bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > MÜZİK DÜNYASI > Türküler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-01-2009, 11:46   #1 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Silifke Yöresi Halk Oyunları

Silifke Kaşık Oyunları bölgesi içinde bulunmaktadır.Silifke'nin hemen hemen bütün oyunları kaşıkla oynanmaktadır. Halk oyunları üzerinde otuz kırk sene önce ilk araştırmalar yapıldıgında karşılıklı iki sıra halinde oynanan karşılamalar yoktu. Son zamanlarda karşılıklı iki sıra haline dönüşmüş karşılamalara da rastlanmaktadır. Anadolu’nun Akdenize açılan kesimlerinde oynanan danslarda Anadolu insanının günlük yaşamı çeşitli safhalarıyla anlatılmaktadır. Danslar hareketlicanlı ve neşelidir. Oyunların çogu Davul ve Klarnet eşliginde sürdürülmektedir. Ritim sazı olarak Koltuk davulu Şişe ve Fincan kullanıldıgı da rastlanmıştır.Oyunlar Türkiye'nin Akdeniz kıyılarına aittir. Kız ve erkekler karışık oynanır. Oyuncuların her iki elinde kaşık vardır. Bir elde iki kaşık bulunur. Kaşıklar ritm vermek içinde kullanılır.

Dansların Teknik Özellikleri:

Çaya vardım zeybeği (türkülü kadın erkek karışık) Eski Mengi (dinsel dans kadın-erkek karışık) Keklik (türkülü-erkek tek toplu) Keklik mengisi (dinsel karışık türkülü) Kıbrıs zeybeği ( erkek tek toplu) Köroğlu (erkek tek toplu türkülü bıçaklı) portakal zeybeği (tek toplu zeybek türkülü) Silifkenin yoğurdu (karışık türkülü toplu) Silifke Zeybeği ( türkülü erkek tek) Tımbıllı (türkülü karışık toplu) Yayla yolları (türkülü karışık) yeni mengi (dinsel kadın erkek karma)

OYUN ÇEŞİTLERİ:

Çaya Vardım Zeybeği Keklik Kıbrıs Zeybeği Portakal zeybeği Silifke'nin yoğurdu Silifke zeybeği Tek Zeybek Tımbıllı Yayla yolları Gerali Her yanı elmas Zeytin dalları Silifke'nin koşması Türkmen kızı Mandilli Şerif hanım Köroğlu Kerem. Ayrıca dinsel içerikli olarak Tahtacı Türkmenler arasında yapılan Eski mengi Yeni mengi Keklik mengisi akla gelen danslardır.

Keklik:

Keklik dansının anlamı ile ilgili olarak üç değişik varyant bulunmaktadır.Kekliğin sekişi kanat çırpışı ötüşü gerdan kırışı zıplayışı anlatılır. Kekliğin taklididir.Keklik insan olur bir çalının dibinden çıkar. Kaşıklar kanat olur ayaklar seker. Bir av doğa oyunudur.Avcıdan kaçan kekliğin taklididir.
Kıbrıs Zeybeği: Coğrafi ekonomik ve iktisadi koşullarla bağlantılı olarak Kıbrıs'ta bilinen bu dans Silifke'ye taşınmış ve sevilmiştir. Çok hareketli bir zeybektir.

Portakal Zeybeği:

Silifke narenciye bölgesi olduğundan portakal oyunlara ilham kaynağı olmuştur. Portakal toplanırken karşılıklı türküler söylenir ve portakalın toplanması yere düşüp yuvarlanmasın anlatılır. Aldığı isim maddesel anlamda değil mecazi anlamdadır. Türkülerimizin genel olarak sözlerinde geçen meyve adları sevgililerin; yanaklarına dudaklarına gözlerine göğüslerine benzetildiği için bu zeybekte de sevgililerin göğsü portakala benzetilmiştir. Dolayısıyla ege'den Güney'e doğru yayılan zeybekler Ege'deki kahramanlık öğesini Güney de aşk öğesiyle yumuşatmıştır.

Silifkenin Yoğurdu:

Bu dans eski bir türkmen-yörük dansıdır. Kadın erkek karşılık oynar. Silifke ekonomisinde hayvancılığın yeri önemlidir. Oyunun başından sonuna dek yoğurdun üretimini gözlemek olasıdır. Yoğurt Türkmen yaşantısında önemli yeri olan yiyecektir. Türkmenler eski dönemlerde yoğurt yapar bunu satarlardı. Günlük yaşama girerek baş yiyecek olan yoğurt türkü ve oyun olarak gelmiş günümüze. Yoğurt Türkmen için geçim kaynağı olması nedeniyle büyük bir saygınlığa sahiptir. Bu saygınlık da Türkmenleri yoğurdun bereketi için oyun oynamaya yöneltmiştir.

Yayla Yolları:

Kışın bitimi ilkbaharın gelişiyle sahilin sıcağından rutubetinden kaçıp yaylaya-serinliğe kuru havaya çıkan Türkmenleri anlatır. Toroslarda yaşayan Türkmenlerin Ortaasya kökenli danslarından biridir. Obaların göç alemlerini anlatır. Ali Rıza Yalman'ın Cenupta Türkmen Oymakları isimli kitabında özellikle bir yaylaya göç hazırlığının nasıl yapıldığı ayrıntılı bir biçimde kayıtlara geçirilmiştir.

Türkmen Kızı: Eski Türklerin kıtlıktan bolluğa kavuşma törenlerini canlandıran bir oyundur. Türkmen kızlarını günlük yaşamı burada gözlenir.
Sallama: Yaylaya çıkan gençlerin gül bahçelerinde birlikte eğlenmelirini aylatır. Daire şeklinde oynanır.

Ger Ali (Ham Çökelek):

Taşeli bölgesinin uzak dağ köyünde GERALİ isminde bir kişi yaşıyormuş. Gerali'yi herkes sever sayar ve tanırmış. Gerali sonradan kendini ortaya atmış bir müddet eşkiyalık yapmış daha sonra Gerali köyünden bir kızla evlenmiş. Anası Babası; Acaba oğlumuz yola gelir eşkiyalığı bırakır da dürüst bir insan olur mu? düşüncesiyle oğullarını evermişler. Gerali bir müddet Hediye isimli kızla yaşar. Aradan 2-3 ay geçer. Gerali Hediye'nin üstüne bir kız daha alır. Böylece iki kadınla evlenir. İkinci karısının adı Duduya'dır. Gerali bu hanımlarıyla yaşar gider. Zaman ilerledikçe yaşam koşulları güçleşir ve hanımlarla geçinemez eksiklerine yetmez. Birine 3m kumaş alırsa öteki bayramlık ister dururmuş. Gerali dayanamaz olmuş ve sonunda işi oyuna türküye dökmüş. Döne döne oynamaya başlamış.

Oyunlara eşlik eden müzik aletleri şunlardır:

Davul Klarnet Şişe Keman Bağlama Kaşık


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 15-04-2009, 09:25   #2 (permalink)
 
tatlıbaby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

emegine saglık


tatlıbaby isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 08-11-2010, 07:31   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face42 ha

emek buya


 
Alt 23-10-2013, 06:07   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

sağol kardeş :D ICON(54)


 
Alt 04-11-2015, 08:21   #5 (permalink)
Babiy
Avatar Yok
 
Standart

Emeğine sağlık
Harika çok yardımcı oldu
Süper


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Silifke Yöresi Halk Oyunları

Silifke Yöresi Halk Oyunları konusu, MÜZİK DÜNYASI / Türküler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: silifke yöresi müzikleri, silifke halk oyunu, silifke yöresi türküleri, silifke yöresi, silifke keklik oyunu, silifkenin yoğurdu oyunu nasıl oynanır, silifkenin yoğurdu nasıl oynanır, keklik halk oyunu, silifke müzikleri, mengiz nasıl oynanır, silifkenin halk oyunu, silifke oyunu, silifke halk oyunları nasıl oynanır, türkmen kızı nasıl oynanır, silifke nasıl oynanır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Halk Oyunları Tarihçesi ve Doğuşu CooLKadin Türküler 4 23-12-2015 02:48
Halk Oyunları Türleri CooLKadin Türküler 2 25-04-2011 06:39
Elazığ Yöresi Halk Oyunları CooLKadin Türküler 0 24-01-2009 11:45
Türk Halk Oyunları CooLKadin Türküler 1 24-01-2009 11:29
Yerleşim Bölgelerine Göre Halk Oyunları CooLKadin Türküler 0 24-01-2009 11:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats