bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-12-2011, 11:28   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kazasker Mustafa İzzet Efendi Kimdir? - Kazasker Mustafa İzzet Efendi Biyografi

Kazasker Mustafa İzzet Efendi Kimdir? - Kazasker Mustafa İzzet Efendi Biyografi


Kazasker Mustafa İzzet Efendi (d. 1801Tosya - ö. 16 Kasım 1876 İstanbul) Türk besteci neyzen hattat şair ve devlet adamı. 19. yy’da Osmanlı Devleti’nin bilim sanat ve siyaset dünyasının önemli bir ismidir. Hat sanatının en büyük temsilcilerinden birisi olan Mustafa İzzet Efendi Ayasofya’da asılı büyük levhaların hattatıdır. Başta İstanbul olmak üzere Bursa ve Kahire’de pek çok binanın yazı ve kitabeleri ona aittir. Sülüs ve nesih yazılarında zamanının şeyhi ve Hâfız Osman'ı kabul edilen bir sanatçıdır.

Devlet hizmetinde kazaskerlik baş ulemalık gibi önemli görevlerde bulunmuş bir devlet adamı olan Kazasker Mustafa İzzet Efendi Sultan Abdülmecit’in şehzadelerine hat hocalığı yapmış; Sultan Abdülaziz’in hocası olmuştur. Çok iyi bir neyzen olan Kazasker Mustafa İzzet Efendi II. Mahmut’un huzurundaki fasıllara katılmış bir müzisyendir. Türk müziğinde kullanıan “Tarz-ı Cedid” makamını bulan kişidir. Pek çok şarkısının aynısıra tarz-ı cedid makamında yazdığı bir peşrev ve semaisi vardır.

Yaşamı

1801 yılında Tosya’da dünyaya geldi. Babası Tosyalı Bostanizade Mustafa Ağa annesi ise İstanbul’daki Kaadirî dergahının kurucusu İsmail Rumi Efendi’nin torunlarındandır. Babasının ölümü üzerine eğitim için İstanbul’a gönderildi. Fatih Başkurşunlu Medresesi’nde dini ilimler ve Arapça öğrendi Kömürcüzade Hafız Efendi’den müzik dersleri aldı. Hat sanatını ve ney üflemeyi de öğrenmeye çalıştı.
1819 yılında Mustafa İzzet Efendi’yi dinleyip sesini çok beğenen padişah II. Mahmut onun öğrenimi ile ilgilenmek üzere Silâhtar Gazî Ahmed Paşazâde Ali Paşa'yı görevlendirdi. Önce İzzet Efendi dairesinde saray için yetiştirildi; öğrenimine üç yıl boyunca Galatasaray Sultanisi’nde sonra saray içindeki Enderun-u Hümayun Mektebi’nde devam etti.

Müzik hat lisan ve edebiyat eğitimi sırasında virtüözlük derecesinde neyzen olarak yetişti edebiyat ve hat sanatlarında da kendisini gösterdi. Müzik bilgisini Şâkir Ağa Dellâlzâde İsmâil Ağa Suyolcu Sâlih Efendi Kömürcüzâde Hâfız Mehmet Efendi Basmacı Abdi Efendi sayesinde genişletti. Ta’lik yazıyı büyük usta Yeserizade Kazasker Mustafa İzzet Efendi’den sülüs ve nesih’i Çömez Mustafa Vasıf Efendi’den öğrendi. Yeserizade’den icazet aldıktan sonra padişah yakınları arasına girdi kazaskerliğe getirildi. Hocası Yeserizade Kazasker Mustafa Efendi’nin adını aldı.

Orduya geçmek arzusunu reddeden padişah hacca gitmesine izin verince[1] 1829 yılında saraydan ayrılan Mustafa İzzet Efendi tasavvufa merak salmış ve Kayserili Ali Efendi’ye bağlanmıştı; Ali Efendi ve musiki hocası Kömürcüzâde Hafız Mehmet Efendi ile beraber hacca gitti. Dönüşte Arap ilimlerini öğrenmek için Kahire’de yedi ay kaldı. İstanbul’a döndükten sonra saraya gitmeyip Mahmutpaşa’daki evinde yaşadı. Derviş kıyafetleri içinde kendisini gördüğünce çok kızan ve İstanbul’dan sürmek isteyen II. Mahmut daha sonra kendisini affetmiş; Mustafa İzzet Efendi de padişahın ölümüne kadar sık sık saraya gitmiş fasıllarda neyzen olarak bulunmuştur.

Kazasker Mustafa İzzet Efendi Sultan Abdülmecit tahta çıktığında görev değişikliği istedi ve Eyüp Sultan Camii imam hatibi oldu. Abdülmecit 1845 yılında onu ikinci imam olarak tekrar saraya aldı; kısa süre sonra başimam oldu. Abdülmecit devrinde Anadolu ve Rumeli Kazaskerliği şehzadelere hat hocalığı görevlerinde de bulundu. Saraydaki başimamlık görevinden 1853’de ayrıldı. Öğrencisi Hattat Şefik Bey’in teyzesi ile evlenen Mustafa İzzet Efendi’nin Ata Tevfik Emine adlı üç çocuğu vardı. Son yıllarını Bebek’teki yalısında geçirdi. 16 Kasım 1876’da hayatını kaybetti. Tophane’de Kaadirî Dergâhı Mezarlığı’na defnedildi. Mezartaşı öğrencisi Muhsinzade Abdullah Hamdi Efendi’nin eseridir.

Hattatlığı

Seyyid Kazasker Mustafa Efendi en çok nesih sülüs celi sülüs ve celi talik türlerinde hat eser vermiştir. Sülüs ve nesih yazılarında zamanının şeyhi ve Hâfız Osman'ı kabul edilen bir sanatçıdır. Celîde kendine özgü bir üslubu vardır.
En ünlü hat eserleri arasında; Ayasofya'da bulunan ve o güne kadar yapılanların en büyüğü olan -76m. çapındaki- “Hulefay-ı Raşidîn” levhaları ile kubbe kuşağındaki “Nûr” ayeti İstanbul Üniversitesi (eski Daire-i Umür-ı Askeriye) kapısının üstünde ve bahçeye bakan taraftaki ta’lik kitabe Bursa Ulu Camii'de iki büyük levha Hırka-i Şerif Camii ve Kasımpaşa Camii’lerindeki levhalar Yahya Efendi Türbesi’nde “Nur” ayeti Mısır'da Kavalalı Mehmed Ali Paşa türbesinde “Süre-i Dehr” ve ta’lik tarih 16 Kur'an 15 Delailu'l-Hayrat 30 En'am ve kasaid 250'den fazla hilye ve çok sayıda levha yer alır. Hattat Mehmed Şefik Bey Muhsinzade Abdullah Hamdi Efendi Abdullah Zühtü Efendi Mehmet İlmî Efendi Vahdeti Efendi Hasan Rıza Efendi Zekai Dede Kazasker Mustafa Efendi’nin öğrencisi olarak yetişmiş hattatlardr.

Yazdığı bazı kitabeler
 • Selimiye Kışlası yan kapısı 1258/ 1842
 • Çırağan Küçük Mecidiye Camii 1265/ 1849
 • Yenikapı Mevlevihanesi Muvakkıthanesi
 • Ayasofya Camii Hünkar Mahfili
 • Kahire Kavalalı M. Ali Paşa Türbesi
 • Çemberlitaş Bezm-i Alem Valide Sultan Mektebi 1266/ 1850
 • Hırka-i Şerif Camii 1267/ 1851
 • Dolmabahçe Sarayı 1272/ 1856
 • Kadıköy İskele Camii 1275/ 1859
 • Topkapı Sarayı Hazine Koğuşu
 • Cerrahpaşa Keçecizâde Kazım Bey Kabri 1276/ 1859
 • Beyazıt Harbiye Nezareti; Giriş kapısının iç tarafı. 1283/ 1866
 • Mercan Ali Paşa Mescidi 1286/ 1869
 • Fındıklı Keşfî Cafer Efendi Türbesi
 • Kasımpaşa Camii iç kapı üstü 1284/ 1867
 • Fındıklı Parizad Hatun Türbesi
 • Şerife Ümmügülsüm Kabri 1282/ 1867
 • Tophane Nusretiye Camii Kapısı
Şairliği

Kazasker Mustafa İzzet Efendi’nin “Keşfıı'l Arâb” ve “Avamil-i Mıı'arrebî “ adlı iki eseri ve İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi'nde kendi el yazısı ile bir güfte mecmuası bulunur.

Bestekârlığı

Sanatçı dört durak iki ilahi kendi buluşu olan “Tarz-ı Cedid” makamında bir peşrev ve semai muhtelif makamlarda yirmiye yakın şarkı bestelemiştir. Müzik alanında yetiştirdiği en ünlü öğrencileri Medenî Aziz Efendi Zekaî Dede Behlul Efendi Yeniköylü Hasan Efendi’dir.
Kazasker Mustafa İzzet Efendi'nin Ayasofya'da icra ettiği 75 metreyi bulan boyuyla devasa hat sanatı
Kazasker Mustafa İzzet Efendi Kimdir? - Kazasker Mustafa İzzet Efendi Biyografigizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kazasker Mustafa İzzet Efendi Kimdir? - Kazasker Mustafa İzzet Efendi Biyografi

Kazasker Mustafa İzzet Efendi Kimdir? - Kazasker Mustafa İzzet Efendi Biyografi konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Muzzy İzzet biyografi-Muzzy İzzet kimdir? gizem Dünyadan Biyografiler 0 12-01-2009 05:04
Aşık Ali İzzet Özkan Biyografi-Aşık Ali İzzet Özkan Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 02:15
Artaki Efendi Biyografi-Artaki Efendi Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 04-07-2008 12:18
İzzet Altınmeşe Biyografi-İzzet Altınmeşe Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 03-07-2008 12:50
İzzet Göldeli Biyografi-İzzet Göldeli Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 01-07-2008 01:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats