bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Üniversiteler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2008, 02:11   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Malatya İnönü Üniversitesi Tanıtım
İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ
TARİHÇESİ

Üniversitemiz 28 Ocak 1975 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 25 Mart 1975 tarihinde de Cumhuriyet Senatosu'nda kabul edilen ve 3 Nisan 1975 tarihli Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren yasa ile kurulmuştur. İnönü Üniversitesi 1976-1977 Eğitim-Öğretim Yılı'nda eğitime başlamıştır. 1984 yılına kadar şimdiki Malatya Fen Lisesinde eğitimini sürdüren Üniversitemiz 1984-1985 Eğitim-Öğretim Dönemi'nde bugünkü kampus alanına geçmiş ve hızla gelişme imkanına kavuşmuştur.
Üniversitemiz bünyesinde ilk olarak Temel Bilimler Fakültesi ile Eğitim Fakültesi kurulmuştur. 28 Şubat 1977 tarihinde Temel Bilimler Fakültesi'nin Fizik Kimya ve Matematik bölümlerine öğrenci alınmasıyla da fiilen eğitim-öğretime başlamıştır. Bununla birlikte daha önce kurulmuş olan Çukurova Üniversitesi'ne bağlı Malatya İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi de müstakil olarak eğitim ve öğretime devam etmiştir.
1981 yılında Yükseköğretim Kurulu'nun oluşturulması ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun kabul edilmesinden sonra yayınlanan "Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname" ile İnönü Üniversitesi yeni bir yapıya kavuşmuştur. Buna göre;Temel Bilimler Fakültesi Fen Edebiyat Fakültesi olarak Çukurova Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne bağlı Malatya İktisadi ve Ticari İlimler Yüksekokulu'da İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi olarak değiştirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Malatya Meslek Yüksekokulu da üniversiteye bağlanmıştır.
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi 1988-1989 Eğitim-Öğretim Yılı'nda eğitim faaliyetine başlamıştır.Darende İlahiyat Fakültesi 1992-1993 Eğitim-Öğretim Yılı'nda Darende'de eğitime başlamış 2001-2002 Eğitim-Öğretim Yılı'nda İnönü Üniversitesi kampüsüne taşınmıştır. Adıyaman Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri ise 1999-2000 Öğretim Yılı'nda eğitime başlamıştır. Bakanlar Kurulu'nun 2001/3249 sayı ve 24 Ekim 2001 tarih kararı ile kurulması onaylanan Eczacılık Diş Hekimliği ve Güzel Sanatlar Fakültelerinden Eczacılık Fakültesi 2002-2003 Eğitim-Öğretim Yılı'nda eğitime başlamıştır.
İnönü Üniversitesi üniversal anlayışla ülke kalkınmasına hizmet edecek kalifiye teknik eleman ihtiyacının giderilmesine büyük katkı olacak Meslek Yüksekokullarının açılmasına büyük önem vermiştir. Bu kapsamda bugüne kadar 10 Meslek Yüksekokulu kurulmuştur. Ülkemizin ihtiyacı bulunan kalifiye sağlık elemanlarının yetiştirilmesi verimliliğin artırılması ve Ebe Hemşire ile Sağlık Memurluğu eğitiminin Avrupa Birliği normlarına uygun olarak lisans düzeyinde gerçekleştirilmesi amacıyla Malatya ve Adıyaman'da olmak üzere iki Sağlık Yüksekokuluda 1997 yılında açılmıştır.
Eğitim ve öğretim birimlerinin yanı sıra yüksek lisans ve doktora öğretimini yürütmek amacıyla 1983 yılında Sosyal Bilimler Enstitüsü 1984 yılında Fen Bilimleri Enstitüsü ve1993 yılında Sağlık Bilimleri Enstitüsü kurulmuştur.İnönü Üniversitesi bugün; 1086 akademik 1027 idari personel ile öğrenciye eğitim-öğretim hizmeti vermeyi sürdürmektedir.


İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ'NDE YAŞAM

Kuruluşundan bugüne geçen 27 yıllık sürede her geçen gün kendini yenileyen ve geliştiren İnönü Üniversitesi; çağdaş yenilikçi Atatürkçü düşünce eğitimi ve bilimsel çalışmalarının yanı sıra sosyal-kültürel etkinlikleriyle yüksek eğitim standartlarını korumaya çalışmaktadır.
Sağlıklı bir eğitimin gerek bilimsel gerekse sosyo-kültürel imkanların sağlanması ile mümkün olacağı inancında olan İnönü Üniversitesi 7000 dönüm alanı kapsayan kampüsünde temiz ve bakımlı çevresi çağdaş ve modern tesisleriyle öğrencilerine ve personellerine geniş imkanlar sunmaktadır.
Üniversite kampüsünde; yönetim ve eğitim-öğretim birimlerinin yanı sıra Turgut Özal Tıp Merkezi öğrenci yurtları spor tesisleri konferans salonu alışveriş merkezi öğrenci kafeteryası kitap satış merkezi internet merkezi kütüphane bayan kuaförü postane ve banka şubeleri yer almaktadır. Aynı zamanda Kampüs alanı içerisinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir ana okul ilköğretim okulu ile TED koleji üniversite personellerimizin ve öğretim üyelerimizin çocukları için eğitim hizmeti vermektedir.
Spor etkinlikleri yoğun bir şekilde destekleyen Üniversitemizde öğrencilerimize spor faaliyetlerini yürütebilmeleri için 750 kişi kapasiteli kapalı spor salonunun yanı sıra; tenis kortları futbol sahaları voleybol-basketbol sahaları ve yarı-olimpik açık yüzme havuzu ile geniş spor olanakları sağlanmaktadır.
Ayrıca Üniversitemizin adını aldığı büyük devlet adamı İsmet İnönü'nün anısına açılmış olan İnönü Müzesi her gün ziyaretçilere açıktır.


* Eğitim ve Araştırma İmkanları
a)Kütüphane ve Dökümantasyon Merkezi
b)İnternet Merkezi
c)Kitap Satış Merkezi
* Sosyal Tesisler
a)Konferans salonu
b)Misafirhane
c)İnönü müzesi
d)Şenlik gösteri alanı* Öğrenci Destek Hizmetleri
a)Barınma
b)Beslenme
c)Ulaşım
d)Postane hizmetleri
e)Banka hizmetleri
f)Burs ve ödüller
g)Kültürel etkinlikler
h)Spor
j)Spor tesisleri
k)Öğrenci toplulukları
m)Bahar şenlikleri

FAKÜLTELER
Fen-Edebiyat Fakültesi
Eğitim Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Tıp Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Adıyaman Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi

ENSTİTÜLER
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

YÜKSEKOKULLAR
Malatya Sağlık Yüksekokulu
Adıyaman Sağlık Yüksekokulu

MESLEK YÜKSEKOKULLARI
Malatya Meslek Yüksekokulu
Adıyaman Meslek Yüksekokulu
Arapgir Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Kale Meslek Yüksekokulu
Battalgazi Meslek Yüksekokulu
Akçadağ Meslek Yüksekokulu
Yakınca Meslek Yüksekokulu
Sürgü Meslek Yüksekokulu
Hekimhan Meslek Yüksekokulu

ARAŞTIRMA MERKEZLERİ
Turgut Özal Tıp Merkezi
Merkezi Araştırma Laboratuvarı
Kayısı Araştırmaları ve Uygulama Merkezi
Geleneksel El Sanatları Arş. ve Uyg. Merkezi
Gök Bilimleri Arş. ve Uyg. Merkezi
Çevre Sorunları Arş. ve Uyg. Merkezi
Osmanlı Devri Adliye Sicil Arş. ve Uyg. Merkezi
Kültür Merkezi Müdürlüğü
Üniversite Sny. İşbir. Arş. Uyg. Mrk. Müd.
Bilimsel Araştırma Projeleri Kom. Bşk.
Stratejik Araştırma Merkezi Müd.


REKTÖRLÜĞE BAĞLI BÖLÜM BAŞKANLIKLARI
Türk Dili Bölüm Başkanlığı
Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı
Güzel Sanatlar Bölüm Başkanlığı
Atatürk İlke ve İnk. Trh. Böl. Bşk.
Enformatik Bölüm Başkanlığı

Topluluklar
Öğrenci toplulukları ve danışmanları listesine ulaşmak için tıklayınız.
Üniversitemiz öğrencilerinin ilgi alanlarına göre kültürel ve sosyal faaliyetlerde bulunmalarına ve kişisel deneyimlerini geliştirmelerine önem vermektedir. Öğrencilerin ilgi alanlarına göre ders dışı zamanlarını değerlendirebilmeleri enerjilerini kanalize edebilmeleri ve kendilerine yeni ufuklar açabilmeleri amacıyla kurulan öğrenci toplulukları öğrencilerin sosyal ve kültürel açıdan donanımlarının artırılmasına birlik ve beraberlik duygularının geliştirilmesine yardımcı olmakta ve eğitime yeni bir boyut katmaktadır. Öğrenci toplulukları hazırladıkları etkinliklerle hem kendilerini ifade etme imkanı bulmakta hem de becerilerini arkadaşlarıyla paylaşmaktadır.
İnönü Üniversitesi öğrencileri istekleri ve ilgi alanlarına göre topluluklara üye olmakta ve çok yönlü bir sosyal yaşam içine girebilmektedirler.
Toplam 25 topluluk bulunmaktadır.Bu topluluklara her yıl yenileri eklenmekte faaliyetler çeşitlenerek sürmektedir.
Üniversitemizin tüm olanaklarla desteklediği öğrenci toplulukları yıl boyunca konferans seminer panel gibi bilimsel toplantıların yanı sıra konser tiyatro görsel sanatlar sinema edebiyat vb. dallarda söyleşi sergi gibi sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlemektedirler.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
inonu universitesi tanitim, inonu universitesi, malatya inonu universitesi

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Malatya İnönü Üniversitesi Tanıtım

Malatya İnönü Üniversitesi Tanıtım konusu, GENEL KÜLTÜR / Üniversiteler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: malatya inönü üniversitesi bölümleri, malatya üniversitesi bölümleri, malatya üniversitesi, malatya inönü üniversitesi, inönü üniversitesi görseller, inönü üniversitesinin birimleri, inönü üniversitesi tarihçesi, malatya inönü üniversitesi havuzu, inönü üniversitesinin tarihçesi, inönü üniversitesi nin birimleri, malatya üniversite havuzu, inonu universitesi gorseller, inönü üniversitesi görsel, malatya inönü üniversitesi görseller, inönü üniversitesi tanıtımı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ankara Gazi Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 1 14-09-2009 03:13
Konya Selçuk Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 1 22-07-2008 02:10
Harran Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 02:06
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 1 22-07-2008 02:03
Erdal İnönü (Erdal İnönü Kimdir? - Erdal İnönü Hakkında) elif Türkiye'den Biyografiler 0 25-06-2008 09:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats