bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-02-2011, 05:04   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürk ve Sosyal Bilimler Hakkında

Atatürk ve Sosyal Bilimler Hakkında

ATATÜRK VE SOSYAL BİLİMLER
Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurucusu Musta*fa Kemal Atatürk‘ün bilime ve bilimsel araştırma*lara büyük önem verdiği herkesçe bilinmektedir. Atatürk’ün en büyük amaçlarından biri de Türki*ye’yi çağdaş bir ülke hâline getirmek ve Avrupalı devletler seviyesine çıkarmaktır. Bunu yaparken en büyük yol gösterici olarak bilimi kabul etmiştir.
Atatürk’ün yaptığı inkılaplar incelendiğin*de bu inkılapların aklın ve bilimin önderliğinde yapıldığı modern yenilik ve gelişime açık bir özel*liğe sahip olduğu görülmektedir.
Bir ülkenin hızla gelişebilmesi için önce*likle halkın eğitim seviyesinin yükseltilmesi gerek*lidir. Şüphesiz Atatürk de bu durumun farkına var*mış ve eğitim alanındaki inkılâplara önem vermiş*tir. Bu nedenle Atatürk bütçeden ödenek ayırarak yurt dışına öğrenci gönderilmesine karar vermiş*tir. Fen bilimleri sosyal bilimler görsel sanatlar ve arkeoloji gibi birçok alanda 1925 ile 1947 yılla*rı arasında Avrupa’ya 40 öğrenci gönderilmiştir.
Türk Tarih Kurumu
Tarih boyunca çok sayıda devlet kuran binlerce yıllık geçmişi olan dünya kültür sanat ve siyasi hayatına etki eden Türklerin tarihi İslam ta*rihi ve Osmanlı tarihi ile sınırlandırılmıştı.
Atatürk 1930 yılından itibaren Türk tarihi*nin araştırılması konusuna önem verdi. Araştır*maları bilimsel hâle getirmek için 1931 yılında Türk Tarihi Tetkik Cemiyetini (Türk Tarih Kuru*mu) kurdurdu.

Yeni Türk Harfleri
Arap alfabesi ses uyumu bakımından Türkçeye uygun olmadığından okuma ve yazma güçlüğü ortaya çıkarıyordu. Bu nedenle ülkemiz*de okuma ve yazma bilenlerin sayısı da oldukça azdı.
Latin alfabesinden yararlanılarak Türk di*linin yapısına uygun Türk alfabesi hazırlandı. Ye*ni Türk harfleri TBMM tarafından 1 Kasım 1928 tarihinde kabul edildi.

Türk Dil Kurumu
Osmanlı Devleti zamanında iki çeşit dil vardı. Biri Arapça Farsça ve Türkçenin karışımıy*la oluşmuş Osmanlıca diğeri ise halkın konuştu*ğu Türkçe idi.
Ülkede farklı dillerin konuşulması dil birli*ğinin oluşmasını engelliyordu. Bu nedenle Ata*türk Türk dilinin geliştirilmesi konusu üzerinde önemle durdu.
Türkçenin yabancı dillerin etkisinden kur*tarılması ve sadeleştirilmesi amacıyla 1932 yılın*da Türk Dil Kurumu açıldı. Ayrıca Dil Kurultayla*rı düzenlendi.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi
Ankara Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi*nin kurulmasına Atatürk bizzat öncülük etmiştir.
Türkiye’nin gelişebilmesi için öncelikle bi*limin önderliğini esas alan gençlerin yetiştirilmesi millet olarak bilinç seviyesinin yükseltilmesi Türk diline ve Türk tarihine sahip çıkılması gerekiyor*du. Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi 14 Haziran 1935 tarihinde kuruldu ..

Halkevleri
Cumhuriyetin ilanından sonra yapılan in*kılapların halka mal edilmesi ve halkın eğitilmesi için herkesin rahatlıkla çalışmalarına katılabilece*ği yaygın bir teşkilata ihtiyaç vardı.
Atatürk’ün önderliğinde tarihinde resmen açılan halkevlerinin amaçları; halk arasında kültür ve düşünce birliğini gerçek*leştirmek Atatürk inkılaplarının benimsenmesini sağlamak cumhuriyetin kültür atılımını yapmak Türk milletini yeni amaçlar etrafında toplamak kır -kent ile köylü – aydın ikiliğini ortadan kaldırmaktır
Halkevleri kısa zamanda Türkiye’nin dört bir yanına yayıldı. 1931 ile 1952 yılları arasında 478 halkevi 4322 halk odası açıldı.
Halkevleri Atatürk inkılaplarının be*nimsenmesinde özellikle;
  • Dilin Türkçeleşmesi
  • Tarih bilincinin yerleştirilmesi
  • Geniş halk topluluklarına okuma ve yaz*ma öğretilmesi
  • Millî ve manevi değerlerin topluma kazan*dırılması konularında etkili oldu.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürk ve Sosyal Bilimler Hakkında

Atatürk ve Sosyal Bilimler Hakkında konusu, GENEL KÜLTÜR / Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürk ve sosyal bilimler, ulu önderimiz ve bilim, atatürkün önderliğinde ülkemizde ne gibi değişikliklerin olduğunu araştırınız, ulu önderimiz ve bilim ile ilgili sorular, ulu önderimiz atatürk ve bilim nedir, ulu önderimiz ve bilim hakkında bilgi, ataturkonderliginde ulkemizde ne degisiklilerin oldugu, atatürkün önderliğinde ülkemizde ne gibi değişiklikler olduğunu araştırınız, ulu onderimiz ve bilim hakkinda hazirlik sorulari, atatürk ün önderliği ülkemizde ne gibi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü Nedir? - Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 02:17
Sosyal Hizmetler Bölümü Nedir? - Sosyal Hizmetler Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:37
Sosyal Bilimler Bölümü Nedir? - Sosyal Bilimler Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:36
Sosyal Antropoloji Bölümü Nedir? - Sosyal Antropoloji Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:34
Sanat ve Sosyal Bilimler Bölümü Nedir? - Sanat ve Sosyal Bilimler Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 08:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.