bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Üniversiteler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2008, 02:15   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İzmir Ege Üniversitesi Tanıtımİzmir Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesi bünyesinde11 fakülte 5 yüksekokul 8 meslek yüksekokulu 1 Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı 7 enstitü 6 bölüm ve 21 araştırma ve uygulama merkezini barındıran Ege Bölgesinin önemli ve köklü eğitim-öğretim kurumlarındandır.


Kuruluş Tarihi : 1956
Adresi : Ege Üniversitesi Rektörlüğü Bornova/İzmir


Öğrenci Sayısı : 30 000
Eğitim Dili : Türkçe-İngilizce
Üniversite Türü : Devlet Üniversitesi

Ege Üniversitesi bünyesinde11 fakülte 5 yüksekokul 8 meslek yüksekokulu 1 Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı 7 enstitü 6 bölüm ve 21 araştırma ve uygulama merkezini barındıran Ege Bölgesinin önemli ve köklü eğitim-öğretim kurumlarındandır .Üniversitede bir yıllık İngilizce hazırlık sınıfı vardır.

Üniversitenin öğrencilere sunduğu imkanlar:

Barinma ve Beslenme:

Öğrencilerin barınması için yeterli sayıda yurt mevcuttur.Kredi ve yurtlar kurumu yurtları basta olmak üzere İzmir’de birçok özel yurtta öğrencilere barınma imkanı sunmaktadır.
Üniversite yemekhanesinden ve üniversite birimlerindeki kafeteryalardan yemek yemek mümkündür.

Teknoloji ve Kütüphane:

Üniversitede İnternet bağlantısı mevcuttur.Öğrenciler üniversitenin zengin kütüphanesinden de istifade edebilmektedirler.Kütüphane bünyesinde bir CD kütüphanesi de mevcuttur.Yine kütüphane aracılığıyla katalog taraması yapılabilmektedir

Sağlık:

İlk müdahalenin yapıldığı Mediko-Sosyal Merkez de gerekli görüldüğü takdirde.hastalar hastanelere sevk edilirler.Bu merkezde ihtiyacı karşılayacak sayıda personel mevcuttur

Sosyal etkinlikler:

Bütün öğrenciler üniversitedeki değişik kollar altında faaliyet gösteren sosyal aktivitelere iştirak edebilirler.Birçok spor çeşidi de kampüs içerisinde yapılabilmektedir.

Ulaşım:

Üniversiteye İzmir'in her semtinden toplu taşıma araçlarıyla ulaşılabilmektedir.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA BİLGİ;İzmir Türkiye'nin üçüncü büyük ili en büyük ihraç ve ikinci büyük ithal limanıdır. Ülkenin ve özellikle Ege Bölgesi'nin endüstri turizm ve kültür merkezidir. İzmir ve Ege Bölgesindeki eğitim ve kültürün odak noktası ise Ege Üniversitesidir.
Üniversite İzmir'in en büyük ilçelerinden Bornova'da kurulmuştur. Bornova'daki Kampüs 3700 dekar alanı olan ve bir park görünümü ile eğitim kültür spor ve sosyal hizmetler amaçlarıyla kullanılan binalardan oluşmaktadır. Kampüs yeterli otoparklar yollar trafik işaret ve yönlendirme levhaları ile donatılmıştır. Ayrıca Ege Üniversitesi
kampüsündeki telefon ve bilgisayar ağıyla birimlerarası İzmir içi ulusal ve uluslararası iletişim kurmak mümkündür.
Ege Üniversitesinin Ankara İstanbul İzmir kavşağında olması nedeniyle şehirler arası ulaşımı sorunsuz yaşayan kampüs Büyük Şehir Belediyesinin devamlı otobüs servislerinin yanı sıra Üçyol-Bornova hattında hizmet veren metro ile de İzmir'in her tarafından ulaşım oldukça kolay olmaktadır.
Üniversite öğrencilerinin konaklamaları için Kampüs içerisinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı Kız ve Erkek Yurtları hizmet vermektedir.

Rektörlük ve Üniversitenin Kampüs dışında yer alan Bornova'daki çeşitli birimlerinin yanısıra Konak'ta Atatürk Kültür Merkezi Tire Bergama ve Ödemiş'te meslek yüksekokulları Urla Menemen Mordoğan Çiğli ve Özdere'de uygulama ve eğitim merkezleri Kurudağ'da Rasathanesi vardır. Bu olanaklarla Ege Üniversitesi eğitim bilim sağlık sosyal ve kültürel alanlarda hem öğrencilere hem de topluma hizmet vermektedir. Ege Üniversitesi bu hizmetlerini genişletmek amacıyla Çeşme ilçesinde Batı Kampüsü hizmete açılmıştır

Dünden Bugüne Ege Üniversitesi

20 Mayıs 1955 tarihinde yayınlanan 6595 sayılı kanunla kurulan Ege Üniversitesi 9 Mart 1956 günü düzenlenen bir törenle eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Zamanın Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr. Ahmet Özel Ege Üniversitesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söylemiştir :

"..Bu güzel yurt parçasından bir ilim merkezi doğdu. Bu merkezden ışık saçacak çocuklarımızın Ülkenin her köşesini birer fikir meşalesi olarak aydınlığa kavuşturacaklarını inanıyoruz. Yalnız bugünkü kuşağın değil gelecekteki kuşaklarında ışık kaynağı olacak. Ege Üniversite'nin profesörlerine bilim adamlarına ve öğrencilerine başarılar; Üniversitenin Egeliler'e yurda ve insanlığa hayırlı olmasını tüm kalbimle dilerim."

Ege Üniversitesi bünyesinde kurulan ilk fakülteler Tıp ve Ziraat Fakülteleri olmuştur. Aynı öğretim yılında Yüksek Hemşirelik Okulu açılmıştır. Bu tarihten sonra hızla gelişen Ege Üniversitesi bünyesinde 1961'de Fen Fakültesi 1968'de Mühendislik ve Diş Hekimliği Fakülteleri açılmış 1969'da ise İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi "İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi" adıyla Ege Üniversitesi'ne bağlanmıştır.


Ege Üniversitesi 1976'da üç yeni fakülte daha kazanmıştır: Güzel Sanatlar Fakültesi Eczacılık Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakültesi. 1977'de Gıda Fakültesi 1977'de Ege Üniversitesi'nin ikinci tıp fakültesi olarak İzmir Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi kurulmuştur.

Aynı yıl İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi ikiye ayrılarak "İşletme" ve aynı şekilde üniversitenin bazı bölümlerinin genişletilmesiyle Tekstil Makina İnşaat Kimya ve Yer Bilimleri Fakülteleri kurulmuştur. Bu arada değişik tarihlerde çeşitli yüksek okullar ve araştırma enstitüleri kurularak yaklaşık yirmi yıllık bir süre sonunda Ege Üniversitesi kuruluş sürecini tamamlamıştır.


1980 yılı itibarıyla bünyesinde 7 Fakülte 9 Yüksek Okul 7 Araştırma Enstitüsü bulunan Ege Üniversitesi 2000'i aşkın öğretim elemanı 5000'den fazla personeli ve 20.000' aşan öğrencisiyle Türkiye'nin en büyük üniversiteleri arasında yer almıştır.
1982 tarihinde Ege Üniversitesi iki ayrı üniversite haline dönüşmüş ve böylece Ege Üniversitesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi kurulmuştur. Bugün Ege Üniversitesi'ne bağlı 11 Fakülte 5 Yüksek Okul 8 Meslek Yüksek Okulu 1 Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı 7 Enstitü 6 Bölüm ve 21 Araştırma ve Uygulama Merkezi vardır. 2001-2002 öğretim yılı itibarıyla 7.043 ön lisans 20.587 lisans 1.806 yüksek lisans ve 1071 doktora öğrencisi olmak üzere toplam 30.887 öğrencisi olan Ege Üniversitesi'nde görevli öğretim elemanı 2.809 idari personel sayısı ise 3.609'dur.

Çevre ilçelerdeki bina ve arazileri hariç esas olarak Bornova'da 3450 dekarlık bir arazi üzerine kurulmuş olan Üniversite kampüsünde en son teknoloji ile donatılmış modern bir kütüphane ile kapalı yüzme havuzu spor salonu futbol basketbol mini-futbol tenis kortları gibi spor tesisleri ve ayrıca kafeteryalar satış yerleri akademik personel için üniversite lokali öğrenci stajları için konukevi mevcuttur. Kampüs yeterli otoparklar yollar ve bu yolların üzerinde yönlendirme levhaları ile donatılmıştır. Ayrıca Ege Üniversitesi kampüsündeki telefon ve bilgisayar ağıyla birimlerarası İzmir içi ulusal ve uluslararası iletişim kurmak mümkündür.Ege Üniversitesi Batı Kampüsü İzmir'in Çeşme ilçesinin Dalyan mevkiinde 270 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Batı kampüsünde 1998-99 öğretim yılında Çeşme Meslek Yüksekokulu öğrenime başlamıştır.

Kampüste 100 yatak kapasiteli bir uygulama oteli de yer almaktadır. Gelecek yıllarda kullanım alanının genişlemesi yeni binaların yapılması ve yeni fakülte ve yüksekokulların açılması planlanmaktadır.
Kampüs dışında İzmir kent merkezinde (Konak) kültür ve sanat etkinlikleri için hizmet veren Atatürk Kültür Merkezi Menemen'de Tarımsal Deneme İstasyonu ve Üretme Çiftliği Kurudağ'da Rasathanesi Urla'da ve Tuzla'da su ürünleri tesisleri Ödemiş Bayındır Tire ve Bergama'da meslek yüksekokullarına ait tesisleri bulunmaktadır.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
universite tanitim, universite resimleri, ege universitesi, universiteler

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İzmir Ege Üniversitesi Tanıtım

İzmir Ege Üniversitesi Tanıtım konusu, GENEL KÜLTÜR / Üniversiteler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: izmir ege üniversitesi, izmir ege üniversitesi bölümleri, izmir in tanıtımıimiimi, ege üniversitesi ingilizce tanıtımı, izmir ege üniversitesi 2 yıllık bölümleri, ege üniversitesinin ingilizce tanıtımı, ege tıp tanıtım, izmir ege üniversitesi tanıtımı, çevre mühendisiği tanıtımı, üniversitelerin tanıtımıimiimi, 6 sınıf ingilizce ve türkçe meslek tanıtımıimiimi, ege üniversitesi ingilizce tanıtım, ege üniversitesi ingilizce tanıtımi, ege üniversitesi batı kampüsü bölümleri, ingilizce ege universite tanitimi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ankara Gazi Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 1 14-09-2009 03:13
Malatya İnönü Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 02:11
Konya Selçuk Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 1 22-07-2008 02:10
Harran Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 02:06
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 1 22-07-2008 02:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:54 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats