bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Üniversiteler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2008, 07:17   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bursa Uludağ Üniversitesi Tanıtım

Bursa Uludağ Üniversitesi Tanıtım

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1975
İletişim bilgileri: Uludağ Üniversitesi Bursa
Tel: 442 82 00
Faks: 442 80 12
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 8
Enstitü: 3
YO: 11
Öğrenci sayısı: 33250


Aklın ve bilimin öncülük ettiği Atatürk'ün çizdiği çağdaş laik ve demokratik yolda özgür düşünceli ve kişisel sorumluluk duyguları gelişmiş ulusal değerlere saygılı olarak kültürel ve tarihi değerleri benimsemiş çağdaş görünüşlü gençler yetiştirmeyi amaç edinen üniversitemize bağlı olarak 8 Fakülte 2 kurulma aşamasında fakülte 2 yüksekokul 10 meslek yuksekokulu 3 yeni açılacak meslek yüksekokulu 1 Konservatuvar 3 Enstitü 13 Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Rektörlüğe bağlı olarak kurulan 6 bölüm bulunmaktadır.
1970 yılında kurulan Bursa Tıp Fakültesi (İstanbul Üniversitesine bağlı olarak) ile 1974 yılında kurulan Bursa İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi Üniversitenin temelini oluşturmaktadır.
1975 yılında yasal kuruluşunu gerçekleştirerek Bursa Üniversitesi adı altında Eğitim-Öğretim hizmetine başlayan Üniversitemizin 20 Temmuz 1982 tarihinde Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı hakkında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile adı "Uludağ Üniversitesi" olarak değiştirilmiştir.
· 1976 yılında Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
· 1978 yılında Veteriner Fakültesi
· 1981 yılında Ziraat Fakültesi
· 1982 yılında Eğitim Fakültesi (Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Bursa Yükseköğretmen Okulu ile Yabancı Diller Yüksekokulu birleştirilerek)
· 1982 yılında İlahiyat Fakültesi
· 1983 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi'nin kurulması ile birlikte üniversitemizdeki faal olan Fakülte sayısı 8'e ulaşmıştır.
· 1995 Hukuk Güzel Sanatlar ve Diş Hekimliği Fakülteleri ( 04.07.1995 gün ve 95/7044 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Üniversitemiz bünyesinde kurulması uygun görülmüş henüz faaliyete başlanılmamıştır.)

Sanayi ve hizmet sektörüne nitelikli ara insan gücü yetiştirmek amacıyla;
· 1985 yılında Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
· 1986 yılında Bursa Meslek Yüksekokulu adı ile kurulan Yüksekokul
· 1996 yılında Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu olarak ikiye ayrılmıştır.
· 1992 yılında İlahiyat Meslek Yüksek Okulu ( İlahiyat Fakültesine bağlı olarak kurulmuştur.)
· 1994 yılında Mustafakemalpaşa Meslek Yüksek Okulu
· 1995 yılında Karacabey Meslek Yüksek Okulu
· 1995 yılında İnegöl Meslek Yüksek Okulu
· 1995 yılında İznik Meslek Yüksek Okulu
· 1995 yılında Yalova Meslek Yüksek Okulu
· 1996 yılında Sağlık Yüksekokulu (4 yıllık)
· 1997 yılında Yenişehir İbrahim Orhan Meslek Yüksek Okulu
· 1999 yılında Orhangazi Meslek Yüksek Okulu
· 1999 yılında Mennan Pasinli Meslek Yüksek Okulu
· 1998 yılında U.Ü.Devlet Konservatuvarı kurulmuştur. (Yarı zamanlı statüde)
· 1999 yılında U.Ü.Dev.Konser.Müz.ve Bale İlköğretim Okulu kurulmuştur. (Tam Zamanlı Statü)

Üniversitemizin Yöresel DağılımıTıp İktisadi ve İdari Bilimler Mühendislik-Mimarlık Veteriner Ziraat Eğitim Fakültesinin büyük bölümü ile Fen-Edebiyat Fakültesi Sağlık Hizmetleri ve Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Enstitüler Bölüm Başkanlıkları ve Rektörlük merkez örgütü şehir merkezine 18 Km.uzaklıktaki 16.000 dönüm arazi üzerine kurulu ana yerleşim birimi olan Görükle Kampüsünde faaliyetlerini sürdürmektedir. Eğitim Fakültesinin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Devlet Konservatuvarı Sağlık Yüksekokulu İlahiyat Fakültesi şehir merkezinde hizmet vermektedir.
Yalova ili ile Mustafakemalpaşa Karacabey İnegöl İznik Yenişehir ve Orhangazi ilçelerinde bulunan yüksekokullarımız hizmetlerini isimlerini aldıkları ilçelerde sürdürmektedirler.
Üniversitemizde 2003-2004 akademik yılında 24.803 Lisans 15.751 Önlisans 1808 Yükseklisans 657 Doktora öğrencisi olmak üzere toplam 43.019 öğrenci öğrenim görmektedir. Eylül 2003 tarihi itibariyle Üniversitemizde toplam 332 Profesör 136 Doçent 259 Yardımcı Doçent 269 Öğretim Görevlisi 132 Okutman 859 Araştırma Görevlisi 84 Uzman olmak üzere toplam 2.071 öğretim elemanı bulunmaktadır.

SAĞLIK HİZMETLERİ
Üniversitemiz öğrenci ve personelin sağlık sorunlarına cevap
veren Mediko Sosyal Merkezimiz Sağlık Kültür ve Spor Dairesi'ne bağlı olarak hizmet vermektedir.
Cuzi bir ücret karşılığında teşhiş ve tedavileri yapılan öğrencilerin ilaç gereksinimleri anlaşmalı eczanelerden karşılanmaktadır. Sağlık yönünden daha detaylı bir araştırmaya gerek görülenler Üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesine sevk edilmektedir.
Mediko Sosyal Merkezimizde normal poliklinik hizmetleri dışında diş tedavileri psikolojik danışma merkezi radyolojik tetkikler kan ve idrar tahlilleri yapılmaktadır. Ayrıca haftada 1 gün Nöroloji Kulak-Burun- Boğaz Cildiye Göz ve Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları öğrencilerin sorunlarına cevap vermektedir.

KÜLTÜREL ETKİNLİKLERÜniversitemiz temel işlevi olan eğitim-öğretimin yanısıra; öğrencilerinin yeteneklerini geliştirmek en mükemmel ortamı sağlamak için olanaklarını zorlamaktadır.
Gençlerin uzun sürecek eğitimlerinin başlangıcında birbirlerini tanımaları için düzenlenen organizasyonlarda maddi imkan sağlamak öğrencilerimizin boş vakitlerini değerlendirmek ve sanatın çeşitli dallarında faaliyet göstermeye teşvik etmek amacıyla yürütülen çalışmalar uzman öğretim üyelerinin rehberliğinde çeşitli vesilelerle düzenlenen gün gece ve haftalarda sergilenmektedir.
Bu etkinlikler; Türk Halk Oyunları Türk Halk ve Sanat Müziği Pop Müzik Topluluğu Çok Sesli Koro Modern Dans Aerobik Tiyatro Sinema ve Uludağ Üniversitesi Senfoni Orkestrası çeşitli dinletiler vermektedir. Ayrıca Su Altı Kulübü Çevre Kulübü UBİAT (Uludağ Üniversitesi Bilimsel Araştırma Topluluğu) Kulübü Kampçılık-Dağcılık-Trecking Kulübü Eşli Danslar Kulübü Fotoğrafçılık Kulübü Endüstri İlişkileri Kulübü Satranç Kulübü ve Basın Kulübüdür.
Her yıl mayıs ayının ilk yarısında Kültür Sanat ve Spor Şenliğinde öğrenciler bu etkinliklerini sergilemektedirler.
Üniversitemizde 1996 yılından itibaren tüm yemek hizmetleri özelleştirilmiş bu suretle tasarruf sağlanmıştır.

SOSYAL HİZMETLER
Kampüslerdeki yemekhanelerimizde akademik idari personel ve öğrenciler ucuz yemek imkanlarına sahiptirler.
Muhtaç öğrencilere ücretsiz öğle yemeği verilmektedir. Kampüs içinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı önlisans ve lisans öğrenci yurdu ile TEV Rabia Rıza Biçen yükseklisans öğrenci yurdu toplam 4.000 öğrenciyi barındırmaktadır. Üniversitemiz Güçlendirme Vakfı tarafından 80 başarılı öğrenciye burs verilmektedir.
Üniversitemiz çalışanları ile evli öğrencilerimizin çocuklarına eğitim ve bakım hizmeti veren kreş ve anaokulumuz üniversitemizin maddi ve manevi desteği ile çok iyi şartlarda ve çokaz bir ücretle hizmet vermektedir.
Üniversitemizin tüm Fakülte ve Yüksekokullarında öğrencilerimizin yararlanabileceği kantin ve kafeteryalar hizmet vermektedir. Bunlar özel şahıslar tarafından verilmektedir.

SPORTİF FAALİYETLER Üniversitemiz Spor Etkinlikleri Beden Eğitimi Bölüm Başkanlığı ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından organize edilmektedir. Beden Eğitimi Bölüm Başkanlığı okutmanlarının denetiminde her yarı yıl ücretsiz olarak eskrim okçuluk tenis tekerlekli paten güç geliştirme aerobik ve badminton kursları açılmaktadır. Bu kurslar 2000 civarı öğrenci tarafından takip edilmektedir. Ayrıca Beden Eğitimi Bölüm Başkanlığı tarafından doğa yürüyüşleri sokak basketbolu futbol ve masa tenisi turnuvaları düzenlenmektedir.
Üniversitemizde öğrencilerin beden ve ruh sağlıkları için sportif etkinliklere önem verilmektedir. Sportif etkinliklerin yapılabilmesi için her türlü alt yapı ve tesis mevcuttur. Bunlar çim futbol sahası 2 toprak futbol sahası ışıklandırılmış 4 toprak tenis kortu 2 asfalt tenis kortu 2 kapalı tenis kortu 5 açık asfalt basketbol sahası 4 kapalı spor salonu atletizm pisti kros parkuru inşaatı devam eden kapalı yüzme havuzu ve tartan pisttir.
Ulusal ve uluslararası yapılan sportif etkinliklerde; hentbol basketbol futbol voleybol masa tenisi güreş atletizm kros ve kayakta öğrencilerimiz Üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmektedirler. Bu Etkinlikler Üniversitemiz spor okutmanlarının hazırladıkları programlar ile yürütülmektedir.
Uludağ Üniversitesi Spor Kulübü kurulduğundan bu yana basketbol tenis halter binicilik atletizm eskirim hentbol ve futbol dallarında faaliyet göstermektedir.
Her yıl temmuz-ağustos aylarında Beden Eğitimi Bölüm Başkanlığı okutmanlarının denetiminde Eğitim Fakültesi Müzik ve Resim bölümü okutmanlarının da katkıları ile 7-14 yaş grubundan sporcular için yaz okulu düzenlenmektedir


ENSTİTÜLER
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü
 • Fen Bilimleri Enstitüsü
 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü
FAKÜLTELER
 • Tıp Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Mühendislik Mimarlık Fakültesi
 • Veteriner Fakültesi
 • Ziraat Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
YÜKSEKOKULLAR</SPAN>
 • Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 • Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Karacabey Meslek Yüksekokulu
 • Mustafakemalpaşa Meslek Yüksekokulu
 • Yalova Meslek Yüksekokulu
 • İnegöl Meslek Yüksekokulu
 • İznik Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Yüksekokulu
 • Yenişehir Meslek Yüksekokulu
 • Orhangazi Meslek Yüksekokulu
 • Mennan Pasinli Meslek Yüksekokulu
 • Gemlik Meslek Yüksekokulu
 • Orhaneli Meslek Yüksekokulu
 • Keles Meslek Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu
 • Devlet Konservatuarı
MERKEZLER (2547 Sayılı kanunun 7/D-2 maddesince kurulan merkezler)
 • U.Ü.Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM)
 • U.Ü.Bölge Kaynaklarının Araştırılması ve Değerlendirilmesi Uyg. ve Araş. Mrk.
 • U.Ü.Bilgi İşlem Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • U.Ü.Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi (TUAM)
 • U.Ü.Atatürk Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • U.Ü.Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • U.Ü.Deney Hayvanları Yetiştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • U.Ü.Üniversite-Sanayi İşbirliğini Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSİGEM)
 • U.Ü.Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ULUÇAM)
 • U.Ü.Deneysel Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi (DENTAM)
MERKEZLER (2547 Sayılı kanunun 14 maddesince kurulan merkezler)
 • U.Ü. Türk Devletleri ve Akraba Toplulukları Araştırma Merkezi (TÜDAM)
 • U.Ü. Kent Tarihi ve Araştırmaları Merkezi (KETAM)
 • U.Ü. Sürekli Eğitim Merkezi (USEM)
 • U.Ü. Arıcılık Geliştirme ve Araştırma Merkezi (AGAM)
 • U.Ü. Arkeolojik Araştırmalar Merkezi (UÜAAM)
 • U.Ü. Mozaik Araştırmaları Merkezi (UMAM)
 • U.Ü. Ekonometri ve İstatistik Araştırma Merkezi (EKOMER)
BÖLÜMLER
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü
 • Türk Dili Bölümü
 • Güzel Sanatlar Bölümü
 • Beden Eğitimi Bölümü
 • Enformatik Bölümü
KURULLAR
 • Rektörlük Akreditasyon Kurulu (Sadece Kampüs İçinde Görülebilir)
 • Gelişim Planlama Kurulu (Sadece Kampüs İçinde Görülebilir)
 • Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) ile İlişkiler Kurulu (Sadece Kampüs İçinde Görülebilir)
 • Kültür Sanat Kurulu
BİRİMLER
 • U.Ü.Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi
ULUSLARARASI İLİŞKİLER
 • Araştırma
 • Eğitim&ErasmusBursa Uludağ Üniversitesi Tanıtım


Bursa Uludağ Üniversitesi Tanıtım


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 23-11-2011, 01:05   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

artık kesinlikle bu üniversiteyi istiyorum ya pc öğretmenliği ya da anestezi bölümlerini okuyacağm :)


 
Etiketler
uludag universitesi, uludag universitesi tanitim

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bursa Uludağ Üniversitesi Tanıtım

Bursa Uludağ Üniversitesi Tanıtım konusu, GENEL KÜLTÜR / Üniversiteler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bursa uludağ üniversitesi, uludağ üniversitesi, uü, uü logo, uludağ üniversitesi amblemi, uludağ üniversitesi logo, uludağ üniversitesi logosu, uludağ üniversitesi tenis kulübü, bursa uludağ üniversitesi bölümleri, uludağ üniversitesi tanıtım, uü logosu, uludağ üniversitesi tenis kortları telefon, bursa uludağ üniversitesi tanıtım, uludağ üniversitesi tenis kursu, bursa uludağ üniversitesi logosu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Van 100. Yil üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 07:15
Boğaziçi Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 12:15
Erciyes Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 12:14
Fırat Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 12:13
Bursa - Uludağ Bkmlyz Adım adım Türkiye 0 12-05-2008 09:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats