bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > MÜZİK DÜNYASI > Türküler > Türkü Hikayeleri

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-02-2009, 11:57   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Aşan Bilir Türküsünün Hikayesi

Aşan Bilir Türküsünün Hikayesi


Her biri bilinmez bir mezar şimdi.Mezar taşları ürpertirürkütür insanı.Ama benio hassas melteme bile dayanamayacak kadar hafif vucutlarıyüreklerinin çektiklerikatlandıkları ve yaşadıkları dillere destan ateş dolu acı dolu hayatları daha çok ürpertmiştir hep.Mezar taşlarından daha fazla.“Sen ne güzel bulursun gezsen Anadolu’yu” demiş ozan.Demişya! Ne yürekten demişne Doğru demiş.Anadolum benim.Günde bin güzellik görüp birine vurulduğumuz.Gam ile dert ile yogrulduğumuz.Gök gözlügüneş yüzlüderin sözlüyarım özlü.Ekmek’ini el ile paylaşan çarşambasını sel alan sevdiklerini el alan.Kor yürekli demir bileklibaşı bulutlarda yiğitlerin vefalı sadıkvefakarörük saçlı uzun boylu yapalaklarıntuğ sunaların toraşamların gül yüzlü güzellerin ceylanlarınefsanelerin lav gibi fişkıran yüreklerin düğünlerin halayların türkülerin ağaların beylerin ozanların ve dillere destan aşıkların diyarı anadolum. Anadolum benim.Kerem ile Aslı’sı varFerhat ile şirin’i var Leyla ile Mecnun’u varElif ile Mahmut’u Sürmeli bey’i Şah İsmail’i Sümmani’si var. Dil hangi birine döneryürek hangi birine katlanır.Ve kalem hangi birini yazabilir. Yazıpta başedebilirki.

İşte Senem ile yazıcı oğluda bu yürek yangınlarını çekmiş binlerce kor yığınından sadece ikisi.

Tülü mayalar kırk atlar koçlar taylar kuzular gökce gelinler ve koç yiğitlerden kurulu yörük kervanı Binboğa dağlarının üstünden aşıp güneş’in kızıla boyanıp battığı Tanır yaylasına doğru ince bir çizgi gibi bir uçtan bir uca süzülüp geçti. Günlerdir at üstündeki aşiret mensupları yorulmuşlar bunalmışlardı.Ama yol bitmiş sınırın hemen yanıbaşındaki konak yeri Yapalak görünmüştür. Akşamüstü yaylaya ulaşınca kervanın en önünde giden tülü mayadan yaşlı bir yörük beyi sıçrayip indi.Arkasinda uzanan kervana dur etti ve bagırdı. “Konak yerimiz buradır.At lar baglana denkler çözüle tez elden çadırlar kurula ALLAH hayıra getire dedi”Yigitler atlarından gelinler tülü mayalarından indiler.Birkaç genç kadın yörük beyinin indiği devenin yedeğindeki al bir at’tan genç bir kızı incitmekten korkar gibi tutup indirdiler yere.Altına kilim serildi.Üstüne gölgelik çekildi hemen. Bağdaş kurup oturdu genç yörük kızı yere.Omuzunun bir ucundan bir ucuna fişeklik çevriliydi.Belinde gümüş saplı bir hançer takılıydı.İran ipeğindendi tüm giysileri. Samur saçları başındaki yeşil berenin içinde toplanmış kenarlarından taşmıştı.Uzun boylu beyaz tenli simsiyah gözlü ceylan bakışlı bakanın bir daha baktığı gürenlerin yüreklerini yaktığı bir ahuydu bu. Ne Tanır ne Binboğalar nede bu küçük Yapalak böyle bir güzele çadır açmamışböyle bir ceylana raslamamışlardı.Yayla böyle bir güzel görmemişti.

Tez elden çadırlar kuruldu.Atlar kuzular koyunlar çayır’a salındı.Beyin siyah çadırından geniş obası kuruldu.Tüfekler sazlar asıldı çadır direklerine.Ay orta yere gelip dolandı.Mehtap bir uçtan bir uca ışığıyla doldu yapalak’a.Yörükler meydan yerinde yaktıkları gökyüzüne uzanan bir ateş yığınının başında geceye teslim ettiler ilk günlerini.

Ertesi sabah hemen duyuldu Tanır’a yörüklerin gelip yerleştikleri.Adettendi yerli halk gelip hoşgeldiniz derdi.Birkaç ay
kalıp sonra gidecek olan bu göçebe yörükleriyle kardeş gibi geçinirlerdi.Hoşgeldine gitmek bölgenin ağasına düşerdi.Ağa yanına bölge büyüklerini toplarkadın’ını yanına alır gider yeni misafirleriyle tanış olurdu. Yine öyle oldu. Tanır’ın şanlı Bey’i Yazıcı oğlu köyünün büyüklerini çağırıp başlarınada oğlu Osman’ı katıp hoşgeldine gönderdi yörük içine. Atlayıp atlarına vardılar yörük yaylasına yerliler.Yörükler hürmetle yürekten karşıladılar gelenleri.Koşup ağaya haber verdiler.Kara çadırından önce ak saçlı yörük beyiardında o ahu gözlü fidan boylu ceren çıktı.Bir hançer gibi dikildi karşılarına.Başı yularda iki eli böğründe Daha buyrun diyemeden ziyaretcilerin başında atın üstünde bir kartal gibi duran yemyeşil gözlü kartal bakışlı çınar gibi heybetli Osmana takıldı gözleri. Bir yıl gibi sürdü ikisi içinde bu bakışlar. Bakıştılar.

Buyrun dedi yörük bey’i.Yanında halayere saplı bir hançer gibi duran kıza döndü.Senem dedi: Atı tut kızım.Koştu Senem adetleri gereğince gelen kafilenin bey’i ile hanım ağasının atının yularına sarıldı.Kadında Osmanda indiler atlarından. Tam kafile yörük illeri gelenekleri gibi halka tutup oturdular.Hoş geldiniz edildi.Kahveler katıklar içildi konuşulup tanışıldı. Ama iki genc’in aklı ve gözleri bir an bile ayrımadı birbirlerinden. İşte diyordu Senem! Kendimi kollarına teslim edebileceğim erim erkeğim diyebileceğim çınar gibi bir yiğit.İşte diyordu Yazıcı oğlu Osman’a.Yazıcı oğlu Osmanda; Baba evine ***ürebileceğim övünç duyup yaslanacağım bir ahu diyordu kendi kendine.

Akşama kadar kalındı yörük yaylasında.Geniş sofralar yazıldı yere koyunlar kızartıldı katıklar yayıldıyenildi içildi.Ama Senem le Osman bir kere düşen bir kor yığını gibi bakıp durdular birbirlerine.Akşam yörüklerden ayrılıp Tanır’a dogru yola çıktıkları zamanOsman yüreğinden bir parçanın yapalakta kaldığını hissetti.Senem yüreğinden bir parçanın kopartılıp alındığını içinden bir şeylerin eksildigini sandı. Günler akıp geçti.Ne Senem nede Osman unutamadılar birbirlerini.Bir bahane bulup yeniden gidemedi Osman yörük çadırına.Senem obadan dışarıya ayak atamadı.

Ama seven yürek neler etmezki her şeyin çaresi bulundu.Bir yörük kadını yardım etti bey kızına Bey oğlu atlayıp atına Seneme koştu.Ay ışığında her buluşup konuşmalarında daha çok yandı yürekleriDaha çok sevdiler daha çok bağlandılar birbirlerine.

Sevda bu. Çaresi olmazsa sarartıp soldurur öldürür adamı.Senem de Osman da aynı ateşte kavruldular.Senem seviyordu ama çaresizdi.Biliyorduki babası oba dan dışarı kız vermezdi.Töreler böyleydi.Osman düşündü bir yörük kızını eve almazdı babası. Kaçalım dediler bir gün. Yok dedi Senem. Kaçalım dedi oğlan yok dedi Senem. Ben böyle bir ateşle yana yana ölürümde kaçmam.Kaçıp yere yıkmam başını babamın.Babamın başını yere yıkamam. Başka çare yok. Kaideleri yıkacak iki sevdalıyı birbirine kavuşturacak ağır kuvvetli Yörük beyine bir dünür kafilesi gerekti.

Bir yiğit sararıp solar erir giderdebir bey kadını hatun ana’sı hissetmezmi.Gayrı sordular Osman anlattı.Bir tek oğlanın derdine çare bulmakonu bu dertten bu acıdan kurtarabilmek için kaideleri bir bir yıktı babası.Etraf çevrelerden ağalar toplandı.Dünür kafilesi ve hediyeler hazırlanıp varıdı yörük ağasına. Bir sevinç bir umut düştü içine seneminbir sevinç doldurdu içini Osman ağanın.Ne kaldıki aha bugün olsa yarın kavuşuverirler.Birbirlerine yakışan nazarlık bir çift olular. ALLAH'ın emriyle dediler kızını istediler.ALLAH yazdıysa biz ne edek velakin obamızın kanunları vardır. İhtiyarlarımıza soralım bir kaç gün izin verin düşünelimiletiriz kararımızı.İsteriz ki kızımız oğlunuza kurban olaböyle bir beyin gelini ola.Ama töreler dediler.

Umut içinde döndü dünür kafilesi.Bir yangın düştü içine yörük beyinin.Ama ölürde törelerini yıkmaz aşiretin dışına kız vermezdi.Fakat bu çevrenin en güçlü adamı dünür geliyor.Vermezlerse basarlar obayı alır kaçırırlar kızı.Onlar basmadan biz kaçmalıyız dedi oba yaşlılarına. Hemen o gece çadırlar söküldü sürü toplandı kervan hazırlandı.Ve Senem içi kan ağlıyor.Bir ölüden farksız.Tüm oba yiğitlerinin arasında çekilip gittiler Yapalaktan.Bir gecede toplandılar gittiler.

Ertesi gün tüm Tanırlılar boş buldular yaylayı.Bin yerinden hançerlenmiş gibi inledi yıkıldı bir ölüden ferksız oldu Osman. Her yana haberler salındı sözcüler gönderildi.Aylar yıllar sürdü bu arayış.Ama ne yörük kervanının izine raslandı nede Senemden bir haber alındı.

Yıllar geçti aradan yandı yıkıldı Osman ama Senemden bir haber alamadı.Talih’i her gün biraz daha karardı.Bir düğünde bir gözünü kaybetti.Değen saçmalarla birlikte anası babası öldü.Günler yel gibi geldi geçti.Onun içindeki yangın geçmedi unutamadı Senem’i.On yıl yirmi yıl elli yıl atmış yıl geçti bir haber gelmedi Senemden.

Sonra bir yaz günü evinin önünde oturup çocuklarıyla oynarken; Köyün çerçicisi bir ermeni vardı.O geldi koşarak yanına. Ağam dedi! Ağam kurban olam haberler neki haberler.Desem yıkılırmısın yoksa sevinirmisin. Eski bir yaraya tuz mu atarım. Anlat dedi Yazıcıoğlu.Anlat hele ne istersin.Haberin hayırlıysa tarla veririm değilse çek git.

Kozan’daydım dedi ermeni çerçi mal satardım. Açmış oturmuştum metamı buğday almış kumaş verirdim.İki büklüm bir ihtiyar geldi yanıma.Saçları ak gözlerinin feri sönmüş bir ihtiyar kadın.Oğuk dedi nerelisin.Tanırlıyım ana dedim. Osman ağayı bilirmisin dedi.Bilirim elbet dedim.İnsan köyünün ağasını bilmezmi?

Kuşağından bir çıkını çıkarttı.Aha bu lapatan’ı elime tutuşturup Osman ağaya söyle Senem ananın selamı var yüreği yüreğinle birdir.Kimseye yar olmamıştır.Bir yayla kızı gibi sevmiş bir yayla kızı gibi sadık kalmıştır deAma gayrı her şey geçti.gelip aramaya arayıp sormaya de. Ağam selam yerde kalmazmış getirdim sana Gayrı sen bilirsin dedi ermeni
çerçi. Yüreğinde yetmiş yıl evvelin koru yeniden yandı.Osman Ağanın içinde kaynar bir şey aktı.Altınlar tarlalar verdi ermeni çerçiye.At hazırlattı yanında iki adam düştü kozanın yoluna. Osman Ağa Senem le buluştumu bunu bilmiyoruz ama Maraş'ta Tanır da. Toros'lardaAvşar illerinde ne zaman bir düğün kurulsa;Önce osman ağanın aldığı haberden sonra söylediği türküyü söyler kadınlar erkekler.Yankıları Torosların Binboğaların ötesine doğru yanık bir ses yanık bir yürek. Nerede bir gece toplantısı olsa yaşlılar genç'lere Senem ile yazıcıoğlu Osmanın sevdalarını anlatırlar hep.


Aşan Bilir Karlı Dağın Ardını
Çeken Bilir Ayrılığın Derdini
Bülbül Kaça Aldın Gülün Nargını
Gül Alıp Satmanın Zamanı Değil

Yaprak Gazel Olmuş Duruyor Dalda
Vefasız Güzelden Bize Ne Fayda
Bu Ayda Olmazsa Gelecek Ayda
Ölürüm Vazgeçmem Sevdiğim Senden

Selvinin Dalları Boyundan Uzun
Yavrular Gözüme Bir Salkım Üzüm
Ölmeden Görseydi O Yari Gözüm
Koyun Kuzu Kurban Olur O ZamanAyşegül Göktepe (Radyo Program Yapımcısı)
Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Aşan Bilir Türküsünün Hikayesi

Aşan Bilir Türküsünün Hikayesi konusu, Türküler / Türkü Hikayeleri forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ak üzümün salkımı türküsünün hikayesi, ak üzümün salkımı hikayesi, ak üzümün salkımı türküsünün öyküsü, elif dedim hikayesi, elif ile mahmut hikayesi, elif dedim türküsünün hikayesi, elif dedim türküsünün öyküsü, elif dedim be dedim türküsünün hikayesi, elif türküsünün hikayesi, ak üzüm salkımı türküsünün hikayesi, ak üzüm salkımı hikayesi, kara üzüm salkımı türküsünün hikayesi, sevda olmasaydı türküsünün hikayesi, ak üzümün salkımının hikayesi, ak üzümünün salkımı türküsünün hikayesi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kızılırmak Türküsünün Hikayesi Bkmlyz Türkü Hikayeleri 14 23-02-2017 10:43
Zahidem Türküsünün Hikayesi Bkmlyz Türkü Hikayeleri 0 27-02-2009 11:55
Pos Pos Köprüsü Türküsünün Hikayesi Bkmlyz Türkü Hikayeleri 0 27-02-2009 11:00
Ayhan Aşan Biyografi-Ayhan Aşan Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 03:47
Zehra Bilir Biyografi- Zehra Bilir Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 03:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:10 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.