bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Biyografiler > Türkiye'den Biyografiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-12-2011, 06:36   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hürrem Sultan'ın Hayatı - Hürrem Sultan Biyografi

Hürrem Sultan'ın Hayatı - Hürrem Sultan Kimdir ?


Hürrem Sultan'ın Hayatı - Hürrem Sultan Biyografi


Hürrem Sultan;

Doğumu: 1506 - Ölümü: 1558
Doğum adı: Aleksandra Lisowska Avrupa'da Roxelana olarak bilinir) Osmanlı padişahı I. Süleyman'ın (Kanuni Sultan Süleyman) eşi ve sonraki padişah II. Selim'in annesidir. Bir Osmanlı padişahıyla nikahla evlenmiş tek kadın olma ayarıcalığını taşır.

Kökeni:
Lehistan Krallığı'nın sınırları içerisinde bulunan Rohatyn'de doğdu. Tatar akıncılar tarafından 1520 ve daha sonra Kırım Hanı tarafından Osmanlı sarayına sunuldu. tarihinde Rohatyn'den kaçırılmış
16. Yüzyıl kaynaklarına göre kızlık ismi bilinmiyordu. Ama daha sonraki kayıtlara göre mesela 19. yüzyılın Ukrayna'daki ilk kayıtlarına göre Anastasia (Kısaca Nastia) Polonyalıların geleneğinde Aleksandra Lisowska olarak bilinir. Genelde Hürrem Sultan ya da Hürrem balsaq sultan olarak bilinirdi; Avrupa dillerinde Roxolena RoxolanaRoxelane Rossa Ruziac Türkçe'de Hürrem (Farsça kökenliخرمKhurram) neşeli olan kişi ve (Arapçada Karima -كريمة) Soylu olan kişianlamına gelir. Roxelana onun gerçek ismi olmayabilir ama takma adı onun Ukraynalı soyuna ait olan (Günümüze ait yaygın isim Ruslana) ve doğu slav ismi olan Roxolany ya da Roxelany şimdiki Ukrayna halkında 15. Yüzyıldan sonra kullanılıyordu.

Saraydaki Yaşamı:
Hürrem Sultan sarayda özel bir eğitim gördü. Güzelliği zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve saray ileri gelenleri arasında da kendine yer edindi. Hürrem Sultan saraya geldiğinde Kanuni'nin cariyelerinden biri olan Mahidevran Sultan'dan Mustafa isimli bir oğlu vardı. Mustafa zamanla çok sevilen bir şehzade haline geldi. Mustafa'nın Kanuni'den sonra padişah olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Bu da Mahidevran Sultan'ın Valide Sultan olacağı anlamına geliyordu. Oysa Hürrem Sultan her bakımdan Mahidevran Sultan'ın önüne geçti ve Kanuni'nin güven ve sevgisini kazanarak onun nikahlı eşi oldu. Bazı kaynaklar çeşitli entrikalar uygulayarak 16. Yüzyıl Osmanlı tarihini olumsuz yönde etkilediği iddia ederler. Kızı Mihrimah Sultan'ı Vezir-i Azam Rüstem Paşa ile evlendirerek Vezir-i Azam'la bir ittifak oluşturdu. Kanuni yeniçeriler tarafından çok sevilen oğlu Mustafa'yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla öldürttü. Hürrem Sultan'ın Kanuni'yi bu kararda etkilediği inancı yaygındır. Şehzade Mustafa'nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa'da geçirdi. Ancak Hürrem Sultan'ın ölmesinden sonra Hürrem Sultan'ın oğlu padişah II. Selim Mahidevran Sultan'a maaş bağlattı ve oğlu Mustafa'nın türbesini yaptırttı.
Devlet yönetiminde etkili olan Hürrem Sultan İran savaşını destekledi. Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı. Bu dönemde Ruslar Kazan ve Astrahan Hanlıklarına hakim olup doğuya doğru yayılmaya başladılar.
Hürrem Sultan 18 Nisan 1558 tarihinde eşi Kanuni Sultan Süleyman'dan önce 52 yaşındayken öldü. Oğlu II. Selim'in tahta çıkışını göremedi. Süleymaniye Camii Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü. Türbenin iç duvarları bir cennet bahçesini tasvir eden İznik çinileriyle kaplıdır.

Hayır İşleri:
Hürrem Sultan İstanbul'da günümüzde onun adıyla anılan Haseki Semtinde Mimar Sinan'a Haseki Külliyesi'ni yaptırmıştır. Külliyenin içinde bir hamam medrese ve hastane bulunmaktadır. Ayrıca Ayasofya Camii civarında yardıma muhtaç ve fakirlerin karnını doyurmak için bir mutfak yaptırtmıştır.

Ölümünden Sonra:
Hürrem Sultan Avrupa'da modern Türkiye'de ve batıda birçok resim müzik ve bale gibi tarihi çalışmalara konu olmuştur. Mesela Joseph Haydn'in 63. senfonisini örnek verebiliriz. Eserler Ukraynalılar tarafından yazılmıştır ama genelde İngilizce Almanca ve Fransızcadır.
Hürrem Sultan'ın doğduğu yer olduğuna inanılan Ukrayna'nın Rohatyn kentinde bir Hürrem Sultan anıtı bulunmaktadır. 2007 yılında Ukrayna'daki bir liman kenti olan Mariupol'daki Müslümanlar Hürrem Sultan'ın onuruna bir müze açmıştır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 22-12-2011, 06:42   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Hürrem Sultan Hakkında Bilinmeyenler

Hürrem Sultan'ın Hayatı - Hürrem Sultan Biyografi

Hürrem Sultan; hep entrikalarla oyunlarla anlatılıyor. Oysa o bunlardan çok hayırlarıyla anılması gereken bir kadın. Bir ömre sığmayacak kadar çok hayratı var. Bulgaris-tan'dan Mekke'ye kadar pek çok şehri ihtiyacı olan yapılarla süslemiş. Ölmeden bir yıl önce Peygamber Efendimiz'in (sas) hadis-i şerifine nail olabilmek için Kudüs'te yaptırdığı 'Haseki Sultan İmareti' bunlardan biri sadece.

Tarih 18 Nisan 1558. Yedi iklime nam salmış Muhteşem Süleyman'ın sarayında yas var. Hükümdarın gözünden bile sakındığı hası hasekisi Hürrem Sultan ebedi âleme intikal etti. Ardında kalanlar ise sadece daha çok romanlarda dizilerde bahsedilen cinayetler entrikalar ve kıskançlıklar...
Peki büyük bir devletin adı en çok bilinen kadın sultanını anlatmaya bunlar yeterli mi? Günün şartları göz önüne alınmadan yapılan acımasız eleştiriler Hürrem Sultan'ı hep kötü anlattı anlatmaya da devam ediyor.
Sultan üzerine yapılmış gerçek bir akademik çalışma olmamasına rağmen Batılı hayalperestler ya da bazı kesimler onun Kanuni ile geçirdiği 40 yıllık ömürde sadece ihtiraslarını görüyor hayırseverliğine değinmiyor. Ama Hürrem Sultan ömrünü hakkında söylenenleri gölgede bırakacak hayırlarla donatmış. İşte onun unutulan özelliği: 'Hayırseverliği!'

Pek çok şehirde adı yaşıyor!
O yardımseverliğini saraya geldiği ilk yıllarda gösterir. Cariyeyken aldığı maaşı "Burada paraya ihtiyacım olmuyor!" diyerek Mekke'ye göndermek ister. Fakat cariyelerin bağışta bulunması için azat edilmesi gerekir. O da Kanuni Sultan Süleyman'a mektup yazarak halini arz eder. Padişah onu özgür bırakır. Hürrem de yıllık altı bin altın bağışta bulunur Mekke'ye. Cariyeliğinde yaptığı yardımlar Haseki Sultan olduktan sonra da çeşitli şehirlere yaptırdığı cami imaret kervansaray gibi hayratlarla devam eder. Eserlerin çoğu da Mimar Sinan'a yaptırılır.

Bunlardan biri Ahmet Refik'in 'Türk Mimarları' kitabında yazdığı Edirne su yolları. Hürrem Sultan savaş zamanında Kanuni ile kışı geçirdiği nazarında pek kıymetli olan Edirne'ye 1539'da Mimar Sinan'a talimat vererek 20. yüzyıla kadar kullanılacak bir su yolu yaptırmış. Edirne'nin Küçükdöllük köyündeki su yolu kemerleri hâlâ ayakta. İslam Ansiklopedisi'ne göre; Uzunköprü'de de Haseki Sultan adını taşıyan bir kervansaray ve cami inşa ettirmiş.

Mimar Sinan'ın eserlerinin yazılı olduğu tezkirelere göre Hürrem Sultan Mekke ve Medine'ye de kendi adıyla imaret yaptırmış fakat bu yapılar günümüze ulaşamamış. Bulgaristan'ın eski adı Cisr-i Mustafa Paşa olan Svilengrad kasabasına da uzanmış Sultan'ın eli. Tezkireler onun bu kasabaya Haseki Sultan adını taşıyan cami imaret ve kervansaray yaptırdığını bildiriyor. İstanbul ve Kudüs ise Hürrem hakkında anlatılan olumsuz halleri gölgede bırakacak en önemli yapılara sahip şehirler.

Hürrem Sultan'ın Hayatı - Hürrem Sultan Biyografi

Haseki Hastanesini Hürrem Sultan Yaptırmış

Sultan İstanbul'a 1538'de inşasına başlanan ve 1550'de tamamlanan bir külliye yaptırıyor: Haseki Sultan Külliyesi. Külliye; cami medrese sıbyan mektebi çeşme imaret ve darüşşifadan oluşuyor. 1551 tarihli vakfiyede külliyenin ilk yapılan biriminin cami olduğu medrese ve sıbyan mektebinin bundan bir yıl sonra darüşşifanın da on iki yıl sonra inşa edildiği bildiriliyor. Cami bugünkü Haseki Caddesi'nin bir yanında medrese sıbyan mektebi imaret ve darüşşifa diğer yanına inşa edilmiş. Caminin hemen karşısında bulunan medrese 1530'da inşa edilmiş klasik bir yapı. Külliye'ye bağlı imaret ise 1550 yılında Hürrem Sultan'ın isteği üzerine Kanuni tarafından yaptırılıyor. Günümüzde Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet veren yer ise adını Hürrem Sultan'ın külliye için yaptırdığı Darüşşifa'dan alıyor. Atıl durumda bekleyen Külliye şimdi restorasyonda.

Vakıflara gelir için bir hamam!
Sultanahmet Camii ve Ayasofya arasına 1553'te Mimar Sinan'ın yaptığı çifte hamam Hürrem Sultan'ın İstanbul'daki bir başka hayratı. Burayı vakıflarına gelir sağlamak amacıyla yaptırıyor. Bugün halen varlığını koruyor ama hamam olarak değil. Kudüs'se bağrında halen yaşayan son hayratını taşıyor.


Hürrem Sultan'ın Hayatı - Hürrem Sultan Biyografi


Kudüs'teki imarette ne kadar yemek dağıtıldığının o dönemlerden kalma çetelesi. Çetelede imarette günlük 999 yoksula bir tas çorba bir somun ekmek verildiği yazıyor.

Kudüs'ü bekleyen Osmanlı: Haseki Sultan İmareti

Kudüs Hürrem Sultan'ın yardımlarını ulaştırdığı son şehir. Ölümünden bir yıl önce ortamı raporlamaya giden Abdülkerim'in "Sa'âdetlü sultanım bu diyarın fukarası çoktur." diye mektup yazması üzerine buraya bir imaret yaptırır. Tarihçi Amy Singer'in "Osmanlı'da Hayırseverlik Kudüs'te Bir Haseki Sultan İmareti" adlı kitapta anlattığına göre; Hürrem Sultan Kudüs'e inşa ettirdiği imarete olan hislerini Peygamber Efendimiz'in (sas) "Bir insan öldüğünde ameli kesilir. Defter-i a'mâli kapanır. Yalnız sadaka-i cariyesi ilmi eseri kendisine dua eden hayırlı bir evladı olan kimsenin defter-i a'mâli kapanmaz." hadis-i şerifiyle anlatır mektuplarda. İmarethane halen varlığını devam ettiriyor. İlk günkü gibi fakirlere yemek dağıtılıyor. Aynı zamanda yetimhane olarak kullanılıyor. El-Vâd ile Akabetü't takiye caddelerinin birleştiği noktada Via Dolorosa'nın güneyindeki tepeye çıkan yokuşta bulunan imarethanenin vakfiyesi ve ilk dönemlerden kalma yemek kazanları ise Kudüs'te bir müzede sergileniyor.

Kaynak : Sevim Şentürk - Zaman


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-10-2014, 03:21   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Hürrem Sultanın yaptığı hayrat işleriyle ilgili kaynak verirmisiniz lütfen


 




Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hürrem Sultan'ın Hayatı - Hürrem Sultan Biyografi

Hürrem Sultan'ın Hayatı - Hürrem Sultan Biyografi konusu, Biyografiler / Türkiye'den Biyografiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hürrem sultan biography, hürrem sultanın yaptığı hayırlar, la sultana rossa, hürrem sultanın hayatı, hurrem sultanin hayati, hürrem sultan ın yaptığı hayırlar, rohatyn hürrem sultan anıtı, hürrem sultan hayatı, hürrem sultan yardımları, mekkeden gelen hurrem elbisesi, hurrem sultan biography, hürrem sultanın mekke ve medine ye yaptığı yardım, hurrem sultanin hayirlari,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hürrem Sultan'ın Saç Rengi Nedir? Я Saç Boyaları 17 28-05-2013 09:56
Hürrem Sultan Kimdir? elif Tarih 0 21-06-2011 02:58
Hürrem Sultan'ın ilk oğlunun ölüm sebebi nedir? elif Tarih 0 21-06-2011 02:44
Hürrem Sultan'ın Elbiseleri SÜKÛT Elbiseler ve Günlük Giysiler 1 07-06-2011 08:24
Hürrem Sultan'ın Gözünden/Muhteşem Süleyman Devri - Adnan Nur BAYKAL nimlahza Kütüphanemiz 0 05-03-2011 01:17

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats