bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Tatil Yerleri Paylaşım Alanı > Türkiyeden Tatil Yerleri ve Oteller

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-06-2008, 11:51   #1 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İzmir-Çeşme'de Tatil

Çeşme Hakkında

Çeşme tatil beldesi kendi adıyla anılan yarımadada İzmir'in batısında yer alan Çeşme İzmir'e yakınlığı ile özellikle İzmir'de oturan ve keyifli yaz akşamlarına düşkün İzmirliler için Çeşme tatil yerleri listesinin başında geliyor. İzmir gibi bir merkeze yakınlığı Ege insanının sıcaklığı doğa açısından şanslı bir yöre olması Çeşme'yi mutlaka görülecek tatil mekanları arasında üst sıralara çıkarıyor. Anadolu'nun her köşesinde rastlayabileceğiniz antik eserleri Çeşme'de de görebilirsiniz ama bizce Çeşme'yi tarihi için değil güneşi kumu ve cıvıl cıvıl gece hayatı için tercih etmelisiniz.


Çeşme tatil cennetinde ilginizi çekebilecek başlıca eserler ya da bölgeler şunlardır: Çeşme Kalesi Kervansaray Çeşme Ilıcaları Şifne (Reisdere) Kaplıca ve Çamuru Yat Limanı Alaçatı İskelesi Çeşme-Altınyunus Yat Limanı.

Çeşme Hakkında

Çeşme kuzey rüzgarlarını almadığı için durgun suları olan Altınkum Pırlanta Tursite gibi muhteşem koylara sahiptir. Aynı zamanda ILDIRI beldemiz Tunç çağından kalma çok önemli tarihi eserlerle bezenmiştir.Eskiden cüzzamlıların yaşadığı bir manastır olduğu söylenen AYAYORGI yarım ay şeklinde doğal bir koydur.

İlk çağda CYSSUS adıyla bilinen Çeşme Anadolu'nun batı kıyısında MÖ.1000 yıllarında tahmin edilen 12 İyonya kentinden biri olan Erythrai (ERİTRE)'nin Ildırı İskelesiydi.Bu nedenle Çeşme'nin tarihi ile bir arada ele alınması gerekir. Bugün arkeolojik ve turistik yönden büyük önem taşıyan ERİTREMÖ.7. ve 8. Yüzyıllarda büyük bir iktisadi güce sahip olmuştur.

Bu dönemde kentDoğu Akdeniz ve özellikle Kıbrıs ile ticari ilişkilerde bulunuyor ve (CHIOS) -SAKIZ adası ile birlikte esir ve şarap ticaretini elinde tutuyordu.

MÖ.2.yüzyılda kent Bergama krallığına daha sonra da Roma İmparatorluğuna bağlanmıştır. Romalılar zamanında Çeşme yöresi CYSSUS adını almıştır.Roma imparatorluğu ikiye bölününce Bizans topraklarında kalan ERİTREönemini kaybetmişözellikle Put'a ve çok Tanrılı dinlere karşı olan inancın güçlendiği dönemdekentteki antik yapıların çoğu yıkılıp yakılmıştır.

Ortaçağda Bizans İmparatorluğu'na bağlı olan ERİTRE ve Çeşme Yöresi ilk olarak ÇAKA BEY zamanında Türklerin eline geçmiştir.M.S. 1081 de Birinci Kılıçaslanın kayınbabası ÇAKA BEY tarafından Selçuklular devrinde KLOZEMENE Yarımadası ele geçirilmiştir. Osmanlılar zamanında Yıldırım Beyazıt tarafından yeniden Osmanlı İmparatorluğu'na bağlanan kent 1402 Ankara Savaşından sonra Timur tarafından tekrar Aydınoğullarına bağlanmış1422 yılında yeniden Osmanlılara geçmiştir. Birinci Dünya Savaşından sonra yurdumuzun paylaşılmasıyla Çeşme Yunanlılar tarafından işgal edilmiş fakat Kurtuluş Savaşı'ndaFahrettin Altay Paşa birlikleri tarafından16 Eylül 1922'de düşman işgalinden kurtarılmıştır. İlçenin adından da anlaşılacağı gibi birçok tarihi Çeşme'yi bünyesinde barındırmaktadır.


Çeşme Tarihi Yerleri Çeşme Gezilecek Yerleri

Tarihi ve Turistik Mekanlar

Çeşme Kalesi ve Müzesi

Çeşme'nin en çok ziyaret edilen tarihi eseri II. Beyazıt'ın yaptırdığı kale bugün müze olarak kullanılmaktadır. Çeşme kalesi ise 1508 yılında Osmanlı Padişahı II. Beyazıt tarafından Aydın Valisi Mir Haydar aracılığıyla Mimar Ahmet oğlu Mehmet'e yaptırılmıştır. Kalenin ilk inşaatı tam deniz kıyısına yapılmıştır. Ancak sonraki yıllarda denizin doldurulması sonucu bugünkü konumunu almıştır. Kale ve liman ticaret ve savaş gemilerini kötü hava koşullarına ve düşman saldırılarına karşı korumaktaydı. Kalenin güney kapısı Osmanlı mimarisinin bütün özelliklerini taşımaktadır. Günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunarak gelen kale içinde Çeşme Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. Çeşme Müzesi ilk defa 1965 yılında İstanbul Topkapı Müzesi'nden getirilen silahlarla silah müzesi olarak ziyarete açılmış olup 1984 yılına kadar böyle devam etmiştir. Müzede bulunan silahlar salondaki aşırı nemden dolayı oksitlenerek bozulmaya başladığından İzmir Arkeoloji ve Ödemiş müzelerine devredilmiştir. Aynı teşhir salonu düzenlenerek 1964 yılından beri devam eden Ildırı (Erythrai) antik şehrinde yapılan kurtarma kazılarından elde edilen eserler sergilenmektedir.

Kervansaray


1529 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan iki katlı kervansaray tipik Osmanlı dönemi kervansaraylarından biridir. Bir benzeri de Kuşadası'nda (Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı) bulunan yapının mimarı Ali Pabuççu'nun oğlu Ömer'dir. "U" biçiminde bir plana sahip olan yapının ortasında geniş bir avlu bu avlunun çevresinde de dükkan depo ve odalar yer almaktadır. Merdivenle birinci kata çıkılır burası da biçim bakımından zemin katına benzer. Zamanında kervansarayın misafirleri özellikle yabancı tüccarlarmış. Bunlar mekanı ya hayvanlarıyla geceyi geçirebilecekleri bir konut ya da şehirlerde mallarını koyacak ve satacak bir yer olarak kullanırlarmış. Bu kervansarayın restorasyonu tamamlanmış olup günümüzde otel olarak hizmet vermektedir.

Erythra


Erythrai Çesme merkezine 27 Km. uzaklıkta küçük adacıkları olan güzel bir koyun üzerinde kurulmuştur. Arkeolojik kalıntılarda M.Ö. 3000 de Erythoros yönetiminde olan kolonistler tarafından kurulduğu anlaşılmaktadır. Şehrin kuruluşunu takiben bir süre krallıkla yönetildiği bilinmektedir. M.Ö. 7. yüzyıl da İyon şehirleri arasında oluşturulan dini ve siyasi birlik olan "Panionion" a girmiştir. Pers egemenliğinden kurtulmak için gerek Yunanistan`daki gerekse Anadolu`daki şehirler zaman zaman girişimlerde bulundukları bilinmektedir. Nitekim Erythrai de Yunan donanmasının yakılması ve başarısızlıkla sonuçlanan Lade Deniz Harbine (M.Ö. 494) katılmışlar ve daha sonra Attik-Delon Deniz birliğine de üye olmuşlardır. M.Ö. 4 yüzyılda Karia`daki Pers satrap Mausolos ile de dostane ilişkilerinin olduğu bilinmektedir. Öyle ki Erythrai'liler Mausolos`a duydukları şükran hissinin bir ifadesi olarak onun Tunç`tan yapılma altın saçlı heykelini Agora'ya dikmişlerdi. Perslerle Mausolos dolayısıyla olan bu yakınlaşma Erythrai`lilerle büyük ilişkileri bulunan Atameus Kralı Hermias'ın M.Ö. 345'de Perslere karşı harekete geçmesiyle bozulmuştur. Erythrai otonomisini kaybetmiş ancak M.Ö. 334'de İskender`in şehri almasıyla bağımsızlığa kavuşmuştur. Erythrai hakkında milattan sonraki asırlara yönelik pek bilgi bulunamamaktadır. Önemini yitirdiği için Bizans egemenliğinde köy hüviyetine girmiştir. On birinci asra kadar Ephesos metropolitine bağlı psikoposluk şeklinde görülen Ertyhrai`nin Çaka Bey`den sonra Türk egemenliğine girdiği bilinmektedir. Kesin olarak Türk egemenliğine girdiği 1336'dan sonra Erythrai Erythre Rhtrai Lythri şeklinde isim değişikliklerine uğrayan bu yerleşim yeri 16.yüzyıldan sonra İlderen ve Ildırı halini almıştır. Kaynaklardan Erythrai akropolünde Athena mabedinin bulunduğu bilinmektedir. Yapılan kazılarda mabedin kendine ait mimari elemanı çıkmamış olmakla beraber Arkaik devre ait altın fildişi bronz ve fayanstan mamul birçok küçük eserle birinci sınıf işçilik gösteren vazo parçaları heykel ve heykelcilikle ilgili adak eserleri bulunmuştur. Akropolün batı eteğinde köyün evleri ile düz alan arasında resmi Agora'nın bulunması kuvvetle muhtemeldir. Antik kaynaklardan Agora`da Artemisia`nın altın çelenkli heykelinin bulunduğunu öğrenmekteyiz. Ancak şu anda bunun yeri belli değildir. Erythrai'den çıkarılan taşınabilir eserlerin tümü İzmir Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.Bunlardan bazıları: pişmiş topraktan yapılmış olan tanrı ve tanrıça heykelleri büstler mermer heykeller gümüş ve bronz sikkeler altın varak amphoralar vb.

Ildırı'da gözle görülen kalıntıların başında şehir surları gelir. Bunun yanında akropolis kuzeyinde tiyatro ve yapılan kazılarda ortaya çıkan Hellenistik ve Roma Döneminden kalma villa yapıları Arkaik Döneme ait Athena tapınağı Bizans döneminde inşa edilmiş kilise Cennettepe olarak adlandırılan yerde Roma villası ve mozaikleri Geç Roma-Bizans Döneminde inşa edilmiş hamam yapısı görülebilir. Ildırı antik şehrinde yapılan kazı ve araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılan askeri ve sivil yapıları ziyaretçiler ücretsiz olarak ziyaret etmektedirler.

Çeşmeler

Çesme'nin tipik Ege mimarisi özelliklerine sahip pek çok yapısının yanı sıra adını aldığı Osmanlı dönemi çeşmeleri de bu mimari zenginliğine ayrı bir değer kazandırır. İlçe merkezi planında yerleri belirlenen bu çeşmelerden Anonim Çeşme 1792 yılında Kaymakam Çeşmesi de 1829 yılında yaptırılmıştır.

Çeşmeköy

"Eski Camii" olarak da anılan yer Çeşme ilçe merkezinin 2 Km. güneyindedir. Bizans egemenliği sırasında I. Kılıç Arslan`ın kayınpederi Emir Çaka yarımadayı ele geçirince 1081 yılında Çeşme`ye gelmiş ve Oğuz Boyundan gelen Türkleri bu merkeze yerleştirmiştir. Halen bir cami kalıntısı ve geniş mezarlığıyla 11. yüzyıl Türk yerleşmelerine ait ilginç bir örnektir.

Altın kumsallar ve Ilıca

2 Km`ye yakın uzunluktaki geniş ve beyaz kumlu plajları nitelikli konaklama tesisleri ve termal olanaklarıyla Çeşme'nin en büyük ve popüler turizm merkezidir. Denizin içinden kaynayan sıcak termal sular Ilıca plajını ve yöredeki diğer plajları büyük birer termal havuz haline getirir. Ilıca`daki büyük küçük konaklama tesisleri yoğun turist kapasitesinin ihtiyacını karşılayabilecek durumdadır. Birçok küçük otel ve pansiyonlar da bile kaplıca suyu vardır. Çeşme plajlarının ve özellikle Ilıca plajının en önemli özelliklerinden biri de kıyıdan denize doğru yaklaşık yüz metrelik bir şeridin insan boyunu geçmeyecek derinlikte olmasıdır. Özellikle termal kaynaklarla beslenen sığ sularda ultraviyole ışınlarının insan sağlığına çok daha fazla yararlı olduğu bilimsel bulgularla kesinleşmiştir. Bunların yanı sıra bu plajlardan çocukların yararlanma olanakları sağlık ve can güvenliği bakımından elverişlidir.

Boyalık Koyu


Yaklaşık 5 Km. uzunluğunda çok güzel plajlara sahip bir koydur. Ilıca plajının karakteristiklerini gösteren bu koy bugün Çeşme`nin en hızlı gelişen turizm alanlarından biridir. Koyun orta kısmında yer alan Kalem Burnunun karayla birleştiği yerde yapıldığı yıllarda Türkiye`nin en büyük ve en modern konaklama tesisleri olan yapılar bulunur.


İzmir-Çeşme'de Tatil


İzmir-Çeşme'de Tatil


İzmir-Çeşme'de Tatil


İzmir-Çeşme'de Tatil


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-06-2008, 11:52   #2 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Altın Yunus Otel Fotoğrafları

Altın Yunus Hakkında


Hakkımızda

Tüm konukların kullanımına açık 5 tenis kortunu içeren Tenis Klubü Kapalı ve açık yüzme havuzları sörf klubü dalış okulu kanolar su bisikleti plaj voleybolu basketbol Otelimiz Yaşar Holding'in bir kuruluşu olup Egemizin incisi güzel İzmir'in 80 km. batısındaki Çeşme Kazasının Kalemburnu mevkiinde 140.000 m2'lik alanda kurulmuş Türkiye'nin en büyük tatil belelerinden biridir. İnşaasına 1972 yılında başlanmış olup 18 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak 1974 yaz sezonunda faaliyete geçmiştir.

Otelimizin adı ve amblemi mitolojik bir öyküden oluşturulmuştur. Bugün ki Güllük Körfezi karşısında Lasos şehrinde HERMAİS adında bir çocuk yaşarmış. Bir gün arkadaşlarıyla yüzmeye gitmişler. Yüzmüşler. Arkadaşları dönüp kıyıya çıktığı halde Hermais dönmemiş. Kara haber Lasos halkını üzüntüye boğmuş. Aradan yıllar geçmiş günün birinde bir balıkçı Hermais'i bir yunus balığının üzerinde görmüş ancak dalgaların büyüklüğünden ona yetişememiş. Şehre döndüğünde gördüklerini anlatmış. Hermais'in annesi ümitle kıyıya koşmuş fakat kimseleri görememiş.

Ölüm herkesin başında. Bir gün Hermais de ölmüş. Yunus onu omzunda taşıyıp Lasos'a getirmiş ve sahile bırakmış. Tekrar sulara dönüp oradan uzaklaşmak istemiş fakat gidememiş. O da Hermais'in hemen yanında ölmüş. Kasaba halkı "balığın ve dostluğun böylesi ancak altından bir anıtla yaşatılabilir" demişler ve onların altın heykelini dikmişler. O günden sonra Yunus üzerindeki Hermais heykeli sadakat ve dostluğun heykeli olarak anıtlaşmış olup günümüze kadar gelmiştir. Otelimizin isim ve ambleminde yaşamaya devam edecektir. Mini futbol fun club internet cafe ve animasyon ekibimizin sizler için hazırladığı pek çok oyun ile geçirilecek çok eğlenceli dakikalar. Tatilinizin nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız...


İzmir-Çeşme'de Tatil


İzmir-Çeşme'de Tatil


İzmir-Çeşme'de Tatil


İzmir-Çeşme'de Tatil


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-06-2008, 11:52   #3 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Arinnanda Otel Fotoğrafları

Arinnanda Hakkında


Çeşme; güneşi denizi kumu iklimi ve eşsiz gece hayatı ile tanınan bir tatil beldemizdir.Otelimiz Çeşme ve alacatı'ya 5 km Ilıca'ya 3 km uzaklıktadir. Denize 250 myörenin en güzel plajlarından boyalık kumsalına 800 m uzaklıktadır

Arinnanda Otel yeşillikler içinde ve kervansaray stilindedir.200 m2 yüzme havuzucocuk havuzu ve havuz restoranı vardır.54 odasında TVminibarfön makinası ve 43 odasında klima vardır.Otelimizin lobisinde kablosuz internet hizmetinizdedir.İzmir-Çeşme'de Tatil


İzmir-Çeşme'de Tatil


İzmir-Çeşme'de Tatil


İzmir-Çeşme'de Tatil


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 19-06-2008, 11:53   #4 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Hotel Babaylon Otel Fotoğrafları

Hotel Babaylon Hakkında


Ege kiyisinda Çiftlik koyunda bulunan Hotel Babaylon Çesme'ye 7 km Izmir'e 80 km uluslararasi Adnan Menderes havaalanina 90 km uzakliktadir.

Tümü deniz manzarali 111 oda
Klima
Merkezi ısıtma
Mini bar
Telefon
Radyo
Özel plaj
Yüzme havuzu
Sauna
Kuaför
Su sporlar
Jimnastik salonu
Tenis cortu
Restoran
American bar
Snack bar
Pool bar
Disko
Konferans salonu
Oyun salonu
Çocuk bahçesi
Çocuk havuzu
Otopark
Dükkanlar
Yangin alarmı
220 V Elektrik


İzmir-Çeşme'de Tatil


İzmir-Çeşme'de Tatil


İzmir-Çeşme'de Tatil


İzmir-Çeşme'de Tatil


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 19-06-2008, 11:54   #5 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Dalyan Plaza Hotel Otel Fotoğrafları

Dalyan Plaza Hotel Hakkında


Dalyan Plaza Hotel'in sımsıcak atmosferi daha
girişte sizi kucaklar. Tüm konuklarımız;

Çeşme Aktiviteleri
Günlük Turlar
Oto ve Tekne Kiralama
Çevre Gezileri
gibi bilgileri ön büro görevlilerimizden alınabilir.

Ege Denizi Dalyan Plaza Hotel lobisinde gözlerinizin önüne serilir.

Teras Café'de bu doyumsuz manzara eşliğinde içkinizi yudumlayabilirsiniz.

Dalyan Plaza Hotel'de geceler ayrı güzel ve ayrı bir keyif.

İster havuz başında oturup yıldızları izleyin ister Ristorante Mario Plaza'nın doyumsuz lezzetlerini keşfedin.

Deniz plaj güneş.

Dalyan Plaza Hotel'de unutulmaz anılarla
harika bir tatil geçirmeye hazır mısınız?

İzmir-Çeşme'de Tatil


İzmir-Çeşme'de Tatil


İzmir-Çeşme'de Tatil


İzmir-Çeşme'de Tatil


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  Etiketler
izmir cesmede

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İzmir-Çeşme'de Tatil

İzmir-Çeşme'de Tatil konusu, Tatil Yerleri Paylaşım Alanı / Türkiyeden Tatil Yerleri ve Oteller forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats