bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Üniversiteler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2008, 02:18   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İstanbul Teknik Üniversitesi Tanıtım

İstanbul Teknik Üniversitesi 1773 yılında Mühendishane-i Bahr-i Humayun adıyla III. Mustafa döneminde kurulmuştur. Gemi inşaatı ve haritacılık öğretimi yapan bu kurumdan sonra kara ordusunun teknik kadrosunu yetiştirmek amacıyla 1795 yılında Mühendishane-i Berr-i Humayun kuruldu. Bu okul 1847’de mühendislik eğitimi yanında mimarlık alanında da eğitim vermeye başladı. 1883 yılında kurulan Hendese-i Mülkiye 1909’da Mühendis Mekteb-i Alisi adını alarak ülkenin alt yapı inşaatlarında görev alan kadroları yetiştirdi. Mühendislik ve mimarlık öğretimi 1928 yılından itibaren kişilik kazanan Yüksek Mühendis Mektebi’nde 1944 yılından sonra da İstanbul Teknik Üniversitesi’nde sürdürüldü. 1946 yılında İnsaat Mimarlık Makina ve Elektrik Fakültelerinden oluşan özerk bir üniversite oldu.İstanbul Teknik Üniversitesi teknik öğretimde 226 yılı aşan parlak geçmişi çağdaş eğitim ortamı güçlü akademik kadrosuyla Türkiye’de mühendislik mimarlık öğretimi ile özdeşleşmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi Osmanlı İmparatorluğu döneminde Yenileşme hareketlerinin öncülüğünü üstlenmiş Cumhuriyet döneminde ise ülkemizin imarına modernizasyonuna ve yönetimine damgasını vurmuştur.Türkiye’nin yollarında köprülerinde barajlarında fabrikalarında binalarında enerji santrallarında haberleşme ağlarında köylerinde ve kentlerinde İstanbul Teknik Üniversiteli mühendislerinin ve mimarlarının alınteri ve emeği vardır. İstanbul Teknik Üniversitesi Türkiye’de mühendislik ve mimarlık mesleklerinin tanımını yapan ve bu tanımı her zaman güncel tutmayı başaran geleneksel yapısını korurken modern eğitim ve öğretim ortamlarını öğrencilerine sunan: güçlü yurtdışı ilişkileriyle öğrencilerinin sadece ülke sınırları içinde değil uluslararası ortamda da yarışacak şekilde yetiştiren bir devlet ünivesitesidir.

Kampüsler:

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin eğitim binaları beş kampüse yerleşmiştir. Ana yerleşim birimi olan Ayazağa Kampüsü İstanbul’un yeni finans merkezi konumuna gelen Maslak bölgesindedir. Rektörlük ve yönetim birimleri bu kampüste bulunmaktadır. 247 hektarlık bir alanı kaplayan Ayazağa Kampüsü’nde lisans egitimi veren İnşaat Elektrik-Elektronik Kimya-Metalurji Maden Fen-Edebiyat Uçak ve Uzay Gemi İnşaat ve Deniz Bilimleri Fakülteleri bulunmaktadır. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimlerinin yürütüldüğü beş enstitüden dördü; Nükleer Enerji Fen Bilimleri Avrasya ve Yer Bilimleri ve Bilişim Enstitüleri de Ayazağa Kampüsü’nde bulunmaktadır. Bu kampüste bulunan Merkez Kütüphane bilgisayar laboratuvarları ve 75. Yıl Öğrenci Sosyal Merkezi Kampüsün yoğun yaşam alanlarıdır. Kampüste 12 adet her biri 58 öğrenci kapasiteli "Gölet Yurtları" 60 öğrenci kapasiteli dört adet "Vadi Yurtları" öğrencilerimize batı standartlarının ötesinde bir yaşam kalitesi sunmaktadır. Ayrıca bu kampüste 400 öğrenci kapasiteli "Ayazağa Kız Ögrenci Yurdu" 110 öğrenci kapasiteli "Verda Üründül Kız Öğrenci Yurdu" bulunmaktadır.1400 öğrenci kapasiteli dört bloktan oluşan ve spor salonu ile sosyal merkez içeren "İTÜ Öğrenci Sitesi" Ekim 1999’da hizmete girmiştir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Tanıtım


Öğrenci kulüp etkinlikleri Kültür Sanat Birliğinde ve Spor etkinlikleri ise Spor Birliği çevresinde yoğunlasmaktadır. Tenis kortları kapalı spor salonu cesitli spor yarışmalarına ev sahipliği yapmaktadır.Ayazaga Kampüsü öğrencileri Mayıs ayında butun İTÜ’lüler icin Kültür ve Spor Şenlikleriyle canlanan bir ortam yaratmaktadırlar.Ayazağa Kampüsü Boğaziçi’nde İstinye Koyu’na 10 dakikalık erişim uzaklığındadır İstinye Koyu’ndan Kadıköy’e ve Boğaz’ın karşı sahillerine deniz yolu ile ulaşım bulunmaktadır. Ayazağa’nın kent merkezinde bulunan diğer üç kampüsüne otobüs ile trafik yogunluğu olmadığı zaman 20 dakikada erisilmektedir. Son durağı kampüs icerisinde olan belediye otobüslerlyle Taksim’e erişilebilmektedir.Kent merkezinde bulunan üç yerleşim birimi: Gümüşsuyu Taskışla ve Maçka Kampüsleri’dir. Gümüşsuyu ve Taşkışla Kampüsleri 19. Yüzyıl İstanbul’unda en önemli ticaret ve kültür merkezi olan ve bugün de aynı işlevleri sürdüren Taksim bölgesindedir. Gümüşsuyu Kampüsü’nde Makine Fakültesi kentiçi kampüsüne hizmet veren Spor Salonu ve açık hava spor alanları bulunmaktadır. Bu kampüsde bulunan 54 kişilik kız ogrenci yurdu yanında 1998 yılında mezunlarımız tarafından restorasyonu gerçekleştirilen 254 öğrenci kapasiteli Gümüşsuyu erkek öğrenci yurdu öğrencilerimize batı standartlarının ötesinde bir yaşam kalitesi sunmaktadır.Gümüşsuyu binasında bulunan "Arı Ögrenci Merkezi" ögrencilerimizin sosyal ve kültürel etkinliklerine çağdaş düzeyde olanak sağlamaktadır.Taşkışla Kampüsü’nde Mimarlık Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Bölümü Sürekli Egitim Merkezi bulunmaktadır. İTÜ Geliştirme Vakfı ile Rektörlüğün kentiçi ofisleri de bu Kampüste bulunmaktadır.

Maçka Kampüsü’nde İşletme Fakültesi ingilizce Hazırlık Okulu Dil ve inkilap Tarihi Bölümü Türk Müziği Konservatuarı İTÜ Vakfı ofisleri ve İTÜ Sosyal Tesisleri bulunmaktadır. Sosyal tesis yabancı ve yerli misafirler için otel lokanta açık yüzme havuzu ve tenis kortları olanaklarina sahiptir. Bu kampusde Üniversiteye ait bir ana okulu ve kreş de bulunmaktadır. Taşkışla ile Maçka Kampüsleri arasında bağlantıyı saglayan teleferik servisi öğrencilerimize önemli bir olanak sunmaktadır. 16.5 hektarlık alana sahip Tuzla Kampusu’nde modern ekipmanlarla donatılmış egitim havuzu ile Denizcilik Fakultesi bulunmaktadır. İTÜ’nün "Akdeniz Gemisi" Tuzla Kampusu koyunda demirlemiş bulunmaktadır.

_______________________________FAKÜLTELER________________________________

İnşaat Fakültesi:

İ.T.Ü. İnşaat Fakültesi’nin tarihi 1727 yılında Damat İbrahim Paşa zamanında kurulan Humbarahane ile başladığı kabul edilebilir. Bu okulun ögrencilerinin Yeniçeriler tarafından şehit edilmesi ile teşebbüs sonuçsuz kalmıştır. 1734 yılında Topal Osman Paşa’nın sadrazamlığı sırasında Üsküdar’da açılan Hendesehane’de de genellikle İnsaat Mühendisliğine ait dersler okutuluyordu. Bu okul da üç yıl sonra Yeniçerilerin karşı koyması ile kapanmıştır. 1770 yılındaki Çeşme deniz faciasının sebebi Osmanlı donanmasındaki gemilerin kıfayetsizliği ile bilgisizliktir. 1513 ve 1523 yıllarında Piri Reis’in Atlantik haritası ve Akdeniz haritaları devrin en ileri eserleri iken Osmanli vezirleri Rusların Baltık filosunun Akdeniz’e geçmesinin deniz bağlantısı olmaması sebebi ile imkansız olduğunu iddia edecek kadar bilgisizdiler. Gazi Hasan Paşa’nın ve Baron de Tott’un teklifi ile III. Mustafa 1773 yılında gemi inşaat mühendisleri yetiştiren Mühendishane-i Bahri-i Humayun’u açtırdı. Osmanli Imparatorluğu’ nda baska mühendislik okulu olmadığı için 1784 yılından itibaren Fransız mühendisler tarafından istihkam mühendisliğine ait dersler bu okulda okutuldu. Ancak Osmanlıların gelişmesini istemeyen Avusturya ve Rusya’ nın baskısı üzerine Fransız öğretmenler 1788 yılında ülkelerine geri döndüler. Koca Ragıp Paşa’nın sadrazamlığı sırasında 1759 yılında Haliç’te Karaağaç’ta açılan Humbarahane de sönük olarak devam etti. 1792 de Humbaracı ve Lağımcı Ocağı açıldı. İnşaat ve onunla ilgili dalları içeren mühendislik dallarının okutulması ise 1795 yılında III. Selim tarafından çok ileri görüşlü bir kanunname ile kurulan Mühendishane-i Berri-i Hümayun’ da başladı ve gemi mühendisliği ile beraber bu iki okul eğitime 1808 yılına kadar devam etti. Mühendishane-i Berri-i Humayun’ un 1210/1795 kanunnamesi diye bilinen kuruluş kanununun bazı maddeleri bugünkü Üniversiteler Kanunundan daha ileri görüşleri içerir. Mühendishane 4 sınıflı idi. En alt sınıf 4. sınıf son sınıf ise 1. sınıf diye adlandırılmıştır. Başlangıçta dersler özetle yazım plan Arapça geometri aritmetik Fransızca hesap coğrafya düzlemsel trigonometri cebir arazi ölçümü harp tarihi koni kesitleri diferansiyel ve entegral hesap mekanik astronomi balistik istihkam ve talim teorileri gibi inşaat mühendisliğinin temel bilimlerini teşkil ediyordu. 1797’de Mühendishanedeki matbaada "Yeni Metodlar" adlı kitap ile inşaat mühendisliği hakkında bazı kitaplar basıldı. Fizik kimya trigonometri topoğrafya mukavemet hidrolik akarsu hidroliği akışkanlar mekaniği optik botanik jeoloji mineroloji sektant ve oktant gibi dersler ülkemizde ilk defa Mühendishanede okutuldu. 1847 yılında Mühendishane Topçu ve istihkam okulu haline dönüştürülmüştür.


İstanbul Teknik Üniversitesi TanıtımII. Abdülhamit 1883’ de kurduğu sivil mühendislik okulu olan "Hendese-i Mülkiye" nin yönetimini Türk unsurunun yetişmesi için askeri idareye verdi. Hendese-i Mülkiye devrine göre ileri bir okuldu. 3 yıl idadi (lise) 4 yıl mühendislik olarak planlanmıştı fakat gerçekte mühendislik öğretimi 5 yıl oldu.1883’de alınan lise mezunları ancak 1888 yılında okulu bitirdiler. 1887’ de mühendislik öğretimi 7 yıla çıkartıldı. Okul Alman sistemine göre kurulmuştu. Bu okuldan çıkan hepsi Türk asıllı genç mühendisler ülkede birçok yol ve köprünün yapımında çalıştılar. 1900 yılında II. Abdülhamit tarafından başlatılan Sam-Mekke arasındaki Hicaz Demiryolu diye bilinen hattın yapımında Hendese-i Mülkiyeden çıkan mühendisler büyük fedakarlıklarla çalışmışlar ve Medine’ ye kadar 1200 km uzunluğundaki demiryolunu 8 yılda tamamlamışlardır. 1909 yılında okul Nafia Vekaleti’ne (Bayındırlık Bakanlığı) bağlandı ve Mühendis Mekteb-i Alisi adını aldı. Mühendis Mekteb-i Alisi’nde okul süresi 7 yıldan 6 yıla indirildi. Ancak 1909-1922 yılları arası Balkan Harbi Büyük Harp ve Istiklal Harbi gibi harplerle talihsiz bir devre olarak geçti. Öğrencilerin bir bölümü hem cephede çarpıştılar hem de zaman zaman okula döndüler. Bu devrede okulun hocaları arasına 1916 yılında meşhur Prof.Dr. Philipp Forchheimer ile yine dünyaca meşhur Prof.Dr. Karl Von Terzaghi katılmış ve Zemin Mekaniği bilim dalı Mühendishanede kurulmuştur. 1888-1908 arasında Hendese-i Mülkiye’ den 230 İnşaat Yüksek Mühendisi 1909-1923 arasında Mühendis Mekteb-i Alisi’nden 202 İnşaat Yüksek Mühendisi olmak üzere Cumhuriyete kadar 432 kişi mezun olmuştur. Aynı okulun adı Türkçeleştirilerek 1928 yılında Yüksek Mühendis Mektebi oldu.

1929’da uygulamaya giren yönetmelikle Alman Yüksek Teknik Okullarına benzetildi ve üç ihtisas şubesi kuruldur. Yol ve Demiryolu Mühendisliği Mimari ve İnşaat (Yapı) Su Mühendisliği. Görüldüğü gibi Yüksek Mühendis Mektebi başlangıçtan itibaren ağırlık olarak inşaat mühendisliği ögretimi yapmıştır. 1934 yılında Darulfunundan ayrılmış olan Elektromekanik bölümü açılmıştır. Bu bölüm daha sonra Makina ve Elektrik Fakültelerinin nüvesini oluşturmuştur. 1935’de bunlara Muhabere bölümü eklenmiştir. 1943 de Makina ve Elektrik olarak bölümler ayrılmışlardır. 1941’de okulun adı Yüksek Mühendis Okulu olarak bir daha değişmiştir. 1944 yılında adı İstanbul Teknik Üniversitesi olmuş ve Inşaat Mimarlik Makina ve Elektrik Fakülteleri olarak 4 fakülteye ayrılmıştır. Teknik Üniversite’de öğretim süresi 5 yıl idi ve mezun olanlar Yüksek Mühendis Ünvanını alıyorlardı. 1957 den itibaren Maçka’da kurulan İ.T.Ü. Teknik Okulu’nda 4 yıllık bir Inşaat Mühendisliği bölümü kuruldu. Mezun olanlar İnşaat Mühendisi ünvanını aldılar. 1973’den itibaren iki kademeli öğretime geçilmiş ve Lisans öğretimi 4 yıl Yüksek Lisans öğretimi ise 1.5 yıl olmuştur.

Cumhuriyete kadar 1888-1923 yılları arasında 432 inşaat mühendisi mezun olurken 1924’den 1994 dahil mezun olan Inşaat Yüksek Mühendisi ve Mühendis sayısı 6500’den fazladır. İnşaat Fakültesi’nin öğretime başladığı tarih 1784 yılı alınırsa da 1795 yılında kurulan Mühendishane-i Berri-i Hümayun’ dan itibaren almak daha doğru olur. Bugünkü anlamda sivil inşaat mühendisliğinin başlangıcı ise 1883’de kurulan Hendese-i Mülkiye ile başlar. Eğitim-öğretimi Gümüssuyu daha sonra Taşkışla binasında sürdüren ve 1982 yılında tümü ile Ayazağa Kampüsüne taşınan İnşaat Fakültesi şu anda İnşaat Mühendisliği Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. İnşaat Mühendisliği Bölümü; Yapı Yapı Malzemesi Yapı Işletmesi Mekanik Hidrolik Geoteknik ile Ulaştırma olmak üzere 7 Anabilim Dalından oluşmaktadır. Bölümdeki öğrenci sayısı 1.400 dolayında olup kız öğrenci oranı %10 dolayındadır. 1969-1970 öğretim yılında ayrı bölüm olarak öğrenci alan Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü; Jeodezi Ölçme Tekniği Kartografya Fotogrametri ile Uzaktan Algılama Anabilim Dallarından oluşmaktadır. Öğrenci sayısı 500 dolayındadır. Çevre Bilimleri ve Çevre Teknolojisi Anabilim Dallarından oluşan Çevre Mühendisliği Bölümü 1978- 1979 yılında eğitime başlamış olup 450 dolayındaki öğrencisinin yarısı kızdır.

Toplam 2400 dolayında öğrencinin bulunduğu İnşaat Fakültesinde 1994-1995 ögretim yılı sonu itibari ile Profesör Doçent Yardımcı Doçent olarak 117 öğretim üyesi 7 öğretim görevlisi ve 110 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Her yıl 400’ e yakın öğrencinin alındığı Fakültede İnşaat Mühendisliği Bölümünde 5 şube diğer iki Bölümde ise 2’şer şube olarak paralel eğitim yapılmaktadır. Böylece az öğrencili sınıflarla daha etkin bir eğitim mümkün olabilmektedir. Bu uygulamanın yanında öğretim elemanlarının gayreti ve daha kaliteli öğrencilerin gelmesi ile eğitim her geçen yıl daha ileriye gitmektedir. Bu arada başlatılan İngilizce destekli öğretim için İngilizce hazırlık imkanının yaratılmış olması yabancı dil eksikliğini önemli ölçüde gidermiştir. Konusunda ülkemizin en güçlü öğretici kadrosunun bulunduğu Fakültenin bu yönde bir sorunu bulunmamaktadır. Fakülte Laboratuvarları ülke geneline göre iyi ve her türlü deneyi yapabilecek durumdadır. Son yıllarda Fakültede endüstriye yani çeşitli özel ve kamu kuruluşlarına proje yapma araştırma ve danışmanlık olarak verilen hizmetlerde önemli artışlar olmuştur. Döner Sermaye Yönetmeliği çerçevesinde yapılan bu hizmetler öğretim elemanlarının uygulamaya yönelik tecrübelerinin artması yanında Fakülte Laboratuvarlarının gelişen teknolojiye uygun olarak yenilenmelerinde önemli bir kaynak oluşturmaktadır.
İnşaat Mühendisliği BölümüJeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği BölümüÇevre Mühendisliği Bölümbölümleri ile eğitim vermektedir.

Adres : İTÜ Ayazaga Kampüsü 80626 Maslak / İstanbul
Tel : +90 212 2853863 +90 212 2853864
Faks :+90 212 2856587

Mimarlık Fakültesi:

1884 İlk sivil mimar ve mühendisler yetiştirilmek üzere "Hendese-i Mülkiye Mektebi" açıldı. "Hendese-i Mülkiye Mektebi"nin ilk programlarında yol köprü ve çeşitli bina inşaatları karışık olarak yer almış ve "İnşaat-Mimarlık" tek meslek halinde kabul edilmiş bulunmaktaydı.
1909 Okul askeri idareden ayrılarak "Nafıa Nezareti"ne bağlanmış ve "Mühendis-i Ali"si olarak adlandırılmıştır. Mühendisliğin her dalında eleman yetiştiren okul Yol Demiryol Su İşleri ve İnşaat-Mimarlık şubelerine ayrılmıştı.
1928 Tüzel kişilik kazanan okul "Yüksek Mühendis Mektebi" adını almıştır.
1940 "Yüksek Mühendis Mimar" yetiştiren mimarlık şubesi ilk mezunlarını vermeye başladı.
1941 Milli Eğitim Bakanlığına bağlanan okul "Yüksek Mühendis Okulu" adını aldı.
1944 Çıkan Üniversiteler Kanunu ile "Yüksek Mühendis Okulu" on yarıyıl eğitim veren ve "İstanbul Teknik Üniversitesi" adını alan özerk bir öğretim kurumu olmuştur. "Mimari Şubesi" de ayrı bir öğretim programı uygulayan "Mimarlık Fakültesi"ne dönüştürüldü. Taşkışla binası bu yüksek öğretim kurumuna tahsis edildi.
1955 Reform çalışmalarına başlanarak eğitim ve öğretim programları geliştirildi.
1973 Yeniden örgütlenme çalışmaları sonucunda beş bilim dalı içinde onüç kürsü oluşturuldu. 1974 Mimarlık Fakültesi 10 yarıyıl olan lisans eğitimini 8 yarıyıla indirerek yüksek lisans eğitimini başlattı.
1981 2547 sayılı "Yüksek Öğretim Kanunu"nun uygulamaya konulmasıyla Mimarlık Fakültesi yeniden örgütlenerek eğitim-öğretim-araştırma ve uygulama etkinliklerini sürdürmeye devam etti. 1981 Mimarlık ile Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri birbirinden ayrıldı.
1982 İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi ile İ.T.Ü.Maçka Mimarlık Fakültesi birleştirildi.
1993 Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü kuruldu.
Mimarlık Şehir ve Bölge Planlama Endüstri Ürünleri Tasarımı İç Mimarlık Peyzaj Mimarlığı bölümleriyle eğitimine devam etmektedir.
Adres :İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi Taşkışla Caddesi 34437 Taksim-İstanbul / Türkiye
Telefon - Faks +90212 293 1300 - +90212 251 4895

Makina Fakültesi:
İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi ülkemizdeki makina mühendisliği dalında eğitim ve araştırma yapan en eski fakültedir.1773 yılında Haliç Tersanesi’nin Karaağaç semtinde kurulan "Hendese Okulu"1776 yılında "Mühendishane-i Bahri-i Hümayun" ve 1795’de "Mühendishane-i Berri-i Hümayun" adı altında denizcilik ve topçuluk eğitimi yapan mühendislik okulları İstanbul Teknik Üniversitesi ve Makina Fakültesi’nin ilk çekirdeğini oluşturmaktadır. Makina Fakültesi bugünkü adını 1944 yılında almıştır. "İstanbul Darülfünunu"nun 1933 yılında yeni üniversite reformu ile İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’ne bağlı Elektrik ve Makina Enstitüsü kaldırılmış ve Yüksek Mühendis Okulu’nda Elektro-Mekanik Bölümü açılarak Makina-EIektrik; Mühendisliği öğretimi başlamıştır.1944 yılında yeni bir kanunla Yüksek Mühendis Okulu "İstanbul Teknik Üniversitesi" adını almış ve Makina Bölümü de bağımsız Makina Fakültesi haline gelmiştir.
Bugün dünya teknolojisine uygun çağdaş bir eğitim ve araştırma kurumu olan İTÜ Makina Fakültesiülkemizin en geniş araştırma laboratuvarlarına sahip fakültelerinden birisidir. İTÜ Makina Fakültesibilimsel araştırmaların sonuçlarını teknolojik olgulara dönüştürmek sanayinin problemlerini ekonomi ve teknoloji arasında köprü kurarak çözmek için sanayinin yanındadır. Makina Mühendisliği Bölümü her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüşüm sistemlerinin tasarımı geliştirilmesi üretim planlaması konularında eğitim ve araştırma yapmâktadır. Otomotiv endüstrisinden enerji üretimine petro-kimya sanayiinden robot teknolojisine; tekstil saııayiinden savunma sanayiine kadar bir çok alanda araştırma ve geliştirme çalışmaları sürdürülmektedir.
İstanbul Teknik Üniversitesi Tanıtım


Tekstil Mühendisliği bölümü Makina Mühendisliği ile ilgili temel bilgilerle birlikte tekstil hammaddelerinin yani lifler boyalar ve terbiye maddelerinin temel özellikleri bunların işlenmesinde kullanılan makinalar ile yeni gelişmeler hakkında bilgi vermekte araştırma eğitim ve öğretim yapmaktadır. istanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon ihracatçıları Birliği (İTKİB) ile birlikte oluşturulan Tekstil Laboratuvarı Türkiye’nin bu konudaki en modern cihazları ile donatılmıştır. İTÜ Makina Fakültesi Genel Makina ve Tekstil bölümleri176 öğretim elemanı (40 profesör 22 doçent 17 yardımcı doçent 6 öğretim görevlisi 3 uzman ve 88 araştırma görevlisi)109 teknisyen ve memuru yaklaşık 1600 öğrencisi ile Türkiye’nin en iyi makina ve tekstil mühendisliği eğitimi veren kurumlarından birisidir.Fakültede; Hidromekanik ve Hidrolik Makinalar Konstrüksiyon Makina Malzemesi ve İmalat Teknolojisi Makina Teorisi Sistem Dinamiği ve Kontrol Mekanik anabilim dalları bulunmaktadır.Ulusal ve uluslararası toplantıların sanayiye yönelik kurs ve seminerler ile sosyal sürekli etkinliklerin yapılabileceği internete’e bağlı olan ve simultane tercüme olanakları dahil tüm çağdaş sistemlerle donatılmış 305 kişilik "Konferans Salonu" 65 kişilik "Görsel Eğitim Merkezi" ve her biri 80 kişi kapasiteli üç adet seminer odası hizmete açılmıştır.
Makina Mühendisliği ve tekstil Muhendisliği bölümleri ile eğitimine devam etmektedir.
Adres:İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi İnönü Caddesi No: 87 Gümüşsuyu 34439 - Beyoğlu İSTANBUL
Tel: +90 212 293 1300 Faks: +90 212 245 0795

Elektrik-Elektronik Fakültesi:
1926 yılında İstanbul Üniversitesi - Fen Fakültesi’nde oluşturulan Makine-Elektrik Enstitüsü 1934 yılında Yüksek Mühendis Mektebi’ne bugünkü İstanbul Teknik Üniversitesi’ne Elektro-Mekanik şubesi olarak bağlanması ile Elektrik Mühendisliği Bölümü’nün başlangıcı oluşmuş ve 1935 yılında muhabere şubesinin açılması ve 1937 yılında Elektrik Muhabere şubesinin kurulması ile bu oluşum gelişerek 1944 yılında İstanbul Yüksek Mühendis Okulu’nun "İstanbul Teknik Üniversitesi" haline getirilmesi ile Elektrik Fakültesi’ne dönüşmüştür.

15 Haziran 1946 tarihinde "Üniversiteler Kanunu" kabul edilince tüzel kişiliği alan Elektrik Fakültesi meydana gelmiştir. Fakülte bünyesinde kuvvetli akım kolu ve zayıf akım kolu olmak üzere eğitim yapılmıştır. Bugünkü Elektrik Mühendisliği Bölümü eski kuvvetli akım kolu olup 1945 yılında 5 ana kürsüden oluşmakta idi. Bunlar sırası ile Kürsü Başkanı Ord. Prof. Burhanettin Sezerar olan Elektroteknik ve Elektrik Ölçmesi Kürsüsü; Vekaleten Kürsü Başkanı Prof. Fuat Külünk olan Elektrik Makinaları Kürsüsü; Kürsü Başkanı Prof. Fuat Külünk olan Elektrik Tesisatı ve Yüksek Gerilim Tekniği Kürsüsü; Kürsü Başkanı Prof. Dr. J. Grabscheid olan Yüksek Gerilim Hatları Kürsüsü; Vekaleten Kürsü Başkanlığını Prof. Fuat Külünk’ün yaptığı Elektriğin Endüstride Tatbikatı Kürsüsü.İstanbul Teknik Üniversitesi Tanıtım


1947 yılında Elektrik Makinaları Kürsüsü ile Elektrik Tesisatı ve Yüksek Gerilim Tekniği Kürsüsü birleştirilerek Prof. Fuat Külünk’ün başkanlığında Elektrik Makinaları ve Tesisleri adı altında yeni bir kürsü kurulmuştur. 1948 yılında Alternatif Akım ve Yüksek Gerilim Hatları Kürsüsü ile Elektriğin Endüstride Tatbikatı Kürsüsü birleştirilerek Ord. Prof. Dr. Cabir Hamdi Sepen’in başkanlığında Enerji Nakli ve Elektriğin Endüstride Tatbikatı Kürsüsüne dönüştürülmüştür. 1953 yılında bu kürsü tekrar ikiye ayrılarak Ord. Prof. Dr. Cabir Hamdi Sepen’in başkanlığında Enerji Nakli Kürsüsü ve Prof. Münir Ülgür’ün başkanlığında Elektriğin Endüstride Tatbikatı Kürsüsü kurulmuştur. Profesör Fuat Külünk’ün vefatı üzerine 1952 yılında Elektrik Makinaları ve Tesisleri Kürsüsü Kürsü Başkanlığı’na Fakülte Kurulu tarafından Prof. Dr. Turgut Boduroğlu atanmıştır. 1964 yılına kadar bu öğretim üyesi tarafından yöneltilen bu kürsü aynı yıl üç kürsüye bölünerek Kürsü Başkanı Prof. Dr. Turgut Boduroğlu’nun olduğu Elektrik Makinaları Kürsüsü Kürsü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram’ın olduğu Elektrik Tesisleri Kürsüsü ve Kürsü Başkanı Prof. İzzet Gönenç’in olduğu Yüksek Gerilim Tekniği Kürsüsü oluşmuştur.
1964 yılında Kürsü Başkanı Prof. Haldun Gürmen’in olduğu Elektroteknik ve Elektrik Ölçme Kürsüsü de üç kürsüye bölünerek Prof. Haldun Gürmen’in Kürsü Başkanı olduğu Elektroteknik Kürsüsü; Prof. Ahmet Akhunlar’ın Kürsü Başkanı olduğu Alanlar Kürsüsü ve Prof. Hasan Önal’ın Kürsü Başkanı olduğu Elektrik Ölçme Kürsüsü oluşmuştur.

1982 yılında YÖK yasası ile yeni akademik düzenlemeler gelmiş ve böylece kuvvetli akım kolu Elektrik Mühendisliği Bölümüne dönüşmüş ve ilk Bölüm Başkanı Prof. İzzet Gönenç olmuştur. Bölümü teşkil eden Elektrik Makinaları Anabilim Dalı Başkanlığına Prof. Dr. Turgut Boduroğlu ve Elektrik Tesisleri Anabilim Dalı Başkanlığına Prof. Dr. Mustafa Bayram getirilmişlerdir.
Elektriğin Endüstride Tatbikatı Kürsüsü ise Kontrol ve Bilgisayar Bölümü haline gelmiş ve Başkanı Prof. Emin Ünalan olmuştur. 1998’de Bilgisayar Mühendisliği Bölümü kurulmuş Kontrol ve Kumanda Sistemleri Anabilim Dalı Elektrik Mühendisliği Bölümü’ne 1999 tarihinde bağlanmıştır. Bilgisayar Mühendisliği Elektrik Mühendisliği Kontrol Mühendisliği Elektronik Mühendisliği Telekomünikasyon Mühendisliği bölümlerini bünyesinde bulundurmaktadır.
Adres: İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi 80626 Maslak İstanbul
Telefon:0212 285 36 94 / 0212 285 36 87
Maden Fakültesi:

İstanbul Teknik Üniversitesi Tanıtım


Maden Fakültesi 1947’de baslayan ve 6 yil süren yogun bir hazirlik sürecinden sonra 1 Mart 1953’te ögrenime baslamistir. 1947 yilinda Prof. Ilhami Civaoglu’nun Makina Fakültesi Dekanligi’na verdigi önerge ile baslatilan kurulus süreci 11.10.1947’de Ekonomi Bakanligi’nin Milli Egitim Bakanligi’na Y.Maden Mühendisi azligi nedeni ile toprak alti servetlerinin degerlendirilmesi isinin ele alinmasi konulu basvurusu ile devam etmistir. Her iki istegi degerlendirmek ve gerekli hazirliklari yapmak üzere 5 ögretim üyesinden olusan bir senato komisyonu kurulmus bu komisyonun raporu ile 17.3.1949 tarihli 117. Senato toplantisinda Maden Fakültesi’nin açilmasina karar verilmistir. Bu kararla is bitmemis kurulmasi istenilen Maden Fakültesi ile ilgili gerekçeli kanun tasarisi hazirlanarak Basbakanliga arz edilmek üzere 2.6.1949 tarihinde Milli Egitim Bakanligi’na sunulmustur. Bu kanun tasarisi 28.1.1953’e kadar 2.5 yil tüm bakanliklari dolasip görüs alinip onaylandiktan sonra yasallasmis 3.2.1953 tarih ve 6033 sayili resmi gazetede yayinlanarak yürürlüge girmistir. Fakültenin ilk ögrencileri 1952-53 yilinda kanunun çikacagi tahmin edilerek geçici olarak Makina Fakültesi’ne alinan 20 ögrenci ile kurulustan sonra diger fakültelerden geçen 13 ögrenci olmak üzere toplam 33 ögrencidir.
Gayretli ve sebatli çalismasi ile Maden Fakültesi’nin kurulusuna önemli ölçüde emegi geçen Prof.Dr. Ilhami Civaoglu 12.3.1953 tarihinde basarili hizmetleri nedeni ile Üniversite Senato’sunca ödellendirilmistir. Prof. Ilhami Civaoglu ile birlikte senato komisyonunda görev alan Ord.Prof. Tevfik Taylan Ord.Prof. Hulki Düren Prof. Malik Sayar ve Prof. Hamdi Peynircioglu yurt içinde madencilik alaninda söz sahibi olan yurt disinda egitim görmüs Yüksek Maden Mühendisleri (Sahap Birgi Necdet Egeran Hayri Ögelman Naci Üçer Hadi Yener) ile karma komisyon kurarak fakültede okutulacak ders ve uygulamalar programi gerekli derslik ve laboratuvarlarin planini hazirlamislardir.Bu çalismalar sirasinda Aachen Teknik Üniversitesi Maden Isletmesi Ord.Profesörü C.H. Fritzche ile de isbirligi yapilmistir. Bu profesör Türkiye’de incelemelerde bulunmus aynca 1952’de belge niteliginde üç mektup göndererek egitim staj ve uzmanlik konusunda önerilerde bulunmustur.O tarihte Istanbul Üniversitesi ’nde Doçent olarak görev yapan rahmetli hocamiz Prof.Dr. Ihsan Ketin tarafindan tercüme edilen bu mektuplarla ilgili birer paragraf orijinal hali ile asagida sunulmaktadir.
Fakültemizde İhsan KETİN Ekrem GÖKSU Kemal ERGUVANLI adları altında 3 toplantı salonumuz mevcuttur.Fakültemizde değiþik gereksinimlerin karşılanabilmesi için 4 adet atölye vardır. Bunlar; Ofset-Teksir Atölyesi Marangoz Atölyesi Elektrik Atölyesi Sıhhi Tesisat Atölye’leridir.
Öğretim üyeleri yardımcıları ve Fakülte personelimizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapasitede 1 Lokal ve öğrencilerimizin acil gereksinimleri için küçük bir öğrenci kantini hizmet vermektedir. Yakın gelecekte modern ve daha kapasiteli bir kantin kurulması için çalışmalar sürdürülmektedir.
İTÜ Maden Fakültesi 34469 Maslak İstanbul
Tel 212) 285 6062 Faks 212) 285 6080
Kimya-Metalurji Fakültesi:


İstanbul Teknik Üniversitesi Tanıtım


Sürekli gelişim anlayışı ile uluslararası düzeyde eğitim yapan bilimsel araştırmalar ve endüstriyel hizmetler yürüten ve İTÜ’ nün gelenek ve değerlerini ilke edinerek üniversitenin politikalarını izleyen geliştiren ve yeniliklerine önderlik eden bir fakülte olmaktır.
1958 İTÜ Maçka Teknik Okulu Kimya Bölümü (4 yıllık Kimya Mühendisliği Eğitimi) 1961 İTÜ Maden Fakültesi Metalurji Müh. Bölümü (5 yıllık Metalurji Yük. Müh. Eğitimi) 1963 İTÜ Kimya Fakültesi (5 yıllık Kimya Yük. Müh. Eğitimi) 1976 İTÜ Metalurji Fakültesi 1982 İTÜ Kimya-Metalurji Fakültesi (Kimya Müh. Böl. ve Metalurji Müh. Böl.) 1990 Gıda Mühendisliği Bölümü 1998 Metalurji ve Malzeme Müh. Bölümleri kurulmustur.

Adres:İTÜ Kimya-Metalurji Fakültesi İTÜ Ayazağa Kampüsü 34469 Maslak/ İstanbul
E-Mail: kimmet@itu.edu.tr

Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi:
Ülkemizde gemi inşaatı eğitiminin başlangıcı üniversitemizin tarihi ile bağlantılı olup donanmanın vasıflı subay ihtiyacını karşılamak üzere 1734’de padişah 1.Mahmutun Toptaşında “Humbarhane ve Mühendishane” isimli okulu kurduğu tarihe kadar uzanmaktadır.
Tarihin akışına bağlı olarak gemi inşaatı eğitimi farklı adlar altında çeşitli okullarda gerçekleştirilmiş 1773 yılında kurulan “Mühendishane-i Bahri Hümayun” matematik ve geometri temelli eğitim ile Gemi İnşaatı Mühendisleri mezun etmiş zamanla askeri ve sivil amaçlı eğitim ihtiyacı duyularak “Bahriye Mektebi” “Sefain-i Ticariye” gibi okullar kurulmuştur.
Bahriye Mektebinin İnşaat-ı Bahriye Bölümünün 1923 yılındaki ilk mezunları olan Ata Nutku ve Muhittin Etingü Türkiye’deki gemi inşaatı eğitim ve öğretiminin öncüsü ve duayeni olmuşlardır. Yüksek Mühendis Mektebinin bugünkü Senato karşılığı olan Okul Tedris Kurulunun 10.09.1943 tarihli toplantısında 6 yıllık eğitimi öngören Gemi İnşaatı Yüksek Mühendisliği Bölümünün açılmasına karar verilmiştir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Tanıtım


Yüksek Mühendis Mektebinin ismi 1945 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi olarak değişmiş ve Gemi Bölümü Makina Fakültesi bünyesinde yer almıştır. Bölümün her iki kürsüsünde görev alan öğretim üyeleri ile 1971 yılında Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi kurulmuştur.
Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi 1982 yılına kadar sadece Gemi İnşaatı Bölümü’ne 1982 yılında ise Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü’nün kurulmasıyla birlikte; her iki bölüme birden öğrenci almakta ve mezun etmektedir. Her yıl ÖSYS ile Gemi İnşaatı Bölümüne 40 Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümüne 35 öğrenci kayıt yaptırmakta olup her akademik yıl sonunda yaklaşık 60 öğrenci lisans öğrenimlerini başarı ile tamamlayarak mezun olmaktadır. Fakülte 1988 yılından itibaren taşındığı Ayazağa Kampüsü’nde yeni ve modern binasında kaliteli öğretim üyesi kadrosu ve nitelikli laboratuarları ile Türkiye’nin “Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisi” ve “Gemi İnşaatı ve Deniz Mühendisi” ihtiyacını karşılamaktadır.
Adres: İ.T.Ü. Ayazağa Kampüsü Maslak 34469 – İSTANBUL/TÜRKİYE
Tel. : +90 212 285 6464
Fax : +90 212 285 6454
e-mail: gemi@itu.edu.trİşletme Fakültesi:
1977 yılında İşletme Mühendisliği Fakültesi olarak kurulan bugünkü İşletme Fakültesi bünyesinde İşletme ve Endüstri Mühendisliği Bölümlerini barındırmaktadır.Cumhuriyetin 50. yılı İ.T.Ü.’ nün 200. kuruluş yılı için hazırlanmış olan dokümanlarda İ.T.Ü. Ayazağa kampüsünde 1972-1984 yılları arasında kurulması planlanan fakülteler içinde Endüstri Fakültesi’nin de adı geçmektedir. Fakültenin bünyesinde yer alması düşünülen Sanayi Mühendisliği bölümü ile ilgili ilk karar 08.05.1968 tarihinde Makine Fakültesi Fakülte Genel Kurulu’nda alınmıştır. Makine fakültesi genel kurulunda ve daha sonra 1969 yılında İ.T.Ü. Makine Fakültesi Profesörler Kurulu tutanağında da Sanayi Mühendisliği şubesine öğrenci alınmasından bahsedilmektedir.
Bu dönemde yapılan görüşmeler sonucunda öğrencilere gerekli olan unvanın verilebilmesi için yönetmelik düzenlemeleri ve gerekli kadro şartlarının yerine getirilememiş olması dolayısıyla Sanayi Mühendisliği şubesinin açılmasının mümkün olamayacağı ve üniversitenin ikili öğretime (Lisans + Yüksek Lisans) geçmesi sırasında diğer şubelere paralel şekilde öğretime başlamasına karar verilmiştir.
1968 yılındaki şartların 1969-1970 öğretim yılında İ.T.Ü’ nün dört yıllık eğitime geçişiyle daha önce Makine Fakültesi bünyesinde yer alması öngörülen Sanayi Şubesi’ne 30 öğrenci alınarak eğitime başlanmış ve 1973-1974 öğretim yılında da Yüksek Lisans eğitimine geçilmiştir.İşletme Fakültesi bir süre Ayazağa kampüsünde eğitim verdikten sonra 1984 yılından itibaren Maçka’da eğitim vermeye başladı.
Akademik kadrosu Temel Bilimler Fakültesi ile Makine Fakültesi’ndeki Sanayi Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları tarafından oluşturulan İşletme Fakültesi çatısı altındaki İşletme ve Endüstri Mühendisliği Bölümlerinde mühendislik yüksek mühendislik ve doktora eğitimi vermeyi günümüzde başarı ile sürdürmektedir.
Fakültemizde Endüstri ve İşletme Mühendisliği dallarında araştırma faaliyetleri ve lisans yüksek lisans ve doktora dalında eğitim ve öğretim yapılmaktadır.
Adres: İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi Maçka 80680 İstanbul
Tel: 90 - 212 - 296 4040 Pbx
Fax: 90 - 212 - 240 7260
E-Posta: isl@itu.edu.tr

Denizcilik Fakültesi :

Öğrencisi öğretim görevlileri ve mezunlarından oluşan camiası ile 1884’den beri Türk denizcilik eğitiminde lider olduğu gibi dünyada da lider eğitim kurumu olmayı hedeflemiştir.
Gemi Makinaları İşletme Mühendisiliği veGüverte bölümleriyle eğitim ve öğretimine devam etmektedir.

Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi:

Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi 28.3.1983 tarih ve 2809 sayılı kanunla İ.T.Ü. bünyesinde 11.fakülte olarak kurulmuştur.Bu fakülteye Yüksek Öğretim Kurumu’nun almış olduğu kararla üç bölüm açılmıştır. Bu bölümler sırasıyla Uçak Mühendisliği Bölümü Meteoroloji Mühendisliği İstanbul Teknik Üniversitesi Tanıtım


Bölümü ve Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü’dür. Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü’nün adı YÖK Yürütme Kurulu’nun 16.04.1997 tarihli toplantısında alınan kararla 1998-1999 öğretim yılından itibaren "Uzay Mühendisliği" Bölümü olarak değiştirilmiştir. Uçak Mühendisliği Bölümü 1941’de Makine Fakültesi bünyesinde Uçak Mühendisi yetiştiren bir dal olarak kurulmuş ve daha sonra 1944’de Makine Fakültesi’nin bir bölümü haline getirilmiş . Böylece oluşan bölüm Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin kurulmasından sonra bu fakülteye bağlanmıştır. Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Elektrik Fakültesi bünyesinde İ.T.Ü. Senatosu’nca 1953 yılında alınan bir kararla kurulmuş ve gelişerek 1955-56 ders yılında Meteoroloji Mühendisi yetiştirmek üzere fiilen öğretime başlamıştır. 1971 yılında yeni kurulan Temel Bilimler Fakültesi bünyesinde yer almış daha sonra 1982 yılında Maden Fakültesi’nin bir bölümü haline getirilmiş ve nihayet 1983-84 öğretim yılında Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin bir bölümü haline gelmiştir. Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü 1983 yılında fakülte ile birlikte kurulmuştur. Bu bölüm lisans seviyesinde öğretime 1986-87 ders yılında başlamıştır.

Adres:İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi 34469 Maslak / İstanbul
Tel: +90 (212) 285 3341
Faks: +90 (212) 285 3139
Bu fakültelerin haricinde Fen-Edebiyat Fakültesini de bünyesinde bulundurmaktadır.


________________________________ENSTİTÜLER________________________________
Enerji Enstitüsü:

Enerji Enstitüsü Enerji Bilim ve Teknolojileri alanında araştırma eğitim ve sosyal faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla İstanbul Teknik Üniversitesi akademik organizasyonu altında 2002 yılında kurulmuştur. Enstitü bünyesinde Yenilenemez - Konvansiyonel Enerji Yenilenebilir Enerji Nükleer Araştırmalar ve Enerji Planlaması ve Yönetimi Anabilim Dalları yer almaktadır. Enstitümüzde halihazırda 7 profesör 3 doçent 3 yardımcı doçent 2’si doktor 9 araştırma görevlisi ve 2 yarı-zamanlı öğrenci-asistandan oluşan bir akademik kadro mevcuttur. Enstitü üyeleri makine mühendisliği fizik matematik kimya mühendisliği astronomi ve uzay bilimleri mimarlık elektrik mühendisliği gibi akademik alanlardan gelmektedir. Ayrıca söz konusu Anabilim Dalları tarafından yürütülen Enerji Bilimi ve Teknolojileri Yüksek Lisans ve Doktora Programlarının disiplinerarası yapısına uygun olarak ilgili fakültelerden çok sayıda öğretim üyesi programımıza ders desteği vermektedir.
Adres:İTÜ Enerji Enstitüsü Ayazağa Kampüsü 34469 Maslak İSTANBUL
Telefon.+ 90 212 285 39 37
Fax:+ 90 212 285 38 84

Fen Bilimleri Enstitüsü:

İstanbul Teknik Üniversitesi Tanıtım


Fen Bilimleri Enstitüsü 2547 sayılı kanun kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak 1 Ekim 1982 tarihinde kurulmuştur. Enstitümüz Lisansüstü yönetmeliklere uygun olarak çağdaş bilim ve teknolojinin gelişmesini izleyip bunları ülkemizde uygulama alanına aktarabilecek araştırma niteliği kazanmış yüksek lisans ve doktora öğrencisi yetiştirmek üzere gerekli faaliyetlerini sürdürmektedir.

İTÜ Maslak Kampüsüne Ulaşım :
Toplu taşıma araçları ile ulaşım Beşiktaş’tan Maslak’a ulaşım:
1. Beşiktaş-Sarıyer Beşiktaş-Tarabya ve Beşiktaş-Ayazağa hattındaki tüm minibüsler. Bu güzergah takriben 25-40 dakika sürer.
2. Beşiktaş’tan geçen ve üzerinde Maslak yazan tüm belediye ve halk otobüsleri.
Taksim’den Maslak’a ulaşım:
1. Taksim - 4.Levent Metrosu 4. Levent’ten Maslak istikametine giden tüm araçlar. Bu güzergah takriben 25-30 dakika sürer.
Mecidiyeköy’den Maslak’a ulaşım:
1. Mecidiyeköy’den Taksim-4.Levent metrosunu kullanarak 4.Levent’e ulaşınız. Buradan Maslak yönünde devam eden tüm belediye otobüsleri ve minibüsler tercih edilebilir. Bu güzergah takriben 15-20 dakika sürer.
Topkapı’dan Maslak’a ulaşım:
1. Topkapı-Sarıyer hattında çalışan halk otobüsleri.
Adres:İstanbul Teknik Universitesi Kmpusu Fen Bilimleri Enstitüsü Maslak/İstanbul
Telefon 0212) 285 63 25
Fax 0212) 285 61 69
Sosyal Bilimler Enstitüsü:
1982 yılında Yüksek Lisans ve Doktora programlarının organizasyonu için İTÜ Rektörlüğünce üç Enstitü kurulmuştur. Bu Enstitülerden biri olan Sosyal Bilimler Enstitüsüne başlangıçta İTÜ Mimarlık Fakültesinin Yüksek Lisans ve Doktora programları dahil edilmiştir. 1984-1985 akademik yılının sonunda Mimarlık ve Şehircilikle ilgili bütün Yüksek Lisans ve Doktora programları İTÜ Fen Bilimleri Enstitüne devredilmiştir. 1985-86 akademik yılından itibaren Güzel Sanatlar Anasanat Dalı ve Musiki Sanat Dalı Yüksek Lisans programları 1986-87 akademik yılında da iki yeni anabilim dalına bağlı Sanat Tarihi İşletme ve İktisat programları açılmıştır. 1987-88 akademik yılında Güzel Sanatlar Anasanat Dalına bağlı olarak Görsel ve Çevresel Sanat Dalında öğretime başlanmıştır.

1987-88 akademik yılından itibaren Musiki Sanat Dalında mevcut Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği programlarına Türk Halk Oyunları programı da eklenmiştir. Ayrıca 1988 yaz yarıyılında Musiki Sanat Dalında ve İşletme Bilim Dalında ilk mezunlar verildiğinden 1988-89 akademik yılında Musiki Sanat Dalının iki alanında Sanatta Yeterlik ve İşletme Bilim Dalında Doktora programları açılarak öğrenci alınmıştır. 1995-96 öğretim yılında Müzikoloji Yüksek Lisans programı 1996-97 eğitim öğretim yılında da Müzik Tarihi Doktora programı açılmıştır. 1998-1999 öğretim yılında İşletme Anabilim Dalına bağlı 2. öğretim Executive MBA 1999-2000 öğretim yılında 2. öğretim Müzik 2000-2001 öğretim yılında 2.öğretim Bilim Teknoloji ve Toplum 2001-2002 öğretim yılında Konut ve Deprem 2002-2003 öğretim yılında da Turizim Tasarımı ve Yönetimi Yüksek Lisans programları açılmıştır.
İstanbul Teknik Universitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Taşkışla Binası
34437 Taksim-İstanbul
Tel: + 90 212 245 66 31- 243 31 81
Faks: + 90 212 245 66 31
E-mail: sbe@itu.edu.tr

Bilişim Enstitüsü:
21. Yüzyılda bilgi teknolojileri tüm insani ve ekonomik gelişmenin esas itici gücünü oluşturmaktadır. Bu teknolojilerin etkin kullanımı toplumlardan bireylere tüm örgütsel düzeylerde gelişmelerin sonucunu belirleyecektir. Bu etkinliğin elde edilmesinde yaratıcı ve kapsamlı araştırma programları ve insan kaynakları geliştirme girişimleri anahtar bir rol oynayacaktır. Açık kaynak kodu ve kamusal lisanslama yaklaşımları entellektüel gelişmeyi ve işbirliğini önemli bir şekilde kolaylaştıracaktır.
Bilişim Enstitüsü bilgi teknolojilerinin tüm uygulama alanlarında araştırma ve eğitimi teşvik edecek disiplinlerarası bir platform oluşturmalıdır. Bu amaçla yerel ulusal ve küresel ölçeklerde yaratıcı uygulamaların geliştirilmesine imkan verecek yüksek kalitede hizmetler sürekli güncellenen donanım ve yazılım kaynakları ve zengin bir entellektüel ortam sunar.
Adres : İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü İTÜ Ayazağa Kampüsü Bilişim Enstitüsü Binası Maslak-34469 İstanbul
Telefonlar :0212 285 71 94
Faks : 0212 285 70 73 - 0212 285 71 94 / 9
e-posta : iletisim@be.itu.edu.tr

Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü:
Enstitü 1997 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde bir arastırma ve lisansüstü eğitim veren entitü olarak kurulmustur.Enstitünün amacı bilhassa avrasya kıtası ve onu çevreleyen denizden jeolojijeofizik ve ekoloji atmosfer ve okyanus bilimlerine yönelik arastırmalarda bulunmak ve lisansüstü eğitim vermektedir.
_______________________________YÜKSEKOKULLAR____________________________
İstanbul Teknik Üniversitesi Neslek Yüksekokulu:
Denizcilik ve Makina bölümleriyle eğitim vermektedir.
Adres: İ.T.Ü. Meslek Yüksekokulu Denizcilik Bölümü Cumhuriyet Cad. Metehan Sk. 81520 Esenyalı PENDİK / İSTANBUL
Tel: (0216) 493 43 45-46 Fax: (0216) 493 43 47 e-posta: dmyo@itu.edu.tr
Fakülteler/Bölümleri
 • İnşaat Fakültesi(İstanbul - )
 • Mimarlık Fakültesi(İstanbul - )
 • Makina Fakültesi(İstanbul - )
 • Elektrik-Elektronik Fakültesi(İstanbul - )
 • Maden Fakültesi(İstanbul - )
 • Kimya-Metalurji Fakültesi(İstanbul - )
 • Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi(İstanbul - )
 • Fen-Edebiyat Fakültesi(İstanbul - )
 • İşletme Fakültesi(İstanbul - )
 • Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi(İstanbul - )
 • Denizcilik Fakültesi(İstanbul - )


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 29-07-2010, 06:52   #2 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

offffffffffffffffffff


çılghın prenses isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 07-04-2012, 09:54   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

vadi kraldır tavsiye ederim


 Etiketler
universite resimleri, muhendislik fakultesi, mimarlik fakultesi, itu tanitim, istanbul teknik universitesi, itu resimler, iktisat fakultesi

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İstanbul Teknik Üniversitesi Tanıtım

İstanbul Teknik Üniversitesi Tanıtım konusu, GENEL KÜLTÜR / Üniversiteler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: istanbul teknik üniversitesi, itü hangi semtte, istanbul üniversitesi hangi semtte, istanbul teknik üniversitesi hangi semtte, itü üniversitesi, itü maden fakültesi, istanbul teknik üniversitesi hangi yakada, itü istanbulun hangi semtinde, istanbul üniversitesi hangi semttedir, izmir istihkam okulu, itü vadi yurtları, istanbul teknik üniversitesi resimleri, itü kampüs, itü hangi semttedir, itü ayazağa,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ankara Gazi Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 1 14-09-2009 03:13
İzmir Ege Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 02:15
Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 02:14
Malatya İnönü Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 02:11
Harran Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 02:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats