bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-05-2009, 09:34   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürk ün kadın hakları ile ilgili sözleri

ATATÜRK ÜN KADIN HAKLARI İLE İLGİLİ SÖZLERİ

Türk kadını yüzyıllardır geri bırakılmış ve sosyal hakları elinden alınmış adeta yok sayılmıştır. Medeni ülkeler seviyesine çıkmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti kadınlarına ikinci sınıf insan muamelesi yapamazdı. Zira kadınlar Milli Mücadele'de milli teşkilatlar kurarak çalışmalar yapmışlar cepheye silah taşımışlar ve vatanın kurtulması için erkeklerle beraber savaşmışlardır.
Medeni hukukun kabulüyle kadın erkek eşitliği benimsenmiş; evlenme tarafların isteğine bırakılmış aradaki vekil sistemi kaldırılarak evlendirme memurunun önünde yapıla nikâhlar geçerli sayılmış bu nikâhtan sonra isteyenin dini nikâh yaptırması serbest bırakılmış; tek eşlilik uygulaması getirilip boşanmalardaki "talak" usulü kaldırılıp boşama yetkisi geçerli sebepler aramak şartıyla mahkemelere bırakılmıştır. Ayrıca kadınlar miras paylaşımında ve şahitlikte de erkeklerle eşit olma hakkına sahip olmuşlardır.
Bu hukuki düzenlemelerin yanı sıra Türk kadınının kültür seviyesini yükseltip sosyal hayatta ve çalışma sahasındaki gerçek yerlerini almaları konusunda bütün çalışmalar yapılmıştır. Bu girişimler sonrasında Türk kadını dünya kadınlarına örnek teşkil edecek ilerlemeler kaydetmiştir.


Atatürk kadınlara verdiği değeri aşağıdaki sözleriyle de belirtir:


"Zaman ilerledikçe ilim ilerledikçe medeniyet dev adımlarla yürüdükçe hayatın asrın bugünkü gerçeklerine göre evlat yetiştirmenin güçlüklerini biliyoruz... Bugünün anaları için gerekli özellikleri taşıyan evlatlar yetiştirmek... Pek çok yüksek özelliği şahıslarında taşımalarına bağlıdır. Bu sebeple kadınlarımız daha çok aydın daha çok feyizli daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar."

''...Türk kadını dünyanın en münevver en faziletkâr ve en ağır kadını olmalıdır. Ağır sıklette değil; ahlakta fazilette ağır vakur olmalıdır. ''


''...Milletin kaynağı sosyal hayatın esası olan kadın ancak faziletkâr olursa vazifesini ifa edebilir. Herhalde kadın çok yüksek olmalıdır..."

Atatürk başka bir konuşmasında


"Bir topluluk cinsinden yalnız birinin asrın icaplarını edinmesiyle yetinirse o topluluk yarıdan fazla güçsüzlük içinde kalır... Bizim topluluğumuzun başarısızlığının sebebi kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz kayıtsızlık ve kusurdan ileri gelmektedir...''
diyerek kadınlara vermiş olduğu değeri belirtir


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 26-05-2009, 09:34   #2 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

"dünyada hiçbir milletin kadını ben anadolu kadınından fazla çalıştım milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte anadolu kadını kadar emek verdim diyemez. erkeklerden kurduğumuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. çift süren tarlayı eken kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar hep o yüce o fedakar o ilahi anadolu kadını olmuştur. bundan ötürü hepimiz bu büyük ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı şükranla ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal bilelim."
30 mart 1923 vakit gazetesi...

"bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. yaşamak demek faaliyet demektir. bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir."

"insan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan oluşur. kabil midir bu kütlenin bir parçasını ilerletelim ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünü ilerleyebilsin? mümkün müdür ki bir cismin yarısı toprağa bağlı kaldıkça öteki yarısı göklere yükselebilsin?"
1 eylül 1925 ikdam gazetesi

"bazı yerlerde kadınlar görüyorum ki başında bir bez peştemal veya buna benzer birşeyler asararak yüzünü gözünü gizler ve yanında geçen erkeklere karşı arkasını çevirir veya yere oturarak yumulur. bu tavrın manası neye delalet eder? medeni bir millet anası bir millet kızı için bu garip şekiller bu vahşi vaziyet nedir? bu hal milleti çok gülünç gösterir ve derhal düzeltilmesi lazımdır."
1925 inebolu gezisinde örtünen kadınlarla ilgili...

"onlar yüzlerini cihana göstersinler ve gözleri ile cihanı dikkatle görebilsinler. bunda korkulacak birsey yoktur..."
18 nisan 1935 istanbul'da toplanan "milletlerarası ilk kadın kongresi"...

"kadınlarımız için asıl mücadele alanı asıl zafer kazanılması gereken alan biçim ve kılıkta başarıdan çok ışıkla bilgi ve kültürle gerçek faziletle süslenip donanmaktır. ben muhterem hanımlarımızın avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacak aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak şekilde ışıkla bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım."

1935 yılında türk kadını'na seçme ve seçilme hakkı tanınması vesilesi ile...
"bu karar turk kadınına sosyal ve siyasal hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiştir. çarşaf içinde peçe altında ve kafes arkasındaki türk kadınını artık tarihlerde aramak lazım gelecektir. türk kadını evdeki medeni konumunu yetki ile işgal etmiş iş hayatının her aşamasında başarılar göstermiştir. siyasi hayatla belediye seçimleriyle tecrübe kazanan türk kadını bu sefer de milletvekili seçme seçilme suretiyle haklarının en büyüğünü elde etmiş bulunuyor. medeni memleketlerin bir çoğunda kadından esirgenen bu hak bugün türk kadınının elindedir ve onu yetki ve lihakatle kullanacaktır."


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürk ün kadın hakları ile ilgili sözleri

Atatürk ün kadın hakları ile ilgili sözleri konusu, GENEL KÜLTÜR / Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürkün eitlik ile ilgili sözleri, atatürk ün seçme ve seçilme hakkı ile ilgili sözleri, seçme ve seçilme hakkı ile ilgili sloganlar, atatürkün kadın hakları ile ilgili sözleri kısa, seçme ve seçilme hakkı ile ilgili sözler, atatürkün kadınlarla ilgili kısa sözleri, atatürk ün eşitlik ile ilgili sözleri, seçme ve seçilme hakkı ile ilgili slogan, atatürkün seçme ve seçilme hakkı ile ilgili sözleri, atatürkün eşitlikle ilgili sözleri, kadın hakları ile ilgili sözler kısa, atatürkün kadın hakları ile ilgili sözleri, atatürk ün kadınlarla ilgili kısa sözleri, atatürkün kadın hakları ile ilgili çalışmaları, atatürk ün kadın hakları ile ilgili çalışmaları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mustafa Kemal Atatürk`ün en güzel sözleri? mormavi Anketler 7 26-03-2009 02:47
ATATÜRK Diyor Ki (Resimli Sözleri) CooLKadin Hayatı, Anıları ve Eserleri 22 21-01-2009 12:16
KaDıN HaKLaRı CooLKadin Kadın ve Hukuk 3 30-04-2008 08:19
Tüketici HakLarı CooLKadin Kadın ve Hukuk 0 30-04-2008 07:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:24 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats