ve Toplum

Şoray değişir gözüken bir şeylere karşın 1970’lerin başlarında da sinema siyasetini hemen hemen aynen sürdürür. Yılda yine 10-12 film yapar. Ünlü yazarların eserlerine el atılır fakat başarılı olunmaz. Sultan Gelin Cemo gibi yarım başarılar elde edilirken Vukuat Var Asiye Nasıl Kurtulur gibi filmler fiyaskoyla sonuçlanır. Ünlü yönetmenlerle (Atıf Yılmaz Osman Seden Halit Refiğ..) çalışmak da pek bir şey değiştirmez.
70’lerin başında yine zirvede gözükmektedir. Fakat o artık daha değişik daha farklı birşey arama çabasındadır. 1972 yılında mesleki yaşamında yeni bir dönem açılır. Film sayısını ciddi anlamda azaltır. Bu yıla iki filmi damgasını vuracaktır. Biri Cemo’dur. Bu filmin çekimlerinde Şoray attan düşer ve felç olma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Olay filme iyi bir reklam aracı olur. Asıl büyük tepkilere yol açan olay ise bir diğer filmi “Dönüş”tür. Çünkü Şoray’ın yönetmenlik denemesi yaptığı ilk filmdir. Şoray birçok çevrenin eleştirisine maruz kalır. Filmin başarılı olmayacağı düşünülür fakat beklenenin aksine dikkat çeker ve başarılı olur. Şoray eleştirmenlerin sinema uzmanlarının ve de “ciddi basın”ın dikkatini çeker. Film yılın en büyük iş yapan filmi olur. Şoray’a daha önce yüz çevirenler bu kez onu sahiplenirler. Ayrıca “Dönüş” 1973’te “Moskova Film Festivali”nde özel bir ödül alır. “Azap’ta (1973) ikinci yönetmenlik denemesini gerçekleştirir fakat bu filmde başarılı olamaz.
70’lerin başlarında O hepsi birbirinin aynı en azından benzeri dram veya komedilerden daha kişilikli daha gerçekçi filmlere doğru kaymasında belki yıllardır süre gelen aklı başında sorumlu ve oldukça poltize bir eleştirinin katkısı olmuştur. Ama temel neden Türk toplumunun o yıllardaki genel havasıdır. Artık sinema da o uzun yıllar sürdürdüğü pembe rüyadan uyanıyordu. Yönetmenler ilk defa gerçekçi konulara el atmakta Anadolu bozkırlarında mekan bakmakta köylü kadınların dramını keşfetmektedirler. Başta Türkan Şoray ve diğer ünlü starlar gerçekten yaşamış ve yaşayan kadın portreleri çizmeye başlarlar. Konfeksiyon usulü yapılan filmlerin yerini daha gerçekçi konular daha kapsamlı yaklaşımlar daha bütüncül çabalar alır. Artık her film ayrı bir proje olup çok daha dikkatle üzerinde durulacaktır. 76’da 3. Şoray yönetmenliği ürünü olan “Bodrum Hakimi”ni çeker ve yeniden sahnededir. Yerini yeniden sağlamlaştırmıştır. 1977’de en güzel filmlerinden biri olan “Selvi Boylum al Yazmalım” da oynar. Bu filmle Şoray’a en iyi kadın oyuncu ödülü gelir.


1980’ler ve Sonrası Şoray Toplum ve Sinema

Bu hızlı dönemden sonra Şoray bir süre setlerden uzak kalır. 80’de film yapmaz. 1981’de ise son yönetmenlik ürünü olan “Yılanı Öldürseler” ile geri döner. Bu arada halk sinemaya gitmeyi reddeder. Artık yeni bir kuşak yeni yönetmenler yeni bir anlayış doğuyordu. (ve 80’li –90’lı yıllar boyunca Şoray’da bir çok yeni yönetmene destek verdi.) 1980’lerle bağımsız sinemanın önü açılır. 80’lerde sinemamız artık daha aydın daha incelmiş ürünler büyük kentin orta sınıflarına dönük hikayeler vermeye başlayan daha özel bir alan olmaya doğru gidecektir.
1983’te şarkıcı ve türkücülerin oynadığı arabesk ağırlıklı filmler Türk Sinemasındaki yerini ne kadar korumaya çalışsa da kadın dünyalarını sorgulayan “kadın filmleri” öne çıkmaya başlayacaktır. Değişen koşullar ve yaşanan ekonomik krizler nedeniyle 1980-86 yıllarında ikişer filmle yetinmek zorunda kalan Türkan Şoray 1987’de bu sayıyı dörde çıkarır.
80’li yıllar Şoray’ın hem mesleğinde hem de özel yaşamında önemli değişikliklere sahne olacaktır. Şoray kanunları yıkılacak oynadığı “Mine” adlı filmiyle “kadın filmleri” akımını da açacaktır. Özel yaşamında ise yirmi yılını feda ettiği Rüçhan Adlı’yı 1983’te terk edecek aynı yıl sinema ve tiyatro sanatçısı Cihan Ünal ile evlenecektir. 84’te annesini kaybedecek ve bir süre sonra kızı Yağmur dünyaya gelecektir. Şoray Ünal çifti beraber birkaç filmde beraber oynarlar fakat filmler beklenen işi yapmaz. 87’de çift ayrılır. 90’lı yılları da birkaç filmle kapatır Şoray. 94’te babasını 95’te de büyük aşkı Rüçhan Adlı’yı kaybeder. Bu yıllarda seyircisinin karşısına birkaç dizi filmle gelir. 2000 yılında çevirdiği “İkinci Bahar” adlı dizi ise diğerlerinden çok farklı bir yere sahip olacaktır.Ayrıca Türkan şoray Türkiye eğitiminede katkıda bulunmuştur.1973 yılında yaptırmış olduğu ilköğretim okulu Istanbul'un Hisarüstü semtinde yer almaktadır.


Aldığı Ödüller

1964 I. Antalya Film Festivali. “Acı Hayat”la “en başarılı kadın oyuncu.” (Altın Portakal)
1968 5. Antalya Film Festivali: “Vesikalı Yarim”le “en başarılı kadın oyuncu”. (Altın Portakal)
1969 Ekspress Gazetesi: Halk oyu ile “yılın kadın artisti”
1971 Ekspress Gazetesi: Halk oyu ile “yılın kadın artisti”.
1973 5. Adana Film Festivali: “Mahpus”la “en başarılı kadın oyuncu”. (altın Koza)
Moskova Film Şenliği (Rusya): “Dönüş”le “özel ödül”.
Ankara Gazeticiler Cemiyeti: “Yılın Artisti”
Kelebek Gazetesi: Halk oyu ile “yılın kadın sanatçısı”.
Kıbrıs Gazeteciler Cemiyeti: “Yılın Sanatçısı”
Tercüman Gazetesi: Halk oyu ile “en iyi sanatçı”
İzmir Kadınlar Birliği: “Dönüş”le “en iyi kadın oyuncu”.
1978 Taşkent Film Şenliği: “Selvi Boylum Al Yazmalım”la Uluslarası Aytmatov Kulübü’nün geleneksel ödülü.
1987 27. Antalya Film Festivali: “Hayallerim Aşkın ve Sen”deki yorumuyla “en iyi kadın oyuncu”. (Altın Portkal)
1990 2. İzmir Film Festiali: “Altın Artemis onur ödülü.”
1992 8. Bastia Akdeniz Sinemaları Festiali “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu”daki yorumuyla “en iyi kadın oyuncu”.
1994 6. Ankara Film Festivali: “Emek ödülü”.
31. Antalya Film Festivali: “Bir Aşk Uğruna”daki yorumuyla “en iyi kadın oyuncu”. (Altın Portakal)
1996 15. Uluslararası İstanbul Film Festivali: Sinema onur ödülü
Magazin Gazeticiler Derneği 4. Altın Objektif Ödülü Onur Ödülü.
1999 Roma Film Festiali: Büyük Ödül
2. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali: Kadın yönetmen ödülü.
2000 Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi: Zirvedekiler 2000 ödülü
31. Antalya Film Festivali: “Bir Aşk Uğruna”daki yorumuyla “en iyi kadın oyuncu.” (Altın Portakal)
2001 Sakıp Sabancı Türk Kalp Vakfı: “İkinci Bahar” dizisiyle “iyi kalp ödülü”.
2001 İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi-Tekofaks Panasonic: “İkinci Bahar” dizisindeki rolüyle “2000 yılının başarılı iletişimci ödülü.”
Akademi İstanbul: “Yılın en başarılı sanatçısı ödülü”.


Filmografisi

1960: Köyde Bir Kız Sevdim Aşk Rüzgarı Güzeller Resmi Geçidi Utanmaz Adam
1961: Afacan Aşk ve Yumruk Dikenli Gül Gönülden Gönüle Hatırla Sevgilim Kaderin Önüne Geçilmez Kardeş Uğruna Melekler Şahidimdir Otobüs Yolcuları Sevimli Haydut Siyah Melek
1962: Acı Hayat Allah Seviniz Dedi Aşk Yarışı Bardaktaki Adam Billur Köşk Bizde Arkadaş mıyız DikmenYıldızı Kırmızı Karanfiller Lekeli Kadın Ne Şeker Şey Ümitler Kırılınca Zorlu Damat
1963: Acı Aşk Ayşecik Canımın İçi Badem Şekeri Beni Osman Öldürdü Bütün Suçumuz Sevmek Çalınan Aşk Çapkın Kız Dağlar Kralı Genç Kızlar İki Kocalı Kadın Küçük Beyin Kısmeti Sayın Bayan
1964: Adanalı Tayfur Kardeşler *******n Kuzusu Bomba Gibi Kız Bücür Fıstık Gibi Maşallah Gençlik Rüzgarı Gözleri Ömre Bedel Kader9 Kapıyı Çaldı Kızgın delikanlı Macera Kadını Mualla Öksüz Kız Yılların Ardından
1965: Ekmekçi Kadın Elveda Sevgilim Garip Bir İzdivaç Hayatımın Kadını Komşunun Tavuğu Sana Layık değilim Seven Kadın Unutmaz Siyah Gözler ****** Vahşi Gelin Veda Busesi
1966: Akşam Güneşi Altın Küpeler Anaların Günahı Çalıkuşu Çamaşırcı Güzeli Düğün Gecesi El Kızı Eli Maşalı Günahkar Kadın Karanfilli Kadın Kenarın Dilberi Meleklerin İntikamı Meyhanenin Gülü Siyah Gül
1967: Ağlayan Kadın ana Ayrılsak da Beraberiz Bir Dağ Masalı Her Zaman Kalbimdesin Kara Duvaklı Gelin Kelepçeli Melek Ölümsüz Kadın Sinekli Bakkal Tapılacak Kadın
1968: Abbase Sultan Ağla Gözlerim Artı Sevmeyeceğim aşk Eski Bir Yalan Ayşem Dünyanın En Güzel Kadını Kadın Değil Baş Belası Kadın intikamı Kadın Severse Kahveci Güzeli Vesikalı Yarim
1969: Aşk Mabudesi Ateşli Çingene Bana Derler Fosforlu Buruk Acı Fosforlu Cevriye Günah Bende mi Köle Olayım Sana Dönmeyeceğim Seninle Ölmek İstiyorum Son Bahar Rüzgarları
1970: Ağlayan Melek Arım Balım Peteğim Birleşen Yollar Buğulu Gözler Bülbül Yuvası Hayatım Sana Feda Herkesin Sevgilisi Kara Gözlüm Mağrur Kadın Mazi Kalbimde Yaradır Merhamet Tatlı Meleğim
1971: Ateş Parçası Bir Genç Kızın Romanı Bir Kadın Kayboldu Gelin Çiçeği Gülüm Dalım Çiçeğim Güllü Mavi Eşarp Melek mi Şeytan mı Sevmek ve Ölmek Zamanı Unutulan Kadın Yedi Kocalı Hürmüz
1972: Cemo Çile Dönüş Sisli Hatıralar Vukat Var Zulüm
1973: Asiye Nasıl Kurtulur Azap Dert Bende Gazi Kadın Güllü Geliyor Güllü Mahpus Namus Borcu Sultan Gelin Yalancı
1974: Açlık Bal Kız-Şenlik Var Çılgınlar Yüreğimde Yare Var
1975: Acele Koca Aranıyor
1976: Bodrum Hakimi Deprem Devlerin Aşkı
1977: Baraj Dila Hanım Selvi Boylum Al Yazmalım
1978: Bir Aşk Masalı Cevriyem Sultan Tatlı Nigar
1979: Hazal Küskün çiçek
1981: Yılanı Öldürseler
1982: Mine Seni Kalbime Gömdüm
1983: Metres Seni Seviyorum
1984: Bir Sevgi İstiyorum
1985: Bir Kadın Bir Hayat Körebe
1987: Gramafon Avrat Hayallerim Aşkım ve Sen On Kadın Rumuz Gonca Gül
1988: Ada
1989: ölü Bir Deniz
1990: Berdel Menekşe Koyu Soğuktu ve Yağmur Ciseliyordu
1993: Şahmaran
1995: Yerçekimli Aşklar
1997: Nihavent Mucize
2003: Gönderilmemiş Mektuplar
2004: Mürüvvetsiz MürüvvetDiziler
  • 1993 Tatlı Betüş
  • 1996 Bir Aşk Uğruna
  • 2000 Gözlerinde Son Gece
  • 2000 İkinci Bahar
  • 2002 Tatlı Hayat
  • 2006 Cemile


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
turkan soray biyografi, turkan soray, turkan soray kimdir

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkan Şoray Biyografi-Türkan Şoray Kimdir?

Türkan Şoray Biyografi-Türkan Şoray Kimdir? konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türkan şoray aslen nereli, türkan şoray aslen nerelidir, fatma girik aslen nereli, fatma girik nereli, turkan soray azerimi, turkan soray aslen nereli, türkan soray aslen nereli, türkan şoray nereli aslen, türkan şoray azerimi, şoray uzun aslen nereli, fatma girik kimdir nerelidir, türkan şorayaslen nereli, fatma girik nereli aslen, fatma girik aslen nerelidir, türkan şorayın azerimi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türkan Şoray Resimleri CooLKadin Güzel Bayan Resimleri 11 27-08-2009 12:54
Türkan şoray kirpiği ve yapılışı Bkmlyz Diger Örgü Örnekleri 0 04-07-2008 10:34
Türkan Şoray Kimdir? CooLKadin Biyografiler 0 21-06-2008 10:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats