bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-05-2009, 08:29   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Atatürk Ve Subaylık...

“Milli sınırlar içinde bulunan yurt parçaları bir bütündür; birbirinden ayrılamaz."


''Kendi kaderinizi çizecek kadar güçlü değilseniz birileri sizin için kaderinizi çizer ve buna itiraz edemezsiniz. ''


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Atatürk Ve Subaylık...
Atatürk'e Göre Subaylık Nedir?


Atatürk'e göre "Subaylık demek can ve tüm varlığını kesinlikle göze almış olmak demektir. Bir subay sanatı adına yaşam ve varlığına hiç önem vermeyecektir. Hayat ve rahatın hiç düşünülmemesi gerektiğinde subay hayatını ve rahatını feda etmeyi şeref bilecektir. Namusun gereği budur."


Atatürk'e Göre Subay Nasıl Olmalıdır?


Atatürk'e göre "Subay kendi emir ve komutası altındaki insanlar için en güvenilir örnektir. Subay kendi bilim ve yeteneğinden komuta ettiği insanları yararlandırabilmek için komutası altındaki insanların dayanıklılık ve yiğitlikleri toplamından fazla bir dayanıklılık ve yiğitliğe sahip olmalıdır.

İşte bu yüksek vasıflara sahip olan subaylar emir komutalarına emanet edilmiş olan millet çocuklarının önüne geçip onları ateşe ve ölüme göndermek hak ve yetkisini kendilerinde bulabilirler."

Atatürk'e göre bir subayda bulunması gereken en önemli vasıf; "canını hiçe sayma ve özveri duygusu" dur.

Genç subayın gerektiğinde görevi uğrunda akıtacağı kanın bedeli askerliğin ücreti olan belirli miktardaki bir paranın karşılığı değildir. Bu kan parayla ölçülmek durumundan çok yüksek bir duygu olan vatan ve milletin kollanması ve korunması gibi şerefli bir amaç için akıtılacak kandır. İşte bu fedakarlıktır özveridir ve canını hiçe saymadır.


Atatürk'ün Subayın Yetiştirilmesi Konusunda Düşünceleri


Atatürk'e göre Harp Okulundaki öğretim subaylığın temel görevlerini subayın ruhuna sokacak kadar yeterli değildir. Okuldaki konu ve kapsamları ne kadar genişletilse yine de beklenen hedeflere tam olarak ulaşılamayacaktır. Bu nedenle gerçek bilgiyi verecek asıl okul kıtalardır(gemilerdir).

Harp okulundan alınan diploma genç teğmenin eğitim alanına girebileceğini gösteren bir belgedir. Genç teğmen askerlik sanatının ruhunu kıtalarda(gemilerde) öğrenecek ve sonra öğretecektir.

"Benim emirlerim mutlaka yapılır çünkü ben yapılmayacak emir vermem." Diyen Atatürk'ün askerliğin esas unsurunu teşkil eden insan sevk ve idaresi konusundaki görüşleri şöyledir;

"Askerlik işlerin yürütülmesi değil insanların sevk ve idaresi sanatıdır."

"İnsanlar ancak umutları düşünceleri doğrultusunda sevk ve idare edilebilirler. Dünyayı istediği gibi kullanan güç düşünce ve bu düşünceleri tanıyan ve yayan kimselerdir."

"Subay ordu makinesini oluşturan parçaların beyinleridir. Beyinlerde bilgi düşünce anlayış ve kavrama olmazsa makine durur ve hiçbir kuvvet onu işletemez." diyerek emir komuta ettiğimiz insanları aynı hedefe yöneltmenin inceliklerini ortaya koymuştur.

"Komutanlar astlarından yüksek ve bilgili olmalıdırlar" diyen Atatürk genç subaylık yıllarında askerliğe dair eserler hazırlamıştır ve sadece fikir üretmenin yeterli olmayacağı düşüncesiyle fikirlerini süratle uygulama alanına dökmeyi esas almıştır. Bu konuda verilebilecek bir örnek şöyledir;

Mareşal Von der Goltz 1911 yılında Makedonya'daki Türk ordusuna garnizon tatbikatı yaptırmak için gelecektir. 3. Ordu karargahında görevli bulunan Kur.Yzb. Mustafa Kemal Selanik bölgesinde icrasının uygun olacağını değerlendirdiği bir tatbikat meselesi hazırlar ve bunun Mareşal'e takdimini talep eder.

Ancak "Buraya gelecek olan Goltz bizden ders almak için değil bize ders vermek için geliyor" gerekçesiyle teklifi kabul edilmez.

Mustafa Kemal fikrinde ısrar eder ve şu öneride bulunur;

"Büyük alim ve filozof olan Goltz'un fikirlerinden faydalanmak üzerinde durulacak önemli bir noktadır. Ancak Türk komutan ve kurmaylarının kendi vatanlarını korumanın lüzumunu gösterebilmeleri düşüncesi ondan daha çok önemidir. Ayrıca benim hazırladığım meseleyi Mareşal'e arz etmenin bir sakıncası yoktur. Benim eserim Mareşalin fikrine uygun düşmez veya Mareşal benim eserime ilgi göstermez ise kendi istediğini tatbik ettirmek onun elindedir. Fakat tüm Makedonya'yı savunmakla görevli büyük bir Türk ordusunun komuta ve kurmay heyetinin hiçbir şeyi düşünemez ve hiçbir savunma tertibatı alamaz insanlardan teşekkül ettiği fikrini onda uyandırırsak işte asıl Türklüğe ve Türk askerliğine yakıştırılmayacak hareket bu olur."

Sonuçta Kur.Yzb. Mustafa Kemal'in hazırladığı tatbikat meselesi Mareşal Von der Goltz'a takdim edilir ve Mareşal planı çok beğenir. Müteakip gün Vardar Nehri kıyısında planın tatbikatı yapılır ve tatbikat da plan gibi başarılı olur.

Atatürk'ün genç subaylık yıllarına rastlayan bu örnek incelendiğinde şu sonuçlar elde edilebilir;

a) Mustafa Kemal okuyan eser hazırlayan yenilikleri takip eden ve dünyanın modern ordularındaki gelişmeleri milli fikir ve dokümanlar haline getiren bir subaydır.

b) Sadece fikir üretmekle yetinmeyip aynı zamanda fikirlerini her fırsatta ve ortamda uygulama alanına koymaktadır.

c) Ayrıca uygulamalarda görülen hata ve noksanlıkları bir faaliyet sonu incelemesi zihniyeti içinde yazılı raporlar haline dönüştürmekte ve bunları büyük bir cesaret ve kararlılıkla ilgili komuta kademelerine ulaştırmaktadır.

"Şu veya bu yolda bir takım kimselere kendinizi beğendirme hevesine düşmeyiniz. Bunun hiçbir kıymeti ve önemi yoktur. Her zaman içinde bulunduğunuz durumu tetkik ediniz. En başta biraz feragat sahibi olmak lazımdır. Şunun veya bunun sizi yüzünüze karşı gereğinden çok övmesinden kuvvet almaya tenezzül etmeyiniz. Büyüklük odur ki hiç kimseye eğilmeyeceksin hiç kimseyi aldatmayacaksın ülke için hakiki amaç ne ise onu görecek o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Asla irkilmeyeceksin. Önüne sayısız engeller yığacaklardır. Kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın. Ondan sonra da sana büyüksün derlerse bunu söyleyenlere güleceksin..."


Kurmay Yüzbaşı
Mustafa Kemal
1907

daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
tuğsemmm (12-06-2009)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürk Ve Subaylık...

Atatürk Ve Subaylık... konusu, GENEL KÜLTÜR / Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürk neden subay oldu, atatürk nasıl subay oldu, atatürk subay olmayı çok, atatürk ve subaylık, atatürk neden kurmay subay olmuştur, askerlik işlerin yürütülmesi değil insanların sevk ve idaresi sanatıdır, atatürkün subaylığı, atatürk ün subaylığı, atatürk neden subay olmak istemiş, atatürk ne zaman subay oldu, iyi bir subay nasıl olmalıdır, atatürk e göre subay nasıl olmalı, atatürk neden kurmay subay oldu, atatürk nasıl kurmay subay olmuştur, subay atatürk,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk ve islamiyet bayrak_007 Hayatı, Anıları ve Eserleri 0 22-11-2008 02:28
O an ve ATATÜRK Bkmlyz M.Kemal Atatürk Fotoğraf Albümü ve Videoları 0 17-05-2008 07:04
Atatürk Portreleri Bkmlyz M.Kemal Atatürk Fotoğraf Albümü ve Videoları 0 17-05-2008 07:02
Fotoğraflarla Atatürk Bkmlyz M.Kemal Atatürk Fotoğraf Albümü ve Videoları 0 17-05-2008 06:43

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats