bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > MÜZİK DÜNYASI > Türküler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-01-2009, 11:12   #1 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yerleşim Bölgelerine Göre Halk Oyunları

YERLEŞİM BÖLGELERİNE GÖRE HALK OYUNLARI


a-ORTA ANADOLU BÖLGESİ:


İklim soğuk oyunlar hareketliinsanlar sıcakkanlı. Yöresel sanatçıları çoktur. Genellikle Halay Kaşık Semah Zeybek Seymen havaları ve sinsin oyunları yaygındır.Oyunlara davul zurna bağlama def kaşık eşlik eder. Bozlak tipi havalara raslanır.Karakteristik ezgisi sürmeli.Sürmeli çalamayan usta sayılmaz.Zeybekmisket bülbül gibi kırık havalar çalınır.Kırık havalara şıngılım denir.Akdağmadeninde yeşilleme denir.

Tokat: Halay türü oyunların merkezi.Çalgılar; orta kabazurna ve davul. Destan koşma divan semaigaripderbederHurşitsağma gibi havalar. Düğün; sinsin havalarıdavar sürme havalarıkırık havakar

Çorum: Tükmenlerin ilk durağı.oyun türü halay davul-zurnayla oynanır.

Çankırı: Yaren meclisiHalay ve Zeybek oyunları.Sinsin önemli yer tutar.Çalgılar; Davulzurnakavalbağlama vs.

Eskişehir: Karşılam kaşıkzeybek türü oyular.Bağlama cura çalınır.Kadın oyunları karşılamadır.

Kayseri: Halıcılık dokumapastırma. Halay başta olmak üzere Pınarbaşı tarafında KafkasKafe Çeçen Vip oyunları yaygın. Özel Kayseri mızrabı vardır. Bozlak yaygındır.

Kırşehir: Türkümani çullama hoşmer meşhurdur. Halay ve kaşık türü oyunlar eglence geceleri oyunlarıdır. Oyunlara kaba zurna ve davulla beraber divan sazıcurazilli maşa eşlik eder.

Niğde: Alay havaları kaşıklı oyun havaları uzun havalar agır havalar ve baglantılar şeklinde türkülere ayrılan bu yörede halay ve kaşık türü oyunlar yaygındır.b- DOGU ANADOLU BÖLGESİ:


Erzurum: Bar ve dadaş oyunları oynanır. Çalgılar davul-zurna kadın oyunları türkülü oynanır. Sekmehoplamasıçrama belli figürlerdir. Keremin her türümayahoyrattatyanvarsağıgurbet havalarısümma ağzı havaları merkezi.

Erzincan: Etrafı dağlık ovası baglıkır oyunlar Egin bölgesinde toplanmıştır. Eglence gecelerine herfene denir. Oyunlar genellikle türkülüdür. Divangariphoyratkerem yaygındır. Halay türü oyunlar oynanır ve davul zurna klarnet vs. eşlik eder.

Elazığ: Çayda çıra ile meşhurdur. Halayüçayak tanzarazeybek oynanmaktadır. Çalgıları davulzurna çıgırtmabağlamaklarnetdef vs. dir. Ağır havalaryüksek havalarşıkıdımlar halk müsikisidir. Harput ağzıHarput mayası Harput hoyratı meşhurdur.

BitlisVanBingöl: Halay türü oyunları. Hakkari halay türü oyun. Özelliği sola doğru halay yürüyüşü.c- KARADENİZ BÖLGESİ:

Hamsideniz mısır kemençe

Giresun: sahilde horanlar iç kısımlarda halay ve kaşılamalar . Giresun karşılaması metelik vs. Çalgılar ; kemençe davul zurna baglamadır. Tamzara bir uzun havadır.

Ordu: Horon halay kafkas ve karşılama türü oyunları yaygındır. Ordu karşılamasımetelik vs. Fındık zamanı manili türküler boldur.

Rize: Horon türü oyunlarkadın ve erkek ayrı oynarlar kemençe ve tulum meşhurdur.

Artvin: Horon ve bar türü oyunlar bulunur. Tulum davulzurnagarmomeyçerkez mızıkası eşlik eder.

Bayburt: Bar ve horon türü oyunlar vardır. Turan barısarı kız sarhoş barı meşhurdur. Şiran samahı ünlüdür. Erzurum barlarından hızlıdır.

Trabzon: Horon türü oyunlar bulunur. Davul zurnabağlama ve kemençe kullanımı oyun ve türkülerde yaygındır. Aşık havaları EmrahKeremSümmani ağzıAşık Ömer'den deyişlerUzun havalar karşılıklı deyiş söyleme geleneği ve yol havaları meşhurdur.


d- EGE BÖLGESİ

İzmir: Zeybek oyunları bulunur.Agır zeybek ve yörük zeybek olarak ikiye ayrılır. Ağır havaların başında çalgılar gezinleme denilen serbest ölçüde ve aynı makamdan açış yaparlar. Oyuncular dairesel dönerek ritimli kısmı üç zamanlı bölümünde nara atarak oyuna başlarlar. Dokuz zamanlı haricinde zeybek yoktur. Oyunlara açık havada davul çift zurna kapalı yerlerde bağlama grubu kabak kemane mey kaval darbuka eşlik eder. Efenin oyunu agırkızamın ki ise hareketlidir. Zeybeklerde önce söz sonra oyun başlar.

Uşak: Zeybek başta olmak üzere samah türü oyunlar bulunur. Ayrıca kaşık oyunlar da vardır.

Aydın: Erkek oyunları 9/4 kadın oyunları 9/8 ölçülüdür. Zeybek oyunlarında tavır kahramanlıktır. Kol hareketleri önemli yer tutar . Efe yöresinde gögüs nereye bakarsa oyun o yöne dogru oynanır ve ayak o yöne dogru atılır. Oyunlar bagımsız oynanır.e- AKDENİZ BÖLGESİ :

Hareketli ve kıvrak oyunlar genelliktedir. 249 zaman usulleri vardır.

Antalya: Zeybekteke bengi semai oyunları yaygındır kadın erkek ayrı oynar. Dağ köylerinde Kırk'lar samahı denilen oyunlar bulunur.

Burdur: Agır zeybekteke zeybegi teke zortlatması diye zeybekler üç bölümden oluşur. Uzun havalarına Güllük DağıBey DağıAvşar Beyleri gibi isimler verilir.

Mersin: Oyunları genellikle kaşıklı oyunlardır.Silifke ile Anamurda yoğunluktadır.TürkmenlerinYörüklerinTahtacıların yerleşim yeridir.Samah oyunlarıda yaygındır.

Adana: Halay türü oyunlar yaygındır.Bozlak ve uzun havalar yaygındır.Oyun ve türkülerde iki ölçü hakimdir.

Hatay: Oyun türü halaydır.Genellikle karışık kadın ve erkek oyunu görülür. Ayağın yere sert vurduğu oyunlar depki denir.f-GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Adıyaman: Oyun türü halaydır.Yörede el ve yüze yapılan dövmelere "dak" denir.

Gaziantep: Oyun türü halaydır.Halaylar; Hızlı halaylar ve Ağır halaylar diye ikiye ayrılır.Barak ağzı havalarleylimli denilen türkülü oyunlar vardır.Oyun formu yarım daire tam daire ve çizgidir.

Urfa:Halay türü oyunlar yanında bıçak oyunukılıç-kalkan oyunu deynek oyunu oynanmaktadır.Bu yörede bağlama tambur ve köğür adıyla bilinir.

Diyarbakır: Halay türü oyunlar bulunur.Hoyrattürkülü manimayamasalevsanedeyim ve ata sözlariDiyarbakır peşlebimugalikudibeşerisırvanikesik kerem gibi icra geleneği hüküm sürmektedir.Davulzurnadilli ve dilsiz kavalçift kamışkabak kemane oyunlara eşlik eder.


g-TRAKYA ve MARMARA BÖLGESİ

Sakarya: Zeybek kaşık oyunlarıhakimdir.Bazı yerleşim alanlarında bar ve horonlar oynanır.

Bursa: Uyunlar güvende ve sekme olarak ikiye ayrılır.

Bolu: Kaşıklı oyunlar bulunur.

Tekirdağ: Karşılama çetehora türü oyunlar bulunur.


TÜRK HALK MÜZİĞİ ÇALGILARI1- Telli ( Mızraplı) Çalgılar: CuraÇöğüşTamburaDivan sazıBaş bağlamaTar

2- Yaylı Çalgılar: Kabak kemaneRebabKemençeTırnak kemençesi

3- Nefesli Sazlar: KavalZurnaSipsiBalabanDüdükMeyArgun

4- Vurmalı Sazlar: DavulDefZilli MaşaKaşıkDarbukaLeğenBakraçTepsi
Gügüm
CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yerleşim Bölgelerine Göre Halk Oyunları

Yerleşim Bölgelerine Göre Halk Oyunları konusu, MÜZİK DÜNYASI / Türküler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bölgelere göre türküler, bölgelere göre müzik türleri, bölgelere göre halk oyunları, iç anadolu bölgesine ait türküler, bölgelere ait türküler, bölgelerimize ait türküler, bölgelere ait müzik türleri, akdeniz bölgesine ait türküler, iç anadolu bölgesine ait müzikler, bölgelere göre türkülerimiz, marmara bölgesi oyun havaları, bölgelere göre türk halk müziği, bölgelere göre müzik, marmara bölgesine ait türküler, akdeniz bölgesine ait oyunlar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Seks oyunları işe yarar Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 08-08-2008 09:08
Aşk oyunları Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 03-08-2008 08:10
Devlet Tiyatrolarında Bahar Oyunları zehra35 Sinema ve Tiyatro 0 01-05-2008 06:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:54 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.