bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Tatil Yerleri Paylaşım Alanı > Türkiyeden Tatil Yerleri ve Oteller

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-06-2008, 03:56   #1 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil

Kalkan-Patara Hakkında

Patara Hakkında


Patara antik kenti Fethiye - Kalkan arasındaki bereketli Xanthos vadisinin güneybatı ucunda yer alır. Ana yoldan Gelemiş yoluna sapıldığında 5 km.lik yol bizi Patara harabelerine götürür. Son yapılan kazılarda M.Ö. VII. yüzyıla ait seramiklerin ve paraların bulunması Patara'nın tarihini daha eskilere götürmemize sebep olmaktadır.

Apollon tanrının doğduğu yer olarak bilinen Patara Lykia'nın en önemli ve en eski şehirlerinden birisidir. Hitit Kralı IV. Tudhaliya (M.Ö. 1250 - 1220) Lukka seferi sırasında "Patar Dağı'nın karşısında adaklar ve armağanlar yaptım steller diktim kutsal mekanlar inşa ettim" demiştir. Bundan da anlıyoruz ki Hitit Çağı'nda Patara Patar adıyla vardı. Patara Xanthos vadisinde denize açılabilecek tek yer olması nedeniyle tarih boyunca önemli kent olma özelliğini her çağda devam ettirmiştir. Yeni kazılar onun eski tarihini de ortaya çıkarması bakımından çok önemlidir. O nedenle şimdilik şehrin tarihini M.Ö. VI. ve V. yüzyıla kadar çıkarabiliyoruz. İskender'e kapılarını açarak yıkılmaktan kurtulan şehir İskender'in ölümüyle M.Ö. 315'te Antigonos'un ve M.Ö. 304'te Demetrios'un işgalinden kurtulamamıştır. Daha sonra Mısır'daki Ptolemiaios Philadelphos'un eline geçmiş Mısar kralları döneminde ismi bir müddet Arsinoe olmuşsa da bu isim daha sonraları benimsenmemiş Patara M.Ö. 190 yılında III. Antiokhos tarafından zapdetilmiştir. Livius'un M.Ö. II. yüzyıla girerken yaşanan büyük Antiokhos dönemi olayları ile bağlantılı olarak Patara için söylediği "Caput gentis" deyimi yani soyun başkenti deyişi onu diğer kentlerin en başına yüceltir.

Lykia Birliği içindeki Pınar'a Xanthos Olympos ve Myra gibi Patara da üç oy hakkına sahipti. Birlik toplantıları çoğu kez birliğin limanı durumunda olan Patara'da yapılmakta idi. Roma egemeliğine geçtikten sonra da önemini yitirmeyen Patara Roma valiliklerinin adli işlerini gördüğü bir merkez oluşu yanında Roma'nın doğu eyaletleriyle bağlantısını kurduğu bir deniz üssü olarak da önemini korumuştur. Patara aynı zamanda Anadolu'dan Roma'ya nakledilen tahılların depolandığı ve saklındığı bir limandı. Onun için İmparator Hadrian zamanında Andriake de olduğu gibi burada da büyük bir hububat ambarı yapılmıştır. Roma İmparatoru Hadrian karısı Sabine ile Patara'ya gelmiş bir müddet burada dinlenmiştir. Roma İmparotorluk çağında Lykia ve pamphylia eyaletinin başkenti olan Patara Apollon'un önemli bir kehanet merkezi olarak da ün yapmıştır. Eski yazarlar kışın burada yazın Delos'ta kehanette bulunulduğunu kaydederler. Şehir Bizans döneminde de önemini devam ettirmiş Hristiyanlar için önemli bir merkez olmuştur. Zira "Noel Baba" diye anılan Saint Nicholaos Pataralıdır. Ayrıca St. Paul Roma'ya gitmek için Patara'dan gemiye binmiştir. Böylece Erken Hristiyanlık döneminde bir Piskoposluk merkezi olmuştur. İmparator Konstantin'in başkanlık ettiği M.S. 325'teki Nikaia konsülünde Lykia'nın tek imza yetkilisi din adamı Eudemos'un Patara Piskoposu oluşu kentin bu devinde gözde oluşunun kanıtıdır. Ne yazık ki bundan sonra Patara'da şansızlıklar başlamış tanrılar ve kutsalkişiler buraya yüz çevirmiş gibi 1600 m uzunluğunda ve 400 m genişliğindeki liman kumlarla dolmuştur. Böylece gemiler yanaşamamış bu da Patara'nın yavaş yavaş önemini yitirmesine sebep olmuştur. Günden güne kumlarla örtülen Patara kumların altında uyuyan güzel olarak günümüze kadar gelmiştir.

Kalkan-Patara Hakkında


Patara'nın Tarihçesi

Patara Türkiyenin en büyük dünyanın da üçüncü büyük kumsalına sahip plajıdır. Noel babanın doğduğu ve yaşadığı yerdir. Pataranın ayrıca Yunan mitolojisinde de yeri vardır. Zeus metresi Leton ile burada buluşurmuş. Efsaneye göre Apollon ve Artemis'de Patara'da doğmuştur. Pataranın daha pek çok tarihi özelliği vardır. Ancak en önemlisi de doğal güzelliğidir. Göz alabildiğince uzanan kumsal kumsalda hersene ayışığında hayata gözlerini açan Carettalar hemen yakındaki Saklıkent ve Xantos hepsi zaten birer mitolojidir. Eşen çayı burada denize dökülür hem Akdenizi hem de Ege denizini burada kucaklar. 3024 m yükseklikteki Akdağların doruğundaki kum zerrelerinin Saklıkent kanyonundan sızarak kumsala ulaştığı yani zirvenin denizle buluştuğu yerdir patara.


Kalkan-Patara Tarihi Yerleri Kalkan-Patara Gezilecek Yerleri

PATARA
Kalkan-Fethiye karayolunda Kalkan'dan yaklaşık 10 km. sonra güneye dönülür ve 10 Km.'lik Patara yoluna girilir. Akropol'de bulunan boyalı seramikler kentin İ.Ö. V. yüzyılda var olduğunu kanıtlamaktadır. Patara Büyük İskender'e kapılarını açmış ve bu olaydan sonra önemli bir liman kenti özelliğini kazanmıştır. Kent ayrıca St. Nicholas'ın doğum yeri olduğu için de önemlidir. Patara'ya İ.S. 100 yılında yapıldığı sanılan üç gözlü bir kapıdan girilir. En önemli yapılarından birisi kumlar altında kalmış tiyatrosudur.

XANTHOS
Dağlık Likya eyaletinin en eski ve en büyük kentidir. Xanthos ırmağının vadisinde kuruludur. Pers istilasına değin bağımsız yaşamıştır. Pers istilasında kentlerini kahramanca savunan Xanthos'lular istilayı önleyemeyeceklerini anlayınca önce tüm kadın ve çocuklarını öldürmüşler sonrada kenti ateşe vererek ve bu alevlerin içine kendilerini atarak topluca intihar etmişlerdir. Bu kıyımdan kurtulan 80 aile ve başka yerlerden gelen göçmenlerce kent yeniden kurulmuştur. Fakat 100 yıl kadar sonra çıkan bir yangınla Xanthos tekrar harabolmuştur. Buna rağmen yeni baştan kurulan kent batı dünyası ile kurduğu iyi ilişkiler sonucu uzun süre önemli bir merkez olarak varlığını sürdürmüştür. Bu durum da kötü bir sona ulaşmıştır. İ.Ö. 429 yılında Atina'lıların vergi istemelerine karşı çıkan Xanthos'lular kentlerinin tamamen harabolmasına neden olacak bir savaşın içine sürüklenmişlerdir. Xanthos kelimenin tam anlamıyla bir felaketler kentidir. Kent esas olarak Likya Akropolu Roma Akropolu ve bunların dışında kalan kısımlardan oluşmaktadır. En ilginç yapıları Roma Tiyatrosu ve bu tiyatronun batı kıyısındaki yapılardır. Bunlardan en kuzeydeki "Harpy Monument" olarak tanımlanmakta olup tek parça bir kaya üzerine oturtulmuş bir aile mezarıdır. İlginç kabartmaları olan bu mezarın aslı British Museum'dadır. Orijinal yerinde aslına uygun bir taklit bulunur. Bu yapının yanında İ.Ö. VI. ve I. yüzyıllardan kalma iki ilginç Likya mezarı dikkati çeker.

LETOON

Kınık'tan Fethiye yönüne 1 km. kadar gidildikten sonra güneye dönülür ve 5 km. lik Letoon yoluna girilir. Letoon'un tarihinin Xanthos ile yakından ilişkisi vardır. Likya bölgesinin en önemli dini merkezlerinden birisi olduğu bilinmektedir. Arkeolojik kazılar su düzeyinin yükselmesi nedeniyle güçlükle sürdürülebilmektedir. Bulunan kalıntılar İ.Ö. VII. ve İ.S.VI. yüzyıllar arasındaki zamana aittir. Grek tarzı tiyatrosu günümüze değin korunmuş en önemli yapısıdır.


Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil


Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil


Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil


Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 20-06-2008, 03:57   #2 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Club Xanthos Hotel Hakkında

Akdeniz kıyılarında nadir kalmış bakir turizm beldesi Kalkan'da yer alan Club Xanthos adını antik Xanthos şehrinden almıştır. Modern ve antik mimariyi birleştiren stili ile Kalamar Koyu'nda hizmet vermektedir.


Doğa ile bütünleşmiş 70 odası Kalamar Koyu'na hakim olağanüstü manzarası güleryüzle hizmeti prensip edinmiş personel anlayışı lezzetli ve zengin açık büfesi ile sevimli butik otelimiz Club Xanthos Kalkan'da sizleri ağırlamaktan büyük bir zevk ve onur duyacaktır.


Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil

Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil

Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil


Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 20-06-2008, 04:06   #3 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Club Patara De Luxe Hotel Patara Prince Hakkında

Patara Prince müşterilerine her biri büyük partiler ve balayı


çiftlerini konuklayabilecek şekilde dizayn edilmiş değişik

tarzlarda ve değişik ebatlarda odalardan oluşan geniş bir yelpaze

sunuyor. Otelimizde balayı çiftleri ve aileler gibi değişik tarzda

gruplar için hazırlanmış değişik odalar bulunmaktadır. Tüm odalarda

havalandırma sistemi Haziran’dan başlayarak Eylül’e kadar

çalışmaktadır.

Süperior odalar: B tipi: Geniş ikiz oturma alanlı banyolu deniz

manzaralı odalar. İkiz yataklar istenirse double yatağa

dönüştürülebilir. C tipi: Double/ikiz deniz manzaralı odalar.

Odalarda duş bulunmaktadır. ( bazı odalarda balkon mevcuttur.)
Deluxe odalar: A tipi: Geniş double banyolu körfez ve Yunan

adaları manzaralı özel teraslı odalar. E tipi: Bu aile süitlerinde

geniş yatak odasıoturma odasıkalkan körfezine bakan bir balkon ve

çocuklar için çok ideal olan banyolu ikiz oda bulunmaktadır. Giriş

katında bulunan süitlerde sadece bir duş bulunmaktadır ama geniş

bir terası vardır. G tipi: G tipi odalarda geniş double yatak

odası oturma alanı ve banyo bulunmaktadır. odaların hepsinde

balkon bulunmaktadır.

Deluxe Suit: D tipi süitlerde double yatak odası oturma odası

bar banyo körfez manzaralı teras yada balkon yer almaktadır.

Jasmine: Deniz manzaralı banyolu teraslı geniş odalar. Patara

süitleri: geniş yataklı double oda banyo oturma odası ve deniz

manzaralı özel teras. Mezzanine süit: Şömineli oturma alanı banyo

ve double yatak. Club süit: Geniş double oda oturma alanı ikiz

yatak geniş banyo ve geniş teras.
Presidental süit: Yat club süit: Double yatak odası geniş oturma

odası iki banyo iki balkon.

Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil


Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil


Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil


Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 20-06-2008, 04:29   #4 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Samira Hotel & Apartments Hakkında

Samira Hotel & Apart Kalkan şehir merkezinde denize 200 m. mesafede muhteşem deniz ve yemyeşil Kalkan manzarasıyla Akdeniz'in en şirin büyüleyici beldesinde konumlanmıştır.


Dalaman Havalimanına 110 km. Antalya Havalimanı'na 208 km. mesafededir. Doğanın insanoğlundan esirgemediği tüm güzelliklerin bir araya geldiği Ölüdeniz (85 km.) Kaputaş Plajı (3 km.) Patara (7 km.) Kekova (50 km.) otelimizin yakınındaki en ünlü plaj ve kıyılardır.

Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil


Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil


Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil


Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 20-06-2008, 04:32   #5 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Hotel Dionysia Hakkında

Kapasite: 23 toplam oda 46 toplam yatak. Deniz dağ


manzarası var.

Oda Detayları: Telefon balkon split klima duş.

Genel Özellikler: Merkezi klima bahçe tv odası

resepsiyonda kasa.

Spor&Rekreasyon: Açık havuz çocuk bölümü jogging.

Yeme İçme: Kahvaltı salonu havuz bar teras bar snack-bar.

2 alakart restoran (40 pax). 20 pax açık 40 pax kapalı toplam

kapasite.

Konum: Kaş 25 km. Denize 100 m. Dalaman Hava Alanı 120 km.


Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil


Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil


Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  Etiketler
antalya kalkanpatara

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil

Antalya-Kalkan(Patara)'da Tatil konusu, Tatil Yerleri Paylaşım Alanı / Türkiyeden Tatil Yerleri ve Oteller forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats