bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Üniversiteler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2008, 07:45   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kafkas Üniversitesi Tanıtım

KAFKAS ÜNiVERSiTESi

Kuruluş Tarihi: 11Temmuz 1992

Rektörün Adı ve Soyadı: Prof.Dr. Necati KAYA

Adres: Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü Kampüsü 36100 Paşaçayırı /KARS

Tel numaraları: (474) - 242 68 01 - 242 68 02 - 242 68 03

Fax numaraları: 474 242 68 47

Web adresi: www.kafkas.edu.tr

Kafkas Üniversitesi Fakülteler =6 (Altı) Yüksekokullar = 3 (Üç) Meslek Yüksekokulları 5 (Beş) Konservatuar 1 (Bir)

Sayısı Bölüm Sayısı Fakülteler 23 (Yirmi üç)Yüksekokullar = 5 (Beş) Meslek Yüksekokulları 63 (Altmış üç)TANITIM VE TARİHÇE: Kafkas Üniversitesi 11 Temmuz 1992 tarihinde 3837 sayılı yasayla kurulmuştur. 1992 Kasım ayında Kurucu Rektörü atanarak faaliyetlerine başlayan Üniversitemiz kurulduğu tarihte Atatürk Üniversitesinden devredilen bir fakülte ve tek programlı bir meslek yüksekokulu ile 245 öğrenci ve 40 öğretim elemanına sahipti. Bugün ise Kafkas Üniversitesi bir bölge üniversitesi olma yolunda hızlı ve emin adımlarla yürüyen geleceğe güvenle ve umutla bakan bir konumda yer almaktadır.

Kafkas Üniversitesi faaliyetlerinde anayasamızın ve Yükseköğretim Yasası'nın temel ilke ve amaçlarını esas alır. Dolayısıyla ülkemizin bölünmez bütünlüğü Atatürk İlke ve İnkılapları Atatürk milliyetçiliği laiklik demokrasiye bağlılık halk eşitliği konularının ödün vermez savunucusudur.

BARINMA OLANAKLARI: Öğrencilerimizin barınmaları ilimizdeki Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne ait Kars Yurt-Kur Müdürlüğü'nce karşılanmaktadır. Kağızman Meslek Yüksekokulu kız öğrencilerimizin barınma ihtiyaçları Kars Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tahsil edilen binada belli bir ücret karşılığında Başkanlığımızca giderilmektedir. Diğer Fakülte ve Yüksekokullarımızdaki öğrencilerimizin barınma ihtiyaçları özel yurtlar ile kiralık ev tutarak karşılamaktadır. Üniversitemizin yurt bulunmayan Fakülte ve Yüksekokullardaki öğrencilerimizin barınmaları için Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne gerekli taleplerimiz yapılmıştır. Gelecek yıllarda bu sorununda ortadan kalkacağına Üniversite olarak inancımız tamdır.

BESLENME OLANAKLARI:
Üniversitemiz öğrencilerinin beslenme ihtiyaçları Üniversitemiz öğrenci yemekhanelerinde ve yemekhanesi bulunmayan Fakülte ve Yüksekokullarımızda ihale yoluyla sağlanmaktadır. Kars Merkez'de bulunan öğrenci yemekhanelerinde personel sıkıntısı sebebiyle ihale yoluyla özel şirket tarafından yemek çıkarılmaya başlanarak öğrencilerimize yönelik hizmet verilmeye çalışılmaktadır. Artvin'de bulunan öğrenci yemekhanelerinde Üniversitemiz imkanlarıyla öğrenci ve personellerimize yönelik öğlen yemeği çıkarılmaktadır.. Kağızman Iğdır Sarıkamış ve Ardahan'da ise Üniversitemize ait öğrenci yemekhanesi bulunmamasından dolayı beslenme ihtiyaçları ihale yoluyla lokantalardan sağlanmaktadır.

Üniversitemizce sağlanan bu beslenme ihtiyaçlarının parasal olarak % 60'a yakını Sağlık- Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Öğrenci Sosyal Hizmetler Saymanlığı Bütçesinden karşılanarak öğrencilerimize çok ucuz maliyette yemek verilmektedir. Ayrıca Fakülte ve Yüksekokullarımızın Yönetim Kurulları tarafından belirlenen fakir öğrencilerimize Üniversitemizce ücretsiz yemek yardımında bulunulmaktadır. Bu yardı çerçevesinde 2003-2004 öğretim yılında maddi durumu iyi 'olmayan başarılı öğrencilerimize kırtasiye ve kitap yardımı olarak yaklaşık 500 öğrencimize karşılıksız burs verilecektir. Bu konuyla ilgili çalışmalarımıza başlanmış olup Üniversitemiz Fakülte ve Yüksekokullarımız tarafından tespit edilen öğrencilerimizin isimleri değerlendirme aşamasındadır. Bu yardım Mart 2004 ayı içerisinde öğrencilerimize dağıtılmıştır.

SAĞLIK HİZMETLERİ:

Öğrencilerimizin hastalık ve tedavilerinin takibi hususunda özel önem gerekmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Tedavi Yardım yönetmeliği ile memurlara Devletçe yapılan sağlık giderleri ailesi herhangi bir sosyal kuruluştan faydalanmayan öğrencilerimiz ile 25 yaşını doldurmuş erkek öğrencilerimizin tedavi giderleri 13 Aralık 2003 tarihine kadar 89.685.850 TL harcanmıştır.

Bu amaçla kurulan Rektörlüğümüzün ve Kars Sağlık Yüksekokulumuzdaki Sağlık Merkezinde görevli doktorların istifa ve naklen tayinleri nedeniyle yeni doktor atanması yapılıncaya kadar öğrenci sağlık hizmetleri il içerisindeki Sağlık Ocakları ve Devlet Hastanesinde yapılmaktadır.

BURS OLANAKLARI:
2003 yılı içerisinde Öğrenci Sosyal Hizmetler Saymanlığı bütçesinin ilgili tertibinden maddi durumu iyi olmayan 416 öğrencimize toplam 31.200.000.000 TL. para yardımında bulunulmuştur. Bu yardımlar önümüzdeki yıllarda da bütçemiz imkanları dahilinde devam edecektir.

TEKNOLOJİK OLANAKLAR:
Kafkas Üniversitesinin bütün birimlerinde öğrencilerin ve araştırıcıların branşları ile ilgili eğitim-öğretiminde araştırma olanaklarını arttırmak amacıyla laboratuarlar mevcuttur. Ayrıca Üniversitemizin tüm birimlerinde bilgisayar ders programına uygun olarak öğretilmekte bu amaçla da her birimde bilgisayar derslikleri bulunmak- tadır Üniversitenin bütün birimlerinde internet bağlantısı vardır.

SOSYAL VE KÜLTÜREL OLANAKLAR:
2003-2004 Öğretim yılı itibariyle Sağlık- Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca öğrencilerimize yönelik olarak Sosyal Kültürel ve Sportif faaliyetler düzenlenmektedir. Bu faaliyetler çerçevesinde 5 bine yakın öğrencimizin taraftar ve sporcu olarak katılımıyla voleybol masa tenisi satranç kros güreş halk oyunları kayak boks tiyatro resim müzik fotoğrafçılık vb. dallarda çeşitli etkinlikler düzenlenmesi planlanmaktadır. Bu faaliyetlerin çalışmalarına aralık 2003 tarihinde başlanmıştır. Faaliyetlerimiz 21 Mart Nevruz Bayramıyla başlayıp Mayıs ayının sonlarında bitecektir. Ayrıca her yıl olduğu gibi bu yıl da 21 Mart Nevruz Bayramı Üniversitemiz öğrencilerinin ve Kars Halkanın katılımıyla geniş bir şekilde kutlanmıştır.

Üniversite Sporları Federasyonunun 2003-2004 yılı faaliyet programında yer alan Üniversiteler arası müsabakalara Üniversitemiz öğrencilerinin katılımları imkanlar dahilinde gerçekleştirilerek müsabakalara katılımlar sağlanmıştır. Bu faaliyetler çerçevesinde Üniversitem- iz Basketbol takımı Van' da düzenlenen Basketbol 2. lig yükselme gurubu müsabakalarına kayak takımı Kayseri Erciyes'te üniversitelerarası kayak şampiyonası ve Kros takımı Konya'da yapılan Üniversitelerarası Kros müsabakalarına katılmıştır. Ayrıca Üniversitemiz Güreş Halkoyunları ve Atletizm ekipleri Üniversitelerarası yarışmalara katılacaktır.

Sosyal Kültürel ve Sportif faaliyetler için Üniversitemiz öğrencilerinin talepleri de göz önüne alınarak öğrencilerimiz tarafından düzenlenmek istenilen tanışma çayları geziler mezuniyet baloları vb. etkinliklerde öğrencilerimize bütün imkanlar sağlanarak gerektiğinde araç malzeme ve yer tahsis edilerek gerekli katkıda bulunulmaktadır. İdaremize maddi imkansızlıklar sebebiyle müracaat eden öğrencilerimize Valilik Üniversitemiz vakfı personellerimiz ve Kars Halkı aracılığıyla imkanlar doğrultusunda maddi yardımlarda yapılmaktadır.

Üniversitemizde öğrencilerimize yönelik olarak çok kısa zaman aralıklarıyla bilgilendirici paneller ve konferanslar düzenlenmektedir.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
kafkas universitesi, kafkas universitesi tanitim

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kafkas Üniversitesi Tanıtım

Kafkas Üniversitesi Tanıtım konusu, GENEL KÜLTÜR / Üniversiteler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çağ Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 07:37
Van 100. Yil üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 07:15
Atılım Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 07:14
Kırıkkale Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 1 22-07-2008 02:31
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 02:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats