bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-12-2011, 11:52   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yüksel Arslan Kimdir? - Yüksel Arslan Biyografi

Yüksel Arslan Kimdir? - Yüksel Arslan Biyografi

Yüksel Arslan İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Enstitüsü’nde okudu. 1961 yılında Paris’e yerleşti. Ertesi yıl buradaki ilk kişisel sergisini açtı. Eserlerinin her birine ayrı bir isim vermek yerine “art” (sanat) sözcüğüyle Franızca’da kullanılan “ure” ekini (“peinture” ya da “écriture” sözcüklerinde olduğu gibi) birleştirerek onlara “arture” (artür) adını verdi; yağlıboya ya da suluboya kullanmak yerine bitkileri taşları toprağı kimi zaman yağı kanı idrarı karıştırarak kendi renklerini buldu. 1964’te artürleri Paris’teki Galeri Charpentier tarafından düzenlenen ve Gerçeküstücülük tarihinin en önemli sergilerinden biri sayılan “Gerçeküstücülüğün Kökenleri Tarihi ve İlişkileri” sergisinde izlendi. 1968 arifesinde sergiler açmak için geldiği Türkiye’de iki yıl kaldı. 1969’da yeniden Paris’e döndü; Marx Engels ve Lenin okumalarına ağırlık verdi.

1975 yılında “Kapital”i resme döktüğü dizisini tamamladı. Bu Arslan’ın kitap haline gelen ilk dizisi oldu. 1980’li yıllarda “Etkiler” “Oto-Artürler” ve “İnsan” dizileri de kitaplaştırıldı. Eserleri Paris’in yanısıra aralarında Sarcelles Rennes ve Nice’in de bulunduğu çeşitli Fransız kentleri ile Viyana Modern Sanatlar Müzesi ve Prag Milli Galerisi’nde sergilendi. “İnsan” dizisinin son cildi 1999’da yayımlandı. Arslan bir ‘vasiyetname’ olarak gördüğünü söylediği “İnsan” dizisi üzerinde çalışmaya Paris’teki atölyesinde devam ediyor.
Yüksel Arslan 24 Temmuz 1933'te İstanbul Eyüp'te doğdu. Her ikisi de Anadolu göçmeni olan ve fabrika işçisi olarak çalışan bir çiftin dört çocuğundan ikincisiydi. Küçük yaşlarda desen ve resim çiz*meye başlayan Yüksel Arslan çev*resinde bulduğu her şeyi (çiçekler otlar taş tuğla kömür ve sabun parçaları) kâğıt üstüne sürterek ilk resimlerini oluşturdu. Arada pastel suluboya guvaj ve yağlıboya da kullandı ama doğal resim gereçle*rine olan tutkusu sonraki yıllarda resimlerini belirleyen başlıca et*menlerden biri olarak kaldı. 1945-48 arasında Eyüp Ortaokulu'nda 1949-52 arasında İstanbul Erkek Lisesi'nde eğitim gördü. Paul Klee etkisiyle çizdiği ilk resimlerini lisenin duvarlarında sergiledi. İstan*bul Erkek Lisesi'ni bitirdikten sonra 1953 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fa*kültesi Sanat Tarihi Bölümü'ne girdi ama bir süre sonra öğrenimi bıraktı. Bölümün Anadolu'ya düzenlediği gezilere katıldı geleneksel sanatları ve Anadolu uygarlıklarının eserlerini inceledi.
İlk sergisini 1955'te Adalet Cimcoz'un yönetmekte olduğu Maya Galerisi'nde
"İlişki Davranış Sıkıntılara Övgü" adıylakendisini sanat ortamına kabul ettiren ilk sergisini düzenledi. Ferit Edgü Sezer Tansuğ gibi eleştirmenlerden övgü aldığı bu sergisindeki tüm eserler satıldı. Aynı yıllarda Tarihönce*si sanatıyla ilgilenerek mağara re*simlerindeki toprak bal yumurta akı yağ kemik iliği gibi gereçlerden oluşan doğal boyaların hazırlanışını inceledi. Anadolu'da yaptığı gezilerde yaşlı kadınlardan kök boya tekniğinin inceliklerini öğrendi. Eski minyatür ressamlarının tekniği ko*nusunda araştırmalar yaptı. Resimlerini bütün bu araştırmaların ışığı altında kendine özgü sayılabi*lecek bir teknik doğrultusunda geliş*tirerek Marquis de Sade Nietzsche gibi yazarların yapıtlarını okumaya yöneldi; Miro Klee gibi ressamlar*la gerçeküstücü ressamların yapıt*larıyla ilgilendi. Bir yandan Michaux'nun yapıtlarının bir yan*dan da Doğu minyatürlerinin etki*sinde kalan sanatçı Karagöz figür*lerinden ve Bosch'un yapıtlarından esinlendi. Klee'nin güncesinde ge*çen "ben bir düşünce ressamıyım"sözünü resimlerini biçimlendiren temel ilke haline getirerek resmin bir amaç değil düşüncenin hizme*tinde bir araç olduğu savını benim*sedi.Jacques Mauduit'nin "Modern Sanatın 40.000 Yılı" isimli eserinde anlatılanlardan yola çıkarak daha sonraki tüm eserlerinde kullanacağı bir tekniği uygulamaya başladı. Toprak boyalar bal yumurta akı sabun ot çay tütün kemik iliği kan ve sidik gibi malzemeler kullanarak ürettiği boyaları kullandığı bu tekniği ilk olarak "İnsanlı Günler" isimli serisinde kullandı.
Arslan 1957-58 yıllarında Eleşkirt Ağrı'da
askerlik görevini yaptık*tan sonra İstanbul'a yüzlerce de*senle dönerek 1959'da İstanbul'da açtığı ikinci kişisel sergisi "Phallisme" Adnan Benk ve Mazhar İpşiroğlu gibi isimlerden övgü aldı. Aynı yıl Andre Breton ve resim alımsatımcısı Raymond Cordier tarafından Paris'e çağrıldı. Edouard Roditi vasıtasıyla Arslan'ın resimlerini gören André Breton ressamı 1959 sonunda Paris'te düzenlenecek olan Uluslararası Sürrealizm Sergisi'ne davet etti. Ancak Arslan sergiye katılamadı.
1961'de 15 resmini bir galeride sergilemek üzere Paris'e giden Arslan
Paris'e yerleşti ve 1962'de R.Cordier'nin yanında üçüncü kişisel sergisini düzenledi. Bu sergiyi 1965'te "Arture" dizisini oluşturan Kopenhag ve Berlin sergi*leri izledi. 1962'deki kişisel sergisi "Homunculus-cucus-palus planus-phallus-micrococcus" sırasında Arslan'ın eserlerini gören Jean Dubuffet ressam ile yazışmaya başladı ve bir eserini satın aldı. Arslan bu dönemde resimlerini adlandırmak için Fransızca "art" (sanat) ve "peinture" (tablo) sözcüklerini birleştirerek "arture" terimini oluşturdu ve eserlerini bundan sanra bu isimle tanımladı. 1965'te 10 ayını Berlin'de geçirdi. Eşi Lidy ile tanıştı ve çiftin ilk çocuğu olan Artur doğdu. 1967'de Ankara ve İstanbul'da açılan iki sergi için Türkiye'ye döndü. Basında yer alan eserlerinin "cinsellikle ilgili ve iğrenç imajlar" içerdiğini öne süren yazıların ardından Ankara'da sergilenen resimleri müstehcen oldukları gerekçesiyle savcılık tarafından toplatıldı.
1960-67 yılları arasında Nietzsche etkisinde kalan Arslan 1969 sonrasında Marx etkisine girdi ve on dört arture'lük "Yabancılaşmalar" dizisini Marx'ın elyazmalarından hareketle çizdi. "Das Kapital"i resimlemeye karar verdi ve 1969-75 yılları arasında "Kapital" dizisine ait 30 arture üretti. 1975'te Fransa'da Maloine yayınevi tarafından kitap olarak basılan bu serinin ardından 1975-79 yılları arasında "Kapital'in Güncelleştirilmesi Denemesi" isimli seriyi tamamladı.
1980'de tarihöncesi çağlardan güncel döneme kadar kendi üzerinde etkisi olan herşeyi resmettiği Etkiler dizisine başladı. 126 arture'lük bu seri 1984'te tamamlandı. 1981'de Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülü'nü heykeltraş İlhan Koman ile paylaştı. 1982'de ise Fransa'da verilen "Humour Noir Grandville" kara mizah ödülünü aldı. 1984-86 yılları arasında kendi hayatından hareketle çizdiği "Autoarture" serisini çizdi. 1986'da Etkiler dizisi Fransa'da kitap olarak yayımlandı.
1986'da Aleksandr İvanoviç Oparin'in "Yaşamın Kökeni" isimli eserinden hareketle "İnsan" dizisine başladı ve 2000'e kadar bu diziye ait arture'ler üretti. Bu resimler üç cilt olarak 1990 1995 ve 1999'da yayımlandı. Arslan 2000'den itibaren "Etkiler" dizisinin devamı niteliğindeki "Yeni Etkiler" dizisine başladı.

Sanatı

Yüksel Arslan'ın akademik ve entelektüel sanat oluşumları içinde estetiğini kendi üretim ve biçimlendirme mantığı ile açıklanabilecek çalışma yöntemi üzerinde gerçekleştirilen resimleri 1950'li yıllarda başta Mahzar Şevket İpşiroğlu olmak üzere bir grup aydın ve sanatçının dikkatini çektiğinde Yüksel Arslan olgusunun düşünce ve kavram dünyasında kimliğini bulan sanatsal niteliği benzeri çabalara göre bir karşı-seçenek özelliği taşımaktaydı. Biçimleme anlayışından kullandığı araç-gereçlere kadar tümüyle özgün bir sanat işçiliğinin ürünü olan bu yapıtlar Türk resminde yeni bir oluşuma da ışık tutmaktadır.
Yüksel Arslan'ın sanatı klasik ve yerleşik bir anlam kazanmış resim kavramlarına çağdaş bir bilincin tepkisi olarak tanımlanabilir. Bilinç*altının zengin çağrışımlarını Freud çözümlemelerini akla getiren cinsel ve erotik yaklaşımları insan varlı*ğını düşünce açısından yorumlama çabalarını resminde tükenmeyen bir kaynak gibi işleyen sanatçının resmi geleneksel uygulama yöntem*lerinin dışında yalnızca kişisel deneylerine dayalı bir alan olarak değerlendirmesi ressamlık niteliği*nin çok özel bir uğraş çok kişisel bir meslek anlamı kazanmasına yol aç*mıştır. Yapıtları resim sanatındaki her çeşit akım okul ve eğilime bir başkaldırı oluşturur. Kendi dünya*sını öne çıkarmaya karşıtlıkları bir araya getirmeye tedirgin edeni ve düşünmeye yönelteni seçmeye özen gösterir. Resmin uzak çağlarını daha ilgi çekici bulur. İnsanın duyu ve düşüncesini dışa vuran bütün yansımalara üstünde durulmayan çelişkilere bilinç yüzeyine çıkmamış gizli yönelişlere sürekli ilgi duyan sanatçının bu tutumu bir yönüyle gerçeküstücülüğe bağlanabilirse de kendi mantığı ve görsel düzeni içinde özel bir nitelik taşır.gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yüksel Arslan Kimdir? - Yüksel Arslan Biyografi

Yüksel Arslan Kimdir? - Yüksel Arslan Biyografi konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: elif arslan kimdir, yüksel arslan kimdir, elif arslan ın hayatı ve kitapları, elif arslan ın hayatı, parisa arsalani kimdir, elif arslanın hayatı, elif arslan hayatı, yüksel arslan biyografi, en iyi insan bulun adı yuksel aslan, yüksel arslanhayat, parisda sabuna adresini ver, yazar elif arslanın hayatı, elif arslanin hayati,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Levent Yüksel Biyografi-Levent Yüksel Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 05:16
Yüksel Özkasap Biyografi-Yüksel Özkasap Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 03:46
Ayhan Yüksel Biyografi-Ayhan Yüksel Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 01-07-2008 11:46
Arslan Bey Biyografi-Arslan Bey Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 28-06-2008 01:30
Alp Arslan (Alp Arslan Kimdir? - Alp Arslan Hakkında) elif Türkiye'den Biyografiler 0 25-06-2008 08:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats