bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Üniversiteler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2008, 08:54   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Açık Öğretim Nedir?

Açık Öğretim Nedir?
1982- 1983 öğretim yılında Anadolu Üniversitesi’ne bağlı olarak başlayan açıköğretim eğitim sistemi (AÖF) 19. eğitim yılını doldurmuştur. Daha önce 70’li yıllarda “Mektupla Öğretim” adı altında uygulanmak istenen bu tip eğitimsistemibazı nedenlerden dolayı başarısız olmuştur. 1982 yılında başlayıpgünümüze kadar ulaşan AÖF sistem ilk dönemlerdeki aksaklıklarını gidererek günümüzde 500 bin öğrenciye eğitim veren başarılı bir kurumdur. Bunun başlıca sebepleri; bir üniversitenin bünyesinde uygulanması ve teknolojik gelişmelerden gününde yararlanmasıdır.
Uzaktan eğitimde görülen başlıca olumsuzluklar; kitapların zamanında öğrencilere ulaşmaması sınav sonuçlarının gününde değerlendirilmemesi görsel ve işitsel yayınların yetersizliği akademik danışmanlık bilgisayara desteği ve internet sistemlerinde görülen aksaklıklar vb. gibidir.
Fakat Anadolu Üniversitesi’nin son 7 yıldır planlı ve sistemli çalışmaları sonucu en iyi uzmanlarca hazırlanan kitaplar tüm yayınlarını gününde öğrencilerine ulaştırması geçmişte sınavlarda görülen aksaklıkları gidermek amacıyla sınavlar yapma ve değerlendirmeyi kendi bünyesinde yapması sınav sonuçlarını zamanında öğrencilere ulaştırması gibidir.
Anadolu Üniversitesi bünyesinde halen 3 fakültede AÖF sistemi ile eğitim verilmektedir. Bunlar İktisat Fakültesi İşletme Fakültesi ve Önlisans öğrencilerinin eğitimini veren Açık Öğretim Fakültesidir.
Anadolu Üniversitesi AÖF eğitim sistemine başlarken; dünyada 60 yıldan beri bu sistem uygulanmaktaydı. Uzmanlarını sistemi uygulayan ülkelere (Hollanda İngiltere Almanya Amerika Avustralya vb.) göndermiştir.amaç sistemin ülkemizde başarılı ve eksiksiz olmasıdır. Nitekim 15 yıl gibi kısa bir süre sonunda 60 yıldır bu sistemi uygulayan ülkelerin seviyesine gelmiştir.aksayan yönlerin giderilmesi için AÖF öğrencileri ile kurulan iletişim sonucu olumlu gelişmeler ortaya çıkmıştır.

Kayıt Yenileme
 1. Kayıt yenileme öğrencilerin kendileri tarafından yapılır.
 2. Öğrenci sınava gireceği (Ara Final Bütünleme) yere göre Aöf bürosunu belirlemelidir.
 3. Kayıt belgelerini almayan öğrenciler bulunduğu ilin AÖF bürosuna başvurarak belgelerini alabilirler.
 4. Seçtiğiniz AÖF bürosundan 1 yıl süreylke yararlanabilirsiniz. Yer değişikliği durumunda aynı öğretim yılı içine büro değişikliği yapılamaz. Sınavlara kayıtlı olduğunuz AÖF bürosu hangi ilde ise o ilde sınava girmek zorundasınız.
 5. İstanbul’daki SÖF bürolarına kayıtlı olan öğrencilerin ikametlerine yakın olan yerde sınava girmeleri için sınav merkezleri arttırılmıştır. Bu nedenle öğrencilerin en yakın sınav merkez alanını kodlamaları ulaşım açısından kendi yararlarınadır.
 6. İki yıl üst üste kayıtlarını yenilemeyen öğrencilerin yönetmelikler gereğince kayıtları silinecektir.
 7. AÖF’ce talep edilen ve edilecek ödemeler zamanında yapılmalıdır. Aksi halde doğacak sonuçlardan fakülte sorumlu değildir.
 8. Basılı olarak gönderilen “Öğrenci Kimlik Kartı”ndaki bilgilerin size ait olup olmadığını dikkatle inceleyin. Sınavda problem yaşamamanız için “Kimlik Kartı”nıza son çekilmiş fotoğrafınızı düzgün bir şekilde yapıştırınız.
 9. 1. Fasikül kitaplarınız kayıt yaptırırken size verilmektedir. Bazı derslerin ünitelerinin tamamı tek bir fasikülde toplanmış olabilir. 2. Fasiküllerinizi ilan edilecek tarihler arasında büronuzdan alabilirsiniz.
 10. AÖF kayıt büroları öğrencilerin ilk adresidir. Başvurularda “Öğrenci Kimlik Kartı”nız mutlaka yanınızda bulunmalıdır.
 11. Başvurularınızı AÖF büronuza ya da merkez (Eskişehir) bürosuna yazılı olarak yapabilirsiniz. Başvurunuzu ad soyad ve öğrenci numaranızı yazarak imzalayınız.
 12. AÖF BÜROLARI: ülkemizin en ücra köşesinde öğrencisi bulunan AÖF bu durumu göz önüne alarak 81 ilde ve Lekoşe’de olmak üzere toplam 78 büro açmıştır. Bunun yanında Eskişehir’de merkez büro bulunur. Amaç öğrencilere en kısa zamanda en iyi hizmeti vermektir
AÖF Merkez Bürosunun Öğrencilere Verdiği Hizmetler
 • Not durum belgesi (Transkript)
 • Yabancı ülkelerce istenen öğrenci durum belgeleri ve diğer belgelerin onaylanması.
 • Kayıt silme.
 • Diploma (Yıl sonu ve sınav sonuçlarını müteakip 20 gün sonra hazır olur.)
 • Önlisans diploması
 • Diplomalarını kaybedenlere verilen öğrenim belgesi
 • Önlisans yazısı
AÖF Bürolarının Öğrencilere Verdiği Hizmetler
 1. Öğrenci belgesi
 2. Askerlik tecil işlemleri
 3. Öğrenci kimlik kartı
 4. Kayıt ve kayıt yenileme işlemleri
 5. Mezun öğrencilere diploma verilmesi
 6. Öğrenci pasosu
AÖF SınavlarıÖğrenci;
· Arasınavda belirtilen ünitelerden;
· Final ve bütünleme sınavlarında ise tüm ünitelerden sorumludur.
· Ara sınav notu yıl boyunca geçerlidir.

AÖF öğrencilerinin Dikkat etmesi gerekenler

Öğrenci;
· Arasınavda belirtilen ünitelerden;
· Final ve bütünleme sınavlarında ise tüm ünitelerden sorumludur.
· Ara sınav notu yıl boyunca geçerlidir.

· Öğrenciler geçtikleri derslerden (yıl kaybı olsa bile) muaf sayılırlari

Sınavlarda değerlendirme 100 tam not üzerinden yapılır. Arasınav notunun % 30’u yıl sonu veya bütünleme sınavı notunun % 70’ i değerlendirmeye alınır.
Örneğin öğrenci arasınavdan 40 almış olsun.
Arasınav= (40x30) / 100= 12 ham puan.
Final notu 60 olsun.
Final= (60x100)/100=42 ham puan.
Ortalama = Arasınav +Final= 12 + 42 =54 geçtiniz.
· Daha önce belirttiğimiz gibi 2 dersten başarısız olunsa bile öğrenciler bir üst sınıfa geçerler. 3 veya daha fazla dersten başarısız olan öğrenciler bir üst sınıfa geçemezler. Geçmek için mutlaka iki dersin de aynı sınıfta olması şarttır.

Üniversite öğrencilerin başarılı olması için kitapların dışında TV Yayınları Akademik Danışmanlık Sistemi ve Bilgisayar Destekli Akademik Danışmanlık Sistemini uygular.


AÖF Sınav Kuralları

· Yanıtlarınızı söz konusu olan dersin kendi hanesine işaretlemeyi unutmayın.
· Kitapçığın tümünü (A veya B gibi) mutlaka kodlayınız.
· Cevap formundaki bütün kodlamaları yapınız.
· Tüm soruları yanıtlamanız için süreye dikkat ediniz. Soruları dikkatli ve seri okumanız çok önemlidir. Doğru cevabı işaretlemede tereddüt ettiğniz sorular üzerinde fazla zaman kaybetmeden doğru bildiğiniz diğer soruları yanıtlamaya çalışınız.
· Soruları yanıtlarken; yanlış yanıtlar doğru yanıtları etkilemediği (silmediği- götürmediği) için
AÖF öğrencilerinin sınavlarda karşılaştığı sorunlar
· Özellikle sınav oturumlarında sınav yerlerinin birbirinden uzak olması öğrencilerin sınava yetişememesine ve yemek yeme gibi fizyolojik bir ihtiycın eksikliği olumsuzluklara neden olmaktadır.
· Ayrıca sınav yerlerinin küçük loş soğuk ve oturma yerlerinin rahatsız edici olması öğrencilerin başarısızlığına neden olmaktadır.
· Sınavda gözetmenlerin gereksiz panik ve uyarıları öğrencilerin sınav motivasyonunu olumsuz etkilemektedir.
· Sınav kuralları gereği sınavda en az iki öğrenci bulunmalıdır. Diğer öğrenci cevaplarını bitirmiş olsa bile yerinden ayrılamaz. Ancak ikisi aynı anda veya süre bitiminde sınav yerinden ayrılabilir. Gözetmen bu kuralları uygulamak zorundadır.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 18-12-2012, 11:11   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

açık öğretimde 9.sınıfı okuyup 10 da geri okula yazılabilirmiyim yoksa 4sene açık öğretimi okumammı lazım bilenler bi yardımcı olabilirse :( lütfen ...


 
Etiketler
aof nedir, acik ogretim nedir, aof ogrencileri

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Açık Öğretim Nedir?

Açık Öğretim Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Üniversiteler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: açık öğretim nedir, açıköğretim nedir, aöf nedir, acik ogretim nedir, acık ögretim nedir, mektupla öğretim nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Burnu Açık Bot Modası Bkmlyz Bayan Ayakkabı ve Çanta Modası 1 22-07-2008 02:50
Açık gezmek farklı bir günahtır elif Dini Bilgiler 0 15-07-2008 06:56
Açık hakikat elif İlahiler 0 14-07-2008 03:24
Açık Mavi Bolero Bkmlyz Bolero Modelleri 0 02-06-2008 12:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats