bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Üniversiteler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2008, 11:16   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Okan Üniversitesi Tanıtım

Tarihçe

Okan Holding tarafından kurulmuş olan Okan Kültür Eğitim ve Spor Vakfı'na bağlı olan Okan Üniversitesi resmi olarak 1999 yılında kurulmuş olsa da eğitim öğretime 2003-2004 eğitim-öğretim yılında başlamıştır.

Eğitim ve öğretim hayatına İstanbul Kartal-Yakacık'taki binasında başlamış olan Okan Üniversitesi daha sonra Hasanpaşa'ya taşınmış bunu takiben de 2006-2007 eğitim-öğretim yılının başında 5 ay gibi son derece kısa bir sürede tamamlanmış olan ve modern mimarileriyle ilgi uyandıran binaların bulunduğu Akfırat Kampüsü'ne taşınmıştır.

Fiili olarak eğitim-öğretime başlamasından bu yana yalnızca 3 sene geçmiş olmasına rağmen 1200'ün üzerinde öğrencisinin olması ve her 5 öğrenciye bir öğretim üyesi düşüyor olması son derece dikkat çekicidir. Yukarıda belirtilen amaç ve hedeflerin gerçekleştirilmesi için öğrenci-öğretim üyesi diyaloğunun birebir yaşanması gerektiğine inandıklarını belirten Okan Üniversitesi yetkilileri mezunlarına Okan Grubu bünyesinde faaliyet gösteren fabrikalar ve otellerde öncelikli olarak iş imkanı sağlanıyor olmasını da üniversite hayatı sona erdikten sonra bile öğrencilerle aradaki bağın korunuyor olmasına örnek olarak gösteriyorlar.

Bölümler

Amacını 'bilgi çağının gerektirdiği evrensel değerlerle donatılmış bilgili araştırma yeteneği olan alanlarında başarılı iç ve dış rekabete açık ve ülke sorunlarına duyarlı insanlar yetiştirmek' olarak belirlemiş olan Okan Üniversitesi'nde bu amaç doğrultusunda

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi altında
 • Uluslararası İlişkiler
 • İngilizce Uluslararası İlişkiler
 • Uluslararası Lojistik
 • Uluslararası Ticaret;
 • İşletme
 • İngilizce İşletme
 • İngilizce Bankacılık ve Finans;
Fen-Edebiyat Fakültesi altında
 • Çeviribilim (İngilizce Almanca Rusça Çince)
 • Psikoloji
 • Matematik;
Mühendislik Fakültesi altında
 • Endüstri Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği;
Güzel Sanatlar Fakültesi altında
 • Moda ve Tekstil Tasarımı
 • İçmimarlık
 • Grafik;
Bilgisayar ve Turizm Yüksekokulu altında ise
 • Turizm ve Otelcilik
 • Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri
bölümlerinde eğitim-öğretim yapılmaktadır.

Okan Üniversitesi Tanıtım

Yüksek Lisans ve MBA

Bunların dışında lisans eğitimini tamamlamış ve kariyerlerinde aşama göstermek isteyenler için Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerinde Executive MBA MBA Satış ve Pazarlama Uluslararası İlişkiler Psikoloji Çeviribilim Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans programları ile Satın Alma ve Lojistik Yöneticiliği Sağlık Yöneticiliği Uzmanlığı sertifika programları bulunmaktadır.

Ayrıca ara eleman sağlanması ve eğitimi üniversite-sanayi işbirliği Avrupa Birliği'ne hazırlık çalışmaları gibi amaçlarla Okan Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde (OKSEM) de eğitim programları yürütülmektedir.

Staj ve İK

Tanıtımlarında 'İş Dünyasına En Yakın Üniversite' sloganını tercih eden üniversite İş Yaşamına Hazırlık Programı adını verdikleri zorunlu bir staj programı yürütüyor. Üniversite tarafından herbir öğrenciye yaz ayları süresince diledikleri şehirlerde staj imkanı sağlayan üniversitede bu stajların takibi bizzat öğretim üyeleri tarafından yüzyüze görüşmelerle bunun mümkün olmadığı durumlarda ise telefonla yapılıyor. Staj yaptıkları süre boyunca derslerde aldıkları teorik bilgileri hayata geçirme fırsatı yakalayan öğrencilerin hem uygulamayı bizzat yapmış olduklarını hem de mezun olduktan sonra kendilerine iş fırsatı sağlayabilecek olan işverenlerle tanışma fırsatını yakaladıklarını belirten Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayşenur Topçuğlu üniversite bünyesinde kurulmuş olan Uluslararası Ticaret Uygulama ve Araştırma Merkezi ile de bu merkezin alanına giren konularda faaliyette bulunan ulusal ve uluslararası resmi veya özel kurum ve kuruluşlar ile merkezin amacı doğrultusunda işbirliğinde bulunulduğunu belirtti. Merkezin faaliyetleri arasında uygulama ve araştırma projeleri hazırlamak bu projelere kaynak yaratmak ve projeleri uygulamak ve/veya uygulamalarının takibini yapmak suretiyle ortak çalışmalar düzenlemek var. Yine değişik sektörlere mensup çalışanların meslek içi eğitimlerinde uluslararası ticaretin önemini vurgulayan ve bunun uygulamada işlerlik kazanmasını hedefleyen eğitim çalışmaları hazırlamak ve yürütmek de merkezin çalışmaları arasında.

İkisi Avrupa'da ikisi de Asya'da olmak üzere dört farklı dilde yazılı ve sözlü çevirmen yetiştirmeyi hedefleyen tek Çeviribilim Bölümü'nün Okan Üniversitesi'nde olduğunu vurgulayan Çeviribilim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Elif Daldeniz ise böylesi bir bölümün başarısının ancak öğrencilerin ilgilendikleri dil ve kültürlerle etkileşime girebilmeleri ile devam ettirilebileceğini söyledi. Bu amaç doğrultusunda da Rusya'da Puşkin Enstitüsü ve Çin'de Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi başta olmak üzere Erasmus Programı içerisinde yer alan veya almayan pekçok üniversite ile yakın işbirliği içinde olduklarını ve öğrenci değişimleri gerçekleştirdiklerini belirtti.

Oldukça genç bir üniversite olmasına rağmen azimle yürütülen çalışmalara bakılırsa Okan Üniversitesi çok kısa bir zaman diliminde üniversite bünyesinde üretilmekte olan bilgiyle saygın üniversiteler arasında yetiştirdikleri öğrenciler aracılığıyla da iş dünyasında saygın ve temelleri sağlam bir yer edineceğe benziyor.

Okan Üniversitesi Tanıtım

Okan Üniversitesinin tanıtımı ile ilgili olarak verdiği destekten dolayı Uluslararası İlişkiler Bölümü Araştırma Görevlisi Mert Kayhan'a teşekkür ederiz.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
okan universitesi

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Okan Üniversitesi Tanıtım

Okan Üniversitesi Tanıtım konusu, GENEL KÜLTÜR / Üniversiteler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: okan üniversitesinde öğrencilere bilgisayar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Erciyes Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 11:14
Kırıkkale Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 1 22-07-2008 01:31
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 01:27
İzmir Ege Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 01:15
Harran Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 01:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats