bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Üniversiteler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2008, 02:28   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Erzurum Atatürk Üniversitesi Tanıtım

Atatürk Üniversitesi’nin tarihçesi Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli rüyalarından birinin gerçekleşme hikayesidir. Cumhuriyet’in kurucusu Atatürk 1 Kasım 1937 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yasama yılını açış konuşmasında Doğu Anadolu’da büyük bir üniversite kurmanın gereğini ifade ederek bu husustaki çalışmaları başlatma talimatı vermiştir.
Atatürk’ün ölümünün ardından bu çalışmalara 12 yıl ara verildikten sonra konu1950 yılında tekrar gündeme getirildi. 1951 yılında oluşturulan bir komisyon Doğu Üniversitesi’nin Erzurum’da kurulmasını önerdi. 1954 yılında çıkarılan 6373 Sayılı Kanunla bu üniversitenin adının Atatürk Üniversitesi olması kararlaştırıldı. Aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri A.I.D. teşkilatı aracılığı sonucu Nebraska Üniversitesi ile işbirliği anlaşması imzalanarak hazırlık çalışmaları hızlandırıldı ve 6990 Sayılı Atatürk Üniversitesi Kanunu’nun 07.06.1957 tarihinde yürürlüğe girmesi ile kuruluş çalışmaları tamamlanmış oldu.


Erzurum Atatürk Üniversitesi Tanıtım


Üniversite 17 Kasım 1958 tarihinde bir ortaokul binasında Ziraat ve Fen - Edebiyat Fakülteleri ile öğretime başladı.İki fakültede 135 öğrenci ile öğretime başlayan Atatürk Üniversitesi bugün 38 bin 477 öğrencisi 2439 Öğretim Elemanı 16 Fakülte 20 Yüksekokul 6 Enstitü 15 Araştırma Merkezi 100 binin üzerinde mezunu ve "Üniversite kuran Üniversite" unvanına sahip konumu ile bilim ve kültür hayatımızın parlak bir meşalesidir. Bu meşaleyi yakmak için büyük coşku heyecan ve gayret gösteren Cumhurbaşkanlarımız Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Celal BAYAR’ ı Başbakan Adnan MENDERES’ i Milli Eğitim Bakanları Tevfik İLERİ Prof. Rıfkı Salim BURÇAK Celal YARDIMCI ve Atatürk Üniversitesinin yerleşkesi için sembolik fiyatlarla arazilerini veren veya bağışta bulunan Erzurumlular ile katkıları olan tüm kişi kurum ve kuruluşları minnet ve şükranla anıyoruz.
Atatürk Üniversitesi ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimleri doğrultusunda ülkemizi muasır medeniyetler düzeyine ulaştırmanın bilincini taşımaktadır. Bu amaçla edindiği bilgi birikimini ülkemizin ve insanlığın sosyal kültürel ekonomik bilimsel ve teknolojik alanlarda gelişmesi yönünde kullanılmasını ilke edinmiştir.
Bu nedenle ulusal ve uluslararası standartlarda Atatürk ilkelerini ve Cumhuriyetimizin temel değerlerini özümsemiş üst düzey mesleki yeteneğe sahip öğrenciler yetiştirmek Atatürk Üniversitesinin öncelikli görevidir.

Atatürk Üniversitesi Kampusü ülkenin büyük kampüslerinden biridir. Gerek mimari yapısı gerekse çevre düzenlemesiyle onbinlerce öğrenciye kucak açar. Kampüs öğrencilerin sosyal ve kültürel gereksinimlerini karşılamanın yanında doğal güzellikleriyle de onları kucaklayan modern bir yapıya sahiptir. Kampüste her mevsim bir başka güzeldir
Sosyal ve Kültürel Etkinlikler
Atatürk Üniversitesinde Sosyal ve Kültürel Etkinlikler gerek üniversite genelinde gerekse fakülteler ve yüksekokullar düzeyinde sürdürülmektedir. Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri amacıyla sanat etkinlikleri sergilenmekte amatör düzeydeki çalışmalar denetlenmektedir. Öğrencilerimizin çalışmaları yıl içerisnde halka açık olarak sergilenmektedir. 2000 yılından itibaren Bahar Şenlikleri ve Nevruz Şenliği üniversitemizde düzenli olarak yapılmaktadır. Bu organizasyonda satış ve tanıtım yerleri spor karşılaşmaları film ve tiyatro gösterileri çeşitli yarışmalar panel konferans sempozyum defile ve konserleriyle büyük ilgi görmektedir. Öğrencilere yönelik olarak Kültür Müdürlüğü bünyesinde her yıl halk oyunları (Erzurum Artvin Kafkas Elazığ Trabzon Gaziantep Diyarbakır Muğla Adıyaman) Türk halk müziği hafif batı müziği alanlarında çalışmalar yapılmakta; bağlama kursları düzenlenmektedir.
Deneyimli eğitmenler tarafından yürütülen bu kurslar için öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmektedir. Ayrıca yıl boyunca konser kültür şenlikleri müzik ve halk oyunları gösterileri anma ve kutlama törenleri sergi kongre panel konferans sempozyum gibi kültürel sanatsal ve bilimsel etkinlikler gerçekleştirilmekte bu etkinlikler öğrenciler tarafından ücret ödenmeksizin izlenebilmektedir. Bu etkinliklere katılan öğrenciler öğretim yılı sonunda düzenlenen törenlerde ödüllendirilmektedir. Diğer taraftan halk oyunları dalında çeşitli yörelerimize ait çalışmalar da devam etmektedir. Bu çalışmalar kampüs içinde yer alan oditoryumda Kültür Merkezinde ve 4000 kişilik Atatürk Tören Alanı’nda fakültelere bağlı konferans salonlarında düzenlemekte ve sergilenmektedir.

Spor Tesisleri ve Etkinlikler
Üniversitemizde öğrencilerimizin her türlü sportif çalışmalarına olanak sağlamak amacıyla sportif tesislerin yapımına ayrı bir önem verilmiştir. Yörenin ülkemizin önde gelen kış sporları merkezlerinden biri olması nedeniyle diğer spor dalları arasında kış sporlarına ayrıca önem verilmektedir. Türkiye Üniversiteleri arasında yapılan yarışmalarda bir çok başarılara imza atan takımlarımızdan bazılarını Futbol Kayak Atletizm olarak sıralayabiliriz. Sportif etkiliklere her yıl 5 bin dolayında genç katılmaktadır Üniversitemiz Merkez Kampüsü’unde 10 adet spor salonu bulunmaktadır ve bir adet stadyum bulunmaktadır. Çok amaçlı yeni kapalı spor salonu 1997 yılında faaliyete geçmiştir. Ayrıca Merkez kampüste yeni olarak bir mini futbol sahası 1 adet basketbol ve 3 adet tenis kortu nisan 2002 de hizmete girmiştir.

Atatürk Üniversitesinde her yıl geleneksel spor şöleni düzenlenmekte fakülte ve yüksek okullar arası sportif yarışmalar tertip edilmektedir. Ayrıca çeşitli dallarda sporcularımız hem ulusal hem de uluslararası organizasyonlara katılmakta ve başarılı dereceler elde etmektedirler. Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü de bu tür yarışmalarda başarılı olan öğrencileri ödüllendirerek onların sportif etkinliklere katılmalarını teşvik etmektedir. Spor Müdürlüğü bünyesinde başta kayak dağcılık futbol ve atletizm olmak üzere çok sayıda branşta yoğun sportif faaliyetler yapılmaktadır.
Kampüs-Ulaşım

Atatürk Üniversitesi Kampusü ülkenin büyük kampüslerinden biridir. Gerek mimari yapısı gerekse çevre düzenlemesiyle onbinlerce öğrenciye kucak açar. Kampüs öğrencilerin sosyal ve kültürel gereksinimlerini karşılamanın yanında doğal güzellikleriyle de onları kucaklayan modern bir yapıya sahiptir.Kampüste her mevsim bir başka güzeldir. Kampüs büyük bir bölümü ağaçlandırılmış 35 bin 870 dekarlık alan üzerinde kurulmuştur. Üniversitemiz civar il ve ilçelerdeki mevcut fakülte ve yüksekokullar itibariyle toplam 12 kampüsten oluşan bir bütündür. Atatürk Üniversitesi merkez kampüsü gelişmesini tamamlamış ülkemizin en büyük ve en güzel kampüslerinden birisidir.

Kampüste Rektörlük örgütü fakülte ve yüksekokul binaları yanında öğrenci yurtları personel lojmanları sosyal tesisleri kültür merkezi ilk ve ortaokul düzeyindeki eğitim kurumları ile açık ve kapalı spor salonları 1 adet büyük stadyum 3 adet tenis kortu 1 adet açık 1 adet kapalı basketbol sahası kapalı yüzme havuzu sağlık birimi kafeterya kütüphane matbaa tesisleri araştırma hastanesi banka ve (ATM’ler) PTT ve güvenlik birimi bulunmaktadır. Kampüste öğrencilerimizin her türlü ihtiyacına cevap verebilecek tesisler mevcuttur. Ayrıca her an şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilecekleri ulaşım olanağı vardır.

Çevre düzenlemesine özel önem veren ve geceleri de ışıklandırılan kampusun 10 bin dekarlık bölümü ağaçlandırma çalışmalarına tahsis edilmiştir.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
ataturk universitesi, ataturk universitesi tanitim

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Erzurum Atatürk Üniversitesi Tanıtım

Erzurum Atatürk Üniversitesi Tanıtım konusu, GENEL KÜLTÜR / Üniversiteler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: erzurum atatürk üniversitesi, erzurum üniversitesi, atatürk üniversitesi, atatürk üniversitesi erzurum, atatürk üniversitesi yüzme havuzu, atatürk üni, atatürk üniversitesi fotoğrafları, erzurum atatürk üniversitesi fotoğrafları, ata üni, atatürk üniversitesi tanıtım, erzurum atatürk üniversitesi yüzme havuzu, erzurum ataturk üniversitesi, erzurum atatürk üniversitesi fen edebiyat fakültesi, atatürk üniversitesi resimleri, erzurum ataturk universitesi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ankara Gazi Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 1 14-09-2009 03:13
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 02:27
İzmir Ege Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 02:15
Konya Selçuk Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 1 22-07-2008 02:10
Harran Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 02:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:42 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats