bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-02-2011, 03:28   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kaşgarlı Mahmut Kimdir?-Kaşgarlı Mahmut Biyografisi

Kaşgarlı Mahmut Kimdir?-Kaşgarlı Mahmut Biyografisi-Kaşgarlı Mahmut Hayatı1008 yılında Türkistan’da doğan Kaşgarlı Mahmut Saciye ve Hamidiye Medreselerin’de eğitim görmüştü. Tahsil hayatından sonra kendisini Orta Asya’yı dolaşmaya ve Türk Dili’ni incelemeye verdi. Orta Asya ziyaretlerinin bir ayağı olarak Anadolu’ya da gelerek çeşitli lehçe ve dil üzerine çalışmalarını sürdürdü.
1072-1073 yılları arasında hazırladığı ünlü eseri “Divanü Lügati’i Türk“ü Abbasi halifesine armağan etti. Bu kitabın asıl nüshası günümüzde halen Ayasofya Müzesi‘nde muhafaza edilmektedir.
Kaşgarlı Mahmut kitabını tamamladıktan kısa bir süre sonra Kaşgar’a döndü ve burada vefat etti.
İyi bir eğitim görmüş olan Kaşgarlı Mahmut İslamiyet ile ilgili çalışmaları yakından takip ederdi. Arapça ve Farsça’yı iyi derecede biliyordu. Özellikle çalışmaları doğrultusunda Türklerin ağırlıkta olduğu bölgeleri gezmiştir. Yaptığı araştırma dil ile sınırlı kalmamış gelenek ve görenekler üzerine de incelemeler yapmıştır. Ana dili olan Türkçe‘nin bütün diyalektlerini ve kollarını yerinde öğrenmiş ve ünlü kitabında bunlara yer vermiştir.
Kitabında bütün Sırderya (Seyhun) kıyılarında bulunduğunu yazan Kaşgarlı Mahmut yaptığı araştırmada kendi ailesinin de ırak tan Kaşgar’a göç ettiğini yazmıştır. Daha sonra yapılan araştırmaya göre Sultan Melikşah‘ın eşi Terken Hatun‘nun maiyetinde o dönemde İslam Dünyası’nın en önemli kültür merkezlerinden biri olan Irak’a birçok göç olduğu ortaya çıkmıştır.
“Türk Sözlüğünün Divamı” anlamına gelen “Kitâbü divân-i lûgat it-Türk yalnız bir sözlük değil aynı zamanda İslam öncesi Türk Edebiyatı tarihi coğrafyası mitolojisi gelenek ve görenekleriyle ilgili günümüze ışık tutan bir kaynaktır. 1073-1077 yılları arasında Bağdat’ta yazılan bu kitabın bir diğer özelliği de yabancılara Türk Dili’ni ve kültürünü tanıtmak ve öğretmektir.
Divân-i Lûgat’it-Türk’de Türkçe kelimelerin anlamları Arapça olarak yazılmıştır. Türkçe 7500 kelimenin karşılıkları Türkçe atasözleri ve savlarda da kitapta yer almaktadır.
Kaşgarlı Mahmut’un “Türk Dillerinin Gramatik İncelemesi” adıyla bir başka kitabının da bulunduğu söylenmekte ise de günümüze kadar ulaşmamıştır. Kaşgarlı Mahmut Divân-ı Lügat’it Türk’de Türkçe’nin neden öğrenilmesi gerektiğini şöyle anlatmıştır:
Ant içerek söylüyorum ben Buhara’nın sözüne güvenilir imamlarının birinden ve başkaca Nişaburlu bir imamdan işittim. İkisi de senetleri ile bildiriyorlar ki Yalvacımız (Peygamber) kıyamet belgelerine ahir zaman karışıklıklarını ve Oğuz Türklerinin ortaya çıkacaklarını söylediği sırada Türk dilini öğreniniz çünkü onlar için uzun sürecek egemenlik vardır buyurmuştu. Bu söz (hadis) doğru ise sorguları kendilerinin üzerine olsun Türk dilini öğrenmek çok gerekli bir iş olur. Bu doğru değil ise akıl bunu emreder. Tanrı Türk burçlarını yükseltmiş ve onların mülkleri üzerinde felekleri döndürmüştür. Tanrı onlara Türk adını vermiş ve yeryüzüne ilbay kılmış hakanları onlardan çıkartmıştır. Dünya uluslarının yularların onlar eline vermiş herkese üstün kılmıştır. Onlarla birlikte çalışanları aziz kılmış ve Türkler onları her dileklerine ulaştırmış kötülerin şerrinden korumuştur. Onlara hedef olmaktan korunabilmek için aklı olana düşen şey onların yolunu tutmak derdini dinletebilmek gönüllerini alabilmek için dilleriyle konuşmaktır.
Kitap daha sonraki dönemlerde birçok bilim adamı tarafından kullanılmıştır. Antepli Aynî diye bilinen Bedreddin Mahmud İkdü’l-Çûmân fî Tarihi Ehli’z-Zamân’da ve Katip Çelebi Keşfü’z-Zûnun’da Bu eserden söz ederler. Ancak sonradan yıllarca unutulmuş daha sonraları 1857-1923 yılları arasında İstanbul’da yaşamış Ali Emiri‘nin eline geçen Sâvî’nin nushası Sadrazam Talat Paşa‘nın aracılığı ile Kilisli Rıfat Bilge‘nin gözetiminde basılmış hemen bütün dünya Türkologlarının ilgisini çekmiştir.
Eser aynı zamanda batıda da ilgi uyandırmış 1928 yılında C. Brochkelmann‘nın Kaşgarlı Mahmut üzerinde araştırmalar yapmasına sebep olmuştur. Kitabın Uygurca çevirisi 1978 yılında yapılmıştır. Dankoff‘un Divânü Lugât-it Türk çevirisi ile James Kelly‘nin makaleleri de eser hakkında yapılan son çalışmalardır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kaşgarlı Mahmut Kimdir?-Kaşgarlı Mahmut Biyografisi

Kaşgarlı Mahmut Kimdir?-Kaşgarlı Mahmut Biyografisi konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kaşgarlı mahmut kimdir kısaca özeti, kaşgarlı mahmut kimdir özet, kaşgarlı mahmut biyografisi özeti, kaşgarlı mahmut kimdir kısaca, kaşgarlı mahmut hayatı özeti, kaşgarlı mahmut un kısaca hayatı, kaşgarlı mahmut biyografisi kısaca özeti, kaşgarlı mahmut kısaca özeti, kaşgarlı mahmut kısaca hayatı, kaşgarlı mahmut hayatı özet, kaşgarlı mahmut kimdir, turkdil bilimcisi kaskarlimahmut kimdir, kaşgarlı mahmutun biyografisinin özeti, kaşgarlı mahmut un biyografisi özeti, kaşgarlı mahmut biyografisi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mahmut Ragıp Gazimihal biyografi-Mahmut Ragıp Gazimihal Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 02-07-2008 11:26
Kaşgarlı Mahmut Biyografi- Kaşgarlı Mahmut Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 02-07-2008 09:17
Mahmut Şevket Paşa Biyografi-Mahmut Şevket Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 11:38
Mahmut Makal Biyografi-Mahmut Makal Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 01:44
Mahmut Göksu Biyografi-Mahmut Göksu kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 28-06-2008 02:22

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats