bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 31-05-2008, 10:14   #11 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Atatürk MüzeLeri

Çubuk Atatürk Köşkü

Atatürk başkent Ankara'nın 7 km batısındaki çorak topraklarda örnek bir çiftlik kurmayı düşünmüştür. Türk çitçisine toprak ve tabiat şartları uygun olmasa dahi bilgiyle kararlılıkla çalışıldığı takdirde başarı sağlanabileceğini göstermek istiyordu. Atatürk 5 Mayıs 1925'teb kurduğu Orman Çiftliğinde çiftliğin her türlü faaliyetiyle uğraşmış bütün masraflarını kendi ödemiş. Yaptırdığı köşklerde günlerce haftalarca kaldığı olmuştur. bu köşkler şunlardır;
1.Marmara Köşkü : Atatürk Orman Çiftliğinin güneyindeki tepeler üzerindedir. Marmara Köşkü iki katlı olarak yaptırılmıştır. Alt katında kemerle süslü bir revak vardır. Üst katta Atatürk'ün yatak odası banyo dairesi dinlenme ve çalışma salonları vardır. Atatürk'ün kullandığı eşyalar mobilyası ve yatak takımları köşkte bir odada bulunmaktadır.
2. Orman Çiftliği Atatürk Köşkü : Bu köşk tek katlı ve kiremit çatılıdır. Çatının ortasında bir saat kulesi yükselmektedir. Atatürk'ün ölümünden sonra köşk ek yapılarla genişletilmiş Orman Çiftliği İdare binası yapılmıştır. Köşkte Atatürk'ün kullandığı eşyalar Cumhurbaşkanlığı Çankaya köşküne devir edilmiş burada yalnız Atatürk'e ait çekmeli bir masa bırakılmıştır. Atatürk sağlığında 11 Mayıs 1937 günü Marmara köşkünde iken Orman Çiftliğine Silifke ve Yalova'daki çiftliklerini içerisindeki köşklerle birlikte Milletine armağan ettiğini duyurmuş bu bağışa ait belgeyi o gün imza etmiştir.
3.Çubuk Barajında Atatürk Köşkü : Çubuk barajı Ankara'nın 11 km kuzeyinde Çubuk çayı üzerindedir. Baraj Atatürk'ün direktifleriyle 1929 yılında yapılmaya başlanmış 1936 yılında tamamlanarak 3 kasım 1936 yılında yapılan bir törenle Atatürk'ün eliyle hizmete girmiştir. Devlet parası ile Türk mühendisleri ve işçilerinin emeği ile yapılan baraj Ankara şehrinin içme suyu ihtiyacını karşıladığı gibi Çubuk çayının taşmasını önlemekte ve Ankara ovasının sulanmasını da temin etmektedir. Ayrıca Ankara'nın en güzel mesire yerlerinden biridir. Baraj kapısının sağına şu kitabe okunur: ( Bu Çubuk Bendi Türk Ulusunun İlk Cumhur Reisi Kemal Atatürk Devrinde Devlet Merkezi Ankara'nın su ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuştur 1929-1936 )
Çubuk barajı sırtları üzerine Atatürk'ün zaman zaman dinlenmesi için küçük bir köşk yaptırılmış Atatürk Baraja geldiği zaman bu köşkte dinlenmişlerdir. Atatürk'ün ölümünden sonra köşk bazı ek yapılarla genişletilmiş ve baraj binası müdürlüğü binası olarak kullanılmaya başlanmıştır bugün köşkte Atatürk'ün baraj gezilerinde bindiği bir deniz motorundan başka devrine ait hatıra eşya kalmamıştır.


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 31-05-2008, 10:15   #12 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Atatürk MüzeLeri

İzmir Atatürk Evi ve Müzesi

İzmir- Atatürk Evi ve Müzesi Kordon boyundadır. 1978 yılında yeniden düzenlenerek ziyarete açılmıştır.
Büyük Zaferden hemen sonra Türk orduları yıldırım hızıyla Ege'ye doğru süzülürken Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa'da onlarla birlikte Ege'nin yakılmış ve yıkılmış şehirlerine uğrayarak İzmir'e doğru ilerliyordu. Atatürk Türk ordularının İzmir'e girişinden bir gün sonra 10 Eylül 1922'de İzmir'e gelmiş coşkun törenlerle karşılınmış. 2 gün sonra Göztepe'deki Muammer (Uşaklıgil) köşküne konuk olmuştu. Bu Köşk'te 29 Eylül 1922 akşamına kadar 19 gün kalan Atatürk İzmir'e ikinci gelişi olan 27 ocak 1923 te yine bu Köşk'te kalmış Köşk sahibi Muammer (Uşakgil) in kızı Latife Hanımla bu Köşk'te evlenmişti.
Atatürk 27 Temmuz ve 1 Ocak 1924 tarihlerindeki İzmir gezilerinde de yine Göztepe Köşkünde kaldı. Latife Hanım'dan boşandıktan sonra İzmir'e gelişlerinde İzmirliler onu Gündoğdu semtinde deniz kıyısındaki Naim Palas'ta misafir etmeğe başladılar. Bu ev. 1860/1862 yıllarında yaptırılmış bir ara otel olarak kullanılmıştı. 1927 yılında İzmir Belediyesi evi hazineden satın olarak Atatürk'e hediye etmiş dayayıp döşemişti. Atatürk 11 Ekim 1925 ten sonra 7 defa İzmir'de hep bu evde kaldı bir çok tarihi kararları bu evde verdi.
Atatürk 22 Haziran 1934'te son olarak İzmir'e geldiği zaman yine bu evde kaldı. Yanında İran Şahı Rıza Şah Pehlevi de vardı. İki geceyi birlikte bu evde geçirerek 24 Haziran 1934 günü Balıkesir'e gitmek üzere İzmir'den ayrıldılar. O günden sonra İzmir'e bir daha gelmemişti.
Atatürk'ün ölümünden sonra İzmir Belediyesi Atatürk Evi'ni eşyaları ile birlikte olduğu gibi korumuştu. Ev iki katlı bir yapıydı. Ön yüzeyi mermer silmeler ve alınlıklarla süslüdür. Kemerli kapısından girildikten sonra derinlemesine uzanan bir salona girildikten sonra derinlemesine uzanan bir salonu geçilir. Yanlarda odalar sıralanmıştır. Üst kata iki taraflı mermer bir merdivenle çıkılır. Üst katta da geniş bir salon denize bakan bir balkonu ve balkon odası iki yanda iki geniş oda bulunmaktadır. Güneydeki oda Atatürk'ün yatak odasıdır. Kuzeydeki ikinci odada İran Şahı Rıza Şah Pehlevi kalmıştır.
İzmir Belediyesi 1941 yılında Atatürk Evi'nin üst katını (Atatürk Müzesi) olarak düzenlemiş Atatürk'ün ve Rıza Şah Pehlevi'nin yatak odalarını eşyaları ile birlikte kullanıldığı şekilde sergilemişti. 1952 yılında alt kattaki salon ve odalar (Atatürk Genel kitaplığı) olarak hizmete açılmıştı. O günlerde Atatürk'ün İzmir'de bindiği kayık girişteki merdiven altında sergilenmiş üst kat Atatürk Müzesi ise Atatürk'ün fotoğrafları konsol ve aynalar heykeller tablolar ve halılarla donatılmıştı. 1967 yılında Atatürk Kitaplığı buradan yeni binasına taşındığı zaman Atatürk Evi yeniden Atatürk Müzesi olarak düzenlenmek üzere Kültür Bakanlığına devredilmiştir.
Kültür Bakanlığı binayı onartarak yeniden düzenlemiş 29 ekim 1978 günü törenle ziyarete açmıştır. Binanın alt katında etnoğrafik eserler üst katında da Atatürk'e ait eşyalar sergilenmektedir.
Alt kat vitrinlerinde geleneksel kadın giyimleri hamam takımları elişleri peşkir uçkur ve keseler ve çeşitli mobilyalar yer almaktadır. Halı-kilim bölümünde Bergama Kula Gördes Milas Çanakkale gibi halı merkezlerinden seçkin örnekler Kilimi ve cicimler sedef kakma koltuk ve sehpalar ve daha basma etnoğrafik eşya bulunmaktadır.
Atatürk Müzesi'nin bulunduğu üst katta ise tablolar büyük boy aynalar vestiyer mobilya ve bronz döküm saat salonu süslemektedir. Salona açılan soldaki odalar Atatürk'ün banyosu yatak odası çalışma odası kütüphane ve yemek odası olarak düzenlenmiştir. Atatürk'ün yatak odası mavi bir yatak takımı ile kadife kanepe ve iki koltukla sergilenmektedir.


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 31-05-2008, 10:16   #13 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Atatürk MüzeLeri

Konya Atatürk Evi ve Müzesi

Konya Atatürk Evi ve Müzesi İstasyon Caddesi üzerindeki eski vali Konağında 1964 yılında düzenlenerek ziyarete açılmıştır.
Atatürk Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Anadolu'ya geçtikten ve Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisini açtıktan sonra 3 Ağustos 1920 tarihinde Konya'ya gelerek bir geçe kalmış Konyalılarla görüşmeler yapmıştır. Bu tarihten ölümüne kadar Konya'ya 12 kez gelen Atatürk çoğu gelişlerinde Atatürk evi olarak bilinen Konyalıların kendisine hediye ettiği 2 katlı köşkte kalmıştır.
Köşk 1912 yılında yaptırılmış 1916 yılından sonra Vali Konağı olarak kullanılmıştır. 20 Mart 1923 günü Atatürk eşi Latife Hanımla birlikte Konya'ya geldiği zaman bu köşkte 4 gün 3 Ocak 1925 te de 11 gün konuk olmuşlardır. 1927 yılında Konya Belediyesi aldığı bir kararla Köşkü Atatürk'e armağan etmiş Atatürk bundan sonraki Konya'ya gelişlerinde bu köşkte oturmuşlardır. Atatürk'ün ölümünden sonra tekrar vali konağı olarak kullanılan köşk 1963 yılında Konya Valiliğinden Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğüne devredilmiş bir yıl sonra da (Atatürk Evi ve Müzesi) adıyla ziyarete açılmıştır.
Atatürk Evi ve Müzesi'nin alt ve üst salonlarında Atatürk'ün Konya'ya gelişleri ve yatına ait fotoğraflar Atatürk'ün kullandığı eşyalar elbise pardesü pabuç gibi giyimleri sofra takımları salonları dinlendiği şezlong oyun masaları sergilenmektedir. Müzede ayrıca Atatürk pulları koleksiyonu da bir vitrinde yer almaktadır. Atatürk'ün sözlerinden bazıları panolara yazılarak duvarlara asılmıştır.
Konya Atatürk Evi Atatürk'ün bu evde kaldığı günlerde kullanıldığı gibi Atatürk 'ün yatak odası Çalışma odası Yaverler Odası Yemek Salonu olarak da belirlenmiştir.


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 31-05-2008, 10:17   #14 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Atatürk MüzeLeri

Diyarbakır Atatürk Köşkü

Diyarbakır Atatürk Köşkü Diyarbakır surlarının 2 5 Km. güneyindedir.
Atatürk Çanakkale Savaşından sonra 1916 yılı şubat ayı sonlarında 16. Kolordu Komutanı olarak Doğu cephesinde görevlendirilmiş 14 Mart 1916 günü Kolordu Karargahı olan Diyarbakır'a gelmiştir. Diyarbakır surlarının dışındaki Semanoğlu Köşkü Atatürk'e verilmiştir. Atatürk 27 Mart 1917 tarihine kadar bu köşkte kalmıştır. 1917 yılı Mart ayında 2. Ordu Komutanı olarak Diyarbakır'a tekrar gelen Atatürk bu kez Mardin Kapısı dışındaki Pamuk Köşkünde kalmıştır.
Diyarbakır Belediyesi 5 Nisan 1926 günü aldığı bir karala Atatürk'ü fahri hemşehrileri olarak seçmiş ve Diyarbakır'a ilk gelişlerinde kaldığı Semanoğlu Köşkünü kendisine hediye etmiştir. Köşk o günden sonra Atatürk Köşkü olarak tanınmıştır.
Diyarbakır Atatürk Köşkü Diyarbakır evleri tipinde geniş eyvanlı siyah-beyaz kesme taşlardan yapılmış örneklerinden biridir. Eyvanın duvarındaki mermer sebilden havuza dökülen sular köşke serinlik vermektedir. Girişin sağındaki küçük kapı mutfağa solundaki kapı da çay ocağına açılmaktadır. Üst katta çalışma ve yatak odaları vardır.
Atatürk'ün ölümünden sonra Atatürk Köşkü Diyarbakır belediyesinin korumasında yeniden onarılmış ve ziyarete açılmıştır.


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 31-05-2008, 10:18   #15 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Atatürk MüzeLeri

Malatya Atatürk Evi

Malatya Atatürk Evi eski Halkevi binasında 1981 yılında düzenlenerek ziyarete açılmıştır.

Atatürk Malatya'ya iki kez gelmiştir. İlkin; Malatya'yı Adana'ya bağlayan Demiryolunun 1931 yılı başlarında tamamlanması üzerine Atatürk 13 Şubat 1931 günü trenle Adana'dan Malatya'ya gelmiş Malatya'da bir gece kalmıştır. 1937 yılında Sivas Malatya Demiryolunun tamamlanması ile de 14 Kasım 1937 günü Sivas'tan Malatya'ya gelmiş incelemelerde bulunarak aynı gün Diyarbakır'a hareket etmiştir.
Atatürk'ün Malatya'ya ilk geldiği zaman bir gece kaldığı eski Türk Ocağı daha sonra Halkevi Binası'nın giriş katındaki iki oda 1981 yılında Atatürk Evi olarak düzenlenmiştir. Girişte sağdaki ilk oda Atatürk'ün Halkevini ziyaret ettiği sarada kullandığı masa ve koltukla döşenmiş işlemeli bir sehpa konulmuştur. Girişin solundaki odada Atatürk kitapları sergilenmiştir.


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 31-05-2008, 10:19   #16 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Atatürk MüzeLeri

Trabzon Atatürk Köşkü..

Cumhuriyetin ilanından sonra Sonbahar Gezisi adıyla Atatürk'ün yaptığı büyük yurt gezisi Dumlupınar'dan başlamıştı. Buradan Bursa'ya gelen Atatürk 12 Eylül 1924'te Hamidiye Kruvazörü ile Mudanya'dan hareket etmiş. İstanbul Boğazından geçerek Karadeniz'e açılmış 15 Eylül1924 sabahı saat 11. 00 de Trabzon'a gelmişti. Atatürk Trabzonlular tarafından heyecanla karşılandı Yanında eşi Latife Hanım ve yakın arkadaşları vardı. Doğruca Belediyeye geldi. Öğleden sonra da kendileri için dayanıp döşenen Soğuksu'daki köşke giderek dinlendiler. Köşk 1913 yılında yaptırılmış Cumhuriyetin ilanından sonra da Özel İdarenin mülkiyetine geçmişti. Bodrumu ile birlikte dört katlıydı. Üçüncü katın büyük odası Atatürk'ün yatak odası idi.
O gün akşam Köşk'ün alt kat salonunda Trabzon Belediye Başkanı Kazazoğlu Hüseyin Atatürk'ün onuruna bir yemek vermiş bir de konuşma yapmıştı. Atatürk bu konuşmayı cevaplandırdı: (Efendiler hemen bütün Trabzon halkını yekpare bir samimiyete kitlesi halinde gördüm. Kadınların çocukların ihtiyarların gözlerinde yaş gördüm. Bu ne yüksel duygu bu ne şefkat bu ne asalettir. ) dedi Trabzonlulara teşekkür etti.
Ertesi gün okulları hastaneyi iplik fabrikasını ziyaret ettikten sonra 17 Eylül 1924 sabahı Trabzon'dan ayrıldı Rize'ye yolcu oldu.
Atatürk'ün Trabzon'u ziyaretinden sonra özel idareye ait bulunan Köşk Trabzon Belediyesince satın alınarak Atatürk'e hediye edildi. Bir Trabzon heyeti Ankara'ya gelerek Köşkün tapusunu ve anahtarlarını Atatürk'e teslim etti. Atatürk 27 Kasım 1930 günü Ege vapuru ile Samsun'dan Trabzon'a geldiği zaman geceyi yine bu Köşkte geçirmiş iki gece kaldıktan sonra İstanbul'a dönmüştü. Köşk artık (Atatürk köşkü) adıyla tanınıyor Trabzonlular bu Köşkle övünüyorlardı.
Atatürk'ün Trabzon'a üçüncü ve son gelişleri 10 Haziran 1937 tarihine rastlar Ege vapuru ile İstanbul'dan Trabzon'a gelen Atatürk doğruca kendi Köşküne gelmiş iki gecesini bu Köşk'te geçirmişti. Bu son gelişlerinde: (Mal ve Mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime bağışlamakla ferahlık duyacağım. İnsanın serveti kendi manevi kişiliğinde olmalıdır. Ben büyük milletime daha çok şeyler vermek istiyorum. ) diyerek bütün mal ve mülk varlığını hazineye bağışladığını noter huzurunda tescil ettirmişti. Atatürk 12 Haziran 1937 sabahı Trabzon'dan İstanbul'a döndü.
Atatürk'ün ölümünden sonra Trabzon Belediyesi Atatürk köşkünü Atatürk Müzesi olarak ziyarete açmağa karar verdi. Atatürk 'ün kullandığı eşyaları fotoğraflarını sergiledi. Bugün Köşk'ün girişinde Atatürk'ün Trabzon'a ilk gelişlerinde yaptığı konuşmanın tam metni asılıdır. Sağdaki küçük salon Atatürk'ün yaptığı konuşmanın tam metni asılıdır. Sağdaki küçük salon Atatürk'ün hayatına ve Trabzon'u ziyaretlerine ait fotoğraflarla donatılmıştır. Bitişiğindeki odada ise Atatürk'ün dinlendiği koltuk ve kanepeler bulunmaktadır. Bunlardan biri üzerindeki plakada şu cümle yazılıdır. (Atatürk 11 Haziran 1937 tarihinde şahıslarına ait emval-i gayrimenküllerini millete bıraktıklarına dair muameleyi burada imza buyurdular. ) Öteki oda Atatürk'ün yemek salonu olarak döşelidir.
Köşk'ün üçüncü katında Atatürk'ün yatak odası banyosu yaver odaları çalışma salonu vardır. Köşk bugün çiçekli geniş bahçesi ile Trabzon'un en güzel evlerinden biri olarak tanımakta Belediyenin yönetiminde Atatürk Müzesi olarak ziyarete açık bulundurulmaktadır.


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 31-05-2008, 10:20   #17 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Atatürk MüzeLeri

Havza Atatürk Evi

Atatürk 19 Mayıs 1919 da Samsun'a çıktıktan 6 gün sonra 9. Ordu kıtaları Müfettişliği karargahı havza ilçesine nakletmiş arkadaşlarıyla birlikte Havza'da Mesudiye otelinde 13 Haziran 1919 tarihine kadar kalmıştır. Atatürk'ün iki gün kaldığı mesudiye oteli cumhuriyet döneminde 1985 yılına kadar Belediye Dairesi olarak kullanılmıştır. Büyük değişikliklerle yenilenen binanın ikinci katı Atatürk odası olarak düzenlenmiş ve ziyarete açılmıştır. Atatürk odasında Atatürk'ün çalışma masası ve koltuğu bir Atatürk büstü ve resmi 2 halı ilk cumhurbaşkanlığı forsu yazı takımı ve bir saat sergilenmektedir. Odanın duvarındaki panoda Atatürk'ün Havzalılara hitabesi yer almaktadır.


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  Etiketler
ataturk muzeleri

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürk MüzeLeri

Atatürk MüzeLeri konusu, GENEL KÜLTÜR / Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats