bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-05-2009, 08:27   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Atatürk Ve Türk Kadını ...

Atatürk Ve Türk Kadını ...
"Türk kadını; dünyanın en aydın en erdemli ve en vakur kadınıdır." "Erkeklere ilk öğüdü ilk eğitimi veren ve onun üzerinde ilk analık nüfuz ve tesirini kuran kadındır."


"Şuna inanmak lazımdır ki dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir." "Bizce Türkiye Cumhuriyeti anlamında kadın bütün Türk tarihinde olduğu gibi bugün de en muhterem yerde her şeyin üstünde yüksek ve şerefli bir mevcudiyettir."


Mustafa Kemal Atatürk
Atatürk Ve Türk Kadını ...
Medeni Kanun ile erkeklerle eşit haklara sahip olan Türk kadınına 3. TBMM tarafından 3 Nisan 1930'da kabul edilen bir yasa ile Belediye seçimlerine katılma hakkı tanınmıştır. 1931 yılında da Türk kadını ilk kez tıp dünyasında varlığını göstermiş ve ilk kadın cerrahımız çalışmaya başlamıştır.


4 Mayıs 1931'de ilk toplantısını yapan IV. TBMM tarafından 26 EKim 1932'de kabul edilen bir yasa ile Türk kadınına muhtar köy ihtiyar kurulu üyeliğine seçilme ve seçme hakkı tanınmış; ertesi yıl da 8 Ekim 1934'de kabul edilen ve 5 Aralık 1934'de yürürlüğe giren bir başka yasa ile de kadın-erkek eşitliği alanında bütün haklar "Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı" nın tanınmasıyla verilmiş oluyordu.

Türk kadını yüzyıllardır özlemini çektiği haklarına sahip olmada; en azimli inançlı ve güçlü desteği Atatürk'ten almış ve çağdaş ülke kadınlarının önüne geçmiştir.


Örneğin:


- İtalya'da kadınlar ancak 1948 yılında seçimlere girebilmişler.

- Japon kadınları ise seçim haklarını ancak 1950 yılında alabilmiştir.

- Medeni Kanun'ları aldığımız İsviçre'de ise kadınlar haklarını 1971 yılına kadar alamazken

- Çağdaşlamada örnek aldığımız İsveç ve Danimarka gibi ülkelerde de durum farklı değilken


Türk kadınına 1935 yılında seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Bu vesile ile bakın Atatürk nasıl seslenir:


"Bu karar Türk kadınına sosyal ve siyasi hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiştir. Çarşaf içinde peçe altında ve kafes arkasındaki Türk kadınını artık tarihlerde aramak lazım gelecektir. Türk kadını evdeki medeni mevkiini selahiyetle işgal etmiş iş hayatının her safhasında muvaffakiyetler göstermiştir. Siyasi hayatla Belediye seçimleriyle tecrübe kazanan Türk kadını bu sefer de milletvekili seçme ve seçilme suretiyle haklarının en büyüğünü elde etmiş bulunuyor. Medeni memleketlerin birçoğunda kadından esirgenen bu hak bugün Türk kadınının elindedir ve onu selahiyet ve lihakatle kullancaktır."

Atatürk'ün çağı ve değişeni değil değişecek zamanı milletine göstermesi kadın hakları ve kadın-erkek eşitliği konularında "BM İnsan Hakları Evrensel Bildirisi" "İnsan Hakları Sözleşmesi" gibi konular daha insanlık tarihinin ufkunda bile görünmemişken Türk Kadınına haklarını vermesinin değeri daha iyi anlaşılır. Bağımsızlık mücadelesi yapan ülkeler nasıl Atatürk'ü örnek bir lider almışlarsa kadın hakları uğruna uğraş ve savaş verenler de onu bir devrimci olarak aynı şekilde örnek almak durumundadırlar. Çünkü bütün insanlık tarihi boyunca tarihin hiçbir döneminde hiçbir lider kadın hakları konusunda Atatürk kadar önsezili ve öngörüşlü olmamış onun kadar uğraş ve savaş vermemiştir.
Atatürk Ve Türk Kadını ...
"Dünyada hiçbir milletin kadını ben Anadolu kadınından fazla çalıştım milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez. Erkeklerden kurduğumuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. Çift süren tarlayı eken kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar hep o yüce o fedakar o ilahi Anadolu kadını olmuştur. Bundan ötürü hepimiz bu büyük ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı şükranla ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal bilelim."

30 Mart 1923 Vakit Gazetesi...


Atatürk Ve Türk Kadını ...
"Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir."


Şubat 1923...
Atatürk Ve Türk Kadını ...
"İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan oluşur. Kabil midir bu kütlenin bir parçasını ilerletelim ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki bir cismin yarısı toprağa bağlı kaldıkça öteki yarısı göklere yükselebilsin?"

1 Eylül 1925 İkdam Gazetesi

Atatürk Ve Türk Kadını ...

"Bazı yerlerde kadınlar görüyorum ki başında bir bez peştemal veya buna benzer birşeyler asarak yüzünü gözünü gizler ve yanında geçen erkeklere karşı arkasını çevirir veya yere oturarak yumulur. Bu tavrın manası neye delalet eder? Medeni bir millet anası bir millet kızı için bu garip şekiller bu vahşi vaziyet nedir? Bu hal milleti çok gülünç gösterir ve derhal düzeltilmesi lazımdır."

1925 İnebolu gezisinde örtünen kadınlarla ilgili...

Atatürk Ve Türk Kadını ...
"Onlar yüzlerini cihana göstersinler ve gözleri ile cihanı dikkatle görebilsinler. Bunda korkulacak bir şey yoktur..."

18 Nisan 1935 İstanbul'da toplanan
"Milletlerarası İlk Kadın Kongresi"...


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 06-04-2012, 04:57   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

sizi çok seviyorum


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürk Ve Türk Kadını ...

Atatürk Ve Türk Kadını ... konusu, GENEL KÜLTÜR / Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cumhuriyet döneminde türk kadınının sahip olduğu hak ve özgürlükler, atatürk ve türk kadini, cumhuriyet döneminde türk kadının sahip olduğu hak ve özgürlükler slogan, cumhuriyet döneminde türk kadının sahip olduğu hak ve özgürlükler, kadin haklariyla ilgili karikaturler, cumhuriyet döneminde türk kadınlarının sahip olduğu hak ve özgürlükler, atatürk ve türk kadını, türk kadını ile ilgili resimler, atatürk ile ilgili resimler, türk kadınının hak ve özgürlükleri ile ilgili sloganlar, türk kadının sahip olduğu hak ve özgürlükler slogan, cumhuriyet döneminde türk kadının sahip olduğu hak ve özgürlükler ile ilgili sloganlar, atatürk ve türk kadını ilgili resim, kadın erkek eşitliği, atatürkün insan hak ve hürriyetleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türk Bayrağı ve ATATÜRK Gifleri CooLKadin Hareketli Resimler ve Gifler 6 05-11-2013 05:56
İşte karşınızda Türk kadını:) incitanesi Karikatürler 2 28-04-2009 02:31
Türk Kadını {AtatÜrk Farki...} nurküllü Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk 0 14-04-2009 02:02
Ey türk kadını incitanesi Komik Yazılar 0 16-03-2009 01:44

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:00 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats