bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Tatil Yerleri Paylaşım Alanı > Türkiyeden Tatil Yerleri ve Oteller

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-06-2008, 12:04   #1 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çanakkale-Gökçeada'da Tatil

Gökçeada Hakkında

Türkiye'de güneşin en son battığı yer.


GÖKÇEADA

Gökçeada denince aklınıza sadece deniz güneş kumsallar ve gece yaşamı olan bir yer gelmesin aynı zamanda dünyanın en bol oksijenli bölgesi farklı kültür ve dinlerin buluştuğu mitolojide ve destanlarda oldukça işlenen dünyanın en eski medeniyetlerinin barındığı bir yerdir.

Kısa bir gemi yolculuğundan sonra Kuzulimanı'na ulaştığınızda karşınıza çorak topraklar çıktığında (Gökçeada'nın eski adı İmroz'dur ve ''çorak topraklarda bereket tanrısı'' anlamına gelmektedir.) genelde Ada'ya ilk gelenler hayal kırıklığına uğrar ama unutmayın ki bir ada uzun süre ayakta kalabilmesi için asıl yerleşimi güzellikleri ve gizemi içerlerde saklamıştır.
Gökçeada pansiyonlar moteller oteller ve apartlar yaygınlaşmakta ve zaman içinde kalitelerini arttırmaktadırlar. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin durumları düzeldikçe tesisler daha da güzelleşmektedir.

Pansiyonlar: Pansiyonculuk daha çok Gökçeada Merkez Yeni Bademli ve Uğurlu Köyü'nde yaygındır. Şahinkaya Eşelek ve Şirinköy'de de yeni yeni başlamaktadır.

Motel ve Oteller: Genelde Merkez ve Kaleköy'de yoğunlaşmıştır. Şimdilik yıldızlı otel bulunmamakta ama özel belgeli oteller bulunmaktadır.

Gökçeada'dan neler satın alabilirsiniz?

En çok bulunabilecek şey doğal katkısız Ada zeytinyağıdır. Ada kekiği ve adaçayı da alabilirsiniz. Ev yapımı Ada şarabı yine zeytinyağlı sabun salça pekmez köy peyniri şifalı bitkiler kekik ve çam balı mevsim meyveleri ( yaygın olarak dut incir ayva kayısı üzüm kavun karpuz) ve Ege balıklarının en iyilerini alabilirsiniz.

Ne zaman ve nerede denize girebilirsiniz?

Gökçeada'nın Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül ayları deniz turizmi açısından en elverişli aylarıdır. Deniz ve hava sıcaklıkları buna uygundur. Bir hatırlatma da yapalım rüzgar hangi yönde esiyorsa ters istikamette deniz dalgasız akıntısız bir durumda olur. Rüzgar istikametli yerler ise yelken sörf gibi sporlara meraklılar için idealdir. Gökçeada'da kumsal seçenekleri de bulunmaktadır: İnce kumlu küçük taşlı taşlı kayalık orman dibi sadece denizden ulaşılabilen vb.

TOPLUM VE NÜFUS

Gökçeada ilçe merkezi ve 9 köyden oluşmaktadır. Bu köyler: Kaleköy Tepeköy Uğurlu Eski Bademli Yeni Bademli Eşelek Zeytinliköy Şirinköy ve Dereköy'dür. Son sayımlara göre merkez nüfusu 7100 köyler nüfusu 1500 olmak üzere toplam 8600 kişidir. Kaleköy Tepeköy Eski Bademli Zeytinliköy ve Dereköy Rum köyleridir. Buralarda Türklerde yaşamakta ve bir arada kardeşçe yaşamaktadırlar. Farklı kültür ve dine mensup Türk ve Rum asıllı Türk vatandaşları kardeşlik içinde yaşamakta ve iki tarafta kültürlerini geliştirmektedir.

SOSYAL HAYAT

Gökçeada Anadolu'nun bir çok vilayetinden gelme insanımız yanında Rum vatandaşlarımız kardeşçe yaşamaktadır. Rum vatandaşlarımız tüm ibadetlerini rahatlıkla yapabilmekte örf adet ve geleneklerini yaşatmaktadırlar. Öyle ki Anadolu'da kilise ve manastır sayısı en fazla olan yerdir. Bunlar rahat bir şekilde tamir ve onarım görebilmekte ve amacı dışında kullanılmamaktadır. Gökçeada'da bu iki farklı toplum aralarında kız ve oğlan alıp vermektedirler. Bayramlarını sevinçlerini ve kaderlerini birlikte yaşamaktadırlar. İki toplumun dini ve milli bayramları birleşince senenin büyük kısmı kutlamalarla festivallerle ve panayırlarla geçer.

SAĞLIK

Ada'da 25 yataklı bir Devlet Hastanesi (Üroloji Genel Cerrahi Dahiliye Diş Laboratuar Röntgen Anestezi Ameliyathane ve Acil Poliklinik) ve merkezde bir Sağlık Ocağı bulunmaktadır. Sahil Sağlık Denetleme Merkezi Baştabipliği de faaliyetlerini sürdürmektedir. Hastanenin kendine ait bir ambulansı bulunmaktadır.

EĞİTİM

Şehir merkezinde 2 ve Yeni Bademlide de 1 tane olmak üzere 3 İlköğretim Okulu bulunmaktadır. Gökçeada Çok Programlı Lisesi Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesi Endüstri Meslek Lisesi olmak üzere üç lisede orta öğretimi karşılamaktadır. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'ne bağlı Gökçeada Meslek Yüksek Okulu da Bilgisayar Programcılığı İşletme ve Turizm bölümleri ile eğitim vermektedir. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin Bir Uygulama ve Araştırma bölümü de bulunmaktadır. Gökçeada Halk Eğitim Müdürlüğü ve Halk Kütüphanesi de faaliyet göstermektedir. Halk Eğitim Müdürlüğü'nde bilgisayar dikiş-nakış kuaförlük ve İngilizce kursları verilmektedir.

EKONOMİ

Gökçeada ekonomisi tarım hayvancılık balıkçılık ve turizme dayanmaktadır. Tarım olarak zeytincilik bağcılık ve sebzecilik öne çıkmaktadır. Yoğunlukla kırmızı biber (közlemelik ve salçalık) bostan ayçiçeği fasulye domates bamya çilek ve üzüm yetiştirilmektedir. Meyve ağacı olarak zeytin elma kiraz badem ceviz armut yaban ahlatı dut kara dut şeftali bardak eriği vişne kayısı ve ayva bulunmaktadır. Ada'da Zeytinyağı fabrikası (devletin ve özel sektörün) şarap imalathanesi bulunmaktadır. Hayvancılık genelde küçük baş hayvancılığa dayanmaktadır. Ada'nın kendine has İmroz koyunu bulunmakta ve yabani olarak yaşamaktadır. Karadenizli vatandaşlarımızda büyük baş hayvancılık yapmakta ve Ada'nın süt ihtiyacını karşılamaktadırlar. Ada'da sütü işlemek için kamu ve özel sektörün mandıraları bulunmaktadır. Deve kuşu yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Arıcılıkta; kekik çam ve çiçek balı elde edilmektedir. Ada'da 156 adet kayıtlı pansiyon bulunmakta yaz aylarında bu rakam 200'ü geçmektedir. Genelde yaz aylarında sayısız otel ve restaurant faaliyete girmektedir. Kış aylarında av sezonunun açılmasıyla Ada'da bir hareketlilik olmaktadır. Konumu itibari ile zengin deniz ürünlerine sahip Ada'da her an taze balık bulunabilmekte ve bunlar önemli bir ekonomik değere sahiptir. İçeride tüketilemeyen balıklar ilçe dışında satılmaktadır.

ORMANLAR

20000 hektar kullanım alanı olan Gökçeada'da 8000 hektar ormanlık alan bulunmakta bu alanın çoğunluğunu dev çam ormanları oluşturmaktadır. Bununla kalınmamakta ve ağaçlandırma çalışmaları da hızla devam etmektedir. Ada zeytin ağaçları bakımından da zengindir. Ada'da 600 yaşında çınar ve zeytin ağaçları da bulunmaktadır. Zeytin ağaçlarının cinsi Ada'ya özgün olup az asitli ve yağlık zeytindir.

KUMSALLAR

Ada'mızı çepeçevre (95km.) saran sahil şeridi irili ufaklı kumsallara sahiptir. Şu an pek çoğu bakir bir durumda olan kumsallar dünyanın en temiz sahilleri olarak bilinmektedir. Aydıncık Gizli Liman Yuvalı Uğurlu Pirgos Lazkoyu Kuzulimanı Sualtı Milli Parkı'nın da içinde bulunduğu Yıldızkoy Mavikoy Yelkenkaya en önemli plajlarıdır. Güney sahilleri ipek gibi kum kuzey sahilleri çakıllıdır. 30 km. uzunluğundaki Ada'nın 27 km.lik bölümünde denize girilebilir.

HAYVANCILIK


Ada Türkiye'nin tek yabani koyun potansiyeli olan bölgesidir. Küçük baş hayvanlar serbestçe meralarda otlamakta zengin su kaynaklarından faydalanmakta bol bol taze yaban kekiği tüketmekte ve ormanların içinde uyuyabilmektedir. Annesinin sütünü doğal yaşamda tamamen ve gelişene kadar emdiği içinde Ada kuzuları gerçek süt kuzusudur. Özgür olarak gezdikleri içinde eti yağsızdır. Büyükbaş hayvancılık da yapılan Ada'da sütlerin değerlendirilmesi amacıyla mandıra bulunmaktadır. Doğal yollarla beslenen bu hayvanların peynir kaşar ve tereyağı çok leziz ve katkısızdır.

ARICILIK

Ada'da bolca kekik ve buna benzer bitkiler yetiştiği için kekik balı üretimi revaçtadır. Gökçeada'da yaklaşık 2.000 arı kovanı bulunmaktadır. Dev çam ormanlarında da başka katkısı olmayan çam balları da üretilmektedir. Mart Nisan Mayıs Eylül ve Ekim aylarında dağlardaki çiçeklerden kaliteli çiçek balı da elde edilir. Ayrıca kaliteli polen üretimi de yapılır. Ada'da üretilen kekik balı pek çok derde devadır. En iyi kekik balı üreticileri Gökçeada merkezde Tahir İnan Ferit Yazıcı Reşat Zazoğlu Uğurluköy'de Mustafa Çam (resimde görülen Mustafa ÇAM'a ulaşmak için 0 286 897 61 58'i arayabilirsiniz.) Şirinköy'de Hayri Ağa'dan temin edilebilir. Arılar gezdirilmediği için ballar birbirine karışmaz. Çam ormanında sadece çam kekiklik bölgelerde kekik ve bahar aylarında çiçekli bölgelerde çiçek balı üretilir.

AVCILIK


Gökçeada'da çeşitli av hayvanları barınır. Bunların en önemlileri keklik ada tavşanı sığırcık yaban güvercini yaban ördeği bıldırcın ve yaban kazıdır. Bunların yanında sincap kaplumbağa karabatakta çok görülür. Avcılık düzenli olarak yaptırılmaktadır. Av sezonu dışında avlanmaya izin verilmemektedir. Yasaklar tam uygulandığı için av hayvanlarının düzenli şekilde üremeleri mümkün olmaktadır. Av sezonlarını ve avlanma koşullarını ana sayfamızda devamlı güncellemekteyiz.

BALIKÇILIK

Ada konum itibari ile çeşitli balıkların barınağı ve geçiş bölgesidir. Özellikle levrek eşkina (kaya levreği) sinarit karagöz lüfer orfoz orkinos izmarit istavrit mercan kolyoz uskumru sarpa çipura barbun sargoz tombik kefal ve sardalye çokça çıkmaktadır. Sualtı dünyasının sadece temiz denizlerde yaşayan canlıları ıstakoz ahtapot kalamar dilbalığı karides midye çeşitleri bolca bulunmaktadır. Sadece Ege Denizi'nde yaşayan orfoz ve orkinoslarında üreme bölgesidir ve bu canlılar koruma altındadır. Profesyonel balıkçılığın yanında amatör balıkçılıkta yaygındır. Özellikle sualtı zıpkın avcılığı ve karadan olta balıkçılığı da gelişmiştir.

SÜNGERCİLİK

Ege'nin süngercilikte gözbebeği Gökçeada'da bir zamanlar 200 tekne birlikte sünger avına çıkardı. Bir hastalıktan ötürü uzun yıllar Ege Denizi'nde süngercilik yapılamamıştır. Gökçeada'da 25 çeşit sünger yaşamakta ve çevre adalara doğru yayılmaya başlamaktadır. Yakın gelecekte de eskisi gibi Gökçeada süngerciliğin tekrar başkenti olacak ve Ege Denizi'ne hayat verecektir.

BAĞCILIK

Ada'da çavuş ve kara üzüm oldukça yaygın olarak yetişir. Bu üzümler şarapçılık ve pekmezcilik açısından üstün değere sahiptirler. Normal tüketimde de kalitesi iyidir özellikle kansızlık ve karaciğer hastalarına iyi gelmektedir. Ada'da ev yapımı şaraplar bulunmaktadır.

ZEYTİNCİLİK

Ada'da yüzyıllar boyu zeytincilik gelenekselleşmiştir. Yaklaşık 200 bin zeytin ağacı mevcuttur. Son zamanlarda Gemlik tipi sofralık zeytin üretimi de yapılmaya başlanmıştır. Ada'da 600 yıllık zeytin ağaçları bile bulunmaktadır. Ada zeytinleri genelde yağlıktır. Ada'da günlük 40 ton sıkma kapasitesi olan son sistem kontini zeytin yağ fabrikası ve sulu baskı fabrikaları bulunmaktadır. Zeytinler günü gününe sıkıldığı için asit yok denecek kadar az ve nefaseti yüksek yağlar elde edilmektedir. Prinası yakacak olarak değerlenmektedir. Ayrıca saf zeytinyağından yapılan sabunların da kalitesi yüksektir. Bölge zeytincilik için devlet tarafından da desteklenmekte ve teşvik kredileri verilmektedir.

MADENLERİ


50-60 sene evvel işletilmeye çalışılmış olan iki demir cevheri (pirit) yatakları ve granit Ada'nın ortasında dağlık bölgede bulunur. Ayrıca muhtelif yerlerde kalitesi pek iyi olmayan linyit yatakları bulunur. Yalnız Ada'nın Nerimata mevkiinde ve Kuzulimanı'ndaki linyit yataklarını 1874 senesinde bir Alman firması işletmiştir. Halâ iki tane galerisi görülebilir. Ada'da demir madeni ve granit bolca bulunmaktadır.

İLETİŞİM


Türkcell Ada'nın birçok yerinde Telsim ve Avea ise Merkez ve Kaleköy'de hizmet vermektedir. Diğer GSM operatörlerinin baz istasyonları yoktur. Ada'nın her yerinde telefon vardır. Ada'da üç adet Internet Cafe bulunmaktadır.

BANKALAR

Gökçeada'da T.C. Ziraat Bankası ve T.C. İş Bankası bulunmaktadır. Her iki bankanın da ATM makineleri mevcuttur. Bu bankaların post (kredi kartı) makineleri otellerde ve alış-veriş merkezlerinin çoğunda kullanılmaktadır.

EĞLENCE

Ada'da yaşam güneş ve denizden ibaret değildir. Geceleri de en az gündüz kadar hareketli ve eğlencelidir. Konaklama ve eğlence yerlerinin birbirinden farklı yerlerde olmasından dolayı eğlence mekanlarını gelen turistlere gürültü kirliliği yaşatmaz. Ada'da bar disko kafe balık restaurant ve taverna yeterince bulunmamaktadır. Şu an Gökçeada Ege ve güney sahillerine oranla sessiz ve mütevazıdır. Her geçen gün bunlara yenileri eklenmektedir. Gökçeada'da yazın film festivali düzenlenmektedir. Genellikle yaz aylarında konserler basketbol voleybol plaj voleybolu tavla turnuvaları uçurtma şenlikleri 1 Temmuz Kabotaj Bayramı'nda su sporları müsabakaları toplu sünnet şenlikleri tiyatro gösterileri güzel sanatlar sergileri olmaktadır. Yaz aylarında su kayağı ve sörf için malzeme kiralayabilir ve unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.


Gökçeada Hakkında

GÖKÇEADA TARİHİ

Gökçeada tarih boyunca pek çok devletin egemenliğine geçmiştir. Çanakkale Boğazı girişinde kilit bir noktada olmasından dolayı her zaman cazip bir yer olmuştur. Ada'nın sık sık istilacı devletlerce işgale uğraması nedeniyle gelişme sağlanamamış ve halk zarar görmüştür. Öyle ki baskı ve sıkıntılardan bunalan halk İstanbul'u fetheden Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet'e heyet halinde giderek himaye talep etmiştir.

Ada'ya ilk ayak basan kavim Pelaglar (Akalar) olduğu kabul edilir. Sn. Doç. Dr. Halime Hüryılmaz başkanlığında sürdürülen kazı çalışmalarında ortaya çıkan eserler Ada'mızın tarihinin 5 bin yıl önce başladığını göstermektedir.

Akalar'dan sonra Mikenler Persler Rosenelar Atinalılar Sparta Romalılar Bizanslar Venedikliler Cenevizliler Osmanlılar İtalya Yunan Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti Gökçeada'ya hakim oldular. Gökçeada genellikle deniz savaşlarıyla hakimiyet altına alınmıştır. Osmanlı'ya ise kendileri başvurarak sığınma talep etmişlerdir. Ada'da bir çok uygarlık yaşamasına rağmen her savaştan sonra gelen yağmalama ve talandan dolayı bu medeniyetlerin izleri pek kalmamıştır.

1204'te Latinler
1261 Bizanslılar
1456'da İmrozlu tarihçi Kritovulos F.S. Mehmet’e teslim eder.
1457-1458 Papa devleti
1458-1466 Osmanlı
1466-1470 Venedik
1470-1770 Osmanlı
1770-1774 Ruslar
1774-1912 Osmanlı
1912 Yunan işgali (Balkan Savaşları) 1920 Yunan işgali (Kurtuluş Savaşı)
1923 Türkiye Cumhuriyeti.

Hakimiyet süreleri incelendiğinde 5 asırlık bir süre ile Osmanlı başta gelir.

AYRINTILI OLARAK GÖKÇEADA TARİHİ

(BÜLENT AYLI'NIN YAŞAYAN GÖKÇEADA DERGİSİNDEN ALINMIŞTIR.)

AKALAR DÖNEMİ


Ada'ya ilk ayak basanların Pelasglar olduğu kabul edilir. Akalar adı verilen bu kavim Asya'dan kalkarak M.Ö. 2000 yıllarına doğru Yunanistan ve Kuzey İtalya'ya yerleştiler. Akalar'ın İtalya'ya giren kolu zamanla daha kuvvetli kavim olan Rosenalar'ın hücumlarına dayanamayarak bir kısmı dağlık bölgelere çekilmiş bir kısmı ise Gökçeada'ya gelmiştir. Akalar Gökçeada'da Miken medeniyetini kurdu. Daha sonra Dor istilalarıyla yıkılan Akalar Anadolu'nun batı kıyılarına yerleştiler. Akalar medeniyette çok geriydiler. Ayrıca ticareti bilmiyor çobanlıkla geçiniyorlardı. Barbar tabir olunan Akalar önlerine çıkan her şeyi yakıp yıkıyorlar insanları öldürüyorlardı. Şehrin tüm surlarını yıkıp evleri işgal ettiklerinden yöre halkı çareyi kaçmakta bulmuşlardı. Ada'da Akalardan ve diğer şehir devletleri döneminden kalma eserler yoktur. Bunun nedeni uzun zaman hiçbir devletin Ada'da uzun süre hakimiyet kurup eser verememesidir. Bunların hiçbiri günümüze gelememiştir.

Akalar Gökçeada'ya geldiklerinde kıyıyı komple taş surlarla çevirdiler kendilerini koruma altına aldılar. Ada'ya uğrayan gemiler Akalarla çeşitli alışverişler yapıyorlardı. Akalar o devirde para usulünden ziyade mübadele usulünü benimsemiştir. Daha sonra ise para ile alışverişe dönülmüştür. Bu dönemde Gökçeada nüfusu göçler sebebiyle fevkalade artmıştır. Akalar; işgal ettikleri Gökçeada topraklarını sahiplerinden alıp Aka ailelerine dağıttılar. Bunları da reform adı altında yapıyorlardı.

PERSLER DÖNEMİ


Perslerin İmparator Darius zamanında İran'daki karışıklıkları önlemesiyle büyük keşifler yaptığı görülür. Persler; Batı Trakya Bulgaristan ve İskitleri fethetti. Batı Anadolu kıyılarına kadar ilerledi. Makedonya'da Yunanlıları sıkıştırıp onları haraca bağlamaya başladılar. Pers savaşlarının çıkışıyla bağımsızlığını yeniden kazanan Yunanistan eski gücünü toplamak için çaba sarf etmeye başladı. Bu arada Gökçeada'da Pers istilasına uğradı. Pers donanmasına ikmal işlerinden faydalı olan Gökçeada ayrıca haraç ta veriyordu. Bu şekilde vergi vermek tam 42 yıl devam etti. Atina'nın Pers baskısına artık dayanamayıp Kallias'ı İran'a elçi olarak göndermesi (MÖ.448) üzerine tarihi KALLIAS barışı yapıldı. Bu anlaşmayla Gökçeada Atina'ya bağlandı. Bu anlaşma sayesinde ATTIK-DELOS birliği ile Yunanistan'ın en kudretli şehir devleti oldu. Perslerin kuvvetli ordular ve Harpagos ile Mazares gibi kabiliyetli komutanlar nezaretinde Atina ve dolayısı ile Gökçeada'yı işgal etmeleri hiç de zor olmadı.

ATİNALILAR DÖNEMİ

Güçlü Pers donanmasının sık sık vurduğu Gökçeada kıyıları güvenli yerleşim yeri değildi. Çanakkale Boğazı'nın girişinde olması stratejik açıdan pek çok devletin ilgisini çekmeye yetmiştir. Sahillerin muhkem mevkilerine korsanlar fırtınalara karşı sığınır ikmal yapar suyunu alır üstelik Gökçeada halkını soyarlardı. Bu arada çaldıkları malları aklamak için Gökçeada'daki manastırlara hediye verirlerdi. MÖ.405 tarihinde Ada resmen Atina hakimiyetini kabullenmek zorunda kaldı. Ancak MÖ.405 sonbaharında Atina'nın Sparta ile yaptığı tarihi büyük savaş Ada'nın kaderini değiştirdi. Donanması yakılarak her tarafı tahrip edilen Atina mecburen Sparta ile masaya oturdu. Barış koşulları gayet ağırdı. Atina'nın pratikteki varlığı sona eriyordu.

BARIŞ KOŞULLARI:

a) Atina sahip olduğu tüm ülkelerden vazgeçecekti.
b) Gökçeada Limni Skiros Sparta idaresine verilecekti.
c) 12 gemi hariç diğerleri Pelepones'e verilecekti.

Ancak Makedonya'nın Yunanistan'ı işgal etmesiyle Gökçeada'nın el değiştirmesi sağlandı. M.Ö.393 yıllarında Persler'den yardım gören Atina kendini toparladı ve Kanon Atina'ya bir kurtarıcı gibi döndü. Sparta yönetimindeki Gökçeada tekrar 394 yılında Atina yönetimine girdi. Fakat gittikçe güçlenen Atina'nın nüfusunun günden güne artması ayrıca Trasibulos'un deniz birliğini yeniden kurması (M.Ö.389) Persler'e karşı isyan eden Kıbrıs ve Mısır halkının Atina tarafından desteklenmesi siyasal durumu değiştirdi. Atina'ya olan yardım ve bağımlılığı sona eren Pers İmparatorluğu Sparta ile birleşme çareleri aradı. Persler'den yüklü miktarda para alan Spartalılar mükemmel bir donanma yaptılar. Bu suretle donanma Çanakkale Boğazı'nı kapatıp Gökçeada'yı işgal etti. Atina bu durum karşısında çok zor bir durumda kaldı. Barış çarelerini araştırmaya başladı. Spartalı ünlü devlet adamı ANTIALKIDAS Pers Krallığı ile Yunan Şehir Devletleri arasında süresiz barış isteğiyle girişimde bulundu. Böylece Yunan Şehir Devletleri arasında süresiz barış sağlandı. Tarihe 'Kral Barışı' olarak geçen barış antlaşmasıyla Persler Yunanlılar üzerinde hakimiyet kurdu. Gökçeada hariç tüm adalar Persler'e bırakıldı. Atina'nın ısrarla Persler'den Gökçeada'yı istemesi dikkat çekicidir. Atina'nın bu konudaki ısrarı boğaz trafiğini kontrol etmek ve ticaret yollarını güvenceye almak istemesinden kaynaklanmaktadır. İşte Persler; Yunan Şehir Devletleri'nin egemenliklerini ciddi biçimde tehlikeye düşürmekle kalmıyor bunu uygulama noktasına getiriyordu.

ROMALILAR DÖNEMİ


Gittikçe güçlenen Roma İmparatorluğu kuvvetli donanması sayesinde bütün Ege adalarını ele geçirmişti. Atina Devleti'ne bağlı olan Gökçeada M.Ö.215-168 yılları arasında 47 yıl süren Makedonya Savaşları sonunda el değiştirdi. Roma Cumhuriyeti bütün Makedonya'yı ve Gökçeada'yı işgal etti. Gökçeada artık Roma Cumhuriyeti'nin vergi veren eyalet dışı topraklarından biriydi. Sezar'ın ölümüyle parlak yıllarını kaybeden Roma Cumhuriyeti Oktavianus ''İmperium'' Yetkisi verdi. (M.Ö.220) Böylece imparatorluğun en parlak anıları yaşanmaya yeniden başlandı. Roma'nın büyümesi Marcus Aurelius'un ölümüyle (M.S.180) kadar sürdü. İktidar kavgaları dış saldırılar İmparatorluğu ikiye böldü. Gökçeada nasibini Doğu Roma İmparatorluğuna bağlanarak aldı. Mevkii itibariyle tüm Roma gemileri Ada üzerinde söz sahibiydi. Batı Roma İmparatorluğu halkının katolik olmasına karşılık Doğu Roma İmparatorluğu Ekser ortodokstu. Gökçeada ruhaniyet açısından İstanbul Patrrikliğinden önce Atina Metropolitliğine bağlıydı. Daha sonra Fener'e bağlandılar. Ada'daki ibadethane ve manastır sayısındaki çokluğun sebebi Katolik baskısından kaçan Ortodoks Rumların Ada'nın ıssız kesimlerine sığınıp dini yaşantılarını sürdürmeleridir. Bu durum Ada halkının ilk çağlardan beri her gelen rüzgara göre yön değiştirmesine ikili oynamasına yol açmıştır. Gökçeada zaten Hıristiyan dünyasının iki ayrı kutbuna dahil olmuş bir tarihi Adadır. Değişik ülke iktidarları devrinde yakılıp yıkılan Ada en müreffeh anlarını Osmanlı Yönetiminde yaşamıştır. Çünkü Osmanlı Adayı bir vakıf olarak görmüştür. 5 asırlık güzellik buradan kaynaklanır. Ada'nın Bizans hakimiyetine girmesinden sonra keyfi birtakım uygulamalar olmuş bu yüzden de halk Bizans yönetiminden soğumuş adeta Osmanlı yönetimine kucak açmıştır. Osmanlı yönetimini bizzat çağıran yine ada halkıdır. Ada halkı zaten her gelen kuvvete bağlılıklarını sunuyor daha iyi bir idare ihtimali doğarsa hemen onu adaya davet edip bağlanıyordu. Gökçeada halkının bu tip tavırları önce Bizans'ın daha sonra Osmanlıların canını sıktı. Her iki devlet uzun süre bu sorunla uğraşmışlardır. Bizans'ın can çekiştiği dönemlerde dönüşümlü olarak Ceneviz ve Venediklilerle yönetilen Ada imar yönünden epey geri kalmıştır. Halkın yüksek vergi isteyen Bizanslı vergi memurunu Ada'dan kovması mahalli yöneticileri kendi kendine seçmesi onların Bizans nezrinde asi olmasına yetmiştir. Aynı şekilde Fatihe bağlılıklarını sunarken Ada'ya Papa yönetimini davet ederek ikili oynamışlardır. Ancak bu durum Fatih tarafından çözüme kavuşturulmuştur.

VENEDİKLİLER DÖNEMİ


Venedik Cumhuriyeti 15. Yüzyılın en zengin devletlerinden biriydi. Deniz ticaretinde elde ettiği üstünlük onu tartışmasız en güçlü devlet haline getirmişti. Bütün kolonilerinde deniz Filosu sayesinde tam bir hakimiyet kuran Venedik yol ağızlarındaki tüm muhkem mevkileri ele geçirmiştir. Gökçeada'da Venedik için böyle bir özellik taşıyordu. Gökçeada Venedik Cumhuriyeti için çok önemliydi. Çanakkale ticaret yollarının güvenliği tamamen bu Ada'nın elindeydi. Venedik'in Gökçeada'yı eline geçirdiği yıllardaki deniz gücü şöyleydi. Küçük gemi 3000 adet büyük gemi 300 iri gemi 300 mürettebat 36.000 kişi tersanede çalışan 160.000 kişi. Donanmayı yeniden yapabilmek için 6 ay kadar kısa bir zamana ihtiyaç vardı. Bu yıllarda Venedik ticaret geliri ve donanma bakımından olduğu kadar refah açısından da üstün durumdaydı. Venedik Cumhuriyeti hayati önem taşıyan Gökçeada için pek çok tedbir almıştı. Ada'ya verdiği önem Osmanlı Devleti'ne bile kafa tutmasından anlaşılıyordu. Nüfusu 190.000 olan Venedik ihtiyacının çok üstünde gelir elde ediyordu. Yüz binlerce insanın yaşadığı kolonileri sömürerek en zengin devlet unvanını kazanmıştı. Osmanlılarla yaptıkları savaşlar sonucu elinden çıkan Karadeniz kolonilerinden yıllık kaybı 170.000 düka altınıydı. Bu miktar daha sonra iyice artmış ve Venedik'in mali açıdan çökmesine sebep olmuştur. Gökçeada Venedik için ikmal yükleme ve vergi kaynağıydı. Muhtelif yerlerden gelip Ada'ya uğrayan ticaret gemileri bir anlık istirahat için Ada'ya uğrar ve memurlarına rüsum öderdi. Bu önemli bir gelir tutardı. Bu günde varlığını sürdüren Tuz gölü önemli bir gelir kaynağıydı. Tuz; eski çağlardan beri aranan ve zor bulunan bir maddeydi. Bazı devletlerin sırf tuz yüzünden başının ağrıdığı görülmüştür. Nitekim Venedik Cumhuriyeti ile Osmanlı Devleti adadaki tuz hasılatı yüzünden ihtilafa düşmüşlerdi. Venedikli yöneticiler Ada'dan elde ettikleri meskun yerleri yine yerli halka kiralıyorlardı. Venedik'in Gökçeada halkı için aldığı ''ticaret haricinde bir işle meşgul olma'' kararı halkın maddi durumunu zayıf tutuyordu. Yine liman ve sebze meyve gelirleri Ada halkının kullanamadığı kaynaklardandı. Halbuki Ada; 1470 yılında Osmanlı Devleti tarafından fethedilmesinden 1912 yılına kadar maddi ve manevi destek görmüş zenginleşmiştir. En başta; halkın Katolik baskısından kurtarılıp özgür hale gelmesi ve Ada içinde tüketilen sebze meyvenin yine Ada içinde üretilmesi esas alınmıştı. Diğer ülkelerde olduğu gibi ırk dil inanç baskısı olsaydı onlar üzerinde bir baskı yapılsaydı bugün Ada kendi inanç dil ve ırkının hasletlerini taşıyan bir toplum kalmazdı. Halkın sadece cülus törenlerinde sunduğu hediyeler olurdu ki bu her zaman geçerli değildi. Osmanlı Devleti'nin Gökçeada'yı almasıyla Venedik Hıristiyan birliğini kurmaya teşebbüs etti. Venedik iktisadiyatı ve ekonomisi mahvolmak üzereydi. O sıralarda adaletli Osmanlı Yönetimi bir çok devlet ve şehirde tercih sebebiydi. Osmanlı'yı ülkelerine davet eden şehirler anahtarlarını gelip cihan padişahına sunuyordu. Bu sırada Gökçeada Beyi Patrikhane'ye gitme bahanesiyle Ada'dan ayrılıp Fatih Sultan Mehmet Han'a bağlılık sundu. Dünyanın en zengin devleti olan Venedik Gökçeada gibi hacimce küçük ancak stratejik açıdan büyük bu Ada'yı kaybetmekle ekonomik krize gireceğini biliyordu. 1467 yılında Venedik Amirali KANALİS 26 kadırga ile Enez'e geldi. Oradan Gökçeada'ya gelerek Ortodoks Rumları Katolikliğe geçmeye mecbur etti. Hayale gelmeyecek işkencelerle kadın ve kızların namusunu kirletti. Ancak dağlık iç kesimlere çekilenler kurtarılabildiler. Venedik'in bu baskısı karşısında bir heyet Gökçeada'dan İstanbul'a giderek görüşmüş ve Gökçeada'nın adaletli Osmanlı yöntemine alınmasını rica etmiş huzur ve sükunu temin etmesi için Padişahı iknaya çalışmıştı. Bu arada Venedik artan Osmanlı baskısı karşısında barış için bir öneri ileri sürdü. Öneriye göre Gökçeada ve Semadirek Adası Venedik'e bırakılacaktı. Osmanlı Devleti bunu kabul etmedi. Cevaba kızan Venedik Enez ve Gökçeada'yı tahrip ve yağma etti. (1470) O dönemde Rum Mehmet Paşa'nın Veziri Azamlığı sebebiyle Osmanlı Padişahı Ada'yla yekinen ilgilenmeye başladı. Bu arada Venedik Bey'i bin kadar Rum'u boğazladı. Bir o kadarını Ağrıboz'a götürdüler. Rumlar'ın bu acınacak durumlarına Osmanlı Devleti seyirci kalamadı. İstanbul'daki Gökçeada heyetleri de sürekli uğraşıyordu. Rodos seferi adıyla hemen hazırlıklara başlayan Osmanlı Devleti'nin asıl amacı Ağrıboz'da tutuklu iki bin Rum'u kurtarmaktı. Ağrıboz'a giden Donanmayı Hümayun Rumları ve Türkleri kurtardı. Ada'da coşkuyla karşılanan Türk ordusu sevince vesile oldu. İki bin Rum uğruna açılan sefer için 300 gemi hazırlanması takdire şayandır. Ganimet imkanının olmadığı bu seferde 5.500 şehit verdiler. 30 kadırga da telef oldu. Savaşın seyri şöyle oldu; Venedik donanma amirali 80 parça gemiyle adayı topa tuttu. İkinci Osmanlı saldırısında 20.000 Venedik'li öldürüldü. Kalenin topçu kumandanı Tomaso Osmanlılarla anlaşarak kalenin toplarını imha edecekti. Kale kumandanı Pol Erico olayı haber alarak Tomao'yu boğdurdu. Bu arada Osmanlılarca esir alınan Venedik'li bir kişi Osmanlı tarafını tutup bir işaretle Venedik saflarına geçti. Venedik komutanına tesadüfen Otağ-ı Hümayun'dan geçerken Osmanlıların 4 gün sonra sefer yapacağını duyduğunu söyler. Göstermelik bir hazırlık yapan ordu beklenenden önce saldırıp birden kaleyi alır. Bundan sonra kale 600 yıl idaremizde kaldı. Venedik'in bu yenilgisi Avrupa'da büyük teessür uyandırmıştı. Rumların kurtarıldığını dikkate almayan Avrupa Osmanlı'yı protesto etti. Napoli Kralı Ferdinand 4 eylül 1470 tarihinde Fatih'e yazdığı mektupta ''Venedikliler'' yanında Türklere karşı savaşacağım ve Papa'nın kuracağı haçlı kuvvetlerine katılacağım' demiştir. Bu arada Osmanlı ülkesindeki Rumlar bayram ediyorlar Osmanlı'ya bağlılıklarını sunuyorlardı. Katolik baskısı ve Venedik zulmü sona ermişti. Rumlar huzur içinde yaşadıkları Osmanlı'ya bağlı olan bu adaya tecavüz edilemeyeceğini biliyorlardı. Ancak kısa bir süre sonra ihanet eden Ada Rumları Papalığı Ada'ya davet ettiler. Osmanlı yönetimi buna rağmen Rumları affetti.

CENEVİZLİLER DÖNEMİ

Ada'da çeşitli kavimlerin içinde Cenevizliler'in hakimiyeti de görülür. Limni adasıyla birlikte Gökçeada Taşoz ve Bozcaada Gateluzi denilen Cenevizli ailesinin elindeydi. Deniz katalanları denilen korsanların tasallutundan Ege adalarını kurtaran Gateluzi ailesine veren Bizans İmparatoru Yuannis; daha sonra adaları geri alamadı. İstanbul'u Türkler'in fethettiği zaman Gökçeada'yı da yine bu Cenevizli Gateluzi ailesinden iki kardeş idare ediyordu. Bunlar Sultan II. Murat zamanında Baltaoğlu Süleyman Bey tarafından yapılan tazyik üzerine senede 4.000 düka altın vermeyi kabul etmişti. 1455 ve 1459 'da Dominik adındaki büyük biraderini öldürüp idareyi eline alan Nikürezüs bir tarafta Osmanlılara bağlı görünüyor;diğer tarafta Latinlerle gizlice pazarlık ediyordu. Osmanlı sahillerini yağmalayan korsanlar Gökçeada'ya giderek saklanırlar ve himaye görürlerdi. Bunun karşılığında Gökçeada Beyi'ne pay ayırır ve mal verirlerdi. Bu arada Gökçeada Beyi Latinlere mal vererek onlarla anlaşır; Papa'ya hediye yollayıp gönlünü alırdı. Kısaca 15. Yüzyılda Gökçeada Bey'i denge politikası takip ediyordu. Bu durum Ada'nın Osmanlılar tarafından fethiyle sona erdi. Zira Ada halkı bu kaypak politikanın sonucunu; korsanlarca mallarının yağmalanması ve ırzlarına tecavüz edilmesi şeklinde gördü. Bir müddet sonra Ada'ya Latin askeri bile getirildi. Hadım İsmail Paşa; 150 parça gemi ile derhal Ada'ya geldi. Ada'da bulunan papa donanmasının Gelibolu'ya gitmesi üzerine tekrar Ada'ya geldi. Ancak savaş kazanmış bir ordu gibi gururla tekrar geldiği adada coşkulu bir şekilde karşılandı. Osmanlı'ya tekrar müracaat eden Nikürepüs; eski statüyü talep etti; af diledi. Hamiyetli Osmanlı yönetimi bunu kabul etti. Ancak bir süre sonra Nikola; tekrar ikili oynamaya başladı. Bu yüzden Osmanlı yönetimini bıktırınca Ada'nın kesin fethedilmesi kararlaştırıldı. 1470 Sırbistan seferinden sonra Enez; Gökçeada ve Semadirek Bey'i olan Cenevizli Doryos ile hükümet idaresinde şeriki olan yengesi arasında ihtilaf çıktı. Haksızlık yapılan kadın Osmanlılara müracaatla adalet istedi. Gökçeada Bozcaada ;Limni aslında Bizans'a aitti. Cenevizli Gatelozia ailesi; İmparator Yuannis Paleolog'la iyi ilişkiye girmiş ve kız kardeşiyle evlenmiştir. Cenevizli Doryos Ada'nın Osmanlı fetih bölgesinde olması nedeniyle tehlikeyi bertaraf için Osmanlı'ya hediyeler veriyordu. O dönemde güçlenmeye başlayan Türk donanması civar yerleri kolayca fethetmiştir. Bu suretle havalinin korsan tehlikesinden uzak kaldığı görülür. DORYOS Paladimir adındaki Enez beyinin küçük oğlu olup babasının ölümünden sonra vasiyet mucibince Enez ve Adalar'la birlikte Gökçeada biraderinin karısı ve oğlu tarafından müştereken idare edilecekti. Fakat Doryos yeğeni ve yengesini adadan kovmuş ve iktidara tek başına sahip olmuştu. Kadın da bu yüzden Osmanlılara müracaatla adalet istemiştir. Doryos'un bu haksızlığı ve kadının hak talep etmesi Osmanlılar'ı bu konuya eğilmeye mecbur etti. Halkın Doryos'tan şikayeti işin cabasıydı. Doryos'un tuz üretimini de tekeline alması ve Osmanlıların payını vermemesi olayı kızıştırdı. Enez'de bulunan Doryos padişah 'ın karadan donanmanın denizden tazyikiyle sıkıştırıldı. Hemen Semadirek'e kaçan Doryos için Padişah kadırga gönderdi. Gökçeada fethedildi ve Doryos Edirne'ye sürüldü Ancak yeni verilen beyliğin başına giderken yolda muhafızları öldürüp kaçtı. Bir müddet sonra tekrar gelip af ve bağlılık diledi. Ancak Fatih Sultan Mehmet Gökçeada'nın yönetimini tarihçi Kritovulos'a teslim etti. Yıllık bir vergi alınan Gökçeada Osmanlı içinde özel yer mahiyetindeydi. Gökçeada 1467 yılında Venedik istilası gördüyse de 1468 senesinde Ada'dan sürüldüler. Ada üzerindeki Ceneviz Osmanlı mücadelesi İstanbul'un fethi ile tamamen hızlandı. Cenevizliler'in elindeki Karadeniz ticareti ve kolonilerin güvenliği İstanbul ve Çanakkale Boğazı'nın güvenliğine bağlıydı. İstanbul'un Türklerce Fethi ile birlikte bir tek Çanakkale ve Adalar Bölgesi Ceneviz güvenliğini sağlıyordu. Ancak 1470 yılından sonra kesin Osmanlı Hakimiyeti tesis edildi. Gökçeada üzerindeki hakimiyetini kaybeden Cenevizliler boğazlar ve Karadeniz ticaretini de kaybettiler. Hatta XVI. ve XVII. asırda ancak Fransız bayrağı ile Osmanlı limanlarına girebiliyor. Serbest ticaret yapıyorlardı. Ancak Osmanlı İmparatorluğu donanmasının kemale erdiği bir zamanda Ceneviz ve Venedik ortadan silindi.

OSMANLI DÖNEMİ


Gökçeada Bizans'ın son anlarını yaşadığı yıllarda Cenevizli Gateluzi ailesinin elindeydi. Tahtta bulunan I.Murat'ın gayretleriyle Osmanlı donanması gittikçe güçleniyordu. Türkler'in fütuhatını endişeyle takip eden Gökçeada'lı Gateluzi ailesi bir yandan Bizans ve Venedik'e öbür taraftan Papa'ya hediyeler gönderiyor bağlılık sunuyordu. Osmanlıları da ihmal etmiyor cülus törenlerine hediyeler yolluyordu. Ada'nın tüm bu devletler açısından önemi aşikardı. Bizans'ın açık durabilmesi için Çanakkale Boğazı'nın açık olması dolayısıyla Hıristiyanları Katolik yapabilme hayalindeydi. Venedik ve Ceneviz açısından boğazların kapanması demek milyonlarca Düka altınlık ticaretin sona ermesi ve bu devletlerin Karadeniz kolonisi ile Glata'daki 14. Mıntıka kolonisini kaybı anlamına geliyordu. Osmanlı Devleti ise Gelibolu'da kurduğu dershane ve askeri üssü korumak ve boğaz trafiğini denetlemekVenedik ve Ceneviz'in kaynaklarını kesmek Katolik baskısındaki Rum halkın şikayet ve sıkıntılarını hafifletmek için Gökçeada diyordu. Fatih sultan Mehmet'in tüm Hıristiyan tebanın mal ve can güvenliğini garantilediği günlerde Gökçeada'da halk telaş içindeydi. Büyük göç hazırlıkları yapıldı. Bunun sebebi İstanbul savunmasına katılmış birleşik Papa kuvvetleri kaçarken Ada'ya uğramışlar ve Türklerin İstanbul'da büyük katliamlara giriştiği yalanını uydurmuşlardı. Katliamdan korkan halk varını yoğunu bu tefeye vererek güya canını kurtardı. Geriye kalanlar ise İstanbul'dan dönen heyetin söylediklerini dinleyince akıllandılar. Zira Türkler diğer Hıristiyanların aksine sonsuz inanç ve fikir özgürlüğü bağışlamış yok olmaya başlayan Fener patrikliğini itibarlı başlayan konuma getirmiştir. Ada'yı Tarihçi Kritovulos'a teslim eden Fatih bir süre sonra Papa'nın Ada'ya davet edilmesi ve yönetimi devir teklifi karşısında ikili oynayan bey'e Ada'nın fethini emretti. Kritovulos erken davranıp Hamza Bey'e başvurarak aman diledi. Hamza Bey'in araya girmesiyle Fatih Kritovulos'u affetti. Bu arada Osmanlı sahillerini vurup Gökçeada'ya sığınan korsanların haberi Fatih'e iletildi. Onlara Gökçeada Beyi yardım ediyordu. Donanma reisi Has Yunus Bey'e verilen görevle adaların fethi emredildi. Has Yunus Bey sefer yapıp savaşsız Adaları aldı. Hadım İsmail Zağanos Paşa Yakup Bey Hamza Bey hem Gelibolu Sancakbeyi olmuş Hem donanmaya komuta edip boğaz trafiğini denetlemiştir. Bu ahitnamenin muhtevasında Fatih Rumların her türlü örf adet inanç vs. hasletlerinde serbest olduklarını mal can namus güvencesi verdiğini onları tamamen kendi koruması altına aldığını dini peygamberi Kur'anı çocuğu ve kendi başı adına yemin ederek söylüyor. Osmanlı donanmasınınVenedik ve Papa donanması karşısında etkili olmadığı ancak Venedik'le 16 yıl süren deniz savaşlarında Osmanlı denizcilerinin yetiştiği görülür. Bu ana kadar Türk derya Beyleri yeni gelişen donanmayı tehlikeye sokmamışlar ve ihtiyatlı hareket etmişlerdir. Bir yandan donanmayı güçlendiren Osmanlılar bir taraftan da Gelibolu'ya üs kurmak Çanakkale ve Adaları tahkim ile meşguldü. Kilitbahir ve Sultaniye isimli iki kale bu devirde yapıldı. Türk idaresinde yaşayan Gökçeada halkı ve beyi Kritovulos. Despot'a bir mektup yazarak Gökçeada'yı ele geçirmenin tam zamanı olduğunu bildirdi. Müşterek papa donanması Papa Kalikst'in himayesinde Kardinal Kui İskarampa kumandasında l457 baharında TAŞOZ'U işgal etti. Lui İskarampa Osmanlı donanmasının geldiği haberini alınca Gökçeada'ya geldi. Ancak uyanık Kritovulos Latinleri şehre sokmadı. Onlara hediyeler verip Ada'da latin hakimiyetini istemediğini söyledi. Davet üzerine gelen bu insanlar şaşırdılar ve çareyi geri dönmekte buldular. Acele olarak Limni ve Semadirek'teki muhafızları esir alıp İtalya'ya götürdü. Rodos şövalyelerini vekil bıraktılar. Kurtarıp halka ihsanlarda bulundu. Ancak Osmanlı yönetimi bunu reddedince intikam için iki bin Türk ve Rum'u katletti. Binlerce esir aldı. Esirlerin kurtarılması için Donanmay'ı Humayun hazırlandı. Yapılan savaşta 5.500 şehit verildi. 30 kadar kadırga telef oldu. Matyus Korven idaresindeki Venedik kuvvetleri Kalamatay'a çekildiyse de orada Türkler 'den ehemmiyetlice darbe yedi. Alınan esirler Gelibolu'ya gönderildi. Deniz kuvvetleri komutanı Orasto Gustinyanı'nin yerine tayin edilen Loredodo Gelibolu'ya vurmak istediyse de cesaret edemedi. Onun da yerine geçen Viktor Kapoile Gökçeada 'ya gelip adayı işgal etti. Venedik'in Osmanlılar karşısında sürekli başarısız olmasından dolayı barış teklifi yaptılar. Mahmut Paşa'nın tekrar Gökçeada'ya gelmesiyle beraber adayı boşalttılar. Venedik 'in sulh yapmak isterseniz gidin ve iyi düşünün dedi. Bu ret cevabını sinirlenen Venedik taarruza geçti 40 kadar gemi ile Gökçeada'ya gelip Ada'yı ilhak ettiğini açıkladı. Turhan Bey oğlu Ömer Bey az bir kuvvetle Venedik kuvvetlerini yendi. Bir çoğu esir edilip gemileri yakıldı. Nikola Kamapel bir fırsatını bularak tekrar Ada'ya gelip kadın ve erkek ahaliden bir kısmını gayr'i insani muameleye maruz bıraktı. Türk tabiiyetine giren Rumlar tebdil'i kıyafet etmemiştir. Hatta Türkler 'in dokunmaktan hürmeten çekindiği Rum ahalinin ırzına geçtiler. Halkın tüm mal varlığına el konuldu. Osmanlı donanmasının gelip halkın acınası halini görmesiyle Hazine'i Hassa'dan zararları tanzim edildi. Bu hadise Fatih'in Ada halkına verdiği ahitnamedeki koruma ve kollama görevini hakkıyla yerine getirdiği gösterir. Halbuki Osmanlı yönetiminden önce de Ada Venedik zulmüne maruzdu. Velhasıl Osmanlı yönetiminin varlığıyla Ada halkının Venedik zulmü görmesinin bir alakası yoktur. Devlet hazinesine de gelir getirmeyen Ada'nın hazinece verilen ıslah parası adanın imarı için harcanırdı Vakıf arazisi haline getirilen adanın mal varlığını muhafaza ve arttırma esas alınmış bu suretle Ada 16 yüzyıl ile 20 yüzyılda kadar refah içinde yaşamıştır. Bugün bile adanın eski refahından bahsedenlerin bunu gözden kaçırmaması gerekir. Eğer Ada'dan Venedik veya Ceneviz gibi vergi alınsaydı mali külfet yüklenseydi bırakın Ada dışına mal ihracını iç ihtiyaca bile kafi gelmezdi.


Gökçeada Tarihi Yerleri Gökçeada Gezilecek Yerleri

TARİHİ YERLER VE ESERLER

Gökçeada tarihinde hakimiyet sürmüş devlet kalıntıları Ada'ya serpiştirilmiştir. Bunların en önemlisi Çınarlı Ovasındaki 5 bin yıllık Höyüktür. Aydıncık'taki kaya mezar ile Kaleköy'de bir evin arkasında bulunan lahit mezarlar çok ilginçtir.

Kaleköy'de Cenevizlilerden kalma bir kale kalıntıları vardır. Kapıkaya mevkiinde Şeytan Kayalıklarında Eski bir kale kalıntısı da bulunmaktadır. Güzelcekoy'da İngilizler 'in kullandığı Birinci Dünya Savaşından kalma Karargah ve baraj gölü kalıntıları ve denizdeki batıklar ilginçtir. Osmanlılardan kalma çamaşırhane top ve evraklar bulunmaktadır.

Denizlerde bir çok eski batık ve amfora bulunur. Eski dokuma tezgahları halı tezgahları Fıçılar ahşap eşyalar koruma altındadır. Roksados mevkiinde belki de dünyanın en eski barajlarından birinin kalıntıları bulunmaktadır.

Tepeköy'ün Thameni'de ''gömülmüş yer'' bulunan arkeolojik kalıntılar. Yeni mahallenin üstünde Kefaloz'da Tepeköy'ün Balidosta Zeytinliköy'ün Araşia ve Krioneroda Dereköy'ün Pirğosta ve tabii Kastro'da (Yukarı Kaleköy) muhtelif arkeolojik kalıntılar bulunmaktadır.

Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-06-2008, 12:06   #2 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Gökçe Motel Mini Tatil Köyü Otel Fotoğrafları

Gökçe Motel Mini Tatil Köyü Hakkında


GÖKÇE MOTEL MİNİ TATİL KÖYÜ (PANSİYON)

Adil SERDAR

TELEFON: 0 286 887 27 26 - 0 286 887 45 88

GENEL ÖZELLİKLER: Türkiye'nin en batıda ki tek ve görkemli adası GÖKÇEADA..... Yüzyılları bağrında yaşatan farklı kültürlere sahip insanları bir arada yoğuran benzersiz bir belde... Duymuş olanlar gelip görenler bir kez daha gelmeyi ya da ilk defa Gökçeada'yı tatil planlarına dahil etmeyi düşünenler; sorunsuz ama sınırsız keyifli bir tatil düşlüyorsanız Kaleköy Gökçe Motel Mini Tatil Köyü hayallerinizin gerçekleşmesi için sizleri bekliyor... Temiz rahat ve huzurlu bir ortamda sizleri zeytin ağaçları arasında tek katlı ve tek odalı tatil köyünde dilerseniz evinizin rahatlığında ağırlamaya hazır....24 saat güneş enerjili sıcak su;bahçede uydu anten bağlantılı tv; kafeterya; özel otoparklı ;mutfak ve buzdolabı (dilerseniz kendi yemeğinizi hazırlamanız için); nefis bahçemizde mangal keyfiniz için ızgara köşesi...yani nasıl arzu ederseniz öyle.

24 saat sıcak su (güneş enerjili)

Uydu anten bağlantılı tv

Kafeterya

Otopark

Mutfak ve buzdolabı

Bahçede mangal- ızgara köşesi

Denize sadece 100 metre (Kaleköy kordonuna ve plaja)

KONAKLAMA SİSTEMİ: YALNIZ ODA veya ODA+ KAHVALTIÇanakkale-Gökçeada'da Tatil

Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-06-2008, 12:06   #3 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Gökçeada Resort Otel Otel Fotoğrafları

Gökçeada Resort Otel Hakkında


Doyasıya yaşanacak tatiller için... Ege'nin sınırsız güzelliklerinin...
Ortasında özel bir dünya Gökçeada Resort Hotel'de sizi gizemli
bir doğa mavinin sonsuzluğunda keşfedilmeyi bekleyen
güzellikler sıcak bir konuk severlik ve ayrıcalıklı günler
bekliyor... Deneyimli bir kadro tatilinizin başladığı günden
sonuna kadar her an yanınızda…


Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 19-06-2008, 12:08   #4 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Laila Pansiyon Otel Fotoğrafları

Laila Pansiyon Hakkında


LAİLA PANSİYON

İRTİBAT KİŞİ: Gamze - Şefika ŞAHİN

İRTİBAT TELEFONU: 0 286 887 45 55

GSM: 0537 304 64 32 (Uğur ŞAHİN)

GENEL ÖZELLİKLER: Yukarı Kaleköy'de doğayla başbaşa bir ortamda Güneşin batışını en güzel yerden izleme şansı.

GENEL ÖZELLİKLERİ: Pansiyonumuzda 3 oda 1'de apart bulunmaktadır.

ODA ÖZELLİKLERİ: Üst katta 3 oda vardır. Odalarımızda televizyon buzdolabı banyo wc sıcak su komidin gardrop bulunmaktadır. Odalarımızın 2 tanesi 2 kişilik 1 tanesi ise 4 kişiliktir.

APART ÖZELLİKLERİ: Apartımız 2 oda mutfak banyo wc 24 saat sıcak su buzdolabı mevcuttur. Apartımızda 6 kişi rahatlıkla kalabilir.

ODA FİYATLARI: Kişi Başı 25 YTL

APART FİYATI: Komple Apart 60 YTL


Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 19-06-2008, 12:09   #5 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Zeus Otel Otel Fotoğrafları

Zeus Otel Hakkında


Zeus Hotel Web Sayfası'na Hoşgeldiniz.

Gökçeada’ya özgü mistik bir meltem eşliğinde konuk ediyoruz sizi Zeus Otelin sıcacık ahşap odalarında...

Yumuşacık dokusuyla sarıyor sizi ahşabın büyüsü... Kayalık İmroz’un kekik kokan coğrafyasında zeytin ağaçlarının arasında bungalovlardasınız...

Zeus Bungalov Otel çift katlı bungalovların tertemiz 28 odasında 84 yatağıyla 24 saat sıcak suyu merkezi ısıtma sistemi müstakil banyosuyla size kusursuz bir konaklama olanağı sağlıyor...

Zeus Otel Ege’nin sınırsız mavisinden arta kalan zamanlarda ahşap odalarınızın yanı başında masmavi hijyenik yüzme havuzumuzda serinleme olanağı da sunuyor size...

Siz havuz başında şezlonglarınızda güneşlenirken çocuk havuzunda miniklerimizin eğlenişini gülümsemeyle izleyebilirsiniz. Havuz başında gün boyunca hizmet veren snack bardan yararlanabilir şemsiyelerinizin altında ada melteminin kattığı serinlikle içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz.

Üst kattaki odalarınızda soğuk içecekler eşliğinde balkon sefası yapabilir ister masmavi havuzumuzu isterseniz binlerce yıllık gemi barınağı olan limanının kuzuları andıran minik dalgalarıyla mavinin beyazın ve yeşilin tüm tonlarını izleyebilirsiniz. Ya da alt katta kamelyanızda oturabilir sıcak ve soğuk içecekleriniz eşliğinde doğal ortamda güvenle eğlenen konuklarımıza katılabilirsiniz.

Kelimelerle anlatmanın mümkün olmadığı ancak yaşanarak ulaşılabilir bir güzellik Gökçeada...

Rüzgarlarıyla okşanan volkanik yapısı verimli ovaları bağları zeytinlikleri dünyada eşine az rastlanır su kaynakları asırlık çınarları mimari deha ürünü köyleriçamaşırhaneleri özgür beslenen koyun ve keçileri buram buram tarih kokan mitolojik öğeleri kaleleri yel değirmenleri dilediğiniz yerden serinliğine ulaşabileceğiniz deniz ve kumsallarıyla yeryüzünde bir cennet parçası…


Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


Çanakkale-Gökçeada'da Tatil


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  Etiketler
canakkale gokceadada

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çanakkale-Gökçeada'da Tatil

Çanakkale-Gökçeada'da Tatil konusu, Tatil Yerleri Paylaşım Alanı / Türkiyeden Tatil Yerleri ve Oteller forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gökçeada uğurlu köyü aktan pansiyon, günesin kullanım alanları nedir kısaca15 tanesi, uğurlu köyü aktan pansiyon, gökçeada pansiyon şefika şahin, ugurlu koyu bulent pansiyon, aktan pansiyon gökçeada,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats