bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Üniversiteler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2008, 07:44   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Galatasaray Üniversitesi Tanıtım

Genel Bilgiler


Beşyüz yılı aşkın bir eğitim ve öğretim geçmişinin ulaştığı aşama:

Galatasaray Üniversitesi Tanıtım
Galatasaray Üniversitesi...

Bugünkü adıyla Galatasaray tarihte ilk kez 1481 yılında Sultan II. Beyazıd tarafından Galata Sarayı adıyla bir Enderun okulu olarak kurulmuştur. Okul bugünkü Galatasaray Lisesi'nin bulunduğu yerde eğitime başlamıştır. Amaç Devletin çeşitli yönetim kademelerine memur yetiştirmekti. Çalışkan ve yetenekli gençler orta dereceli bir okulda eğitiliyor ve yüksek derecedeki Enderun'a gönderiliyordu. Yatılı düzenli ve çağın gerektirdiği eğitimi veren Galata Sarayı'ndaki Saray kelimesi devlet işlerinin görüldüğü idare merkezi ve yüksek derecede Enderun okulu anlamındadır. Günümüze kadar adını geleneksel yapısını ve işlevini sürdüren tek eğitim kurumu Galata Saray'dır.

Tabii her kurum gibi Galata Sarayı da bazı duraklamalar gerileme ve yeni atılımlar yaşamıştır.

1838 yılında mevcut bina yeniden inşa edilmiş ve Galata Sarayı Tıbbiye-i Şahane'ye dönüştürülmüştür. Öğretim dili Fransızca olan bu yüksek okuldan ilk Türk kadın ebeler ile sağlık alanında Devlete hizmet veren kişiler yetişmiştir. Böylece sivil öğretim alanında batı bilimine yönelişin önemli bir adımı atılmıştır. 1868 yılında bugünkü Galatasaray'ın üçüncü aşamasını oluşturan Mekteb-i Sultani hizmete açılmıştır. Fransızca öğretime ağırlık veren bu okulun kurulması için büyük çaba sarfedenlerden biri tıbbiye-i şahane'den mezun o dönemin Hariciye nazırı ve daha sonra Sadrazam olan Keçecizade Fuat Paşa diğeri ise Ali Paşa'dır. Tarihi okul ile işlevsel mekansal ve beşeri bağlantıya mensup gençlerin yatılı bir düzende birlikte ve tam bir vicdan özgürlüğü içerisinde eğitildikleri bir eğitim ve öğretim kurumu olmuştur. 1874 yılında Sultan Abdülaziz'in iradesiyle Mekteb-i Aliye-i Sultaniye adı altında toplanan ve Galatasaray Hukuk Mektebi Galatasaray Mülkiye Mühendisliği Mektebi ve Galatasaray Edebi Mektebi'nden oluşan üç tane yüksekokul açılmıştır. Bu yüksekokulların idari örgütü ile ders programları Sorbonne Üniversitesi'ne uygun bir şekilde yapılmıştır. Özellikle Mekteb-i Hukuk günümüzün hukuk fakültelerinin tarihi gelişimi bakımından Batı'daki emsalleri gibi öğretim veren bir okul olmuştur.

Mekteb-i Aliye-yi Sultaniye 1877 yılında Darülfünun-u Sultaniye adını almış ve bünyesinde ayrıca Devletin üst düzey memurlarının bilgi ve kültür düzeylerinin yükseltilmesi amacıyla kurslar da düzenlenmiştir.

Galatasaray büyük Atatürk ve kadrosunun gerçekleştirdiği yeni devlet düzeniyle birlikte Cumhuriyet Lisesi olarak hizmet vermeye devam etmiş ve Galatasaray Lisesi adını almıştır.

Galatasaray Eğitim ve Öğretim Kurumu

Galatasaray Eğitim Vakfı'nın girişimleriyle gerçekleşen ve 14 Nisan 1992 tarihli anlaşmayla kurulan yükseköğretim kurumumuz Haziran 1994 tarihine kadar Galatasaray Eğitim Öğretim Kurumu adı altında faaliyet göstermiştir. 6 Kasım 1992 tarih ve 21397 sayılı Resmi Gazete' de yayınlanarak yürürlüğe giren Kurum Statüsü 6 Haziran 1994 tarih ve 3993 sayılı kanunun 6. maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır. Galatasaray Eğitim ve Öğretim Kurumu kamu tüzel kişiliğine sahip ve ilköğretim lise ve yükseköğretimin çeşitli kademe ve bölümlerinden oluşan entegre bir eğitim-öğretim kuruluşu olarak üniversite statüsünü alıncaya dek geçen 19 ay süresince Başkan Prof. Dr. Yıldızhan YAYLA Türk Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Barlas TOLAN Fransız Başkan Yardımcısı Annie PETIT Mühendislik ve Teknoloji Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Ethem TOLGA ve Galatasaray Lisesi Müdürü Prof. Dr. Erdoğan TEZİÇ ve Genel Sekreter Doç. Dr. Yalçın ÇAKALIR'dan oluşan Yönetim Kurulu tarafından 1992 tarihli uluslararası anlaşma Kurum Statüsü ve Eşit Temsilli Komite kararlarına uygun şekilde alınan kararlar çerçevesinde faaliyetini sürdürmüştür.
Galatasaray Üniversitesi Tanıtım
GS Eğitim Vakfı ve Üniversite Projesi

Galatasaray Lisesi mensuplarının kurduğu dernek kulüp ve benzeri kuruluşlar kendi alanlarında olumlu çalışmalar yapmaktadır. Ancak faaliyet alanı içerisine girmediğinden hiçbir kuruluş eğitim olgusu üzerinde ağırlıklı olarak duramıyordu. Sadece Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçe olanaklarına bağlı olarak faaliyet gösteren Galatasaray Lisesi'nin eğitime ilişkin gereksinimleri ve hedefi dar koşulları aşıcı konumdaydı. Bu olgunun bilinciyle 1980 başlarında bir grup GalatasaraylıSayın İnan KIRAÇ'ın girişimiyle eğitime yönelik yeni bir örgütlenme çalışmasına girişti. 29 Aralık 1981 tarihinde girişimin önderi İnan Kıraç'ın başkanlığında GALATASARAY EĞİTİM VAKFI kuruldu.
Galatasaray Üniversitesi Tanıtım
Vakıf kurulduğundan bugüne "başlangıç" maddesinde öngörülen amacı çok başarılı bir şekilde yerine getirmektir. Bu madde aynen şöyledir: "Mezun oldukları feyz aldıkları ülkeye büyük değerler yetiştirmiş olan 500 yıllık şerefli bir geçmişe sahip bulunan Galatasaray Lisesi'ne şükran borçlarını ödemek bu yararlı ve tarihi eğitim kurumunun varlığını daha da geliştirerek muhafazasını sağlamak bu kurumdan daha binlerce Türk gencinin feyz almasını temin ederek Türk kültür ve eğitimine katkısını artırmakLise'nin yerine getirmekle mükellef olduğu resmi eğitim hizmetlerini daha üst düzeyde sürdürmek arzu ve heyecanıyla bir Eğitim Vakfı kurulmuştur. " Vakıf 10 yıl içerisinde Lise ve Camiaya büyük katkılar yaparken üniversite projesi de yavaş yavaş gündeme gelmeye başlamıştı. Zaten Galatasaraylıların çoğunun gönlünde üniversite yatmaktaydı.

1989 yılında Vakıf İkinci Başkanı Sayın Yiğit OKUR Yönetim Kurulu'na bir rapor sunarak Vakfın çalışma programının daha rasyonel esaslara dayanmasını teklif etti. Bu raporda çalışma grupları yer almaktaydı. Grupların biri de "Üniversite Komisyonu" idi. Üniversite Komisyonu Başkanı Büyükelçi Coşkun KIRCA üyeler ise Prof.Dr.Yıldızhan YAYLA Prof.Dr. Barlas TOLAN Prof.Dr. Erdoğan TEZİÇ Prof.Dr.Tahsin YÜCELProf.Dr.Niyazi ÖKTEMProf.Dr.Ethem TOLGAProf.Dr.Haluk ERKUT ve Levent DİLMAÇ idi. Komisyon yoğun bir şekilde çalışmalara başladı ve özellikle Sayın Büyükelçi Coşkun KIRCA ile Sayın Prof.Dr.Barlas TOLAN'ın özverili çalışmalarıyla kısa zamanda ayrıntılı bir proje ve program düzenlendi. Hazırlanan program hemen Türk ve Fransız yetkililere tevdi edildi. Başta dönemin Türk Devlet adamları olmak üzere proje her iki kanatta da büyük destek gördü. Bunun üzerine 6 Aralık 1991 günü Türk ve Fransız Heyetleri üniversite protokolünü imzaladılar. Protokolün imzalanmasından önce dönemin Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL Haziran 1991 tarihinde Elysée Sarayı'nda François MITTERRAND ile yaptığı görüşmede konuyu gündeme getirmişti. 13 Nisan 1992 yılında bu amaçla Türkiye'yi ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı MITTERAND 14 Nisan 1992'de Galatasaray Lisesi'ne gelerek Turgut ÖZAL ile birlikte Türk Dışişleri Bakanı Sayın Hikmet ÇETİN ve Fransız Dışişleri Bakanı Sayın Roland DUMAS'nın imzaladığı Galatasaray Üniversitesi Kuruluş Belgesi imza töreninde hazır bulundu. Galatasaray Eğitim Vakfı'nın hazırladığı proje böylelikle uluslararası bir tören ve belgeyle hukuksal kimliğini aldı. Galatasaray Üniversitesi Devlet Başkanlarının katılımıyla kurulan ilk ve tek yükseköğretim kurumudur.

Galatasaray Üniversitesi

Galatasaray Egitim ve Öğretim Kurumu 6 Haziran 1994 tarih ve 21952 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 3993 sayılı kanunla Galatasaray Üniversitesi'ne dönüşmüştür. Kurum üniversite statüsünü almasına rağmen entegre eğitim-öğretim kurumu olma özelliğini korumuş ve Galatasaray Lisesi ile ona bağlı İlkokul ve Rektörlüğe bağlı öğretim birimleri olarak tanımlanmıştır (K.m.1). Anılan kanunla yüksekokullar yerine fakülteler ihdas edilmiş; böylece 1992 tarihli Anlaşma ve Eşit Temsilli Komite kararları uyarınca "Devlet Bilimleri Yüksekokulu" ve "Mühendislik ve Teknoloji Yüksekokulu" olarak anılan birimler yerine aşağıdaki kurumlaşma gerçekleştirilmiştir.
Galatasaray Üniversitesi Tanıtım
İLK KURULUŞ

Rektör:
Prof. Dr. Yıldızhan YAYLA
Rektör Yardımcıları:
Prof. Dr. Barlas TOLAN
Prof. Dr. Erdoğan TEZİÇ
Annie PETIT
Genel Sekreter:
Doç. Dr. Yalçın ÇAKALIR
Fakülteler
Hukuk Fakültesi
Dekan: Prof. Dr. Kemal OĞUZMAN
Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi
Dekan: Prof. Dr. Ethem TOLGA
Endüstri Mühendisliği Bölümü
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
İktisadi İdari Bilimler Fakültesi
Dekan: Prof. Dr. Osman ZILLIOĞLU
İşletme Bölümü
Kamu Yönetimi Bölümü
Kamu Maliyesi ve İktisat Bölümü
Uluslararası İlşkiler Bölümü
İletişim Fakültesi
Dekan: Prof. Dr. Niyazi ÖKTEM
Fen-Edebiyat Fakültesi
Dekan: Prof. Dr. Ahmet ABDİKAna Sayfa / Türkiye'de Eğitim / Üniversiteler / Devlet Üniversiteleri /

İstanbul Galatasaray Üniversitesi
Galatasaray Üniversitesi 5 fakülte 9 bölüm 2 enstitü ve 3 araştırma merkezinden oluşmaktadır...

Kuruluş: 1992
Adresi: Galatasaray Üniversitesi Çırağan Cad. No:102 80840 Ortaköy
Bulunduğu Şehir: İstanbul
Mail Adresi: relint@gsunv.gsu.edu.tr
Tel: 0(212) 227 44 80 (16 hat)
Web Adresi: http://www.gsu.edu.tr
Ögrenci Sayısı: 1500
Eğitim Dili: Fransızca -Türkçe
Galatasaray Üniversitesi Tanıtım

Genel Açıklama
Galatasaray Üniversitesi 5 fakülte 9 bölüm 2 enstitü ve 3 araştırma merkezinden oluşmaktadır. Üniversite bünyesinde 160 akademisyen görev yapmaktadır.


Yurtlar
Üniversitenin şu anda kendi bünyesinde öğrenci yurdu bulunmadığı için öğrenciler kalacak yer problemini kendileri halletmek zorundadırlar. Ancak üniversiteye yakın Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarından yararlanmak mümkündür.


Beslenme-Yemek

Üniversitede bütün öğrencilerin yemek ihtiyacına cevap verecek kapasitede bir yemekhane mevcuttur. Bunun yanı sıra iki adet kantinde öğrencilere alışveriş imkanı sunmaktadır.
Galatasaray Üniversitesi Tanıtım

Burslar
Öğrenciler belirli kriterler doğrultusunda üniversiteden ve bazı vakıflardan değişik şekillerde burs alma imkanına sahiptirler.


Teknik Donanım
Üniversitede fizik kimya lisan ve multi medya laboratuarları bulunuyor. Toplam 5 laboratuar öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

Galatasaray Üniversitesi Tanıtım
Sağlık
Sağlık hizmeti de yine üniversite bünyesinde Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Sağlık Birimleri tarafından verilmektedir.Gerekli görülen hastalar hasta hanelere sevk edilmektedirler

Adres :

Galatasaray Üniversitesi
Çırağan Caddesi No:46
34357 Ortaköy/İstanbul


(daha fazla bilgi için)


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
galatasaray universitesi

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Galatasaray Üniversitesi Tanıtım

Galatasaray Üniversitesi Tanıtım konusu, GENEL KÜLTÜR / Üniversiteler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: galatasaray üniversitesi tanıtım günleri, galatasaray lisesi tanıtım, galatasaray lisesi tanıtımı, gsu tanıtım günleri, üniversite tanıtım projeleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çağ Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 07:37
Van 100. Yil üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 07:15
Atılım Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 07:14
Bahçeşehir Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 07:13
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 02:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats